حمله پهپادی سنگین اوکراین به شهرهای روسیه

به گزارش اسپوتنیک، وزارت دفاع روسیه امروز شنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که سامانه‌های پدافندی ارتش این کشور دیشب در مناطق مختلف دست‌کم ۴۷ پهپاد مهاجم ارتش اوکراین را رهگیری و سرنگون کردند.

وزارت دفاع روسیه درباره جزییات این حمله پهپادی گفت: دیشب ۴۷ پهپاد اوکراینی بر فراز مناطق روسیه رهگیری و منهدم شدند: ۱ فروند در منطقه بلگورود، ۲ فروند در منطقه کورسک، ۳ فروند در ولگوگراد و ۴۱ فروند هم در منطقه روستوف.

«ویاچسلاو گلادکوف» فرماندار منطقه بلگورود دیروز جمعه اعلام کرد که در پی حمله پهپادی ارتش اوکراین به روستای «روژدستونکا» دو غیرنظامی کشته شدند و یک نفر نیز به‌شدت زخمی شد.

وزارت دفاع روسیه هم با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که سامانه های پدافند هوایی ارتش این کشور ۳ پهپاد اوکراینی را در آسمان منطقه بلگورود و یک پهپاد دیگر را بر فراز منطقه کورسک رهگیری و منهدم کردند.

همچنین دیروز جمعه سفارت آمریکا در مسکو با انتشار بیانیه‌ای به شهروندان این کشور در روسیه هشدار داد که طی ۴۸ ساعت آینده از ورود به مراکز پرجمعیت و جمع‌شدن‌های غیرضروری خودداری کنند، زیرا «افراط‌گرایان» در حال برنامه‌ریزی برای انجام حمله‌هایی در شهر مسکو هستند.

در بیانیه سفارت آمریکا که در وب‌سایت این سفارت قرار گرفته آمده است که «سفارت در حال رصد گزارش‌هایی است که نشان می‌دهد افراط‌گرایان برنامه‌های قریب‌الوقوعی برای هدف قرار دادن تجمعات بزرگ در مسکو از جمله کنسرت‌ها دارند و باید به شهروندان آمریکایی توصیه شود که از حضور در تجمعات بزرگ در ۴۸ ساعت آینده خودداری کنند.»

این بیانیه بدون اشاره به جزییات بیشتر از آمریکایی‌های حاضر در روسیه درخواست کرده که هوشیار باشند و «به رسانه‌های محلی برای به‌روزرسانی‌ها مراجعه کنند». مقامات روسیه تاکنون درباره این اطلاعیه سفارت آمریکا اظهار نظری نکرده‌اند.

این هشدار سفارت آمریکا در بحبوحه تنش های مداوم بین مسکو و واشنگتن صادر می‌شود. روز پنجشنبه، وزارت خارجه روسیه، سفیر آمریکا، لین تریسی را احضار کرد و از سفارت خواست که تمامی روابط خود را با سه سازمان غیردولتی تحت حمایت آمریکا که اخیراً فعالیت آنها در روسیه ممنوع شده بود، قطع کند.