علم الهدی: دشمن به جنگ دین آمده/ فضای مجازی را کنترل کنید

سید احمد علم‌الهدی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه مشهد در حرم مطهر رضوی (ع) با اشاره به اهمیت خدایی بودن کانون خانواده در تربیت فرزند صالح، اظهار کرد: مادر موسی (ع) راضی شد فرزندش را به دل رودخانه بیندازد و خطر درندگان و موج خروشان را به جان بخرد، زیرا به قدرت خدا ایمان داشت و ذات اقدس پروردگار به او وعده داده بود که فرزندش را حفظ می‌کند. این وعده خدا بود، اما در عصر حاضر، خدا به کدام خانواده وعده داده که اگر فرزندشان را در اقیانوس اطلاعات و آموزه‎‌ها رها کنند، او را حفظ خواهد کرد؟ در این شرایط، شما آقا یا خانمی که راضی نمی‌شوید فرزندتان یک شب بیرون از خانه تنها بماند، چطور راضی می‌شوید که با مجموعه‌ای از مفاسد اخلاقی و بزهکاری‌های فضای مجازی تنها باشد و نسبت به آن بی‌تفاوت می‌مانید؟

وی با بیان اینکه فضای مجازی، بلای خانمان‌سوز فرهنگ جامعه است، تصریح کرد: اگر کسی امروز ادعا کند فضای مجازی لازم نیست یا باید آن را به‌کل تعطیل کرد، مثل این است که گفته شود مردم نباید با هواپیما و قطار سفر کنند و اسب و شتر برای مسافرت کافی است. این‌طور نمی‌شود. این دنیا، دنیای ارتباطات و فناوری اطلاعات است و کسب و معیشت مردم در گرو زیرساخت‌های فضای مجازی قرار گرفته است.

نماینده، ولی فقیه در خراسان رضوی تأکید کرد: حدود ۱۰ سال قبل، رهبر معظم انقلاب دستور تشکیل شورای عالی فضای مجازی را دادند تا ناظر هوشمند و عامل سازماندهی این عرصه باشد. با این حال، در طول این سال‌هایی که شورای عالی فضای مجازی تشکیل شده، آیا واقعاً تعامل این شورا با شبکه‌های اجتماعی هوشمندانه بوده است؟ آیا نیاز‌ها احصا شده، فضا سنجیده شده و تحولات عرصه اطلاعاتی دنیا تحت رصد قرار گرفته است؟ اینکه نمی‌شود رهبر معظم انقلاب دستور تأسیس شورایی را بدهند، همه سران قوا و دستگاه‌های قدرتمند نیز در آن حضور داشته باشند، حدود ۱۰ سال هم بگذرد، اما هیچ تحول و تغییر مثبتی در این عرصه به وجود نیاید. 

علم‌الهدی، سیاست‌گذاری، مدیریت کلان، تصمیم‌گیری لازم، نظارت روزآمد و رصد کارآمد فضای مجازی را از جمله وظایف راهبردی شورای عالی فضای مجازی دانست و گفت: اعضای شورا گزارش عملکرد بدهند که آیا آنچه رهبری خواسته‌اند، اجرا شده است؟ چیزی که ما امروز از دولت، مجلس و قوه قضاییه می‌خواهیم، آن است که فضای مجازی را کنترل کنند. این فضا از عرصه‌های سیاسی و اجتماعی گرفته تا عرصه‌های معیشتی و اقتصادی برای همه مردم لازم است، اما باید کنترل شود درندگانی که در این فضا رشد کرده‌اند، نتوانند بیش از این ایمان و اندیشه فرزندان ما را تکه‌تکه کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی امام جمعه مشهد، وی اضافه کرد: دشمن از دروازه وسیع فضای مجازی وارد مملکت شده و همه تهاجمات خود را در دستورکار قرار داده است. مردمی که هشت سال دفاع مقدس را اداره کردند، چند صد هزار شهید تقدیم اسلام و انقلاب کردند و وقتی دنیا به سر ما ریخت، دنیا را عقب راندند و عزت اسلام و ایران را حفظ کردند، می‌توانند در این عرصه نیز میدان‌داری کنند.

امام جمعه مشهد با بیان اینکه امروز دشمن به جنگ دین آمده است، عنوان کرد: اگر در این عرصه موفق شود، بعد از آن هم جان و مال شما را هم خواهد گرفت. رهبری فرمودند جهاد تبیین و این جنگ فقط مربوط به طلاب نیست، بلکه همه مردم و همه جوانانی که میدان‌دار جنگ نرم هستند، باید در این فضا وارد عمل شوند. زمانی که وقت مواخذه و حساب فرابرسد، فقط طلاب و فعالان فرهنگی مخاطب قرار نمی‌گیرند، بلکه از همه سؤال می‌شود که در برابر توهین به دین در فضای مجازی، چه کردند.