قلعه‌نویی: هدفم فوتبال هجومی و برد است

تیم‌ملی فوتبال ایران امروز (جمعه) در چارچوب آخرین دیدار از مرحله گروهی رقابت‌های کافا با نتیجه ۵ بر یک قرقیزستان را شکست داد. امیر قلعه‌نویی، سرمربی تیم‌ملی در نشست خبری پس از بازی اظهار کرد: موضوع اول این که فکر می‌کنم برنده واقعی تماشاگران ایرانی و قرقیزستانی بودند. به دلیل این که جو بسیار خوبی در ورزشگاه حاکم بود. من فکر می‌کنم تماشاگران از بازی لذت بردند. خیلی‌ها می‌گویند قرقیزستان ضعیف است، اما اینطور نیست چرا که حدود ۶ ماه پیش با روسیه بازی کردند و تا دقایق آخر بازی یک، یک بود و در نهایت ۲ بر یک شکست خوردند.

او افزود: از بازیکنان خوب خودم هم تشکر می‌کنم، چون که با انگیزه بالایی بازی کردند و آن چیزی که مد نظرم بود را به نحو احسن در زمین پیاده کردند. هم از ایرانیانی که به ورزشگاه آمدند تشکر می‌کنم و هم از میزبانی مردم خوب قرقیزستان. ان‌شاءالله در دوره‌های بعدی کافا، زیرساخت‌های قرقیزستان بهتر شود.

سرمربی تیم‌ملی برای برنامه‌های آینده‌اش در راه آماده‌سازی برای جام ملت‌ها گفت: تیم‌ملی در ۱۰ سال گذشته با نگرش دیگری بازی می‌کرد، ولی در این سه ماهه که من آمده‌ام به دنبال تغییر نگرش و نوع بازی‌مان هستیم. دلیل آن این است که خود من هر جا که مربی‌گری کردم به دنبال فوتبال هجومی بودم. من به دنبال این هستم که این تاکتیک را در تیم‌ملی پیاده کنیم، ولی در این بازی‌ها دو گل خوردیم که باید آنالیز شود تا ضعف‌هایمان را برطرف کنیم. ما به دنبال بهتر شدن در هر بازی هستیم و در این راه بازیکنان بزرگ تیم باید به ما کمک کنند.

قلعه‌نویی ادامه داد: در این تورنمنت به ما نشان داده شد که بازیکنان بزرگی داریم که با تمام توانشان بازی کردند. پس هدف‌گذاری ما، اول فوتبال هجومی و پیروزی با یک ساختار منظم است که باید مشکلاتمان را در ساختار تیمی برطرف کنیم. در آخر از مسئولان کافا، مردم خوب قرقیزستان و میزبانی‌شان تشکر می‌کنم.

او در ادامه درباره دیدار در فینال کافا با ازبکستان گفت: ازبکستان در ۱۰ سال گذشته هم در زیرساخت‌ها سرمایه‌گذاری داشته و هم از نظر فنی روی تیم‌های پایه‌اش کار کرده است. آن‌ها به دنبال ارتقا در آسیا هستند.

سرمربی تیم‌ملی در واکنش به این که قرقیزستان به روسیه ۲ بر یک باخت و ایران با روسیه مساوی کرد، اما امروز ایران با نتیجه ۵ بر یک قرقیزستان را شکست داد، توضیح داد: فوتبال چرا ندارد. مثلا شما می‌بینید که برزیل در جام جهانی در کشور خودش هفت گل از آلمان دریافت می‌کند. قشنگی و جذابیت فوتبال به همین نتایج است. ما جلوی روسیه درست است که یک، یک به تساوی رسیدیم، اما در آن بازی موقعیت‌های زیادی برای رسیدن به پیروزی داشتیم. این چیزی که من در این چند روز در قرقیزستان دیدیم، تلاش برای پیشرفت در فوتبال بوده است. ورزش و خصوصا فوتبال برای پیشرفت نیاز به سه شاخصه دارد، یک، اقتصاد فوتبال و سرمایه‌گذاری، دو، ساختن زیرساخت‌ها مانند استادیوم‌هاست. برای مثال دو روز پیش برای یک تمرین یک ساعت مسافت طی کردیم.

قرقیزستان برای پیشرفت باید زیرساخت‌هایش را درست کند. سوم هم برنامه‌ریزی و چشم انداز در تیم‌های پایه و بزرگسالان است. این برنامه‌ریزی باید از باشگاه‌ها شروع شود. من نیروی انسانی را در فوتبالیست‌های قرقیزستانی دیدم. ان‌شاءالله دفعه بعد که آمدم این پیشرفت را ببینم.