معمای پیچیده سپاهان و فدراسیون فوتبال/ کدام بازی ۳ بر صفر می‌شود؟

باشگاه سپاهان که در فصل نقل و انتقالات لیگ بیست و سوم بازیکنان مطرح و گرانقیمتی را جذب کرد، حالا به دلیل رعایت نکردن برخی موارد مد نظر فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ به معضلی برای کارگروه نظارت بر سقف بودجه و قراردادها، کمیته اخلاق و کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال تبدیل شده است.

گزارش‌ها و شکایت‌هایی که در مورد باشگاه سپاهان به فدراسیون فوتبال رسیده، مسئولان سازمان لیگ و فدراسیون را بر آن داشته تا رسیدگی کاملی در مورد نقل و انتقالات و سقف قرارداد‌های این تیم اصفهانی داشته باشند. به این موارد باید نامه سازمان بازرسی را هم اضافه کرد که خواستار رسیدگی دقیق و قانونی به اتفاقات این باشگاه شده است.

طبق پیگیری‌ها به دنبال درخواست‌هایی که از سوی چند باشگاه از جمله پرسپولیس، استقلال و تراکتور برای رسیدگی به آنچه تخلفات سپاهان عنوان شده، رسیده، مسئولان سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال نشست‌هایی را برگزار و خواستار ورود کمیته انضباطی به این پرونده شده اند.

این در حالی است که برخی مسئولان اعتقاد دارند این موارد باید در کمیته اخلاق مورد بررسی و رسیدگی قرار بگیرد، اما برخی دیگر تاکید کرده اند از آنجایی که کمیته اخلاق توانایی اعمال جریمه‌هایی مثل ۳ بر صفر کردن بازی‌ها را ندارد، باید این موارد به کمیته انضباطی ارجاع شود.

در این مورد گفته می‌شود پس از بررسی‌های لازم و صحبت‌هایی که بین مسئولان فدراسیون و سازمان لیگ رد و بدل شده، تصمیم گرفته شده که کمیته انضباطی به پرونده باشگاه سپاهان ورود و تصمیمات لازم را اتخاذ کند.

در این مورد فرضیه‌ها و گمانه زنی‌هایی وجود دارد که مهمترین و پررنگ‌ترین آن اعمال یک نتیجه ۳ بر صفر به ضرر سپاهان است. حالا این نتیجه برای چهار بازی اعمال شود، برای دیدار با تیم‌هایی که شکایت کرده اند اعمال شود یا این که ۳ امتیاز منفی کلی برای سپاهان در نظر گرفته شود، موارد دیگری است که باید در کمیته انضباطی مورد بحث و تبادل نظر و رعایت موارد قانونی قرار بگیرد.

مسئولان باشگاه سپاهان که با هزینه‌ای سنگین تیم خود را برای حضور در لیگ بیست و سوم بستند، به دلیل بالا رفتن سقف قراردادهایشان هنوز نتوانسته اند قرارداد عیسی آل کثیر و برایان دابو را ثبت کنند و مجوز بازی آن‌ها را بگیرند.

به خاطر همین اتفاقات است که تیم‌های استقلال، تراکتور و پرسپولیس از فدراسیون فوتبال خواسته اند که به پرونده نقل و انتقالاتی سپاهان ورود جدی داشته باشد و مشخص کند که تخلفاتی از سوی این تیم اصفهانی صورت گرفته است یا نه.