ادعاهای رئیسی درباره اقتصاد ایران و وعده های جدید با حمله تکراری به دولت روحانی!

سید ابراهیم رئیسی صبح امروز در دقایق ابتدایی سال ۱۴۰۳ در پیام نوروزی خود تاکید کرد: برآیند اتفاقات سال ۱۴۰۲ رشد و شکوفایی بود و همه تلاش دولت برای تحقق شعار سال ۱۴۰۲ بود. در حال حاضر ۳ سال متوالی است که رشد اقتصادی مثبت داشته‌ایم. تورم در حال حاضر در مسیر نزولی قرار گرفته است. سه سال متوالی است که کشور، رشد‌های بالای ۴ درصد را تجربه می‌کند و این در حالی است که میانگین رشد اقتصادی در دهه ۹۰ کم‌تر از یک درصد بوده است. برخی مدعی بودند که تورمِ ٣ رقمی در راه است، اما آمار نشان می‌دهد که تورم نقطه به نقطه، از حدود ٥٥ درصد به ٣٥ درصد رسیده و تورمِ کل، چیزی حدود ٤٠ درصد خواهد بود.

این ادعای رئیسی درباره شاخص های اقتصادی درحالی است که دولت انقلابی زمانی که دولت را از روحانی تحویل گرفت، رشد اقتصادی مثبت بوده و دولت رئیسی هنوز به نرخ رشد اقتصادی در آخرین دوره کاری دولت روحانی نیز نرسیده است.

در خصوص نرخ تورم نیز آمار نشان می دهد که دولت رئیسی رکورددار نرخ گرانی و تورم است. نرخ بازار سکه و ارز هم که روزانه در حال ثبت رکوردهای جدیدی است.

با همه این آمارهای منفی و سختی معیشت مردم، باز آقای رئیسی مدعی شکوفایی اقتصاد کشور در دوره خود و حواله کردن مشکلات به دولت قبل است. ادعایی که مدام در طول این چند سال از طرف وی و دیگر اعضای کابینه تکرار شده است.

رئیسی تصریح کرد: اطمینان می‌دهم با توکل به خداوند و همراهی شما مردم شریف، سال ۱۴۰۳ سال رونقِ بیشترِ تولید و اقتصاد، کاهشِ بیشترِ نرخ تورّم و خدمت‌رسانی گسترده به مردم است. طی دو سال قبل، بیمارستان‌های نیمه تمام زیادی در کشور بهره‌برداری شد و دسترسیِ مردم به خدماتِ سلامت، عادلانه شد. امسال هم اضافه شدن ۹هزار تخت جدید به مراکز بهداشتی و درمانی، جزو برنامه‌های دولت سیزدهم است. امسال ان‌شاءالله در زمینه برقی‌سازیِ ناوگانِ حمل و نقل شهری، شاهد تحول خواهیم بود؛ در زمینه اینترنت، هم ادامه تجهیز کشور به فیبر نوری، در برنامه است.

رئیس‌جمهور در ادامه پیام نوروزی خود تاکید کرد: دولت ما افتخار دارد که به نام «دولت مردمی» شناخته می‌شود و در کنار مردم است. در دولت سیزدهم، ۴۵ سفر استانی انجام شده؛ اولویت این سفرها، توجه به مطالباتِ مردم و اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام و مهم است. سال ١٤٠٢، از منظر اجرای طرح‌های عدالت‌محور نیز مهم بود. اقداماتی مثل کالابرگِ الکترونیک، بیمهِ رایگانِ سلامت برای ١٢میلیون نفر از قشر‌های کم‌درآمد، تکمیل و توسعه راه‌های روستایی و رساندن آب و برق و گاز به روستا‌ها در این سال به سرانجام رسید. به مدیران دولتی تأکید می‌کنم در سال ۱۴۰۳ نیز همه تصمیم‌ها با رویکرد و پیوست عدالت باشد.

رئیس‌جمهور افزود: اطمینان می‌دهم با توکل به خداوند و همراهی شما مردم شریف، سال ۱۴۰۳ سال رونقِ بیشترِ تولید و اقتصاد، کاهشِ بیشترِ نرخ تورّم و خدمت‌رسانی گسترده به مردم است.  طی دو سال قبل، بیمارستان‌های نیمه تمام زیادی در کشور بهره‌برداری شد و دسترسیِ مردم به خدماتِ سلامت، عادلانه شد. امسال هم اضافه شدن ۹هزار تخت جدید به مراکز بهداشتی و درمانی، جزو برنامه‌های دولت سیزدهم است.

رییس جمهور تصریح کرد: امسال ان‌شاءالله در زمینه برقی‌سازیِ ناوگانِ حمل و نقل شهری، شاهد تحول خواهیم بود؛ در زمینه اینترنت، هم ادامه تجهیز کشور به فیبر نوری، در برنامه است.

