علیرضا دبیر: کشتی فراتر از وزارت ورزش است

علیرضا دبیر، رئیس فدراسیون کشتی در مراسم قرعه‌کشی لیگ برتر کشتی با خیر مقدم علی اکبر حیدری و ابراهیم جوادی به عنوان پیشکسوت‌های کشتی گفت: این دو عزیز قدم بر چشم ما گذاشتند و همیشه احترام کوچک‌تر به بزرگتر و پیشکسوتان باید حفظ شود.

رئیس فدراسیون کشتی تصریح کرد: پیشکسوت تعریف دارد و هرکسی را نمی توان پیشکسوت گفت، این دو عزیز را به نمایندگی از پیشکسوتان گرانقدر مثال می‌زنم که در عین اینکه چندین مدال در عرصه‌های جهانی و المپیک دارند اما ۶۰ سال خوب و سالم زندگی کردند.

دبیر با گلایه از صحبت یکی از کسانی که خود را پیشکسوت کشتی می‌نامد گفت: دو روز پیش کسی که یک مدال آسیایی گرفته گفته شأن کشتی از بین رفته است، من به وی می‌گویم که شأن کشتی در دوره شما از بین رفت که کشتی گیران روی پتوهای شپش زده می خوابیدند. خدا را شکر الان هم تخت‌های طبی و هم محل اسکان و تغذیه مناسب در اختیار کشتی گیران است و از لحاظ مالی نیز قرارداد هایی که در لیگ می بندند قابل مقایسه با آن زمان نیست.

وی افزود: کشتی‌گیر شأنش بالاست، هم قراردادش، هم زندگی‌اش، هم نوع برخوردش و هم نوع پوشش‌اش. مگر من برای خودم چیزی خواسته‌ام؟ هر چه خواسته‌ام برای کشتی و کشتی‌گیران بوده و فقط به اعتلای پرچم کشورم فکر می‌کنم و به عنوان مثال این سالنی که امروز می‌توانیم در آن مراسم های بزرگ بگیریم، شان کشتی را حفظ می‌کند.

دبیر تاکید کرد: پیشکسوت و قهرمان کسی است که تا یک مدال گرفت دنبال پست و مقام گرفتن و برای حضور در جایگاه ها دنبال لابی کردن نباشد و آن‌قدر بزرگ باشد که خارج از این مسائل فکر کند.

وی در مورد سازمان لیگ گفت: سازمان لیگ مستقل است و خودگردان است و خدا را شکر چه زمانی که آقای نصیرزاده بود و چه زمانی که آقای یاری بوده، هیچ موقع پولی از فدراسیون به لیگ داده نشده است.

دبیر اظهار کرد: سال گذشته هر چند کم اما لیگ درآمد داشت و امیدوارم که در آینده نیز ضمن اینکه درآمد کسب می‌کند بتواند به فدراسیون هم کمک کند. من اصلا در سازمان لیگ دخالت نمی‌کنم و حمید یاری باید خودش تمامی تصمیمات را بگیرد.

کشتی‌گیر باید خودش حقش را بگیرد

وی گفت: کشتی گیر باید خودش حقش را بگیرد، آن هم بر روی تشک نه اینکه یک کشتی گیر ۱۹ ساله دست به دامن مسئولان و نمایندگان مجلس شود. مگر حسن یزدانی و گرایی‌ها با سفارش قهرمان شدند یا آقای جوادی که در این جمع است برای حضور در رقابت‌های جهانی مسابقه انتخابی نداده است؟

باید ۱۰۰ اعزام در سال داشته باشیم

رئیس فدارسیون کشتی در مورد چرخه‌ی انتخابی تیم ملی گفت: چرخه برای ما هزینه داشته و کشتی‌گیران باید به مسابقات مختلف اعزام شوند و تعداد اعزام ما از ۴۰ اعزام در دوره‌های قبل به ۶۶ اعزام رسیده که قابل قبول نیست و حداقل باید ۱۰۰ اعزام در سال داشته باشیم.

