کد خبر: ۴۸۳۱۹۵
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۸
«آقای منصوریان هم در استقلال خیلی تلاش کرد. او از دوستان خیلی خوب من است و تصور می‌کنم اگر می‌ماند، می‌شد موفق شود. منصوریان مربی خوبی است و قبلا این را نشان داده است. قطعا امسال مشکل‌شان در مسایل بدنی بود. وقتی تیمی شروع خوبی ندارد یعنی از نظر بدنی مشکل دارد. استقلال سال قبل هم این مشکل را داشت. پس شما باید مشکل استقلال را در فصل بدنسازی جستجو کنید.»
آفتاب‌‌نیوز :
«با فریدون زندی در کافه خبر مرور کردیم چیزهایی را که در سر دارد. او نقشه راه خود را ترسیم کرد. از این که حالا کجاست و کجا خواهد رفت. چهره محبوب فوتبال ایران بعد از آن که دور از تیم محبوبش فوتبال را کنار گذاشت، سریعا استارت مربیگری را زد و این روزها سرمربی تیم جوانان باشگاه سن‌پائولی است.»

گزیده این گفت‌وگو را با هم می‌خوانیم:

- بله، واقعا در باشگاه سن‌پائولی راحت هستم. مدرک مربیگری B خود را در آلمان گرفتم و برای این که بتواند در کلاس‌های A شرکت کنم، باید یک سال در باشگاهی فعالیت کنم. این شانس را داشتم که بتوانم به سن‌پائولی ملحق شوم. فعلا کنار این باشگاه هستم و پس از آن در کلاس‌های A شرکت می‌کنم. مرحله بعدی هم گرفتن مدرک پرولاینسس است که هر کسی شانس دریافت آن را ندارد.

- وحید هاشمیان خیلی تلاش کرد و توانست این مدرک را به دست بیاورد. قطعا من هم باید تلاش زیادی کنم. این بالاترین درجه مدرک مربیگری در آلمان است و به همین دلیل واقعا سخت می‌گیرند. مربیان برای نشستن روی نیمکت بوندسلیگا هم به پرولاینسس نیاز دارند.

- وقتی نتوانستم در تیمی بازی کنم که البته فکر می‌کنم در نهایت به صلاحم شد، تصمیم گرفت تا به آلمان بروم و آموزش‌های مربیگری را در این کشور ببینم. همان طور که می‌دانید در آلمان سن مربیان پایین و پائین‌تر می‌آید. به مربیان جوان بهای زیادی می‌دهند. شما نگاه کنید مربی هوفنهایم یا شالکه چند ساله هستند. اولی ۳۰ ساله است و دومی ۳۲ ساله.

- در هوفنهایم یا شالکه بازیکنانی کار می‌کنند که در حد و اندازه‌های بایرن‌مونیخ نیستند. شما نمی‌توانی با ۳۰ سال سن به بایرن بروی و به بازیکنان بزرگش دستور دهی. این کمی سخت است ولی قطعا در آینده این مربیان موفق خواهند بود. در فوتبال آلمان مربیگری از بازیگری جدا شده است. یعنی اگر شما فوتبالیست باشی، حتما قرار نیست، مربی باشی. بلکه مربیان از سنین پایین آموزش می‌بینند و جلو می‌روند. اتفاقی که دقیقا برای این مربیان افتاده است. شاید در آینده بیشتر و بیشتر شاهد این مسئله باشیم.

- (مربیگری چهره‌هایی مثل فریدون زندی در بوندسلیگا) راستش من الان به این چیزها فکر نمی‌کنم. روزی که برگشتم آلمان هدفم این بود بتوانم با تجربه شوم و کار یاد بگیرم. این خیلی مهم است. در آلمان واقعا شرایط خوبی برای آموزش مربیان وجود دارد. همه امکانات لازم وجود دارد و خودتان باید تلاش و کوشش کنید.

