کد خبر: ۴۸۴۶۲۸
تاریخ انتشار: ۰۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۷
تعداد نظرات: ۱۴ نظر
محمدعلی نجفی، شهردار تهران مطرح کرد: نجفی
شهردار تهران بدهی دستگاه‌ها به شهرداری تهران را ۱۴ هزار و ۱۵۳ میلیارد تومان اعلام کرد. نجفی همچنین با مقایسه­ پایتخت با شهر سئول عنوان کرد: شهر سئول با مساحتی برابر تهران و جمعیت 10 میلیون نفر تنها 40 هزار کارمند دارد. در شیکاگو نیز با جمعیت برابر تهران 38 هزار کارمند دارد. در لندن نیز با خدمات بیشتر تنها 15 هزار نفر در شهرداری فعالیت می­‌کنند.
آفتاب‌‌نیوز :
محمدعلی نجفی با حضور در نشست جلسه امروز کمیسیون عمران با بیان اینکه این کمیسیون اصلی‌ترین مرجع شهرداری‌ها در مجلس وجود ۴ چالش مهم در پایتخت/شیکاگو با جمعیت برابر تهران ۳۸هزار کارمند دارداست، گفت: نزدیک 68 هزار نفر با شهرداری تهران کارمند یا پیمانی همکاری دارند. همچنین بیش از 50 هزار نفر در مراکز جانبی شهرداری فعالیت دارند.

به گزارش آفتاب‌نیوز شهردار تهران با مقایسه­ پایتخت با شهر سئول عنوان کرد: شهر سئول با مساحتی برابر تهران و جمعیت 10 میلیون نفر تنها 40 هزار کارمند دارد. در شیکاگو نیز با جمعیت برابر تهران 38 هزار کارمند دارد. در لندن نیز با خدمات بیشتر تنها 15 هزار نفر در شهرداری فعالیت می­‌کنند.

وی با اشاره به بودجه­ مصوب شهرداری در سال 1396 افزود: شهرداری تهران 17900 میلیارد تومان بودجه دارد که 39% آن هزینه­‌ای است و 44  درصد سرمایه‌­ای و برای بررسی بیشتر درآمدهای شهرداری از سال 90 تا 96 را روی منحنی برده­‌ایم که نشان می‌­دهد به قیمت جاری درآمد شهردار رشد داشته اما امسال به قیمت ثابت قدرت شهرداری حدود 22% به نسبت سال 90 کاهش پیدا کرده است.

نجفی با اشاره به عملکرد درآمد 6 ماه نخست شهرداری اظهار داشت: 72 درصد بودجه پیش‌بینی شده در 6ماه نخست محقق شده که یا از نظر تحقق درآمدها با مشکل مواجه هستیم یا بودجه دقیق حساب نشده است. کل عملکرد بودجه از نظر نقدی 4500 میلیارد تومان بوده که تقریباً 82 درصد آن برای پرداخت حقوق و هزینه‌های جاری هزینه شده است.

شهردار تهران با اشاره به وضعیت بافت‌های فرسوده در کل کشور عنوان کرد: 75هزار هکتار بافت فرسوده در کل کشور وجود دارد که در تهران 3268 هکتار بافت فرسوده داریم و براساس نسبت جمعیت به تراکم باید شاهد تراکم 137نفری می­‌بودیم اما در بافت‌های فرسوده تراکم بالغ بر 352 نفر است که سه برابر تراکم متوسط شهر است.

وی با بیان این که 5 درصد کل مساحت شهر تهران بافت فرسوده وجود دارد، گفت: 15 درصد جمعیت در تراکم فرسوده حضور دارند که 3برابر تراکم متوسط شهر تهران محسوب می­‌شود.

 نجفی به مطالبات شهرداری تهران اشاره کرد و اظهار داشت: 14هزار و 153 میلیارد تومان مطالبات شهر تهران پرداخت نشده که 60 درصد آن به پرداخت تخلفات رانندگی برمی­‌گردد. همچنین دولت باید یک سوم از یارانه بلیط مترو را تقبل می‌کرد که در حال حاضر شهرداری تهران این هزینه را نیز برعهده گرفته است.

شهردار تهران با بیان اینکه 4 چالش مهم در شهر کلان تهران وجود دارد، اضافه کرد: به واسطه این 4 چالش باید تغییر رویکردی در مدیریت شهرها و به‌خصوص شهر تهران انجام داد مهمترین موضوع آن استقلال شهرداری‌ها از بودجه دولتی است. شهرداری در بخش مدیریت منابع و هزینه با مشکلات جدی مواجه است که باید برای آن راه حلی پیدا کرد.

وی ادامه داد: 1.6 برابر مورد نیاز شهر تهران واحدهای تجاری ساخته شده این رویه در شمال و جنوب شهر تهران دیده می‌شود که باعث گله‌مندی واحدهای تجاری است این اتفاق به این جهت رخ داده که فروش بخش‌های تجاری با مبلغ بیشتر بوده اما برخلاف طرح جامع و طرح تفصیلی بوده است.

