"تغییر رژیم در ایران لزوما به کاهش منازعه میان تهران و واشنگتن نمی‌انجامد"
«طرفداران تغییر رژیم فکر می‌کنند که جایگزینی حکومت سبب می‌شود تا ایران دموکراتیک شده و مردم ایران مسیر صلح‌آمیزتری را انتخاب کنند. اما باید به نتایج نظرسنجی‌ها توجه کرد؛ نظرسنجی‌ای که اخیرا نشان داده ۸۱ درصد از ایرانیان معتقد بودند که توسعه برنامه هسته‌ای‌شان باید ادامه یابد و ۶۸ درصد فکر می‌کنند ایران باید به دنبال افزایش نقش خود در منطقه باشد. در نتیجه، ممکن است تغییر رژیم در ایران لزوما به کاهش منازعه میان تهران و واشنگتن نیانجامد».
آفتاب‌‌نیوز :
سرویس بین الملل- روزنامه واشنگتن‌پست در نقد نظر دولت ترامپ درباره تغییر رژیم می‌نویسد: «رییس جمهوری امریکا زمانی که نامزد انتخابات ریاست جمهوری بود وعده داده بود که توافق هسته‌ای ایران را پاره می‌کند. او در تلاش برای انجام این کار بوده است. دستکم در حال حاضر دولت و حامیان‌اش خواستار تغییر رژیم در ایران هستند. 

به گزارش آفتاب‎نیوز؛ این روزنامه می‌افزاید: سناتور تام کاتن در ماه ژوئن اعلام کرد که سیاست امریکا باید تغییر رژیم در ایران باشد.. جیمز متیس وزیر دفاع نیز یکبار گفته بود که سه خطر امریکا را تهدید می کند ایران، ایران، ایران. دیگر مقام‌های دولتی در امریکا نیز از لزوم تغییر رژیم در ایران سخن گفته‌اند از جمله رکس تیلرسون وزیر امور خارجه امریکا، مایک پومپئو رییس سابق سیا و دیگر مقامات دولتی امریکا. همه این موراد عمدتا لفظی بوده‌اند و پاسخی به این موضوع داده نشده است که آیا اقدام جدی‌تر و پنهانی‌تر در مورد ایران لزوما سبب روی کار آمدن رژیمی می شود که دوست امریکا باشد؟ این بعید است. همان طور که تجربه مداخله نظامی و اقدام امریکا برای تغییر رژیم در افغانستان، عراق و لیبی نشان داد کمک امریکا برای سرنگونی رژیم معمولا به روی کار آمدن دولتی سازگار و دوست امریکا نمی‌انجامد. تجربه نشان داده که بالعکس این موضوع سبب می‌شود تا با فروپاشی دولت‌های گروه‌های متخاصم دست بالا را پیدا کنند. تلاش امریکا درباره ساقط کردن اسد را نیز دیدیم و می‌بینیم که سوریه به چه وضعیتی گرفتار شده است». 

هشدار واشنگتن‌پست به دولت ترامپ درباره برنامه تغییر حکومت در ایران

این روزنامه در پاسخ به این پرسش که چرا تغییر رژیم کار دشواری است، می‌نویسد: «تلاش برای تغییر رژیم برای کشوری قدرتمند مانند امریکا وسوسه‌کننده است. واشنگتن تصور می‌کند که می‌تواند با تغییر رژیم کاری کند که روابط میان آن کشور با کشور تغییر رژیم یافته بهبود یابد و هرگونه دلایلی برای درگیری‌های احتمالی حذف شود. ایالات متحده در طول جنگ سرد تلاش کرد تا دولت‌های کشورهای دیگر را تغییر دهد. اما واقعیت آن است که سرنگونی یک حکومت خارجی معمولا ساده‌ترین بخش تغییر رژیم است و کسب نتایج مطلوب پس از آن دشوار است. واقعیت آن است که رهبران تازه به قدرت رسیده خیلی سریع متوجه می شوند که برای اقناع و جلب رضایت مخاطبان داخلی خود باید وارد منازعه با پشتیبانان خارجی خود شوند. آنان می‌فهمند که اگر بخواهند رضایت حامیان خارجی‌شان را فراهم کنند ممکن است با مقاومت و مخالفت داخلی مردم مواجه شوند. در نتیجه، در یک تضاد و تناقض گرفتار می‌شوند. 

