درگیری با سلاح‌های سنگین در پایتخت لیبی

طرابلس از صبح امروز شاهد تشنج و درگیری سنگین بین دو گروه مسلح وابسته به دولت وحدت ملی و شورای ریاستی این کشور است و صدای تیراندازی و درگیری‌های متناوب در برخی محله‌های جنوب شهر طرابلس شنیده می‌شود.

به گزارش خبرگزاری «اسپوتنیک» به نقل از منابع لیبیایی، درگیری‌ها پس از آن آغاز شد که نیروهای دستگاه رقیب، «محمود حمزه» فرمانده تیپ ۴۴۴ وابسته به دولت وحدت ملی را در فرودگاه «معیتیقه» در حالی که وی برای شرکت در رژه نظامی با همراهی الدبیبه عازم مصراته بود، دستگیر کردند.

به نوشته رسانه‌های لیبی، سازمان مبارزه با جرایم سازمان یافته و تروریسم-وابسته به شورای ریاستی لیبی-، سرهنگ محمود حمزه فرمانده تیپ ۴۴۴ را در فرودگاه معیتیقه و قبل از شرکت در مراسم فارغ التحصیلی افسران نظامی در شهر مصراته دستگیر کرد.

شاهدان عینی در طرابلس به اسپوتنیک گفتند که این درگیری‌های سنگین در مناطق عین زاره، طریق الشوک و دشت الخضراء با استفاده از انواع سلاح‌های سنگین رخ داده است.

در همین راستا، شرکت هواپیمایی برنیق اعلام کرد که پروازهای بین المللی و داخلی خود از فرودگاه معیتیقه را تا اطلاع ثانوی به دلیل شرایطی که خارج از کنترل خود خوانده است، به حالت تعلیق در می‌آورد.

از طرفی، عبد الله باتیلی، نماینده سازمان ملل در امور لیبی در صفحه توئیتر خود ضمن ابراز نگرانی درباره تحولات طرابلس گفت که حوادث طرابلس لزوم دستیابی به توافقی را یادآوری می‌کند که راه را برای انتخابات هموار کند.

نماینده سازمان ملل متحد بر «لزوم دستیابی به توافقی که راه را برای انتخابات و اتحاد نهادهای دولتی هموار کند»، تأکید کرد.

درگیری‌های طرابلس نگرانی پارلمان لیبی را نیز به همراه داشته و نهاد قانون گذاری این کشور در بیانیه‌ای در این باره اعلام کرد که «ما خصومت‌ها و آدم‌ربایی‌هایی را که در طرابلس رخ می‌دهد محکوم می‌کنیم و از همه طرف‌ها می‌خواهیم تا جنگ را متوقف کنند».

همزمان سفارتخانه‌های آمریکا و انگلیس در بیانیه‌های جداگانه، خواهان خویشتنداری در لیبی شده و طرف‌های درگیر را به آرامش دعوت کردند.

تاکنون هیچ‌گونه بیانیه‌ای از سوی دولت وحدت ملی یا شورای ریاستی درباره این درگیری‌های مسلحانه صادر نشده است. در ۲۸ ماه می گذشته نیز به دنبال بازداشت یکی از فرماندهان تیپ ۴۴۴، طرابلس صحنه درگیری‌هایی بین این تیپ و سازمان مبارزه با جرایم سازمان یافته و تروریسم بود.