سریال جدید هادی حجازی‌فر به آنتن رسید

خبر پخش سریال «عاشورا» را محسن برمهانی، معاون سیما اعلام کرد؛ مینی‌سریالی که تا هفته دفاع‌مقدس هر جمعه پخش می‌شود و در هفته دفاع‌مقدس هم هر شب روی آنتن خواهد رفت.

سریالی جامع‌تر از نسخه سینمایی

این سریال چندین‌بار نامش تغییر کرده و بعد اعلام شد که نسخه سینمایی‌اش به جشنواره می‌رسد. فیلم با عنوان «موقعیت مهدی» در جشنواره اکران شد و توانست نظر منتقدان را جلب کند و در اکران هم فروش خوبی داشت. داستان این سریال درباره زندگی شهیدباکری در دوران نوجوانی و بزرگسالی است و به‌نظر نسبت به نسخه سینمایی نگاه جامع‌تری به زندگی برادران شهید باکری دارد.

دوست نداشتم شهید باکری را برای کسی بازی کنم

حجازی‌فر که کارگردانی سریال را برعهده دارد، خودش در نقش شهید باکری بازی کرد. وی در گفت‌وگویی که با همشهری داشت درباره این نقش می‌گوید: «اولین پیشنهادی که به من شد، بازی در نقش شهیدمهدی باکری بود. صحبت‌های اولیه زمانی بود که هنوز کارگردان کار قطعی نشده بود و همان زمان خیلی صریح و واضح اعلام کردم که نقش مهدی باکری را برای کسی بازی نمی‌کنم. دلیلش این بود که خودم به اندازه کافی درباره این شخصیت شناخت و اطلاعات لازم را داشتم و از مدت‌ها پیش در ذهنم بود تا برای مهدی باکری و رزمندگان لشکر عاشورا فیلمی بسازم. کارگردانی کار را پیشنهاد دادم و با تلویزیون در این‌باره صحبت‌هایی شد و دوستان پذیرفتند. ابتدا با فیلمنامه‌ای روبه‌رو بودیم که جذاب نبود؛ به همین دلیل آن را به‌طور کامل کنار گذاشتیم و با یک تیم مجزا شروع به تحقیق و پژوهش کردیم و در ادامه به نگارش سناریو پرداختیم.»

لشکر ۳۱ عاشورا

وی همچنین از آشنایی خودش با لشکر ۳۱ عاشورا می‌گوید: «لشکر ۳۱ عاشورا را خوب می‌شناسم؛ ۲ عموی خودم شهید شدند و پدرم هم جزو همین لشکر بود. تمام لحظه‌های پر از استرس زمان جنگ را به‌عنوان یک کودک تجربه کرده بودم. دوست داشتم به مردم وجهه شاعرانه این شهدا را نشان دهم. این آدم‌ها نسبت به زندگی عاشق‌ترین آدم‌ها بودند.»

«عاشورا» پربیننده می‌شود؟

حجازی‌فر که به طولانی‌تر شدن پروسه نمایش سریال در تلویزیون گله‌مند شده بود و در حاشیه یک برنامه عنوان کرد که درست است تلویزیون گستردگی مخاطبانش زیاد است، اما اگر اعتمادی وجود داشته باشد باید نوعی آزادی عمل به کارگردان داده شود و مدیران سلیقه‌ای برخورد نکنند. با این حال «عاشورا» قرار است روی آنتن برود و باید دید این سریال می‌تواند پربیننده‌ترین سریال فصل تلویزیون باشد؟