loading...
کد خبر: ۴۹۰۶۹۰
تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۷
تعداد نظرات: ۳ نظر
ارتباط هورمونی با علاقه سگ‌ها به چهره‌های خندان
احتمال نزدیکی و دوستی سگ‌ها با انسان‌هایی چهره‌های خندان بسیار بیشتر است.
آفتاب‌‌نیوز :
سرویس علم و فناوری- نتایج ارزیابی‌ تازه‌ای نشان می‌دهد که ترشح هورمون «اکسی توسین» در سگ‌ها بر آن چه انان می بینند تاثیر می‌گذارد. در این ارزیابی مشخص شده که اکسی توسین که هورمونی است در پیوندهای اجتماعی دخیل است، در سگ‌ها سبب می‌شود تا تمرکز آن حیوانات بر چهره‌های خندان و دوستانه بیشتر باشد. 

به گزارش آفتاب‌نیوز به  نقل از روزنامه دیلی میل، به طور معمول سگ‌ها در موقعیت‌هایی که احساس ترس و خطر می‌کنند تحت تاثیر محرک‌های تهدید‌کننده قرار می‌گیرند و این یکی از مهارت‌های آنان برای بقا محسوب می‌شود. اما پس از قرارگیری در معرض هورمون اکسی توسین است که بر روی صورت انسان‌هایی که لبخند می‌زنند بیش از صورت‌هایی که عصبانی هستند تمرکز می‌کنند. در نتیجه، احتمال نزدیکی و دوستی سگ‌ها با انسان‌هایی چهره‌های خندان بسیار بیشتر است. 

چرا سگ‌ها به چهره‌های خندان علاقمند هستند؟+تصاویر

در این ارزیابی سگ‌ها در معرض هورمون اکسی توسین قرار گرفتند. تصویر آزمایش شده در سمت چپ چهره عصبانی است و در سمت راست چهره خوشحال. دایره‌ها نشان‌دهنده میزان تمرکز نگاه سگ است و خطوط مسیری که چشم آنان در سرتاسر تصویر حرکت می‌کند را ردیابی می‌کند. این تصاویر به وضوح نشان می‌دهند که سگ‌ها در هنگام مواجهه با اکسی توسین زمان بیشتری بر روی چهره لبخند زده تمرکز می‌کنند. 

چرا سگ‌ها به چهره‌های خندان علاقمند هستند؟+تصاویر

«سانی سامپی» داشجوی دکترا در دانشگاه هلسینکی  فنلاند که به همراه همکارانش این تحقیق را انجام داده می‌گوید به نظر می‌رسد که هورمون اکسی توسین بر آن‌چه سگ‌ها می‌بینند و چگونگی نگاه‌شان به محیط اطراف و تجربیات‌شان تاثیرگذار است. 

در این آزمایش به ۴۳ سگ چهره‌های لبخند زده و عصبانی بر روی صفحه نمایش رایانه نشان داده شد. هر سگ دوبار مورد آزمایش قرار گرفت یک بار تحت تاثیر اکسی توسین و یک بار در معرض محلول آب نمک و اسپری بینی. نگاه سگ بر روی تصاویر با استفاده از یک سیستم ردیابی چشم مادون قرمز اندازه‌گیری شد.

چرا سگ‌ها به چهره‌های خندان علاقمند هستند؟+تصاویر

چرا سگ‌ها به چهره‌های خندان علاقمند هستند؟+تصاویر
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۸/۳۰
7
0
سگ نجسه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۸/۳۰
0
3
پس ما از سگ هم کمتریم؟نیم ساعت کانالهای تلویزیون را نگاه کنید متوجه عرایضم میشوید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۱
0
5
سگ مظهر وفاداری و فداکاریه، در همه کشورهای پیشرفته نگهداری از یک حیوان خانگی رو ترویج می دهند تا عطوفت اجتماعی و مهربانی بین مردم بیشتر بشه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
loading...
پربحث ترین عناوین
x