افراد با این گروه خونی، حافظه ضعیف‌تری دارند

نتایج یک مطالعه که روی بیش از ۳۰ هزار نفر در رابطه با ارتباط بین گروه خونی و علائم پیش از زوال عقل انجام شد، پژوهشگران دریافتند افرادی که دارای گروه خونی AB هستند با افزایش سن، بیشتر در معرض از دست دادن حافظه قرار می‌گیرند.

بر این اساس اعلام شد گروه خونی نسبتاً غیرمعمولی که در حدود ۴ درصد افراد یافت می‌شود، با مشکلات حافظه و تفکر ناشی از افزایش سن مرتبط است. یافته‌های این تحقیق نشان داد که افراد دارای گروه خونی AB به میزان ۸۲ درصد بیشتر در معرض مشکلات شناختی هستند که می‌تواند منجر به زوال عقل شود.

دکتر مری کوشمن، استاد هماتولوژی در دانشگاه ورمونت، که این مطالعه را رهبری کرد، درباره موضوع فوق گفت: مطالعه ما به گروه خونی و خطر ابتلا به اختلالات شناختی می‌پردازد، اما چندین مطالعه دیگر نشان داده اند که عواملی مانند فشار خون بالا، کلسترول بالا و دیابت خطر ابتلا به اختلال شناختی و زوال عقل را افزایش می‌دهند.

گفتنی است گروه خونی همچنین با سایر بیماری‌های عروقی مانند سکته مغزی مرتبط است، بنابراین یافته‌ها ارتباط بین مشکلات عروقی و سلامت مغز را برجسته می‌کند. این مطالعه افراد داوطلب را برای حدود سه سال و نیم مورد بررسی قرار داد و از این افراد، ۴۹۵ نفر در طول مطالعه دچار مشکلات حافظه و تفکر شدند. در ادامه این افراد با ۵۸۷ نفر مقایسه شدند که هیچ مشکل شناختی نداشتند.

کسانی که گروه خونی AB دارند نباید بی جهت نگران باشند، زیرا اگرچه این گروه خونی خطر ابتلا به مشکلات حافظه را زیاد می‌کند، اما در مقایسه با سبک زندگی و اثرات محیطی، تأثیر گروه خون نسبتاً کم است. به عبارت دیگر: ورزش منظم، خوب غذا خوردن و پرهیز از سیگار احتمالاً تأثیر مثبت بسیار بیشتری نسبت به تأثیر منفی گروه خونی در ابتلا به آلزایمر خواهد داشت.

محققان همچنین هشدار دادند که این یک یافته اولیه است و هنوز نمی‌توان به طور قطعی درباره آن نظر داد. شرح کامل این پژوهش و یافته‌های به دست آمده از آن در مجله تخصصی Neurology منتشر شده است.