 نجفی با بیان اینکه برای استقلال مالی شهرداری‌ها باید از شهروندان کسب درآمد کرد اظهار داشت: دریافت عوارض از شهروندان و مدیریت هزینه می‌تواند به تحقق استقلال مالی شهردرای‌ها کمک کند. منظور از عوارض، عوارض تراکم نیست، بلکه شاهد هستیم در شمال شهر تهران با وجود آنکه خانه‌ای 2.5 میلیارد تومان فروخته می‌شود و شارژ یک‌میلیون تومانی پرداخت می‌کند تنها 200 هزار تومان به شهرداری عوارض می‌دهد.

شهردار تهران توضیح داد: در شرایطی عوارض به شهرداری پرداخت می‌شود که مالک بخواهد ملک خود را بفروشد در غیر این صورت سیستم درستی برای پرداخت عوارض به شهرداری‌ها نداریم.

وی همچنین به دریافت عوارض از ماشین‌های لوکس بالای 150 میلیون تومانی اشاره کرد و گفت: باید صاحبان این خودروها عوارضی به شهرداری پرداخت کنند چرا که عامل ترافیک و آلودگی شهر هستند.

نجفی با اشاره به عوارض ساختمانی عنوان کرد: از ساخت‌و ساز در بافت‌های فرسوده به جهت تشویق مردم عوارضی دریافت نمی‌شود اما در بخش عمده دیگر ساخت‌و ساز شاهد پیش فروش هستیم که آن هم با خرید هولوگرام و تخفیف عوارض قابل توجهی پرداخت نمی‌شود.

وی با اشاره به بدهی‌های شهرداری ادامه داد: 30 هزار و 500 میلیارد تومان بدهی شهرداری شناسایی شده که از این رقم 18500 میلیارد تومان به بانک‌ها به خصوص بانک‌شهر بدهکار هستیم. از سال 88 تا کنون بالغ بر 9000 میلیارد تومان به پیمانکاران بدهکار هستیم و براساس برآوردهای اخیر 3000 میلیارد تومان بدهی پراکنده داریم.

شهردار تهران گفت: اخیراً در جلسه‌ه­ای که با تعاونی ناجا داشتیم عنوان کردند که از دوران  شهردار سابق 2500 میلیارد تومان شهرداری تهران به بنیاد تعاون ناجا بدهکار است. درباره تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام نیز 22 هزار میلیارد تومان بدهی محاسبه شده بنابراین از بخش‌های پیمانکاری و طرح‌های نیمه‌تمام بدهی ­شهرداری تهران 53 هزار میلیارد تومان است که 3 برابر بودجه یک‌ساله شهرداری تهران محاسبه می‌شود.

نجفی با بیان اینکه حدود 78 درصد درآمدهای شهرداری تهران ناپایدار است، اظهار داشت: 22 درصد درآمدهای شهرداری از عوارض ساختمانی کسب می­‌شود که باید فرمول مناسبی برای آن در نظر گرفت تا به اقشار ضعیف جامعه فشاری وارد نشود و در عین حال از ساکنان بالای شهر و شهروندان دارای خودروهای لوکس عوارض قابل توجهی دریافت شود.

وی با بیان اینکه دو هزار میلیارد تومان از درآمد شهرداری از محل مالیات بر ارزش افزوده کاسته شده، گفت: این مصوبه مجلس غیر عادلانه است چراکه در تهران تنها 6 درصد روستایی داریم و در عوض باید 30 درصد درآمدها برای این مناطق هزینه شود که به گفته مسئولان در روستاها طرح‌­هایی برای انجام وجود ندارد مگر اینکه هزینه‌تراشی کنند.

شهردار تهران ادامه داد: برای استقلال مالی شهرداری­‌ها روز جمعه در شهر مشهد شهرداران کلانشهرها نشستی خواهند داشت، البته نظر ما این است از دولت کمک نگیریم بلکه موارد قانونی که باید به شهرداری­‌ها پرداخت شود اجرایی شوند.

نجفی در ادامه به میزان هزینه‌های هر شهروند تهرانی اشاره کرد و افزود: شهرداری تهران سالانه برای هر شهروند تهرانی 2 میلیون تومان و برای هر خانواده 6 میلیون و 100 هزار تومان هزینه می‌­کنند و در عوض به ازای هر نفر با درنظر گرفتن مالیات بر ارزش افزوده 592 هزار تومان و بدون در نظر گرفتن مالیات بر ارزش افزوده 425 هزار تومان درآمد کسب می­‌کنند.

وی به راهکارهای پیشنهادی برای کسب درآمد پایدار اشاره کرد و توضیح داد: تلاش داریم سال‌آینده نحوه دریافت عوارض را اصلاح کنیم، یارانه‌های ورزشی را عادلانه و هدفمند کنیم، موضوع ترافیک و آلودگی هوا را با توسعه و تحول حمل و نقل عمومی برطرف کنیم.