وی افزود: کشتی‌گیر باید در چرخه شناخته شود و به عنوان مثال میلاد والی‌زاده در سن کم توانست خود را در چرخه اثبات کند و در ۵ ماه خیلی رشد کرد. اگر ما وی رو زودتر شناسایی می‌کردیم و بیشتر به میادین خارجی اعزام می‌کردیم و باخت‌های خود را می‌داد الان کجا قرار می‌گرفت؟

دبیر با بیان اینکه خودم هم در لیگ شناخته شدم گفت: من در تیم پاس و راه آهن کشتی گرفتم و دیده شدم. برخی می‌گویند لیگ برای کشتی گیران خوب نیست، اگر کسی دوست ندارد کشتی نگیرد ما که نمی‌توانیم دیگر کشتی گیران و مربیان را از منافع مادی لیگ محروم کنیم.

وی ادامه داد: اگر لیگ در سال‌های گذشته تضعیف نمی‌شد الان قرادادهای لیگ ۵ یا ۶ میلیارد تومان بود و حمایت کننده‌های بیشتری نیز حضور داشتند.

رئیس فدراسیون کشتی گفت: همانطور که حق کشتی‌گیران و مربیان باید توسط باشگاه‌ها داده شود، به کشتی گیران و مربیان هم می‌گویم که حق باشگاه ها را نخورید، این دوستانی که به عنوان اسپانسر در کنار کشتی قرار گرفته‌اند باید حفظ شوند و حتما کشتی گیری که تخلف کند را محروم می‌کنیم.

من را بزرگ نکنید

دبیر گفت: فکر نکنید که کارهایی که در کشتی اتفاق می‌افتد برای من یا آقای یاری است، حتما برای کشتی است، به کاظم پرورده، روابط عمومی فدراسیون گفته‌ام که روی شخص من مانور ندهید، کشتی را بزرگ کنید چرا که کشتی فراتر از هر چیزی است.

وی ادامه داد: اگر کشتی بزرگ شود همه کشتی گیران بالا می‌آیند و خدا را شکر آنقدر کشتی بزرگ شده که حتی منتقدان هم دیده می‌شوند و ما از نقد سازنده و خوب که محترمانه باشد حتما استقبال می‌کنیم و باید فکرمان آنقدر بزرگ باشد که تحمل نقد را داشته باشیم.

رئیس فدراسیون کشتی گفت: جایگاه پیشکسوتان برای ما محترم است،  در چند روز گذشته یکی از پیشکسوتان که دوست من است گفت که مرا دعوت نکردید و من گفتم که کم کاری روابط عمومی ما است و ۱۰ بار به آن ها گفته‌ام که از همه‌ی پیشکسوتان قهرمان جهان و المپیک ما برای حضور در برنامه‌ها دعوت کنید. آدم‌های سلامتی همچون یاری، رنجبر و بابایی در لیگ کار می‌کنند، قبلا اینطور نبود و خودتان هم می‌دانید. من دخالتی در لیگ ندارم و آقای یاری خودش باید مدیریت کند. هر اتفاقی افتاد، منتقل کنید و قطعا پیگیری می شود.

وی تصریح کرد: کشتی باید در خانه‌های مردم برود و هرچه کشتی از صداوسیما پخش شود، اثر دارد و با توجه به اینکه کشتی بالای ۸۲ درصد از مدال آوری ورزش کشور را بدست آورده، سهم دارد و باید دیده شود. ۱۱۵ مدال آور جهان و المپیک داریم که ۳۱۵ مدال کسب کرده‌اند و این نشان از بزرگی کشتی دارد و وظیفه من است که از حق کشتی دفاع کنم.

رئیس فدراسیون کشتی گفت: در فدراسیون کشتی و کار کشتی کشور سفارش پذیر نیستم. می‌گویند که پیش مردم برایت بد می‌شود، من هم می‌گویم که پیش خدا بد نشود چراکه باید جوابگو باشم. لیگ قطعا اثر دارد چراکه کشتی گیران جوان دیده می‌شوند و از لحاظ فنی و تجربیات، رشد و پیشرفت می‌کنند.

