امیرعبداللهیان خطاب به طالبان: تا فرصت هست دریچه سد کجکی را باز کنید

حسین امیرعبداللهیان در نشست تسریع در روند پیگیری حق‌آبه هیرمند که با حضور نماینده ایران در امور افغانستان، نمایندگان مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی، استاندار سیستان و بلوچستان و جمعی از مسئولان این استان برگزار شد، اظهار داشت: مسئله آب رودخانه هیرمند از چهار ماه قبل به این وزارتخانه و وزارت نیرو محول شده است و تاکنون در این زمینه اقدامات و کار‌های خوبی انجام شده است. زمانی منطقه سیستان انبار غله و قطب کشاورزی بوده، اما اکنون به این روز افتاده است و دل هر انسانی از شرایط کنونی منطقه آزرده می‌شود، مشکلات و سختی‌های مردم سیستان در پی نبود آب را درک می‌کنیم.

وی خاطرنشان کرد: من با ملا متقی سرپرست وزارت خارجه افغانستان در رابطه با حق‌آبه هیرمند زیاد صحبت کردم و حتی قبل از این جلسه هم با وی تماس گرفتم و موارد، خواسته و مطالبات اهالی سیستان را بار دیگر مطرح کردم، وزیر نیرو هم سفری به افغانستان برای پیگیری حق‌آبه داشتند و سایر مسئولان نیز این مسئله را پیگیر هستند.

وزیر امور خارجه گفت: درخواست روشن ما از طرف افغانستانی این است که تا فرصت هست دریچه‌های سد کجکی را باز کنند تا هم مردم افغانستان و هم مردم ایران سیراب شوند. طرف افغانستانی مدعی است که سد از آب کافی برخوردار نیست، اما صراحتاً اعلام کردیم طبق عهدنامه ۱۳۵۱ یک تیم مشترک فنی باید این کار را مشخص کند، اسامی را دادیم تا تیم فنی ما از سد کجکی بازدید کند و بر مبنای آن، قضاوت شود که آب در سد موجود است یا خیر.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: در قرارداد سال ۱۳۵۱ عنوان شده است که سالانه باید ۸۵۰ میلیون مترمکعب آب به ایران بدهند، اما حاکمان افغانستان می‌گویند "اگر اکنون آب سد را باز کنیم به ایران نمی‌رسد. "، ما به آن‌ها اعلام کردیم طبق کارشناسی، عکس‌های ماهواره‌ای و ارزیابی تیم مشترک میزان آب را بررسی کنند و آب رهاسازی شود، تیم کارشناسی ما آماده است به افغانستان سفر کند و این مسئله را بررسی کنند که واقعاً سد کجکی آب دارد یا نه، بعد این مسئله معلوم می‌شود.

امیرعبداللهیان با اشاره به سایر اقدامات در رابطه با تأمین آب در منطقه سیستان افزود: چاه ژرف در این منطقه حفر شده است و طرح انتقال آب از دریای عمان در حال انجام است، اما این مسئله زمانبر است.