وی اضافه کرد: در ماجرای غزه، جلوه ایستادگی در برابر دشمن را شاهد هستیم.  زورگویانِ عالَم، از به‌روزترین بمب‌های سنگرشکن تا میلیارد‌ها دلار پول در اختیار صهیونیست‌ها قرار دادند تا دو میلیون انسان در غزه را از بین ببرند.

وی بدون اشاره به مشکلات فزاینده اقتصادی در دوره فعلی با فرافکنی مدعی شد: باید تلاش کنیم در سال جدید عقب ماندگی‌های دهه ۹۰ را جبران کنیم. همین جا به همه مدیران و خادمان مردم در دولت تأکید می‌کنم که در سال جاری هم، همه تصمیم‌ها باید با رویکرد و پیوست عدالت، همراه باشد. اما در سال جدید، سرعت بخشی به نهضت اتمام پروژه‌های نیمه تمام، از رویکرد‌های اصلی دولت است. سرمایه‌ها را باید به سمت کار‌های تولیدی و زیرساختی هدایت کنیم و در کنار هم، عقب‌ماندگی‌های دهه نود را جبران کنیم. اطمینان می‌دهم با توکل به خداوند قادر متعال و همراهی شما مردم عزیز و شریف، سال ۱۴۰۳ سال رونق بیشتر تولید و اقتصاد، کاهش بیشتر نرخ تورّم و خدمت‌رسانی گسترده به مردم عزیز خواهد بود. هر چه در این دو سال و نیم، تلاش برای تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام و به ثمر رساندن پروژه‌های بزرگ در بخش‌های مختلف مثل سلامت، ارتباطات، فرهنگ، آموزش، آب، برق، گاز، راه، علم و فناوری، محیط زیست و حمایت از محرومان، دیدید امسال این خدمات افزایش خواهد یافت ان‌شاءالله.

رییس جمهور افزود: طی دو سال قبل، ملاحظه کردید که بیمارستان‌های نیمه‌تمام زیادی در کشور بهره‌برداری شد و دسترسی مردم به خدمات سلامت، عادلانه شد. امسال هم اضافه شدن ان‌شاءالله ۹ هزار تخت جدید به مراکز درمانی، جزو برنامه‌های دولت است. امسال ان‌شاءالله در زمینه برقی‌سازی ناوگان حمل و نقل شهری، شاهد تحول خواهیم بود.

در حالی که چند سال اخیر، کشور سخترین شرایط از نظر کیفیت و گرانی اینترنت را تجربه کرده است، رئیسی مدعی شد: در زمینه اینترنت، هم ادامه تجهیز کشور به فیبر نوری، در برنامه وجود دارد و اینترنت پر سرعت، به شهر و روستا به ویژه روستا‌های بالای ۲۰ خانوار می‌رسد. در زمینه فضایی، از ابتدای این دولت، به اندازه کل ۱۳ سال قبل، پرتاب موفق فضایی انجام شد. امسال هم این روند پر شتاب، ادامه خواهد داشت ان‌شاءالله.  همه آنچه در این دو سال و نیم، در کنار هم، برای پیشرفت کشور انجام دادیم و هر چه در ادامه این راه انجام خواهد شد، با همراهی و پشتیبانی شماست. همه موفقیت‌ها، ناشی از نصرت پروردگار و قدرت و یاری مردم عزیزمان است.

وی خطاب به مردم تاکید کرد: شما مردم، قهرمانان اصلی این میدان هستید. اگر امروز، حرف ما در منطقه و جهان، شنیده می‌شود، ناشی از قدرت شماست. امید و قدرت شماست که به دولت، امید و قدرت می‌دهد.

 رییس جمهور اضافه کرد: ۳ سال قبل، در ایام انتخابات، تعهد دادم که ما میز مذاکره را ترک نمی‌کنیم، اما پیشرفت کشور را هم منوط به مذاکره و اجازه و لبخند دیگران نمی‌کنیم. ملاحظه کردید که قرارداد‌های چندین میلیارد دلاری در بخش نفت و گاز در همین روز‌های اخیر امضاء شد. در عین حال که حجم سرمایه‌گذاری خارجی هم غیر از سرمایه‌گذاری داخلی، در این دولت حدود ۱۱ میلیارد دلار بوده. سرمایه‌گذاری قطعی، نه فقط امضاء، تفاهم یا روی کاغذ، یعنی سرمایه‌گذاری قطعی و معتبر.

