سفر هیأت حاکمه طالبان به ایران برای نجات تالاب هامون

علی سلاجقه معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره آخرین اقدامات دولت برای دریافت حقابه تالاب هامون گفت: در زمینه تامین حقابه تالاب هامون رایزنی‌ها مرتب انجام می‌شود و امیدواریم در این راستا به تفاهماتی برسیم.

وی افزود: قرار بود بخش محیط زیست هیات حاکمه افغانستان به ایران بیایند تا در زمینه شرایط تالاب هامون و دریافت حقابه مذاکره کنیم. در این راستا آخرین مکاتبات هم انجام شده تا در اولین فرصت به کشور ما سفر کنند و هرچه زودتر به نتایجی برسیم و کار‌های عملیاتی را آغاز کنیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: امیدواریم بارندگی‌ها مناسب باشد که بتوانیم با همکاری کشور همسایه اقدامات مناسبی برای رسیدن آب به هامون انجام دهیم و شرایط این تالاب تا حدودی بهبود یابد.

وی با اشاره به اینکه هنوز زمان سفر گروه طالبانی به ایران مشخص نشده است، ادامه داد: این کار‌ها با همکاری وزارت خارجه انجام می‌شود و در این زمینه تعامل خوبی میان سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت خارجه وجود دارد.

سلاجقه با اشاره به اظهار نظرش درباره نقش سازمان‌های بین‌المللی در زمینه مسائل محیط زیستی ایران گفت: با توجه به تحریم‌ها، سازمان‌های بین‌المللی زیاد به اینگونه مسائل ورود نمی‌کنند. گلایه ما هم از همین است، چون سازمان‌های بین‌المللی باید به تکالیف خود عمل کنند.