طرح حماس برای آتش‌بس و تبادل اسرا

خبرگزاری رویترز مدعی شده جنبش مقاومت فلسطین حماس طرحی برای آتش‌بس به طرف‌های میانجی ارائه داده که شامل آزادسازی تمامی اسرای اسرائیلی در ازای آزادی اسرای فلسطینی است.

این خبرگزاری ادعا کرده طرح آتش‌بس حماس را رویت کرده است. حماس پیشنهاد داده در نخستین مرحله زنان، کودکان، افراد مسن و اسرای بیمار اسرائیلی در ازای ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ اسیر فلسطینی آزاد شوند.۱۰۰ نفر از اسرایی که حماس خواستار آزادی آن‌ها شده است، حکم حبس ابد گرفته‌اند.

در طرح حماس همچنین توافق آتش‌بس به اتمام جنگ منوط شده است. جنبش مقاومت فلسطین گفته که بعد از مرحله نخست آزادی اسرا بر سر تاریخ آتش‌بس دائمی و ضرب الاجل خروج اسرائیل از غزه توافق خواهد شد.

در این طرح مقرر شده تمامی اسرای دو طرف در دومین مرحله آزاد شوند.

«غازی حمد» از اعضای ارشد دفتر سیاسی جنبش حماس روز چهارشنبه گفته بود این گروه توافق به هر قیمتی را قبول نخواهد کرد. وی تصریح کرد مقاومت هیچ مانعی برای مذاکره ندارد، اما اکنون توپ در زمین دشمن صهیونیستی بوده و اشغالگران به دنبال آتش‌بس نیستند.

طی هفته‌های اخیر حماس و رژیم اسرائیل با وساطت میانجی‌های عربی و غربی، مذاکرات غیرمستقیمی برای آتش بس در غزه انجام دادند که به دلیل زیاده خواهی‌های نتانیاهو و عدم توقف کامل جنگ، نتیجه‌ای در بر نداشت.