توصیه‌های ایمنی از خانه تا مدرسه

آتشپاد دوم مهدی مرادیان هم‌زمان با شروع مهرماه و بازگشایی مدارس، اظهار کرد: با شروع فصل مدرسه یکی از نگرانی‌های والدین، خطراتی است که در سرویس مدرسه ممکن است برای دانش آموزان ایجاد شود. اغلب حوادث برای دانش آموزان هنگامی رخ می‌دهد که آنان در حال انتظار برای سوار شدن یا پیاده شدن از سرویس هستند و رعایت چند نکته ساده توسط رانندگان موجب می‌شود دانش آموزان کمتر دچار صدمات ناشی از تصادف با سرویس شوند.

وی با اشاره به توصیه‌های ایمنی در سرویس مدارس، خاطرنشان کرد: به منظور سلامت دانش آموزان نگهداری یک دستگاه خاموش کننده پودر و گاز مانومتر دار حداقل چهار کیلویی در خودرو سرویس مدرسه ضروری است و رانندگان سرویس‌ها در زمینه آموزش استفاده از خاموش کننده دستی می‌توانند با واحد آموزش سازمان آتش‌نشانی هماهنگی کرده و در کلاس‌های مذکور به‌طور رایگان شرکت کنند.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری خمینی‌شهر گفت: نصب هرگونه وسیله یا ابزار بر روی ستون‌های داخلی خودرو و سرویس غیر ایمن بوده و در صورت بروز هرگونه نقص فنی در خودرو تا حصول اطمینان نسبت به رفع نواقص از سرویس‌دهی به دانش آموزان خودداری شود.

مرادیان تأکید کرد: از قرار دادن و روشن کردن وسایل حرارتی یا روشنایی( نظیر گاز پیک‌نیک) در خودرو به علت احتمال ایجاد گازگرفتگی و آتش‌سوزی پرهیز شود و رانندگان از دانش آموزان بخواهند در محلی امن برای مثال در پیاده‌رو و به دور از رفت و آمد خودروها در انتظار سرویس مدرسه خود باشند.

وی ادامه داد: دانش‌آموزان نباید با صدای بلند با راننده صحبت کنند، چرا که ممکن است این موضوع سبب حواس پرتی راننده و کاهش تمرکز و تصادف شود و رانندگان باید توجه کنند تا حداکثر باز شوی شیشه سرویس‌ها ۱۵ سانتیمتر بیشتر نباشد و از نگهداری هر گونه مایعات، گازهای قابل اشتعال و مواد شیمیایی و خطرناک در سرویس پرهیز شود. ضروری است دانش آموزان را مقابل در منزل سوار و پیاده و از رسیدن آنان به منزل اطمینان یابیند.