رایزنی‌های هیات پارلمانی ایران با نخست‌وزیر سوریه

وحید جلال‌زاده، رئیس کمیسیون امنیت ملی و روابط‌ خارجی مجلس شورای اسلامی ایران که در راس هیاتی به سوریه سفر کرده است با حسین عرنوس، نخست‌وزیر این کشور دیدار و رایزنی کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه(سانا)، در این دیدار راه‌های تقویت روابط دوجانبه در زمینه‌های مختلف اقتصادی و انرژی و لزوم تلاش مضاعف برای ارتقای آن به بالاترین سطوح مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

همچنین اقدامات عملی انجام شده برای اجرای تفاهمات و توافقات حاصل شده در سفر اخیر «سید ابراهیم رئیسی» رئیس‌جمهور ایران به سوریه و دیدار وی با «بشار اسد» همتای سوری خود مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

عرنوس در این دیدار بر روابط راهبردی و تاریخی دو کشور دوست که با چالش‌های یکسانی از جمله تروریسم و ‌تحریم‌های ناعادلانه روبه رو هستند، تاکید کرد.

وی با اشاره به اهمیت نقش نهادهای قانونگذاری در سوریه و ایران، بر ضرورت ارتقای سطوح هماهنگی و اقدام مشترک برای مقابله با اقدامات اجباری یک‌جانبه تحمیل‌شده بر مردم دو کشور تاکید کرد.

نخست‌وزیر سوریه با اشاره به سرقت ثروت ملی این کشور توسط آمریکا و غرب و حمایت آن‌ها از تروریسم و ‌شبه‌نظامیان تجزیه‌طلب و حملات رژیم صهیونیستی، تاکید کرد: همه این‌ها سوریه را از مواضع ملی و پایبندی به حقوق خود منصرف نخواهد کرد.  

از سوی دیگر، وحید جلال‌زاده روابط ایران و سوریه را حیاتی توصیف کرد و از مواضع سوریه در حمایت از ایران و اهداف عادلانه آن تقدیر وتشکر کرد.

وی همچنین بر تداوم ایستادگی ایران در کنار سوریه به منظور کاهش رنج‌ها و مشکلات مردم این کشور تاکید کرد.

جلال‌زاده خاطرنشان کرد که مردم سوریه که تروریسم و ‌حامیان آن را شکست داده‌اند در نبرد اقتصادی نیز می توانند پیروز شوند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران گفت: اراده مردم بر اراده متجاوزان غلبه خواهد کرد.

هیات پارلمانی ایران ساعاتی پیش نیز با فیصل مقداد، وزیر خارجه سوریه دیدار و گفت‌وگو کرد.

این هیات روز گذشته(سه شنبه) با حموده صباغ، رئیس مجلس سوریه دیدار کرد.

در این دیدار که در ساختمان مجلس سوریه برگزار شد، حموده صباغ بر روابط تاریخی و مستحکم تهران و دمشق تاکید کرد.

وی با بیان اینکه روابط ایران و دمشق با خون شهدای دو کشور در دفاع از سوریه و حاکمیت آن در مقابله با تروریسم محکم‌تر شده است، بر لزوم گسترش روابط در زمینه‌های مختلف به‌ویژه روابط پارلمانی که در راستای‌ خدمت به مردم دو کشور است تاکید کرد.

رئیس مجلس سوریه در ادامه به تجاوزهای اشغالگران آمریکایی به بخشی از خاک سوریه و غارت منابع آن و همچنین قطع آب بیش از یک میلیون شهروند سوری در الحسکه توسط اشغالگران ترکیه اشاره کرد و گفت که این اقدامات جنایتی علیه بشریت است.

وی همچنین به تحریم‌های اقتصادی یک‌جانبه وضع‌شده علیه ملت سوریه اشاره کرد.

از سوی دیگر، جلال‌زاده با اشاره به روابط مستحکم و متمایز تهران و دمشق خواستار گسترش هرچه بیشتر آن به‌ویژه در زمینه اقتصادی و تجاری شد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و روابط خارجی در مجلس شورای اسلامی ایران خاطرنشان کرد که پیروزی‌های سوریه بر تروریسم ثابت کرد که اراده ملت‌ها قوی‌تر از مستکبران و سلطه‌گران است.

جلال‌زاده همچنین خواستار برگزاری کنفرانس پارلمانی با مشارکت کشورهایی شد که از تحریم‌های یکجانبه اقتصادی آمریکا و غربی‌ها رنج می‌برند.

وی گفت که هدف از این کنفرانس تبادل تجربه‌ها در چگونگی مقابله با این تحریم‌ها است.

در این دیدار اعضای دفتر مجلس سوریه، اعضای کمیسیون‌های امنیت ملی، روابط عربی و خارجی سوریه و همچنین اعضای گروه دوستی پارلمانی دو کشور حضور یافتند.

حسن نوش‌آبادی، حسن همتی، کریمی قدوسی، حسین اسدی و عباس گلرو اعضای هیات پارلمانی ایران هستند که به سوریه سفر کرده‌اند.