- برنامه ما در سن‌پائولی مشخص است. اول این که ما نمی‌توانیم از لیگ خودمان بالا بیائیم چون در لیگ بالاتر تیم داریم. دوم این که باشگاه به دنبال کشف استعداد است. سنی که ما با آنها کار می‌کنیم، دقیقا سنی هستند که می‌توانیم چیزهای لازم را به آنها آموزش بدهیم. تازه سن و سال بازیکنان من نسبت به اکثر تیم‌ها دو سال پائین‌تر است. سعی می‌کنیم به بازیکنان چیزهای مورد نظر را یاد بدهیم و این مهم‌تر از هر چیز دیگری است. از سویی بازیکنان به خاطر جوان بودن اشتباه می‌کنند تا باتجربه‌تر شوند.

- در حال حاضر فقط و فقط به دنبال یادگیری هستم و به این فکر نمی‌کنم که بخواهم به ایران بیایم و مربی شوم. از جایی که هستم راضی هستم و در کارم استقلال دارم. در تیم جوانان سن‌پائولی واقعا شرایط کار برایم مهیاست و حتی این شانس را دارم که به کادر بزرگسالان بروم. اینجا جای پیشرفت وجود دارد و شما هر قدر خوب باشید، به همان اندازه موقعیت در اختیارتان قرار می گیرد.

- مطمئن باشید شرایط استقلال این طور باقی نمی‌ماند. من زیاد در جریان اتفاقات باشگاه نیستم ولی می‌دانم همه تلاششان را می‌کنند تا تیم نتیجه بگیرد. آقای منصوریان هم در استقلال خیلی تلاش کرد. او از دوستان خیلی خوب من است و تصور می‌کنم اگر می‌ماند، می‌شد موفق شود. منصوریان مربی خوبی است و قبلا این را نشان داده است. قطعا امسال مشکل‌شان در مسایل بدنی بود. وقتی تیمی شروع خوبی ندارد یعنی از نظر بدنی مشکل دارد. استقلال سال قبل هم این مشکل را داشت. پس شما باید مشکل استقلال را در فصل بدنسازی جستجو کنید.

- در بهترین زمان ممکن فوتبال را کنار گذاشتم. اتفاقات طوری پیش رفت که دیدم چه خوب شد بازی نکردم. راستش دو فصل قبل می‌خواستم به استقلال برگردم ولی شرایط جور نشد. آن فصل شرایط استقلال هم خوب پیش نرفت. راستش دوست نداشتم درگیر مسایل حاشیه‌ای باشم و قطعا به صلاحم بود که فوتبال را کنار بگذارم و آن سال بازی نکنم.

- هر بازیکنی دوست دارد با پیراهن تیم محبوبش خداحافظی کند ولی شرایط جور نبود و من هم خارج از زمین از فوتبال خداحافظی کردم. برای خیلی از بازیکن‌ها این شرایط پیش می‌آید و برای من هم پیش آمد. حسرت نمی‌خورم و ناراحت نیستم. خیلی زود وارد دنیای مربیگری شدم و هر روز دوست دارم چیزهای زیادی یاد بگیرم.

- رفتن به اروپا بهترین راه برای پیشرفت بیشتر است. همان طور که می‌دانید در ایران به بازیکنان جوان نسبت به اروپا بهتر پول می‌دهند. بازیکنی که در فوتبال ما پدیده شده قرارداد بالا می‌بندد ولی اگر به اروپا بیاید، پول کمی دریافت می‌کند. شاید این مسئله باعث می‌شود که اکثر آنها تصمیم بگیرند در ایران بمانند ولی هر بازیکنی که به اروپا برود می‌تواند پیشرفت کند. بهترین تصمیم را سردار آزمون گرفت. الان شکاری هم به روسیه رفته است. وقتی بازیکن ۱۷،۱۸ ساله است باید به اروپا برود ولی اگر سن و سالش بالا برود دیگر برایش سخت است که ترانسفر شود چون در سن و سال کم بازیکن قدرت یادگیری دارد نه وقتی که ۲۴ سالش شده و سن و سالش بالا رفته است.»
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
x