مرگ آلکسی ناوالنی/ انگلیس سفیر روسیه را احضار کرد

وزارت خارجه انگلیس جمعه شب با اعلام این خبر در بیانیه‌ای گفت که درگذشت ناوالنی «باید بطور کامل و شفاف مورد بررسی قرار بگیرد.»

به گزارش رویترز، دیوید کامرون وزیر خارجه انگلیس جمعه گفت که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه درباره مرگ ناوالنی پاسخ بدهد و «ما باید پوتین را پاسخگو کنیم.»

وی درباره ناوالنی اظهار کرد: تردیدی ندارد که این مرد یک مبارز شجاع علیه فساد و مبارز عدالت و دموکراسی بود.

ریشی سوناک نخست وزیر انگلیس نیز ناوالنی را «سرسخت‌ترین حامی دموکراسی در روسیه» نامید.

خبرگزاری ریانووستی روز جمعه به نقل از منابع قضایی این کشور اعلام کرد: ناوالنی که در حال گذراندن دوران محکومیت در زندانی در منطقه یامالو-نِنِتس روسیه بود، روز جمعه ۲۷ بهمن ۱۴۰۲ بعد از یک پیاده‌روی احساس ناخوشایندی کرد و بی‌درنگ هوشیاری خود را از دست داد.

بنا بر این گزارش، کارکنان پزشکی زندان برای احیای وی وارد عمل شدند و یک تیم فوریت های پزشکی فراخوانده شد؛ آنها سعی کردند ناوالنی را احیا کنند، اما موفق نشدند.

ادعای دولت روسیه در حالی است که انتشار ویدئوهایی از جلسه دادگاه ناوالنی که به تازگی برگزار شده بود، نشان می دهد که وی بسیار سرحال و خندان است.

ناوالنی منتقد سرشناس حکومت روسیه که به‌دلیل محکومیت‌های قبلی زندانی بود، ۱۳ مرداد در پایان یک محاکمه دیگر به ۱۹ سال زندان محکوم شد.

ناوالنی ۴۷ ساله که در دهه اخیر سرسخت‌ترین منتقد پوتین معرفی می‌شد، در دادگاه‌های قبلی به جرم «کلاهبرداری و سرپیچی از احکام قضایی» در مجموع به ۱۱ سال و ۶ ماه زندان محکوم و سازمان او به عنوان «سازمان افراطی» غیرقانونی اعلام شد.