کد خبر: ۵۳۲۷۰۰
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۵
گرد هم آیی عوامل سریال ساخت ایران 2 برای راه انداختن کمپینی علیه دانلود غیرقانونی فیلم و سریال
"تماشای غیرمجاز ممنوع" نام کمپینی است که روز سه شنبه و با حضور عوامل و بازیگران سریال ساخت ایران 2 با هدف فرهنگ سازی درباره تماشای قانونی محصولات شبکه نمایش خانگی برگزار شد.
آفتاب‌‌نیوز :
سرمایه گذاری برای تولید فیلم و سریال ویژه شبکه نمایش خانگی و عدم حمایت دولتی و مردمی از این تولیدات، بهانه ناراحتی و گلایه مندی عوامل و بازیگران سریال ساخت ایران 2 شده است. 

گلایه ای که  آن ها به نقل از همه بازیگران، کارگردان ها و تهیه کنندگان فعال در حوزه شبکه نمایش خانگی با راه انداختن کمپین "تماشای غیرمجاز ممنوع" در میان رسانه ها مطرح کرده اند و به طور جدی خواستار همکاری همه جانبه برای رفع آن شده اند.

دانلود غیرقانونی و به شماره افتادن نفس های شبکه نمایش خانگی

در این مراسم منصور سهراب پور تهیه کننده این سریال در توضیح هدف راه انداختن این کمپین گفت: " با توجه به وضعیت اقتصادی که چند ماهی است شرایط زندگی مردم و کسب و کارها را تحت تاثیر قرار داده است شاهد این موضوع هستیم که بیشتر محصولات و خدمات با افزایش قیمت رو به رو شده اند. در زمینه فعالیت ما هم هزینه های خرید دی وی دی و بسته بندی سریال و پخش آن در شبکه نمایش خانگی افزایش پیدا کرده است اما ما تلاش زیادی کردیم تا بدون افزایش قیمت ساخت ایران 2، قسمت های جدید را هم منتشر کنیم. این در حالی است که عدم رعایت قانون کپی رایت، عدم حمایت نهادهای نظارتی و فرهنگی مانند وزارت ارشاد و عدم حمایت مردمی که به سریال و بازیگران آن علاقه  نشان داده اند مسیر ما را با دشواری رو به رو کرده است. آمارها نشان می دهد که بیش از یک میلیون و چهارصد هزار بار سریال ساخت ایران 2 از مسیر غیرقانونی دانلود شده است. این عدد بزرگی است که یک دزدی مشهود به شمار می رود و نفس های سریال ساخت ایران 2 و شبکه نمایش خانگی را هم به شماره می اندازد."

سهراب پور در ادامه با اشاره به این موضوع که از ساخت و پخش سریال ساخت ایران 2 نه تنها بازیگران و عوامل بلکه 50 هزار نفر دیگر هم منتفع می شوند گفت: "از شروع تولید یک سریال برای شبکه نمایش خانگی تا مرحله پخش آن حدود 50 هزار نفر شاغل در این زمینه فعالیت می کنند که تماشای غیرقانونی محتواها درواقع نقض حقوق این عزیزان هم هست. نقض حقوقی که بیشتر از هر چیز یک خیانت بزرگ به مجموعه فیلم ها و سریال های تولیدی محسوب می شود و آینده آن ها را به خطر می اندازد. این درحالی است که در کنار پخش فیزیکی سریال ساخت ایران، امکان تماشا آنلاین و قانونی آن بر روی سایت و اپلییکیشن فیلیمو هم از همان قسمت اول فراهم شده تا دوستداران تماشای آنلاین بتوانند به این محتوا از روش قانونی دسترسی داشته باشند. ما امیدواریم که در شرایطی که قانون کپی رایت در ایران وجود ندارد مردم بیشتر از هر قانون الزام آوری به رعایت این حق پایبند باشند و با تهیه دی وی دی سریال یا تماشای آن از طریق فیلیمو ما را در ادامه راه یاری کنند."

