بیمه زنان روستایی و عشایر دارای ۳ فرزند

دفتر امور زنان ریاست جمهوری اقداماتی در جهت بیمه و ارائه تسهیلات و اعتبارات صندوق اعتبارات خرد در جامعه عشایر به زنان عشایر و روستایی در دست اجرا و اقدام دارد.

فریده موسوی مشاور امور زنان خانواده در سازمان عشایر ایران در گفتگو با برنامه روی خط اقتصاد، ضمن تبریک روز جهانی زن روستایی و عشایر اظهار داشت: الگوی زیستی جامعه عشایر بر مبنای انطباق با محیط بوده و این سازگاری به عنوان یک نیاز فرهنگی از هزاره‌ها تا کنون در سرزمین ما با تنوع قلمرو عرضی در عین اتحاد و انسجام به جا در حال زندگی است.

خانم موسوی با عنوان کردن رنگ واره‌های یکرنگ به جامعه عشایری کشور افزود: در ایران ۲۵۱هزار و ۶۲۴ خانواده عشایر با ۱۰۴ ایل، ۵۵۲ طایفه مستقل و ۱۹هزار و ۸۴۹ رده ایلی داریم که ۲درصد از جمعیت ایران را تشکیل می‌دهند و نیمی از این جمعیت زنان هستند.

وی با اشاره به طرح‌های حمایتی از سال ۸۴ تا کنون ادامه داد: طرح صندوق اعتبارات خرد در جامعه عشایر با الگو گرفتن از گرامین بانک محمدیونس (بانک دهکده دربنگلادش) در سال ۲۰۰۵ بومی سازی و در دو استان کرمانشاه و مازندران اجرایی شد که تاکنون ۴۹۱صندوق بالغ بر ۱۵هزار عضو فعال با سرمایه ۲۲میلیارد تومانی مشغول به فعالیت است.

وی بیان داشت: با ۴۹۱مدیرعامل صندوق و از بین زنان و دختران تحصیل کرده ۴۳۰ تسهیل‌گر در استان‌های مختلف مشغول به فعالیت هستند.

موسوی با اشاره به ظرفیت محصولات عشایر در حوزه صنایع دستی، گردشگری، تولید گوشت و فرآورده‌های دامی که زندگی عشایر نیز به آن وابسته است، یادآور شد: برای بازاریابی محصولات عشایر در سال۱۴۰۰ در استان‌های مختلف ۶۵ نمایشگاه و ۳۲جشنواره و در سال ۱۴۰۱ هم ۱۰۷ نمایشگاه و ۷۱ جشنواره برگزار شد که امیدواریم با شناسنامه دارکردن صنایع دستی و سیب سلامت برای محصولات دامی اقدامات خوبی در جهت ارتقاء اقتصاد زنان عشایر انجام شود.

وی تسهیلات بیمه زنان روستایی و عشایر با ۳فرزند و بیشتر را یکی از اقدامات دولت خواند و گفت: بیمه زوجین دهه ۶۰ هم در دست اقدام است.

موسوی با اشاره به آمار فعالیت زنان عشایر با ۲۸درصدی تولید دام سبک، ۲۰هزارتن گوشت تولیدی، تولید ۳۵ درصد صنایع دستی و ۳۳۰هزار تن شیر با ۳۲ محصول از فراورده‌های دامی بیان داشت: همه این تولیدات حاصل زحمات و دسترنج زنان روستایی و عشایری است که به دلیل سلامت و تنوع بسیار زیاد آن قابل رتبه بندی نیست.