عاقبت تلخ بی توجهی به فشار خون بالا

ابوالفضل ایرانی خواه ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان قم با اشاره به ارتقای شاخص‌های سلامتی در ایران اظهار کرد: کشورمان در زمینه شاخص‌های سلامتی به حد کشور‌های اروپایی توسعه یافته رسیده و امید به زندگی در ایران افزایش قابل توجهی داشته است.

وی ادامه داد: زمانی افزایش امید به زندگی ارزش دارد که سالمندانی دارای سلامت در جامعه داشته باشیم، اکنون با بیماری‌های نوپدید مثل سرطان‌ها و بیماری‌های قلبی مواجه هستیم که امکان جلوگیری از ابتلا به ۷۰ درصد این بیماری‌ها از جمله نیمی از سرطان‌ها با اقدامات پیشگیرانه و تغییر سبک زندگی از جمله تغذیه وجود دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم افزود: ۵۰ درصد از افراد بالای ۳۰ سال از پرفشاری خون رنج می‌برند، اما خودشان اطلاع ندارند، اگر از پرفشاری خون غفلت شود، بیمار گرفتار سکته قلبی و مغزی خواهد شد، برخلاف تصورات مردم، پرفشاری خون علامتی ندارد.

با اشاره به عوارض پرفشاری خون اظهار کرد: افرادی که گرفتار نارسایی کلیوی هستند، سال‌ها از پرفشاری خون رنج می‌بردند، ولی از این عارضه خبر نداشتند، بررسی پرفشاری خون به صورت رایگان در مراکز بهداشت برای مردم انجام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: اجرای برنامه بسیج ملی کنترل فشار خون برای تبیین اهمیت این موضوع است و پس از شناسایی و تشخیص، اقدامات درمانی شروع می‌شود و با کنترل فشار خون، قلب، مغز، چشم و کلیه افراد سلامت می ماند.