ضرغامی خبر داد:
کشف شمش مس در آذربایجان غربی با قدمت ۸ هزار سال

عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی و گردشگری در حاشیه نشست هفتگی هیئت دولت طی سخنانی اظهار داشت: یکی از کار‌های ما در وزارت میراث فرهنگی این بوده که برای تقویت حوزه میراث فرهنگی با سوژه‌های مختلف و تشکیل نمایشگاه‌های خاص بتوانیم یک دیپماسی عمومی مثبتی را ایجاد کنیم و این ارتباطات را که زیربنای دیپلماسی رسمی است، تقویت کنیم. 

وی افزود: در ارتباط با نمایشگاه موزه ملی ایران، نتایج کاوش‌های باستان شناسی یکساله ما در این هفته در موزه ملی ایران افتتاح شد. این کاوش‌ها مجموعه بسیاری ارزشمندی است و کاوش‌های بسیار خوبی صورت گرفته و در معرض دید قرار گرفته است. یکی از بهترین این کاوش‌ها کشف مس در کنار دو اسکلت زن و مرد در شهر لیلان در آذربایجان غربی بود که قدمت کشف مس در سطح جهانی را به ۸ هزار سال قبل می‌رساند. در واقع تاریخ کشف مس را ۱۵۰۰ سال عقب برده است که رویداد بسیار مهم باستان شناسی در سطح جهانی است.

ضرغامی درباره خسارات وارد شده به آثار باستانی در سیستان و بلوچستان گفت: در سیستان به برخی ابنیه تاریخی ما لطمه وارد شده که ۵ تا ۷ میلیارد تومان خسارت تخمین زده شده که انشاالله در تامین اعتباری که برای بازسازی صورت می‌گیرد مدنظر قرار گرفته شود. 

در رابطه با سفر‌های نوروزی ۲۷ دستگاه مرتبط با این سفر‌ها هماهنگی بسیاری خوبی با هم دارند و هم آقای رئیس جمهور و هم آقای معاون اول تذکرات جدی به همه دستگاه‌ها دادند تا هماهنگی با مرکزیت این ستاد که در وزارت گردشگری قرار دارد، برقرار شود و امیدواریم که با توجه به ویژگی امسال که مقارن بودن ماه مبارک رمضان با ایام نوروز است انشاالله برای دنیا و آخرت مردم خوب باشد.