تلاش‌های «محمود عباس» برای جلوگیری از سازش ریاض و تل‌آویو

درباره تلاش‌هایی که آمریکا برای ایجاد سازش میان عربستان و رژیم صهیونیستی انجام می‌دهد، نوشته است: «همه اینها درست زمانی اتفاق می‌افتد که تشکیلات خودگردان فلسطین خود را در یکی از سخت‌ترین لحظات می‌بیند؛ البته صحبت در مورد از دست دادن حمایت ملت فلسطین نیست که اصلا این تشکیلات را تایید نمی‌کنند و حتی صحبت در مورد هشدارها در محافل کابینه اسرائیل در مورد فروپاشی تشکیلات هم نیست بلکه صحبت درباره نبرد بر سر جانشینی محمود عباس است که ممکن است ته مانده تشکیلات خودگردان را هم تکه تکه کند.

واقعیت این است که دوره پس از محمود عباس (رئیس تشکیلات خودگردان) هنوز به طور رسمی شروع نشده و این رهبر ۸۸ ساله همچنان حضور دارد اما نبردی که در آینده نزدیک شروع خواهد شد اکنون در اوج خود قرار دارد.

به گزارش روزنامه "یسرائیل هیوم"، آنچه امروز برای محمود عباس اهمیت دارد این است که چه چیزی را از خود به جای خواهد گذاشت. از آنجایی که هیچ امیدی به پیشرفت در روند صلح میان اسرائیل با فلسطین وجود ندارد، ذکر این نکته حائز اهمیت است که وی "تسلیم نشد" و حتی یک میلیمتر از مواضع مشترک و شناخته شده فلسطینی‌ها عدول نکرد. با این حال، او تعهد خود را به روند صلح اعلام می‌کند و در میان جانشینان بالقوه کسانی هستند که به حمایت اسرائیل دل بسته‌اند و برای حفظ همکاری امنیتی با تل‌آویو تلاش می‌کنند. دقیقا به همین دلیل است که دستگاه امنیتی اسرائیل همچنان به دفاع از تشکیلات ادامه می‌دهد و ادامه حیات آن را به نفع خود می‌داند اما در میان مدعیان جانشینی محمود عباس کسانی هستند که روی درگیری و افراط‌گری البته تا جایی که به نفعشان است، حساب می‌کنند.»

این روزنامه در ادامه به این نکته اشاره کرده که فلسطینی‌ها طبعا طرفی هستند که از توافق احتمالی عربستان با رژیم صهیونیستی احساس شادی نخواهند کرد: «البته در مورد جنبش حماس باید گفت که این مساله فرقی به حال این جنبش نمی‌کند؛ اگرچه آنها هیاتی را در آوریل گذشته به عربستان سعودی فرستادند اما پس از بیگانگی کامل و حتی تحریم آنها توسط عربستان که دو دهه به طول انجامید، این جنبش، ایران را به عنوان یک شریک و یک گزینه استراتژیک و حتی به عنوان متحد انتخاب کرده و در هر صورت، توافق صلح اسرائیل و عربستان ربطی به "دولت غزه" تحت رهبری حماس ندارد.

اما در مورد تشکیلات خودگردان فلسطین باید گفت که موضوع چیز دیگری است. وجود این تشکیلات به نظر اسرائیل و آمریکا و به صورت غیرمستقیم به آمادگی کشورهای عربی بستگی دارد. شکی نیست که تشکیلات خودگردان فلسطین تحت فشار به سر می‌برد تا جایی که وقتی شرایط برای محمود عباس، رئیس این تشکیلات سخت شد، او ماه ژوئیه تا العلمین در منطقه صحرای غربی را طی کرد تا با هیئتی از حماس تحت نظارت مصر دیدار کند و بعد هم بازگشت و باز هم با رهبران این جنبش در آنکارا در حضور رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه دیدار کرد. او در این دیدارها دوباره ایده تشکیل کشور مستقل فلسطین را مطرح کرد تا به او کمک کند جلوی گرایش عربستان به سمت اسرائیل را بگیرد.

محمود عباس حتی به اردن رفت، کشوری که در صورت سازش میان اسرائیل و عربستان ضرر می‌کند چرا که اردن در پروژه‌های همکاری منطقه‌ای که به نفع عربستان و شهروندانش است، تحت فشار قرار می‌گیرد و مهمتر آنکه احساس اردن این است که جایگاهش را به عنوان نگهبان و متولی اماکن اسلامی سرزمین مقدس از دست خواهد داد.»