پایان فرار ۵ ساله مردی که پسردایی‌اش را کشت

سردار علی ولیپور گودرزی دراین‌باره گفت: در تاریخ پنجم بهمن ماه سال ۱۳۹۶ وقوع یک فقره قتل در محله افسریه، بین خیابان‌های ۱۵ متری اول و دوم به مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ اعلام شد که درپی آن بلافاصله ماموران در محل حاضر شدند.

وی با اشاره به نتایج بررسی‌های اولیه ماموران در محل گفـت: در بررسی‌های اولیه ماموران مشخص شد که دو نفر از اتباع کشور افغانستان به اسامی معلوم با دو نفر از هموطنان خود به نام‌های مشخص درگیر شده‌اند که در اثر این درگیری و وارد شدن ضربات چاقو، دو نفر اول به شدت دچار مصدومیت شده و به بیمارستان منتقل شدند.  

رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ با بیان اینکه یکی از افراد مجروح و طرفین نزاع، چند روز بعد از بیمارستان مرخص شد، گفت: نفر دوم اما علیرغم انجام تمام اقدامات پزشکی و درمانی به دلیل شدت آسیب‌دیدگی فوت کرد. درهمین راستا نیز اکیپ بررسی صحنه قتل پلیس آگاهی تهران بزرگ در معیت تیم بررسی صحنه مرکز تشخیص هویت، بازپرس ویژه قتل و پزشکی قانونی رسیدگی به موضوع را در دستورکار خود قرار دادند.

وی با بیان اینکه با توجه به حساسیت بالای موضوع، کارآگاهان رسیدگی به آن را به طور ویژه در دستورکار قرار دادند، گفت: در مراحل اولیه، تحقیقات میدانی برای شناسایی پاتوق‌ها، محل‌های سکونت و مخفیگاه متهمان و بستگان آنها در صحنه جرم انجام و مشخص شد، هر دو متهم پس از ارتکاب قتل از صحنه متواری و به صورت غیر مجاز به کشور افغانستان گریخته‌اند. در همین راستا نیز برای جلب متهمان اقدامات پیگیرانه از طریق پلیس اینترپل انجام گرفت که در ادامه به دلیل تغییر نظام سیاسی افغانستان نتیجه‌ای به‌دست نیامد و عملاً پرونده راکد ماند.  

ولیپور گودرزی ادامه داد:‌ تحقیقات در این خصوص ادامه داشت تا اینکه اخیراً و در اجرای دستورات مؤکد سلسله مراتب فرماندهی مبنی بر کشف پرونده‌های معوقه سرنخ‌دار، پرونده موصوف مجدداً در جریان افتاد. در ابتدا با جمع‌آوری اطلاعات از منابع و مخبرین، کلیه بستگان و مرتبطین متهمین مذکور و منتسبین فرد مقتول در تهران شناسایی شدند. همچنین ماموران مطلع شدند که به تازگی یکی از دو متهم فراری، به صورت غیر مجاز وارد کشور شده و در منزل خواهرش واقع در شهر اصفهان سکونت دارد.

رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ ادامه داد: پس از اطمینان یافتن از اخبار واصله درخصوص محل سکونت، شغل و بستگان متهم، نیابت قضایی در تاریخ ۳۰ تیرماه امسال دریافت شد و گروهی از کارآگاهان  مجرب اداره ۱۰ پلیس آگاهی به شهر اصفهان اعزا شدند. تیم اعزامی پس هماهنگی با پلیس آگاهی اصفهان و انجام تحقیقات نامحسوس محلی در نهایت محل کار متهم را در یک کارگاه ساختمانی در محدوده محمد آباد شهرضا شناسایی کردند.  

وی با بیان اینکه با صاحب کارگاه هماهنگی‌های لازم انجام و محل تحت نظر قرار گرفت، گفت: ماموران در جریان عملیاتی ضربتی و غافلگیرانه متهم را پس از گذشت بیش از پنج سال از ارتکاب قتل دستگیر و به مقر انتظامی منتقل کردند. این فرد در مقر انتظامی تحت بازجویی قرار گرفت که در جریان آن ابتدا از آنچه که رخ داده، اظهار بی‌اطلاعی کرد، او سپس منکر شرکت در درگیری منجر به قتل شد اما در نهایت مقاومتش شکسته شده و به جرم خود اعتراف کرد.  

ولیپور گودرزی با اشاره به اعترافات متهم گفت: این فرد در اعترافاتش گفت که مقتول پسردایی‌اش بوده و از مدت‌ها قبل بر سر موضوعات قومی و طایفه‌ای با هم اختلاف داشتند، تا اینکه در شب واقعه و به دنبال درگیری که میان مقتول و برادر متهم به قتل پیش آمد، درگیری میان آنان نیز بالا گرفته و منجر شده تا متهم چندین ضربه را با چاقو به پسردایی خود وارد کند. دو متهم که برادر هستند در ادامه اقدام به فرار از محل کرده و در حین فرار چاقوهایشان را دور انداختند و پس از مدتی نیز به صورت غیر مجاز به افغانستان رفتند.

رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ با اشاره به اعترافات متهم گفت: همدست دیگر این فرد همچنان در افغانستان است و تحقیقات و برای دستگیری وی در حال انجام است. در ادامه نیز با اقرار صریح متهم به بزه ارتکابی و با دستور بازپرس شعبه دهم دادسرای امورجنایی تهران، متهم به همراه پرونده متشکه برای ادامه روند رسیدگی به جرم روانه دادسرا شد.