معاون امور اجتماعی و پیشگیری سازمان بهزیستی اعلام کرد:
ساماندهی شش هزار کودک خیابانی
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: معاون امور اجتماعی و پیشگیری سازمان بهزیستی کشور از وقوع هفت هزار مورد کودک‌آزاری طی سال گذشته در کشور خبر داد. 

علی محمد زنگانه شنبه شب پس از مراسم تودیع و معارفه مدیران کل سابق و جدید بهزیستی هرمزگان در جمع خبرنگاران با اشاره به ایجاد اشتغال برای مددجویان بهزیستی، بیان داشت: طبق آخرین آمار بیش از 180 هزار نفر از مددجویان بهزیستی متقاضی دریافت تسهیلات اشتغال هستند و سازمان بهزیستی برنامه‌های خوبی برای ایجاد اشتغال برای مددجویان دارد. همچنین از مجموع دو و نیم میلیون شغلی که باید تا پایان امسال در کشور ایجاد شود، ایجاد 100 هزار فرصت شغلی بر عهده سازمان بهزیستی است.

وی ادامه داد: تا پایان امسال 50 هزار واحد مسکونی با اولویت زنان سرپرست خانوار به مددجویان بهزیستی واگذار می‌شود که این کار با سرعت خوبی در حال انجام است. همچنین سند توانمندسازی زنان سرپرست خانوار توسط سازمان بهزیستی در حال تدوین است.

معاون امور اجتماعی و پیشگیری سازمان بهزیستی با بیان اینکه برای پیشگیری از آسیب‌ها باید به سمت آموزش پیش برویم، عنوان کرد: سالانه دو میلیون و 200 هزار نفر توسط سازمان بهزیستی تحت آموزشهای مهارتهای زندگی قرار می‌گیرند و طبق برنامه پنجم توسعه باید تا پنج سال آینده 20 میلیون نفر تحت آموزش مهارت‌های زندگی قرار بگیرند.

زنگانه آموزش‌های پیش از ازدواج را برای کاهش طلاق ضروری دانست و افزود: در حال حاضر سالانه 160 هزار زوج پیش از ازدواج تحت آموزش قرار می‌گیرند که این میزان به علت کمبود اعتبار بسیار کم است زیرا آمار طلاق در کشور افزایش یافته و از هر شش و نیم ازدواج، یک ازدواج منجر به طلاق می‌شود.

وی اضافه کرد: همچنین موضوع پیشگیری از اعتیاد در دستور کار سازمان بهزیستی قرار گرفته و اداره کل اعتیاد این سازمان پس از مدتی تعطیلی مجدداً احیا شد و در حال حاضر کار پیشگیری و درمان اعتیاد را پی گیری می‌کند.

ساماندهی شش هزار کودک خیابانی

معاون امور اجتماعی و پیشگیری سازمان بهزیستی در خصوص وضعیت کودکان خیابانی گفت: در سال گذشته شش هزار کودک کارگر و خیابانی توسط سازمان بهزیستی ساماندهی شدند اما پس از تحویل این کودکان به خانواده‌ها به علت مشکلات فراوان خانواده‌های‌شان بسیاری از آنان مجددا به خیابان‌ها باز می‌گردند.

زنگانه تصریح کرد: کودکان به دلایل متعددی به خیابانها کشانده می‌شوند که مهمترین آنها نداشتن یکی از والدین و یا هر دو، بد سپرستی و فقر است. از میان کودکان خیابانی ساماندهی شده توسط سازمان بهزیستی دو سوم ایرانی و یک سوم از اتباع بیگانه افغانی و پاکستانی هستند.

وی با تاکید بر توانمندسازی خانواده‌های کودکان خیابانی، اظهار داشت: قانون حمایت از کودکان و نوجوانان در آینده نزدیک تقدیم مجلس خواهد شد که در آن نقش سازمان‌های مختلف در خصوص کودکان خیابانی مشخص شده است.

حمایت از 21 هزار کودک بی‌سرپرست

معاون امور اجتماعی و پیشگیری سازمان بهزیستی با اشاره به حمایت این سازمان از 21 هزار کودک بدسرپرست و بی‌سرپرست، بیان کرد: در واگذاری کودکان تحت پوشش بهزیستی به خانواده‌های متقاضی خلاءهای قانونی وجود داشت که به همین علت قانون حمایت از کودکان بی سرپرست و بد سرپرست در مجلس به تصویب رسید و امیدوارم با تایید شورای نگهبان این مشکل نیز مرتفع گردد.

زنگانه در خصوص آخرین وضعیت کودک‌آزاری و همسر آزاری در کشور گفت: اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی برای جلوگیری از مواردی همچون سالمند‌آزاری، معلول‌آزاری، همسر‌آزاری و کودک‌آزاری راه‌اندازی شد و در سال گذشته هفت هزار مورد کودک‌آزاری و هشت هزار مورد همسر‌آزاری به این اورژانس گزارش و توسط مددکاران بهزیستی به آنها رسیدگی شد.
کد خبر: ۱۳۷۰۲۰
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۰ - ۰۹:۵۹
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
x