به بهانه پرسپولیسی شدن ستاره سپاهان؛ خرید جدید پرسپولیس راه کدام بازیکن را می‌رود؟

یکی از بازیکنانی که خیلی زود و در سن کم در فوتبال ایران چهره شد، یاسین سلمانی بود. سلمانی که ۲۱ ساله است، در تیم‌های پایه سپاهان رشد کرد و آن‌قدر خوب بود که خیلی زود به تیم اصلی راه یافت. یاسین از همان اول نشان داد که بازیکن مستعدی است. شاید مصدومیت طولانی‌مدتش در یکی دو سال گذشته نبود، او حالا یکی از لژیونر‌های فوتبال ایران به حساب می‌آمد. تابستان قبلی و پیش از شروع لیگ بیست‌ودوم، مدیران سپاهان به هر دری زدند تا قرارداد سلمانی را تمدید کنند. این باشگاه نمی‌خواست ستاره آینده‌دار خود را به همین راحتی از دست بدهد و یاسین را در تیم دیگری ببیند.

با این حال فصل قبل برای سلمانی خوب نبود و مورایس اعتقاد زیادی به این بازیکن نداشت. خیلی زود و بعد از آخرین بازی سپاهان هم مشخص شد که این بازیکن از سپاهان جدا خواهد شد و سرمربی پرتغالی سپاهان علاقه‌ای به تمدید قرارداد این بازیکن ندارد. در نهایت بعد از کش و قوس‌های زیاد سلمانی دیروز پرسپولیسی شد و با قهرمان فصل قبل فوتبال ایران قراردادی ۲ ساله امضا کرد.

خیلی‌ها معتقدند سپاهان تا جایی که ممکن است ستاره‌های خود را به رقبای اصلی‌اش نمی‌دهد. به خصوص این‌که آن تیم پرسپولیس باشد. درگیری‌های رخ‌داده طی سال‌های اخیر بین دو باشگاه و مشکلاتی که هواداران دو تیم با هم دارند، باعث شده تا این دو باشگاه خیلی سخت به هم بازیکن بدهند مگر این‌که بازیکنان قراردادشان به پایان رسیده باشد و کاری از دست باشگاه مربوطه برنیاید. مثل انتقال ۳ بازیکن سپاهان در فصل گذشته که با پایان قراردادشان راهی پرسپولیس شدند.

سلمانی بعد از مسعود ریگی دومین بازیکنی بود که با پایان قراردادش در سپاهان، امسال راهی پرسپولیس شد. اتفاقی که سال قبل برای نفراتی مثل گولسیانی، اسماعیلی‌فر و رفیعی هم رخ داد. یاسین پنجمین سپاهانی بود که طی دو سال اخیر راهی پرسپولیس می‌شود. در طول تاریخ لیگ برتر ستاره‌های زیادی بودند که در هر دو تیم پرسپولیس و سپاهان بازی کردند. از بین نفراتی که از سپاهان راهی پرسپولیس شدند بعضی از آن‌ها موفق و بعضی‌ها هم ناموفق بودند.

حال مشخص نیست ستاره مستعد و خرید جدید پرسپولیسی‌ها راه کدام بازیکنان را در پیش خواهد گرفت. مسعود ریگی که تازه مثل سلمانی پرسپولیسی شده و نمی‌شود خیلی راجع‌به عملکرد او نظر داد. دانیال اسماعیلی‌فر، گئورگی گولسیانی و سروش رفیعی ۳ بازیکنی بودند که فصل قبل از سپاهان به پرسپولیس آمدند و هر ۳ نفر عملکرد بسیار خوبی در این تیم داشتند و جزو مهره‌های اصلی تیم یحیی گل‌محمدی بودند.

به غیر از گولسیانی که با وجو داشتن کیفیت بالا و عملکرد خوب در فصل قبل، به دلیل آمدن کنعانی‌زادگان نیمکت‌نشین شده، دانیال و سروش در این فصل جزو مهره‌های اصلی و کلیدی پرسپولیس به‌شمار می‌روند. یکی از مهم‌ترین بازیکنانی که از سپاهان راهی پرسپولیس شد، سیدجلال حسینی بود. کاپیتان پرافتخار فوتبال ایران و رکورددار قهرمانی در لیگ برتر،۳ فصل فوق‌العاده را در سپاهان گذراند و موفق شد ۳ قهرمانی متوالی را با این تیم کسب کند.

