بلینکن: خروج آمریکا از برجام بدترین تصمیم بود

معترضان آمریکایی به جنگ غزه امروز سه‌شنبه چند بار اظهارات «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا را در کمیته روابط خارجی سنا قطع کرده و به جنگ افروزی کشورشان علیه مردم غزه اعتراض کردند.

به نقل از سایت خبری عربی۲۱، پلیس تعدادی از این معترضان را از ساختمان کنگره خارج کرد.

بلینکن در این اظهارات خود تاکید کرد کشورش در کنار رژیم صهیونیستی می‌ماند تا اطمینان حاصل کند که حوادث هفت اکتبر تکرار نمی‌شود. واشنگتن از روز اول پس از حملات اکتبر، تاکید کرده است که رژیم صهیونیستی حق دارد تضمین کند که این حملات تکرار نخواهد شد.

در حالی که جامعه جهانی حملات رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه را محکوم می‌کند که با گذشت ۲۲۸ روز هزاران فلسطینی شهید و زخمی برجای گذاشته است، بلینکن می‌گوید: ارزیابی ما این است که برخی حملات اسرائیل در غزه مغایر با قوانین بین‌المللی بشردوستانه است و ما در حال بررسی آن هستیم.

وزیر خارجه آمریکا که کشورش متحد اصلی رژیم صهیونیستی در جنگ غزه است، اعتراف کرد شکی نیست که آنچه در غزه اتفاق می‌افتد یک بحران انسانی شدید است که کودکان، زنان و مردان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

بلینکن با اشاره به حملات رژیم صهیونیستی در شهر رفح در جنوب غزه که چند روز پیش گذرگاه آن را به روی کمک‌های انسانی انتقالی به نوار غزه بست، اذعان کرد اقدامات رژیم صهیونیستی در رفح و اطراف آن و بستن گذرگاه‌ها منجر به وخامت اوضاع انسانی شد. کار‌هایی وجود دارد که رژیم صهیونیستی باید برای تسهیل توزیع کمک به ساکنان نوار غزه انجام دهد.

وی با بیان اینکه به رهبری ایالات متحده برای رسیدگی به بحران‌های بشردوستانه در غزه و سایر نقاط جهان نیاز است، مدعی شد واشنگتن برای آزادی اسرای غزه و انتقال کمک‌های انسانی به این باریکه تلاش می‌کند.

بلینکن با اشاره به اینکه تلاش برای دستیابی به آتش‌بس در غزه و آزادی گروگان‌ها بهترین و موثرترین راه پیش رو است، گفت تلاش‌های فشرده‌ای در ماه‌های اخیر با مشارکت قطر و مصر برای دستیابی به توافق صورت گرفته است.

وزیر خارجه آمریکا به صدور حکم جلب رهبران ارشد رژیم صهیونیستی توسط دادگاه کیفری بین‌المللی پرداخت و آن را تصمیمی «اشتباه» دانست که تلاش‌ها برای پایان دادن به جنگ غزه را تضعیف می‌کند.

وی تاکید کرد دولت آمریکا آماده همکاری با کنگره برای دستیابی به «پاسخی مناسب» به این حکم لاهه است و از این همکاری استقبال خواهد کرد.

پیش از این «کریم خان» دادستان ارشد دیوان کیفری بین‌المللی گفت این دادگاه به دنبال صدور حکم بازداشت برای چهره‌های مرتبط با درگیری‌های اخیر غزه است، از جمله «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم و «یوآو گالانت» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی.

وزیر خارجه آمریکا همچنین درباره عادی سازی روابط میان عربستان و رژیم صهیونیستی گفت: ما به دنبال پیشبرد مذاکرات با عربستان در مورد توافق بین این کشور و اسرائیل برای عادی سازی روابط بین آن‌ها بودیم. در شرایط کنونی نمی‌توان به سمت عادی سازی روابط میان این دو طرف حرکت کرد و اکنون توپ در زمین اسرائیل است. معتقدیم اسرائیل می‌تواند برای عادی سازی روابط اقدام کند، اما ابتدا باید برای تشکیل کشور فلسطین برنامه داشته باشد.

وی با بیان اینکه ما به دنبال ادغام اسرائیل در منطقه و عادی سازی روابط آن با همسایگانش هستیم و این ابتدا نیازمند یافتن راه حلی برای بحران فلسطین است، مدعی شد: ما متعهد به تلاش برای دستیابی به راه حل دو دولتی هستیم، زیرا این تنها راهی است که به صلح پایدار در منطقه می‌انجامد.

بلینکن همچنین ادعا کرد مشارکت کشور‌های منطقه در مقابله با حملات ایران علیه رژیم صهیونیستی، دستیابی به توافق عادی سازی روابط میان ریاض و تل‌آویو را ممکن می‌کند.

وی با اشاره به همکاری واشنگتن با رژیم صهیونیستی برای مقابله با حمله ایران به اراضی اشغالی در واکنش به حمله تل‌آویو به ساختمان کنسولی ایران در دمشق و که منجر به شهادت چند مستشار ایرانی شد، گفت ایالات متحده برای اولین بار طی دهه‌های اخیر مستقیماً در مقابله با حملات بی‌سابقه ایران به اراضی اشغالی مشارکت کرد.

وزیر خارجه آمریکا گفت هیچ کس به اندازه «جو بایدن» رئیس جمهور این کشور از رژیم صهیونیستی دفاع نکرده است.

بلینکن با نادیده گرفتن جنایات رژیم صهیونیستی علیه ملت فلسطین، مدعی شد سریعترین راه برای توقف جنگ در غزه این است که حماس تسلیم شود، سلاح‌های خود را زمین بگذارد و گروگان‌ها را آزاد کند.

وی افزود حماس برای توقف جنگ غزه تحت فشار فوق‌العاده‌ای قرار دارد.

وزیر خارجه آمریکا به خروج کشورش از برجام اشاره کرد و گفت ایران به ساخت بمب هسته‌ای نزدیک شده است و تصمیم واشنگتن برای خروج از توافق هسته‌ای به این امر کمک کرد که بدترین تصمیم بود.