ماجرای گروه مالی کیان، رسانه فردای اقتصاد و حبس خبرنگاران
۵ خبرنگار همچنان در ساختمان فردای اقتصاد محبوس هستند

هیرش سعیدیان- گروه مالی کیان فرد اقتصاد از جمله هلدینگ‌های مالی موفق بازار سرمایه در ایران محسوب می‌شود که با مدیریت مونا حاجی علی اصغر به عنوان زیرمجموعه، چندین شرکت اعم از کارگذاری، شرکت سبدگردان، نهاد پردازش مالی و صندوق‌های سرمایه گذاری مختلف را در سال‌های اخیر تاسیس کرده است.

گروه کیان  در ابتدا به عنوان بازوی رسانه ای، یک پایگاه خبری به نام بورسان تاسیس نمود که بعد‌ها با جذب یک گروه از خبرنگاران دنیای اقتصاد از جمله علی میرزاخانی نام آن به فردای اقتصاد تغییر یافت. پس از آنکه روز سه شنبه ۱۷ بهمن ماه اخباری در فضای مجازی منتشر شد مبنی بر آنکه یک نهاد نظارتی با حضور در ساختمان شرکت  واقع در خیابان الوند اقدام به ضبط تلفن همراه و دیگر وسائل ارتباطی کارکنان شرکت کرده است، توجه‌ها اهالی رسانه و فعالان اقتصادی به نام این شرکت جلب شد، به ویژه آنکه تحریریه فردای اقتصاد نیز در همین ساختمان قرار دارد و خبرنگاران نیز به همراه دیگر کارکنان این گروه مالی همچنان در ساختمان محبوس بودند.

به گفته برخی اعضای تحریریه فردای اقتصاد، خانواده خبرنگاران و دیگر کارکنان از غروب روز دوشنبه در مقابل ساختمان کیان تجمع کردند و خواستار روشن شدن وضعیت عزیزانشان بودند. بازداشت دسته جمعی کامل اعضای تحریریه یک رسانه و یک شرکت قدیمی فعال در بازار سرمایه به مدت بیش از ۷۲ ساعت در محل کار، مسئله‌ای بود که برای افکار عمومی تازگی داشت.

مصطفی قمری وفا مدیر کل روابط عمومی بانک مرکزی در گفتگو با آفتاب‌نیوز، ضمن «اظهار بی اطلاعی» از شائبه مطرح شده در مورد احتمال شکایت این نهاد از گروه مالی کیان، چنین گذاره‌ای را «بعید» ارزیابی کرد. یکی از مسئولین سازمان بورس نیز در پاسخی مشابه به آفتاب‌نیوز گفت: اساساً روند کار سازمان بورس در مورد شکایت‌های حقوقی چنین نیست و معمولاً در ابتدا مسئولین شرکت‌ها دعوت می‌شوند و تلاش می‌شود که اگر انحرافی نیز وجود دارد در قالب تفاهم  و اصلاح رویه، خطای احتمالی رفع و اصلاح شود و این مسئله ارتباطی با سازمان بورس ندارد.

مجید زمانی مدیر عامل سابق گروه مالی کیان که در حال حاضر در لندن به سر می‌برد، اما در گفتگوی رسانه‌ای مدعی شد که بازرسی از ساختمان گروه مالی کیان احتمالاً مرتبط با او بوده است، زیرا از کارکنان در مورد ارتباط احتمالی با وی سوال شده است و کل ماجرا از زمانی آغاز شد که «یک فایل در یکی از سرور‌های شرکت‌های زیر مجموعه در اینستاگرام آپلود شد.»

زمانی در سال ۸۸ قریب ۱۵۰ روز بازداشت بود و پس از اعتراضات سال قبل ضمن کناره‌گیری از گروه مالی کیان به خارج از کشور مهاجرت کرد و یک گروه سیاسی تحت نام «دولت برای ایران» را بنیان نهاد.