شهردار تهران با اشاره به اینکه باید از تردد بزرگراه‌­ها عوارض دریافت کرد، گفت: باید به سمت جذب سرمایه‌گذاری خارجی برویم و از سوی دیگر بدهی 2 میلیارد دلاری دولت از محل صندوق توسعه ملی برای توسعه حمل و نقل عمومی نیز در بودجه 97 احیا شود.

در ادامه محمدرضا رضایی‌کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس  با انتقاد از عدم ارائه لایحه درآمد پایدار شهرداری‌ها از سوی دولت اظهار داشت: در کمیسیون عمران 2 حکم برای شهرداری‌ها مصوب شد و براساس آن درآمد مالیات ارزش افزوده شهرداری‌ها از 32 به 50 درصد ارتقا پیدا کرد. همچنین تلاش داریم شهرداری که در حوزه وزارت کشور تعریف شده در وزارت راه و شهرسازی قرار بگیرند.

برخی اعضای کمیسیون عمران نکاتی درباره وضعیت حمل و نقل شهری تهران، فرونشست‌­ها، نحوه مدیریت شهری، سه گسل زلزله‌خیز تهران و فرهنگسازی در شهرداری اظهار نظر کردند.
منبع:ایلنا
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۱۴
ناشناس
|
Sweden
|
۲۰:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۲
0
1
بگو میخواهی پاکسازی کنی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۲
1
1
اقای شهردار یه سفر رفتی جو گیر نشو شما رو به خدا قسم دیگه هیچ طرحی رو از ژاپن اجرا نکن مردم خسته اند
سید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۲
0
1
رئیس دانشگاه ما هم سال گذشته فرمودن تعداد کارمندان این دانشگاه زیاد است امثال 50نیروی شرکتی بدون گزینش استخدام کردن دعوا سر چیز دیگریست
علی فدابی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۲
1
1
اقای شهردار امیدوارم چهار سال دیگه قائم مقام شما را هم نگیرند !!
علی فدابی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۲
1
0
اقای شهردار امیدوارم چهار سال دیگه قائم مقام شما را هم نگیرند !!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۳
1
1
خواهشا حرف نزن عمل کن ببینیم چی تو چنته شماست.
حمید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۳
0
1
هر موقع به عدد و رقم های اینجوری از کشورهای دیگه استناد شده ...واقعا این عدد و رقمها تو اون کشورها حتمیه یا کلی تبصره و حاشیه داره وما فقط یه رقم توی اون میبینیم و حواشی اون رو نمیبینیم؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۳
0
1
رفاهیات,خدمات شهری و اجتماعی,بیمه و پزشکی,سرانه فضای سبز ,آرامش وامنیت شهری و زیرساختهای مناسب ودرست اقتصادی و مالی,اشتغال تحصیلکردها و.... شیکاگو را هم بگوییدبعداین حرفها را بزنید.درآمد به ریال,هزینه به دلار و یورو!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۳
0
0
نظرات درستی دارند، بایستی قدر انسان فهیم و فرهیخته را دانست. انشالله موفق خواهند شد.
ميثاق
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۳
0
1
شيكاگو يه كشور پيشرفته است آقاي پروفسور با مدير پيشرفته . نه مديري مثل تو كه هر روز ادا در مي آوردي قلبم قلبم . بريد اول خودتونو درست كنيد . مثال تو بايد كشورهاي افغانستان ، بمبئي باشه نه شيكاگو
ناشناس
|
United States
|
۱۱:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۳
0
1
شهرداری در شیکاگو مسوول آب و برق و تلفن و...و پلیس است در حالی که ما برای هر کدام یک سلطان با عده ای مواجب بگیر و بودجه از خزانه و هزینه بیشتر از جیب مردم داریم که هر طور دلشان خواست عمل می کنند!
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۸ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۳
0
0
حداقل یک چهارسالی شهردار محترم برای حرف زدن صرف زمان میخواهد تا به انتخابات دیگر برسیم و برای ایشان ازاین ستون به آن ستون فرج باشد.
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۳
0
1
سلام دکتر حالا که اینهمه کارمند داریند بیایین این تهدید را به فرصت تیدیل کنید خیلی کارها میشود کرد از صنایع بسته بندی تا الا ماشائالله با این نیرو اتاق فکر تشکیل بدهید و از این نیروها به نحو احسن استفاده کنید
سینا
|
United States
|
۰۱:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۴
0
0
اگر اخراج بابت تعدیل نیرو باشه درد سر برای خودت و بیمه بیکارای و این داستانها راه حل مدیریتی میگوید به دستشان بیل و گلنگ بدهید تا در حفر زمین در حفاری مترو عمق 20متری و گرفتن ملات و بتون کمک کنند در ضمن حقوقشان را نه به حسب جایگاه سفارشی بلکه میزان سختی کار بدهید بعد ببینید میمانند یا میروند اگر بروند پس مرد کار نبودند حقوق بدون انجام کار و ریختین عرق حرام هست خواهشمندم مفت خوری را جمع کنید
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
لینک های مفید
x