واقعیت آن است که انتقال دموکراتیک قدرت به صورت مهندسی شده توسط کشورهای خارجی معمولا با شکست همراه بوده است. در نتیجه، تغییر رژیم به طور معمول باعث رسیدن به اهداف نمی‌شود. شواهد تاریخی نشان می‌دهند که انواع تغییر رژیم لزوما رابطه بین دو ملت را بهبود نبخشیده‌اند. تحقیقات نشان می‌دهند زمانی که کشوری رژیم کشور دیگری را سرنگون می‌کند احتمال جنگ داخلی در آن کشور افزایش می‌یابد و معمولا دموکراسی ایجاد نمی‌شود. نمونه‌های زیادی را می‌توانیم ببینی؛ در افغانستان، عراق و سوریه. تغییر رژیم اغلب باعث عقب‌ماندگی می‌شود و هزینه زا است». 

این روزنامه با طرح این پرسش که وضعیت برای ایران چگونه است، پاسخ می‌دهد: «طرفداران تغییر رژیم فکر می‌کنند که جایگزینی حکومت سبب می‌شود تا ایران دموکراتیک شده و مردم ایران مسیر صلح‌آمیزتری را انتخاب کنند. اما باید به نتایج نظرسنجی‌ها توجه کرد؛ نظرسنجی‌ای که اخیرا نشان داده ۸۱ درصد از ایرانیان معتقد بودند که توسعه برنامه هسته‌ای‌شان باید ادامه یابد و ۶۸ درصد فکر می‌کنند ایران باید به دنبال افزایش نقش خود در منطقه باشد. در نتیجه، ممکن است تغییر رژیم در ایران لزوما به کاهش منازعه میان تهران و واشنگتن نیانجامد». 
کد خبر: ۴۶۴۸۲۸
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۷
تعداد نظرات: ۱۰ نظر
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۱۰
احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۰
11
8
شتر در خواب بیند پنبه دانه . تغییر رزیم را امری ثابت و بعد خیالبافی می کند هر وقت تونستی رزیم کشور کوچکی مثل سوریه را عوض کنی بیا ببینیم چه میگویی.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۰
اشتباه مثبت داده شد
زهرا 17
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۰
4
5
اگه قراره تغییری صورت بگیره،مردم و ملت انجامش میدن ولاغیر...
پاسخ ها
حسین
| Iran, Islamic Republic of |
۰۳:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
عمو جون شما مشقاتو بنویس تغییر حکومت پیشکش بعدی لطفا
شلبر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۰
4
1
البته بیشتر مردم ایران هم از این وضعیتی که گرفتارش هستیم ناراضی اند، از لحاظ اقتصادی،مسکن،اعتیاد،بیکاری،فحشا و هزاران درد بی درمان دیگر. اگر مسئولان راست میگویند این مشکلات رو حل کنند. تغییر رژیم پیشکش خود امریکاییها. ما با کشور و دولت و ملت مشکلی نداریم هرکس میخواد بیاد بیاد ما فقط خواهان برطرف کردن مشکلات مذکور هستیم و دنبال رفاه اقتصادی.البته از ظواهر امر پیداست که این بحث ایران و امریکا نوعی بازی سیاسی هست و منافعی هم برای دو طرف و دولتمردان و رهبران آنها داره و فقط مردم بیچاره باید همیشه در انتظار باشند. پس مرگ بر امریکا ممنوع
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۰
3
2
۸۱ درصد از ایرانیان معتقد بودند که توسعه برنامه هسته‌ای‌شان باید ادامه یابد.
اخیرا که بزرکترین انرژی خورشیدی درماهان افتتاح شد . قابلیت های ایران در خورشیدی خیلی خیلی بیش از هسته ای پاسخ گو نشان داده شده است . در پز شکی مخالفان استفاده از هسته بیشترند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۰
2
5
تغییر رژیم حرکتی بی معنی است که فقط باعث شد مردم انتخابات را تحریم کرده و احمدی نژاد رییس جمهور شود
پاسخ ها
سلمان
| Iran, Islamic Republic of |
۰۳:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
عجب
ممدخان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۲۸ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
2
0
حال این یانکی های بازنشسته اصلا خوب نیست
مستانه حرف می زنند و
رویا های گذشتگان خود را بزک می کنند
اینجا ایران است
پای در مدیترانه داریم و
دست در باب المندب
سر فراز تر از همیشه
به زبان شیر اوژنان
حرف می زنیم
ما بیم را
در قلب های سیاهتان کاشته ایم
به امیدی
هر روز
خوشه های پیروزی
درو کنیم
اینجا
ایران است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
5
1
مگر ما مرده باشیم که امریکای فاسد یک قدم به خاک ما نزدیک شود. جمهوری اسلامی روح ارمانی هر ایرانی است که با هیچ چیزی قابل معاوضه نیست.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
x