 وی گفت: سال گذشته، سال شکوفایی حضور ایران در سازمان‌ها و گروه‌های مهم بین‌المللی بود. عضویت در بریکس پس از عضویت ایران در شانگهای، دستاورد مهم دیگری در حوزه سیاست خارجی بود. تجارت کشور با همسایگان، افزایش یافت. همکاری با حوزه بسیار مهم آمریکای لاتین و آفریقا، که متأسفانه قریب به یک دهه، به آن‌ها بی‌توجهی شده بود، به صورت جدی فعال شد. البته در سال گذشته، وقایع تلخی هم داشتیم که همه ما را داغدار کرد. یکی از آنها، حادثه تروریستی کرمان بود. ده‌ها نفر از هموطنان مؤمن ما، در این حادثه تروریستی به شهادت رسیدند.

 وی اظهار داشت: دشمن خواست، انتقام شکست منطقه‌ای خود و ناکام ماندن نقشه‌هایش را، از مردم ایران بگیرد. قلب ایران جریحه‌دار شد، اما ایران همچنان قوی ماند.
رئیسی گفت: البته در سال گذشته، وقایع تلخی هم داشتیم که همه ما را داغدار کرد. یکی از آنها، حادثه تروریستی کرمان بود. ده‌ها نفر از هموطنان مؤمن ما، در این حادثه تروریستی به شهادت رسیدند. دشمن خواست، انتقام شکست منطقه‌ای خود و ناکام ماندن نقشه‌هایش را، از مردم ایران بگیرد. قلب ایران جریحه‌دار شد، اما ایران همچنان قوی ماند.

وی اضافه کرد: در ماجرای غزه، جلوه دیگری از ایستادگی در برابر دشمن را شاهد بودیم. زورگویان عالم، تمامی قوای خود را جمع کردند برای اینکه دو میلیون، مردم آزاده غزه را از بین ببرند. از جدیدترین و به‌روزترین بمب‌های سنگرشکن تا میلیارد‌ها دلار پول در اختیار صهیونیست‌ها قرار دادند، اما نتوانستند.

وی گفت: سال ۱۴۰۲، سال گذار از اختلافات و تنش‌های اجتماعی هم بود. دشمنان این ملت، خواب‌های آشفته‌ای برای وحدت و انسجام ملی ما دیده بودند. خیال می‌کردند به خاطر فتنه تحمیلی سال ۱۴۰۱، توانسته‌اند به وحدت و یکپارچگی ملی ما، صدمه بزنند، اما مردم ایران نشان دادند که مرد روز‌های حادثه‌اند. حضور معنادار مردم در عرصه‌های مختلف، آن‌ها را مأیوس کرد.

وی اضافه کرد: یکی از عرصه‌های حضور مردم، انتخابات بود. برنامه‌ریزی دشمن برای تحریم انتخابات، با حضور مردم در صحنه، شکست خورد. حالا دیگر نوبت منتخبان مردم است که با حفظ وحدت و انسجام، به تعهداتشان عمل کنند و ما نیز امیدواریم بتوانیم با همدلی، همکاری و همراهی بیش از گذشته مجلس جدید، در ایجاد تحول در نظام اداری کشور و گره‌گشایی از زندگی مردم، شاهد توفیقات بیشتر باشیم. نسخه کهنه بدخواهان، ایجاد تفرقه است؛ هم، ایجاد تفرقه در میان مردم، هم در میان مسئولان. همه باید همدل و هم‌زبان در کنار یکدیگر، توطئه‌ها را به عقب بزنیم.

رئیسی خطاب به جوانان و نوجوانان ایران هم گفت: بدانید با اتکاء به توان، انگیزه و اندیشه شما و به فضل پروردگار، «ایران فردا»، به مراتب، آبادتر، پیشروتر، پیشرفته‌تر از «ایران امروز» خواهد بود. قدر شما را می‌دانیم و با تمام توان و وجود، برای باز کردن مسیر پیشرفت شما، تلاش خواهیم کرد.

وی اظهار داشت: در پایان وظیفه می‌دانم از حمایت‌ها و فداکاری‌های مردم شریف برای سربلندی ایران عزیز، فروتنانه سپاسگزاری کنم. از رهبر حکیم انقلاب اسلامی که همواره راهنمایی‌ها و هدایت‌هایی را برای این دولت و برای ملت عزیز داشته‌اند و چراغ راه برای خادمان ملت بوده‌اند، صمیمانه قدردانی می‌کنم. از مجلس و قوه قضاییه، نیرو‌های مسلح، نهاد‌های انقلابی، دستگاه‌های دیگری که همدلانه، در کنار دولت، راه خدمت به ملت را هموار می‌کنند، صمیمانه تشکر می‌کنم.

یاد امام عزیز و شهدای والامقام را گرامی می‌دارم و نوروز و رمضان با نشاط و دلنشین و به یادماندنی برای مردم و همه خانواده‌های ایرانی آرزومندم و نصرت مردم فلسطین و مسلمانان جهان را از خداوند متعال خاضعانه مسئلت دارم.