بانک مسکن: ما اموال مازاد نداریم

علی عسکری اظهار کرد: در بحث مولدسازی و فروش اموال مازاد باید بگوییم طبق استاندارد‌های بانک مرکزی نسبت دارایی ثابت به کل دارایی‌های بانک مسکن کمتر از ۷۵ درصد است؛ بنابراین ما اموال مازاد نداریم، اما اموال غیرضروری داریم که باید بفروشیم و تبدیل به احسن کنیم. برنامه فروش اموال مازاد بانک مسکن از سال گذشته در حال انجام است که بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان از این محل به دست آوردیم که اموال دیگری را جایگزین کردیم یا به منابع بانک افزودیم و تسهیلات پرداخت کردیم.

سرپرست بانک مسکن درباره افزایش سرمایه این بانک گفت: اواخر سال گذشته ۱۰ هزار میلیارد تومان از محل سهام پالایشگاه شازند اراک، افزایش سرمایه داشتیم که کار‌های اجرایی و ثبت شرکت را انجام دادیم. سهام آن را در اختیار ما قرار دادند که در حال حاضر در بورس عرضه می‌کنیم.

عسکری، استفاده از ابزار‌های مالی برای تقویت توان تسهیلات‌دهی را از دیگر برنامه‌های بانک مسکن دانست و گفت: سال گذشته تا حدی از ابزار‌های مالی استفاده کردیم، اما امسال به طور جدی این برنامه را در دستور کار قرار داده‌ایم. با توجه به رونقی که بازار مسکن دارد و رونقی که در بورس ایجاد شده امیدواریم بتوانیم از طریق صندوق‌های املاک و مستغلات، منابعی را به سمت سرمایه‌گذاری در تولید مسکن سوق دهیم. ما قبلا صندوق زمین و ساختمان داشتیم و پنج پروژه را در بانک مسکن اجرا کردیم که در همه موارد موفق بودیم.

سرپرست بانک مسکن درباره پیش‌بینی از وضعیت بخش مسکن و ساخت و ساز در سال جاری گفت: به نظر می‌رسد وضعیت مسکن مشابه سال گذشته باشد.