این نشانه در انگشتان یعنی از سرطان

آزمایش ساده‌ای که به اصطلاح پنجره Schamroth نام دارد نوع نادری از ناهنجاری در انگشتان و ناخن‌ها معروف به "کانون دیجیتال" یا " انگشت چماقی شکل" را در افرادی که دارای برخی مشکلات قلبی یا ریوی هستند را نشان دهد.

طبق تحقیقات سرطان در انگلستان، چماقی شکل شدن انگشت در مراحل مختلف رخ می‌دهد. ابتدا پایه ناخن نرم شده و پوست کنار آن براق می‌شود. در مرحله دوم، ناخن‌ها وقتی از کنار مشاهده می‌شوند، بیشتر از حد طبیعی خم شده هستند که به "علامت اسکارموت" معروف است. سرانجام، انتهای انگشتان بزرگتر می‌شود که آن را "انگشتان طبلی" می‌نامند.

دانشمندان فکر می‌کنند که چماقی شدن انگشت نتیجه جمع شدن مایعات در بافت نرم انتهای انگشتان است. این مورد در اثر جاری شدن مقدار زیادی خون در این منطقه ایجاد می‌شود. با این حال، عملکرد‌های موجود در این زمینه هنوز کشف نشده باقی مانده است.

انگشت چماقی شکل در حدود ۳۵ درصد از مبتلایان به سرطان ریه مشاهده می‌شود، اما فقط در حدود ۴ درصد از افراد مبتلا به سرطان ریه دارای سلول سرطان ریه‌ای کوچک هستند. همچنین در نوعی از سرطان معروف به مزوتلیوما تاثیر سرطان بر روی پوشش ریه و دیواره سینه مشاهده می‌شود.

توجه به این نکته مهم است که داشتن انگشت چماقی شکل نشانه قطعی سرطان نیست. این بیماری می‌تواند ناشی از چندین بیماری ریه مانند فیبروز کیستیک، فیبروز ریوی، برونشکتازی یا آزبستوز و همچنین نقایص قلبی خاص، بیماری کبد یا بیماری کرون باشد.

اگر گمان می‌کنید به انگشت چماقی مبتلا هستید، آزمایش پنجره Schamroth راهی آسان برای بررسی این مورد است، اگرچه فقط باید از آن به عنوان راهنما استفاده شود و جایگزینی برای مراجعه پزشکی نیست.

انگشت چماقی شکل، ناهنجاری ناخن‌های انگشت دست یا انگشت پاست که با تعدادی از بیماری‌ها، به خصوص بیماری‌های قلب و ریه همراه است. برای انجام آزمایش، دستان خود را جلوی چشم خود قرار داده و ناخن‌های انگشتان اشاره را به صورت روبرو با یکدیگر قرار دهید. به طور معمول، باید بین دو زاویه بستر ناخن، فضایی به شکل الماس مشاهده کنید.

اگر در این وضعیت نمی‌توانید این فضا را ببینید، ممکن است نشانه یک بیماری اساسی باشد. در این حالت توصیه می‌شود در اسرع وقت برای معاینه بیشتر به پزشک مراجعه کنید.