دبیر افزود: گاها کشتی‌گیران ۱۸ و ۱۹ ساله‌ای در لیگ می‌بینم که خود را در کشتی کشور مطرح می‌کنند و  هرچه سن قهرمانی کشتی‌گیران پایین‌تر بیاید، به نفع کشتی است و اگر مدال آوری از سن ۱۹ و ۲۰ سالگی شروع شود، می‌تواند سال ها تداوم داشته باشد.

وی اظهار داشت: ورودیه لیگ ۱۰۰ میلیون تومان است و ما دیگر نمی توانیم به جای تیم ها ورودیه بدهیم چراکه باید در سازمان بازرسی و دیوان محاسبات پاسخگو باشیم. ما فقط می توانیم به یک تیم نظامی در کشتی آزاد و در کشتی فرنگی کمک کنیم چراکه کشتی گیران سرباز قهرمان و قرارداد با آن ها داریم.

رئیس فدراسیون کشتی گفت: مدیران باشگاه ها به کشتی کمک کنند به فدراسیون نگاه نکنید، هرجا اسم من می آید کشتی را می زنند. من اینجا مهمان هستم و می روم و همه چیز برای کشتی می ماند. در کار نشان می دهم که با هیچ کس معامله نمی کنم و این موضوع را با خدای خودم قرار گذاشته ام.

دبیر تصریح کرد: سرمربی بزرگسالان و مدیر تیم های ملی نمی توانند در لیگ حضور داشته باشند، چه رسمی و چه غیر رسمی، هم شرع و هم قانونی این کار خلاف است. اعضای فدراسیون نیز حق دخالت ندارند و برای ما مهم است که تیم ها حضور داشته باشند.

وی گفت: رضا یزدانی زحمت می کشد و حقش است که سرمربی لیگ باشد، حالا اگر انتقاد می کند، نظرش است و هر کسی یک نظری دارد. قطعا کشتی بزرگ و برای همه است.

دبیر ادامه داد: فدراسیون کشتی زیر نظر وزارت ورزش است اما کشتی فراتر از وزارت ورزش است و برای همه جامعه کشتی و مردم است و قهرمانان و پیشکسوتان متعلق به کشتی هستند. همه فکر می‌کنند هرچه در کشتی است برای فدراسیون است اما اینطور نیست. آقا تختی خدا رحمتش کند نیست اما برای کشتی است و پُزش را می دهیم. عبدالله موحد، منصور برزگر که استاد بنده است، ابراهیم جوادی و علی اکبر حیدری در فدراسیون نیستند اما برای کشتی هستند.

رئیس فدراسیون کشتی، با اشاره به سالن شهدای هفتم تیر تهران گفت: خدا را شکر سالن تخصصی کشتی با ظرفیت ۴۵۰ نفر که مجهز به تشک های طبی، رستوران و تمامی امکانات است در اختیار تیم‌ها قرار می‌گیرد و این سالن با توجه به محل قرار گرفتنش در مرکز شهر یک ظرفیت بزرگ برای کشتی است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: من بچه جنوب شهر هستم و ادبیات خودم را دارم، بی‌ادبی کردم یا برای خودم چیزی خواسته‌ام؟ هرچه خواسته‌ام برای کشتی است.

نتایج قرعه کشی به شرح زیر است:

کشتی آزاد:

گروه الف: بانک شهر – آلفای مرزن آباد – دانشگاه آزاد مازندران – ستارگان ساری
گروه ب: انبوه سازان هوتن – مقاومت البرز – پاس تهران – گروه ساختمانی جاودانی

کشتی فرنگی:

گروه الف: گروه صنعتی فولاد ایران – سینا صنعت ایذه – دانشگاه آزاد اسلامی
گروه ب: نفت و گاز زاگرس جنوبی – شهرداری مسجد سلیمان – رعد پدافند ارتش