سیدجلال در لیگ چهاردهم از سپاهان به پرسپولیس پیوست، ولی بعد از یک فصل از این تیم جدا شد. سیدجلال در بازگشت مجددش به پرسپولیس کاپیتان اول این تیم شد و با این تیم ۵ قهرمانی لیگ برتر را به دست آورد تا رکوردی بی‌نظیر برای این بازیکن به ثبت برسد. همچنین سیدجلال دو بار به عنوان کاپیتان به همراه پرسپولیس به فینال آسیا رسید، ولی نتوانست مثل جام‌های داخلی، این جام را بالای سر ببرد.

زوج سیدجلال در پرسپولیس که روز‌های بسیار خوبی را کنار هم داشتند، شجاع خلیل‌زاده بود که او هم از سپاهان راهی پرسپولیس شد. شجاع که مدافع موردعلاقه برانکو بود، در لیگ شانزدهم و با اتمام قراردادش با سپاهان، راهی پرسپولیس شد و چند فصل فوق‌العاده را در این تیم پشت سر گذاشت. خلیل‌زاده بعد از دو فصل دوری از فوتبال ایران تابستان امسال به لیگ برتر بازگشت و راهی تراکتور شد. یکی دیگر از سپاهانی‌هایی که پرسپولیسی شد، محسن بنگر بود. این مدافع در سپاهان به اوج دوران خودش رسید و به فینال لیگ قهرمانان آسیا هم با این تیم رسید.

این بازیکن شمالی بعد از درخشش در سپاهان یکی از ستاره‌هایی بود که در زمان مدیریت رویانیان به پرسپولیس آمد و چند فصلی در این تیم بازی کرد. بنگر همچنین سابقه بستن بازوبند کاپیتانی پرسپولیس را هم در کارنامه دارد و جزو مدافعان خوب پرسپولیس در سال‌های گذشته بوده است و بین هواداران این باشگاه هم حسابی محبوب است.

شاید سرشناس‌ترین و مهم‌ترین انتقال بین دو باشگاه احمدرضا عابدزاده باشد. اسطوره تکرارنشدنی فوتبال ایران یکی از کسانی بود که از سپاهان راهی پرسپولیس شد. احمدرضا بعد از قهرمانی با استقلال در آسیا، یک فصل راهی سپاهان شد و در این تیم بازی کرد. عابدزاده بعد از سپاهان به پرسپولیس آمد و سال‌ها درون دروازه این تیم بازی کرد و افتخارات زیادی را هم با سرخ‌پوشان پایتخت کسب کرد. عابدزاده بدون شک یکی از محبوب‌ترین بازیکنان تاریخ فوتبال ایران به حساب می‌آید و جزو تکرارنشدنی‌ترین بازیکنان تاریخ کشور محسوب می‌شود.

به غیر از این ستاره‌ها نفراتی مثل رحمان احمدی، سعید آقایی، مهدی جعفرپور و جلال اکبری هم از سپاهان به پرسپولیس پیوستند، ولی اصلا نتوانستند در این تیم موفق باشند و بعد از یک فصل از پرسپولیس رفتند. همچنین ستاره‌هایی مثل مرحوم مهرداد میناوند، ابراهیم توره، جواد کاظمیان، شهاب گردان، محمد نوری، محمدرضا خلعتبری، ادموند بزیک، عباس آقایی، داود سید عباسی، حمید مطهری، الونگ و هادی عقیلی، سروش رفیعی، فرشاد احمدزاده، شهریار مغانلو و میلاد سرلک، رضا اسدی و احسان پهلوان هم در سال‌های اخیر سابقه حضور در هر دو تیم پرسپولیس و سپاهان را در کارنامه دارند و در هر دو تیم بازی کردند.