خورشید مصنوعی کره جنوبی رکورد زد!

این دستاورد طی آزمایش‌ها بین دسامبر ۲۰۲۳ تا فوریه ۲۰۲۴ میلادی به دست آمده و رکورد جدیدی برای پروژه راکتور همجوشی است.

محققان KSTAR توانستند دمای راکتور را به مدت ۴۸ ثانیه ۱۰۰ میلیون درجه سانتیگراد حفظ کنند. این درحالی است که دمای هسته خورشید ۱۵ میلیون درجه سانتیگراد است.

علاوه بر آن راکتور بیش از ۱۰۰ ثانیه حالت H-mode را حفظ کرد. H-mode وضعیت پلاسمایی نرمال است.

همجوشی فرایندی است که شیوه تولید نور و گرما از ستارگان را تقلید می‌کند. این فرایند شامل ترکیب هیدروژن و دیگر عناصر سبک است و برای آزاد کردن نیروی فوق العاده‌ای به کار می‌رود که کارشناسان امیدوارند از آن برای تولید برق نامحدود و بدون کربن استفاده کنند.

به گفته شورای ملی تحقیقات علم و فناوری کره جنوبی (NST) ایجاد این فناوری می‌تواند پلاسمایی با دما و چگالی بالا را در جایی که واکنش‌های همجوشی به طور موثر برای دوره‌های طولانی رخ می‌دهند، حفظ کند.

به گفته NST راز این دستاورد استفاده از منحرف کننده‌هایی (divertor) از جنس تنگستن است. این ابزار‌های قطعاتی حیاتی هستند که در انتهای اتاقک خلا در دستگاه همجوشی مغناطیسی قرار دارند.

منحرف کننده‌ها نقشی اساسی در دفع گاز‌های زائد و ناخالصی‌ها از راکتور را دارند وهمزمان بار‌های حرارتی سطحی قابل توجهی را تحمل می‌کنند.

نقطه ذوب تنگستن از تمام فلزات بالاتر است و موفقیت تیم در حفظ حالت H-mode برای مدتی طولانی‌تر دلیل اصلی چنین دستاوردی است.