هیات منصفه دادگاه نیویورک ترامپ را مجرم شناخت

هیات منصفه دادگاه منهتن در نیویورک که پرونده پرداخت حق‌السکوت دونالد ترامپ به یک هنر پیشه فیلم‌های مستهجن را بررسی می‌کرد، رئیس‌جمهور سابق آمریکا و رقیب جو بایدن رئیس جمهوری کنونی این کشور در انتخابات پیش روی ریاست جمهوری، را گناهکار شناخت.

۱۲ عضو هیات منصفه دادگاه منهتن نیویورک که از شهر نیویورک هستند، از روز گذشته به دنبال بررسی شواهد و صحت اظهارات شهود کلیدی پرونده حق السکوت ترامپ بودند و سرانجام او را ۳۴ مورد اتهامی مجرم و گناهکار شناختند.

اکنون قاضی دادگاه با توجه به نظر هیات منصفه حکم خود را اعلام خواهد کرد. قرار است قاضی دادگاه ۲۱ تیر ماه حکم مجازات را اعلام کند و حتی در صورت حکم زندان، تا پایان فرجام خواهی ترامپ از دادگاه تجدید نظر، حکم اجرا نمی‌شود و هیچ یک از این مراحل هم مانع شرکت او در انتخابات ریاست جمهوری ۵ نوامبر ۲۰۲۴ آمریکا نخواهد بود، اما بر فضای سیاسی و کمپین‌های انتخاباتی بسیار موثر است.

ترامپ در شبکه اجتماعی خود «سوشیال تروث» پس از حکم هیات منصفه دادگاه منهتن نیویورک از حامیان خود درخواست کمک مالی کرد. در این پست آمده است: «من یک زندانی سیاسی هستم».

کارزار او همچنین با فرستادن یک ایمیل برای هواداران، پرسید: «آیا این پایان آمریکاست؟» همزمان صد‌ها نفر در برابر دادگاه او پس از شنیدن حکم هیات منصفه، تجمع کرده اند.

ترامپ: بیگناهم؛ محاکمه جعلی است 

دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا در اولین واکنش به حکم محکومیت خود از سوی هیات منصفه دادگاه نیویورک گفت: من کاملا بی گناهم، این حکم یک ننگ است.

 رئیس جمهور سابق آمریکا این محاکمه را جعلی و قاضی را فاسد خواند و افزود: قضاوت واقعی روز ۵ نوامبر از سوی مردم (روز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا) صورت خواهد گرفت

ترامپ تاکید کرد: «بسیار بیگناه هستم و این اقدام از سوی دولت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا انجام شد. کشور ما به سوی جهنم رفته است و این محاکمه از روز اول جعلی بود.»

گزارش‌ها حاکی است وب سایت کمک‌های مالی کمپین ترامپ در سال ۲۰۲۴ به دلیل تعداد زیاد بازدیدکنندگان برای کمک پس از محکومیت جنایی او در پرونده نیویورک از کار افتاده است.

استورمی دنیلز، بازیگر فیلم‌های مستهجن (پورن) روز سه‌شنبه ۷ می‌با حضور در دادگاه شهادت داد که در سال ۲۰۰۶ با دونالد ترامپ رابطه داشته و قبل از انتخابات ۲۰۱۶ بابت مخفی نگه داشتن این موضوع حق‌السکوت گرفته است.

استورمی دنیلز ۴۵ ساله با حضور در جایگاه شهود به مدت چند ساعت جزئیاتی را درباره دیدارش با ترامپ و توافقی که قبل از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ بابت مخفی نگه داشتن این موضوع انجام داده بودند، ارائه کرد.

دادستان‌های منهتن ترامپ را متهم کرده‌اند که قبل از انتخابات ۲۰۱۶ به دنیلز حق‌السکوت پرداخته تا رابطه خود را با او فاش نکند، و سپس سوابق تجاری خود را دستکاری کرده تا ۱۳۰ هزار دلار حق‌السکوت را مخفی کند و ترامپ نیز در این باره ادعا‌ها اظهار بیگناهی کرده و حتی رابطه با این زن را انکار کرده است.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، دنیلز در صندلی شاهد در دادگاه حاضر شده و حتی جزئیات رابطه خود با ترامپ را در هتلی کنار دریاچه تاهو در نوادا در سال ۲۰۰۶ برای هیات منصفه بازگو کرده است.

