حرف زدن بیشتر از این مدت با موبایل فشار خون را بالا می‌برد

نتایج یک مطالعه جدید که در مجله قلب اروپایی منتشر شد، نشان دهنده رابطه مستقیم بین صحبت کردن با تلفن همراه و فشار خون است. طی این مطالعات در مجموع اطلاعات ۲۱۲ هزار و ۴۶ نفر فرد بزرگسال ۳۷ تا ۷۳ ساله بدون فشار خون بالا بررسی شد. در طول این مطالعه از شرکت کنندگان خواسته شد میزان استفاده از تلفن همراه خود را از جمله سال‌های استفاده، ساعت‌های مورد استفاده در هفته و این که آیا از هندزفری یا بلندگو استفاده کرده اند یا خیر را گزارش دهند.

طی یک پیگیری متوسط ۱۲ ساله، مشخص شد ۱۳ هزار و ۹۸۴ شرکت کننده (۷%) دچار فشار خون بالا شدند. محققان همچنین دریافتند کاربران تلفن همراهی که حداقل یک بار در هفته از تلفن همراه برای برقراری و دریافت تماس تلفنی استفاده می‌کردند، در مقایسه با افراد غیرکاربر، ۷ درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به فشار خون قرار داشتند.

افرادی که ۳۰ دقیقه یا بیشتر در هفته با تلفن همراه خود صحبت می‌کردند، ۱۲ درصد بیشتر از شرکت کنندگانی که کمتر از ۳۰ دقیقه را صرف تماس‌های تلفنی می‌کردند، در معرض ابتلا به فشار خون بالا بودند. نتایج برای زنان و مردان مشابه بوده و زمان استفاده هفتگی ۳۰ تا ۵۹ دقیقه، یک الی ۳ ساعت، ۴ تا ۶ ساعت و بیش از ۶ ساعت به ترتیب با ۸٪، ۱۳٪، ۱۶٪ و ۲۵٪ افزایش خطر فشار خون همراه بود.

این مطالعه همچنین نشان داد: تعداد دقایقی که افراد صرف صحبت با تلفن همراه می‌کنند برای سلامت قلب مهم بوده و دقایق بیشتر به معنای خطر بیشتر است. باید توجه داشت که استفاده از هندزفری یا بلندگو تاثیری بر احتمال ابتلا به فشار خون بالا نداشت.

تجزیه و تحلیل خطر ژنتیکی نشان داد که احتمال ابتلا به فشار خون بالا در افرادی که در معرض خطر ژنتیکی بالا هستند و حداقل ۳۰ دقیقه با تلفن صحبت می‌کنند، ۳۳ درصد بیشتر از افرادی است که خطر ژنتیکی پایینی داشته و کمتر از ۳۰ دقیقه با تلفن صحبت می‌کنند.

بر اساس این مطالعه، تلفن‌های همراه سطوح پایینی از انرژی فرکانس رادیویی منتشر می‌کنند که با افزایش فشار خون پس از قرار گرفتن در معرض کوتاه مدت مرتبط است. فشار خون بالا یک عامل خطر اصلی برای حمله قلبی و سکته مغزی و عامل اصلی مرگ زودرس در سطح جهان است.

 ژیان هوی جین (Xianhui Qin) از دانشگاه پزشکی جنوبی، گوانگژو، چین، که نویسنده اصلی این مطالعه است، در رابطه با موضوع فوق گفت: برای تکرار نتایج به تحقیقات بیشتری نیاز است، اما تا آن زمان عاقلانه به نظر می‌رسد که تماس‌های تلفن همراه را برای حفظ سلامت قلب به حداقل برسانیم. این یافته‌ها نشان می‌دهد که تقریباً سه چهارم جمعیت جهانی ۱۰ ساله و بالاتر که دارای تلفن همراه هستند، باید مدت زمانی را که صرف صحبت با آن می‌کنند، در نظر بگیرند تا خطر ابتلا به فشار خون بالا کاهش یابد.