ترکیب احتمالی تیم ملی مقابل ترکمنستان

تیم ملی فوتبال ایران در مرحله انتخابی جام جهانی ۲۰۲۶، امروز (پنجشنبه دوم فروردین) از ساعت ۱۹:۳۰ در ورزشگاه آزادی میزبان تیم ملی ترکمنستان است.

تیم ملی ایران با ازبکستان، هنگ‌کنگ و ترکمنستان در گروه E انتخابی جام جهانی ۲۰۲۶ همگروه است که در نخستین بازی مقابل هنگ‌کنگ به برتری چهار بر صفر رسید و سپس در تاشکند مقابل ازبکستان به تساوی ۲ بر ۲ رسید.

ترکمنستان هم این رقابت‌ها را با شکست ۳ بر یک مقابل ازبکستان آغاز کرد و در دومین دیدار خود موفق به کسب تساوی ۲ بر ۲ در خانه هنگ‌کنگ شد. در حال حاضر ترکمنستان با یک امتیاز در رتبه سوم گروه قرار دارد و تیم ملی فوتبال ایران با چهار امتیاز صدرنشین است.

تیم ملی ترکمنستان پیش از این دیدار، یک اردو آماده‌سازی در کشور امارات برگزار کرد و در یک دیدار دوستانه با نتیجه ۲ بر صفر مقابل، قرقیزستان مغلوب شد. شاگردان امیر قلعه‌نویی بعد از شکست مقابل قطر در نیمه نهایی جام ملت‌های آسیا و حذف تلخ از این رقابت‌ها پا به این دیدار می‌گذارند.

لیست تیم ملی فوتبال ایران برای تقابل با ترکمنستان با تغییرات زیادی نسبت به جام ملت‌های آسیا روبرو است. جایی که وعده امیر قلعه‌نویی سرمربی تیم ملی فوتبال ایران برای جوان‌گرایی محقق شد و بازیکنان با استعداد و جوان لیگ برتر برای اولین‌بار به اردوی تیم ملی فوتبال دعوت شدند و جای بازیکنان پا به سن گذاشته را گرفتند. باید دید، اما آیا فرصت بازی نیز به این بازیکنان داده می‌شود یا خیر؟

قلعه‌نویی سرمربی تیم ملی برای این دیدار ۳ بازیکن را در اختیار ندارد. شجاع خلیل‌زاده مدافع تیم ملی به دلیل اخراج در آخرین دیدار تیم ملی در جام ملت‌های آسیا برابر قطر، در این دیدار محروم خواهد بود. مصدومیت و سرماخوردگی نیز مانع از حضور علیرضا جهانبخش و مهدی ترابی در این دیدار شده است.

به نظر می‌رسد قلعه‌نویی، تیم ملی فوتبال را با آرایش ۱-۳-۲-۴ برای این دیدار روانه میدان کند و با توجه به اینکه برای صدرنشینی در این گروه نیاز به ۳ امتیاز کامل حتی با تفاضل گل بالا دارد تغییرات کمی در ترکیب ابتدایی داشته باشد.

علیرضا بیرانوند در چارچوب دروازه ایران مسئولیت حفاظت از قفس توری یوز‌ها را دارد. در غیاب شجاع خلیل‌زاده، سامان فلاح در کنار محمدحسین کنعانی‌زادگان زوج خط دفاعی ایران را تشکیل می‌دهند. رامین رضاییان از جناح راست و میلاد محمدی از جناح چپ خط دفاعی ایران را تکمیل می‌کنند.

سامان قدوس در کنار سعید عزت‌اللهی زوج خط میانی تیم ملی را تشکیل می‌دهند، جلوتر از آن‌ها نیز محمد محبی از جناح راست، مهدی قایدی از جناح چپ و مهدی طارمی پشت سر سردار آزمون، ۱۱ بازیکن منتخب تیم ملی برای تقابل با ترکمنستان را تکمیل می‌کنند.

ترکیب احتمالی تیم ملی ایران مقابل ترکمنستان: علیرضا بیرانوند، سامان فلاح، محمدحسین کنعانی‌زادگان، رامین رضاییان، مهرداد محمدی، سامان قدوس، سعید عزت‌اللهی، محمد محبی، مهدی قایدی، مهدی طارمی و سردار آزمون.