صعود ۶ تیم به جام ملت‌های آسیا و دور بعدی انتخابی جام جهانی

هفته چهارم از دور دوم مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۶ فوتبال آمریکا، کانادا و مکزیک در قاره آسیا شب گذشته (سه‌شنبه) برگزار شد و شش تیم موفق شدند صعود خود به جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۷ و نیز مرحله بعدی انتخابی جام جهانی را قطعی کنند.

تیم‌های اول و دوم هر گروه علاوه بر قطعی کردن صعود خود به جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۷، در سه گروه شش تیمی به‌صورت رفت و برگشت با هم بازی می‌کنند که دو تیم نخست هر گروه، مستقیماً راهی جام جهانی خواهند شد. تیم‌های سوم و چهارم هر گروه در مرحله انتخابی به دو گروه سه تیمی تقسیم و دو تیم صدرنشین راهی جام جهانی می‌شوند. تیم‌های رده دوم از هر گروه نیز در پلی‌آف به مصاف هم می‌روند تا نماینده آسیا در پلی‌آف بین قاره‌ای مشخص شود.

اکنون نگاهی به بازی‌های هفته چهارم از دور دوم مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۶ فوتبال آمریکا، کانادا و مکزیک در قاره آسیا خواهیم داشت:

گروه A

کویت یک - قطر ۲
هند یک - افغانستان ۲

قطر که هر چهار دیدار خود را با پیروزی پشت سر گذاشته است، به دور بعدی انتخابی جام جهانی راه یافت. تیم‌های ملی هند، افغانستان و کویت نیز برای تصاحب جایگاه دوم جدول می‌جنگند.

گروه B
سوریه ۷ - میانمار صفر
ژاپن - کره شمالی (لغو شد)

با توجه به لغو دیدار کره شمالی و ژاپن، هنوز تکلیف هیچ‌کدام از تیم‌های صعود کرده به مرحله بعدی روشن نشده است.

گروه C
تایلند صفر - کره جنوبی ۳
چین ۴ - سنگاپور یک

کره جنوبی نیز به لطف غلبه بر تایلند، امید‌های خود را برای صعود به میزان قابل توجهی افزایش داد. سنگاپور حذف شد و تیم‌های چین و تایلند همچنان شانس راهیابی به جام جهانی را دارند.

گروه D
قرقیزستان ۵ - چین تایپه یک
مالزی صفر - عمان ۲

به‌جز چین تایپه که شانسی برای صعود به مرحله بعدی ندارد، سه تیم دیگر گروه فرصت راهیابی به جام جهانی را دارند.

گروه E
ترکمنستان صفر - ایران یک
ازبکستان ۳ - هنگ‌کنگ صفر

ایران و ازبکستان صعود خود را به مرحله بعدی انتخابی جام جهانی و نیز جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۷ مسجل کردند.

گروه F
ویتنام صفر - اندونزی ۳
فیلیپین صفر - عراق ۵

عراق با کسب صد درصد امتیازات چهار بازی قبلی، مجوز راهیابی به دور بعدی انتخابی جام جهانی ۲۰۲۶ را به دست آورده است.

گروه G
اردن ۷ - پاکستان صفر
تاجیکستان یک - عربستان یک

عربستان با وجود باقی ماندن در صدر جدول گروه G با کسب ۱۰ امتیاز، به یک پیروزی دیگر برای صعود نیاز دارد و تیم‌های اردن و تاجیکستان برای ایستادن در رتبه دوم با هم رقابت می‌کنند.

گروه H‌
یمن صفر - امارات ۳
بحرین ۳ - نپال صفر

نام امارات در جمع تیم‌های صعود کرده به دور بعدی انتخابی جام جهانی دیده می‌شود. بحرین با کسب یک امتیاز دیگر به امارات می‌پیوندد و یمن برای زنده نگه داشتن شانس صعود خود، باید بحرین و نپال را با اختلافی قابل توجه شکست بدهد.

گروه I
بنگلادش صفر - فلسطین یک
لبنان صفر - استرالیا ۵

استرالیا نیز راهی مرحله بعدی انتخابی جام جهانی ۲۰۲۶ شده است و فلسطین با کسب یک برد دیگر، به جمع ۱۸ تیم پایانی این مرحله می‌پیوندد.