امیر پروین حسینی تهیه کننده دیگر سریال ساخت ایران 2 نیز در ادامه این مراسم با اشاره به سختی ها و هزینه های انتشار هر قسمت از سریال گفت: " ما نه تنها از سوی تماشا کنندگان غیرقانونی بلکه از سوی وزارت ارشاد هم تحت فشار هستیم و با اینکه یک بار در ابتدای کار مجوز پخش را گرفته ایم اما هر بار و قبل از انتشار هر قسمت نیز باید تن به اصلاحیه هایی بدهیم که هزینه ای حدود 30 میلیون تومان برایمان به همراه دارد. این هزینه ها برای افرادی مثل ما که در بخش خصوصی فعالیت می کنیم بسیار تعیین کننده است. از طرفی می بینیم که مسئولین در برابر احقاق حقوق ما منفعل هستند و تمام شعارهایی که برای حمایت از بخش خصوصی سر می دهند معنی خود را از دست می دهد. ما مردمی هستیم که در کشور اسلامی زندگی می کنیم و به مسائل شرعی هم حساسیت داریم. اما چرا فکر نمی کنیم که دانلود غیرقانونی درست مانند دزدی و دست در جیب دیگران انداختن است؟ ما هدفی جز سرگرمی و شاد کردن مردم در شرایط کنونی نداریم و باید به عنوان سرمایه گذار سریال بگویم که اگر این دانلودها ادامه پیدا کند ما نمی توانیم پروژه ساخت ایران 2 را ادامه دهیم."

مهمان دیگر این مراسم برزو نیک نژاد کارگردان سریال ساخت ایران 2 بود که در صحبت های کوتاه خود گفت: " من می دانم که این سریال چقدر در میان مردم محبوب است. چون با ماشین خالی آن در خیابان عکس می گیرند و در شبکه های اجتماعی نسبت به آن واکنش های زیادی نشان می دهند. حال سوالم این است که چطور می شود عده زیادی این سریال را ببینند اما دی وی دی های آن تنها 20 هزار نسخه فروش برود؟ آیا این تماشا از مسیری جز دانلود غیرمجاز اتفاق می افتد؟ چرا اگر می خواهید سریال را آنلاین تماشا کنید از وب سایت های قانونی مثل فیلیمو استفاده نمی کنید؟

در ادامه مراسم و پس از سخنرانی کارگردان و تهیه کنندگان نوبت به بازیگران سریال ساخت ایران 2 رسید. صحبت هایی که در میان همه آن ها مشترک بود و از عزمی جدی برای مبارزه با تماشای غیرقانونی خبر می داد. در این میان امیرحسین رستمی، سارا بهرامی، مهران احمدی، محسن کیایی و امین حیایی از بازیگرانی بودند که با اشاره به تاثیرهای مختلف دانلود غیرمجاز بر فعالیت بازیگران و دست اندر کاران شبکه نمایش خانگی از تمام بینندگان این سریال و مخاطبان خود به شیوه های مختلف خواستند که دست از تماشای غیرمجاز کشیده و اقدام به تهیه دی وی دی سریال کنند. 

اما در میان بازیگران امین حیایی بود که آزرده تر از سایر همکاران خود صحبت هایش را با ناراحتی آغاز کرد و گفت: "  تجربه زندگی شخصی من نشان داده است که هر عمل منفی در زندگی ام انجام داده  ام بدون شک تاثیر آن را درجایی دیگر از زندگی دیده ام. تاثیری که تا مدت ها من را در یک چرخه منفی قرار داده بود و مدام با رفتارهای بد خودم تشدید می شد. می خواهم بگویم هر کدام از ما از مسئولین بلند پایه تا مردمی که مشغول زندگی روزمره خود هستیم هر کار منفی انجام دهیم بدون شک تاثیر آن را در زندگی خود می بینیم. چه این کار دزدی و اختلاس چند میلیاردی باشد و چه دزدی به شیوه آنلاین برای تماشای سریالی که باید هزینه تماشا آن را بپردازیم. من هم از همه مخاطبان سریال می خواهم که به تولید کننده ها و عوامل احترام بگذارند و از شیوه های حلال و قانونی چه خرید نسخه فیزیکی آن و چه استفاده از سرویس فیلیمو برای تماشای سریال استفاده کنند." 

این نسشت  در حالی پایان یافت که به نظر می آید شروع و ادامه چنین کمپین هایی می تواند به تحقق اهداقف چندگانه از جمله رعایت قانون کپی رایت و حمایت های دولتی و نهادی از صاحبان اثر در کنار رشد شبکه نمایش خانگی منجر شود. 
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
لینک های مفید
x