دنیلز دوران کودکی خود را در لوئیزیانا فقیرانه توصیف و سپس درباره روز‌های ابتدایی فعالیتش در صنعت فیلمسازی مستهجن سخن گفته و افزوده با ترامپ در مسابقات مشهور گلف در سال ۲۰۰۶ آشنا شده است.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، دنیلز اذعان کرده وقتی ترامپ او را به پنت‌هاوس خود در هتل برای شام دعوت کرد، در برابرش مقاومت نکرده و در عین حال تاکید کرده الکل یا مواد مخدر مصرف نکرده و ترامپ نیز او را تهدید کلامی یا جسمی نکرده بود، اما وقتی از رفتنش جلوگیری می‌کند، او از هوش می‌رود.

او حتی جزییاتی را مطرح کرده که وکلای ترامپ از قاضی خوان مرچن خواسته اند روند محاکمه را متوقف کند و گفته اند چنین جزئیاتی به قصد تحریک هیات منصفه بیان شده، اما قاضی مرچن درخواست آن‌ها را رد کرده و به دادستان نیز گفته است شهادت دنیلز را محدود کند.

تیم حقوقی ترامپ می‌گوید که این بازیگر فیلم‌های مستهجن برای حضور در برنامه «کارآموز» با ترامپ دیدار کرده بود و ترامپ به عنوان یک غول املاک نیویورک در آن زمان میزبان برنامه تلویزیونی محبوب «کارآموز» بود.

اما استورمی دنیلز که نام اصلی او «استفانی کلیفورد» است توضیح داده است که ترامپ پس از دعوت از او به سوئیت هتل خود در یک تورنمنت گلف افراد مشهور در دریاچه تاهو، نوادا، به او پیشنهاد رابطه داده است.

دنیلز گفته است که پس از تهدیداتی در سال ۲۰۱۱ مصمم بود این موضوع را خصوصی نگه دارد، اما در جریان نامزدی ریاست جمهوری ترامپ در سال ۲۰۱۶ زمانی که او با اتهامات متعدد سوء رفتار جنسی مواجه شد، نظر خود را تغییر داد.

دادستان‌ها می‌گویند که مایکل کوهن، وکیل ترامپ مبلغ ۱۳۰ هزار دلار به‌عنوان حق‌السکوت به دنیلز پرداخت کرده، اما ترامپ سوابق تجاری خود را جعل کرده تا این واقعیت را پنهان کند که او این مبلغ را به کوهن باز پرداخته است.

همچنین مایکل کوهن، وکیل و حامی سابق دونالد ترامپ که اکنون به دشمنش تبدیل شده است، در دادگاه جنایی رئیس جمهور سابق آمریکا در جایگاه شاهد حضور یافت و در پرونده حق السکوت ترامپ به این بازیگر فیلم‌های مستهجن، علیه او شهادت داد.

 مایکل کوهن که زمانی یکی از وفادارترین افراد به ترامپ بود، شاهد بسیار مهم و اصلی هیات منصفه بود. ترامپ علاوه بر این پرونده در دادگاه، سه پرونده دیگری هم دارد که پیامد‌های آن از اهمیت بیشتری برخوردار است و این تنها دادگاه این سیاستمدار جمهوری خواه آمریکایی تا قبل برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در پنجم نوامبر ۲۰۲۴ خواهد بود.

ترامپ که از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱ رئیس‌جمهور آمریکا بوده، مدعی است این محاکمه تلاشی برای ضربه زدن به مبارزات انتخاباتی او با جو بایدن، رئیس‌جمهور کنونی ایالات متحده در انتخابات ریاست جمهوری پنجم نوامبر است.

نکته قابل توجه اینکه حتی اگر دونالد ترامپ در این پرونده محکوم شود، مانع از راهیابی مجدد او به کاخ سفید، در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری پنجم نوامبر ۲۰۲۴ نخواهد شد.