یکی از مدیران گروه مالی کیان  و از همکاران رسانه فردای اقتصاد که نخواست نامش فاش شود در این‌باره به آفتاب‌نیوز گفت: سازمان بورس به عنوان نهاد مالی ناظر این گروه کامل در جریان ماجرا است و همه همکاران ما تلاش کردند که نهایت همکاری را با مرجع نظارتی که بازرسی را انجام می‌دهد داشته باشند. باید تاکید کنم که مسئله در رابطه با مشکل حقوقی مرتبط با گروه مالی کیان نیست، بلکه عنوان می‌شود که قضیه مربوط به شخص یا اشخاص است و بحث و سوء استفاده از یکی از سرور‌ها مطرح است. البته روال عادی کار ما در حال انجام است، اما محدودیت‌هایی برای همکاران ما پیش آمده است. آغاز ماجرا از روز دوشنبه و ساعت ۲ و ۳ بعد از ظهر بود، در ساعت ۲ و ۳ نصف شب روند آزاد کردن بچه‌ها آغاز شد، اما همچنان ۵ نفر از همکاران رسانه فردای اقتصاد در داخل ساختمان حضور دارند. در واقع ۲_ ۳ روز بچه‌ها داخل ساختمان بوده‌اند. البته خود آقای میرزاخانی و دیگر همکاران با نهایت همکاری تلاش دارند تا سوء تفاهم پیش آمده مرتفع شود. ما از کار خودمان مطمئن هستیم، مگر آنکه یک سوء استفاده‌ای از جای صورت گرفته باشد، به هر حال حتماً چیزی بوده که مرجع نظارتی هم روند بازرسی را آغاز کرده، چون در فضای فعلی جامعه کسی بی‌گدار و بدون دلیل چنین پروسه بازرسی را در مورد یک نهاد مالی ۱۰۰ نفره آغاز نمی‌کند. ما اطمینان داریم که همه همکاران در گروه مالی کیان فرد اقتصاد ضمن احترام به قانون نهایت همکاری را با نهادی ذیربط انجام خواهند داد. برای همین نیز خودمان دواطلب هستیم تا هر زمان که لازم باشد ضمن حضور در ساختمان به هر سوالی که دوستان ضروری بدانند پاسخ دهیم.

وی افزود: گروه مالی ما در بازار سرمایه به درستکاری و امانتداری معروف است و صادقانه نمی‌دانم که آیا حق ما بود که اینگونه مورد اجحاف  و تنش قرار بگیریم، این را البته تاریخ باید پاسخ بدهد. در حال حاضر از رسانه فردای اقتصاد ۵ نفر شامل علی میرزاخانی سردبیر، آقای بهمن‌نژاد قائم مقام ایشان و ۳ نفر از همکاران فنی استودیو فردای اقتصاد کماکان در ساختمان حضور دارند. فی‌الحال نیز کار‌های مالی گروه کیان در حال انجام است و هیچ کاری روی زمین نمانده است. تاکید رسانه فردای اقتصاد نیز همواره روی حکمرانی درست اقتصادی بوده است. در حال حاضر نیز هیچ ارتباطی میان مجموعه ما با مدیر عامل سابق (مجید زمانی) وجود ندارد و از زمانی که ایشان از مجموعه خارج شد ما تمام ارتباطات خود را با شخص نامبرده قطع کردیم. ایشان در مورد کاری که انجام داد با ما مشورت نکرد و به اصطلاح راه ما کاملاً از هم جدا شد، وی به فعالیت سیاسی خودشان مشغول شدند و ما نیز برگشتیم روی همان فعالیت اقتصادی. به طور قطع می‌گویم که هیچکس در گروه مالی کیان ارتباطی با این شخص ندارد، بله! ممکن است همانگونه که این شخص مدعی شده بر سر یک قرارداد قبلی یک پیامی با ایشان رد و بدل شده باشد. اما هیچ وقت از خود گروه کیان این قضیه انجام نگرفته باشد، در این بین باید بحث سوء استفاده برخی رقبای احتمالی را نیز در نظر گرفت. گروه مالی کیان اخیراً در این اوضاع نه چندان مساعد بازار سرمایه برای یک صندوق ۶۴۰ میلیارد تومانی فراخوانی اعلام کرد که ۲ بار سقف آن پر شد و برای بار سوم پذیره نویس اعلام سقف نمود.

گفتنی است علی میرزاخانی از برجسته‌ترین روزنامه نگاران و اندیشمندان مولف حوزه اقتصاد در ایران محسوب می‌شود که پیش از مسئولیت در فردای اقتصاد، عهده دار سمت سردبیری روزنامه دنیای اقتصاد بود. تمرکز فردای اقتصاد بیشتر بر اقتصاد کلان است و این رسانه با مدیریت میرزاخانی تلاش کرده است تا با دیدگاهی غیرسیاسی مسائل کلان اقتصادی را مورد واکاوی قرار دهد.