اولین ربات انسان‌نمای مرد عربستان جنجال‌ساز شد/ لمس نامناسب خبرنگار زن

«محمد» که اولین ربات انسان‌نمای مرد ساخت عربستان سعودی است، برای اولین بار در رویداد چهار روزه تازه‌ترین محصولات فناوری در ریاض رونمایی شد. این ربات را شرکت «کیو‌اس‌اس سیستمز» (QSS Systems) که در زمینه هوش مصنوعی و رباتیک فعالیت دارد ساخته است.

در کلیپ هشت ثانیه‌ای منتشره، این ربات که پشت سر خبرنگار زن شبکه تلویزیونی سعودی العربیه ایستاده دست راست خود را به آرامی بلند کرده و به نظر می‌رسد که کمر یا باسن او را لمس می‌کند. امری که باعث می‌شود خبرنگار زن برگشته و با نگاهی به ربات دست چپ خود را برای مدت کوتاهی به سمت آن ببرد.

این ویدئوی کوتاه در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر) میلیون‌ها بازدید داشته و هزاران نفر راجع به آن به اظهارنظر پرداخته‌اند.

برخی از کاربران اینترنت ربات «منحرف» را مورد انتقاد قرار دادند. یکی از آن‌ها گفته است گویا این ربات طراحی شده تا «چندش‌آمیز» باشد. نفر دیگر گفته است: «نمایش آزار جنسی در روز رونمایی من را ناراحت کرد».

در همین حال کاربران دیگری از ربات دفاع کرده‌اند. یکی از کاربران نوشت که حرکت دست ربات «به این شکل برنامه‌ریزی شده بود و اشکال فقط این بود که در نقطه اشتباهی ایستاده بود».

محمد همتای مذکر «سارا»، اولین ربات انسان‌نمای عربستان سعودی است که در یک کنفرانس فناوری در سال ۲۰۲۳ معرفی شد. سارا می‌توانست لهجه‌های مختلف در عربستان سعودی را تشخیص دهد، به سوالات پاسخ بگوید و حرکات موزون انجام دهد.

سعود صالح الصقری، رئیس هیئت مدیره این شرکت، گفت: «ربات محمد از نظر بدنه پیشرفته‌تر است و به لحاظ هوش مصنوعی و برنامه‌نویسی انعطاف‌پذیری بیشتری دارد.»

او اضافه کرد: «ما سارا و محمد را بهبود بخشیده‌ایم و اکنون می‌توانید با انعطاف بیشتری با آن‌ها صحبت کنید و پاسخ‌ها نیز سریع‌تر شده‌اند.»

پیامی که از زبان این ربات در افتتاحیه رویداد فناوری ریاض پخش شد می‌گفت: «من در پادشاهی عربستان سعودی به عنوان یک پروژه ملی برای نشان دادن دستاوردهایمان در زمینه هوش مصنوعی ساخته شده و توسعه یافتم.»

شرکت سازنده ربات می‌گوید «محمد» می‌تواند وظایفی را در شرایط خطرناک یا کار‌هایی که نیاز به دقت دارند انجام دهد و هدف آن افزایش ایمنی و بهره‌وری در سراسر بخش‌های صنعت است.