کد خبر: ۹۴۶۱۳
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۸۸ - ۱۴:۴۸
تعداد نظرات: ۴ نظر
با صدور بیانیه‌ای انتقادی اعلام شد
تمام اصول قانون اساسی بطور کامل اجرا گردد
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: در آستانه‌ی 22 بهمن احزاب، گروه‌ها و شخصیت‌های سیاسی هر کدام به نوعی مردم را دعوت به حضور در راه‌پیمایی سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی می‌کنند. دیروز میرحسین موسوی مصاحبه‌ای مفصل درباره‌ی سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی داشت که با استقبال گسترده‌ی رسانه‌ها روبرو شد و امروز حجت‌الاسلام کروبی با صدور بیانیه‌ای انتقادی مردم را به شرکت در این راه‌پیمایی بزرگ دعوت کرده است.

در ابتدای این بیانیه ادای احترامی به شهیدان انقلاب اسلامی شده  و مهدی کروبی اشاره‌ای هم به حضور سیاسی خود در پنجاه سال اخیر کرده است: «اکنون که در آستانه ۲۲ بهمن و سالروز پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی به رهبری امام هستیم، لازم دانستم ضمن گرامیداشت این روز و اداء احترام به شهیدان که استقلال و آزادی را توامان با جمهوری اسلامی طلب می کردند، به عنوان خدمتگزاری کوچک که در تمام فراز و نشیب های نیم قرن گذشته حضور فعالی داشتم، نکاتی چند را با شما صاحبان اصلی این انقلاب، نظام و کشور در میان گذارم. با این امید که مسئولان محترم مخصوصا دلسوزان نظام عاقلانه، عادلانه، منصفانه و به دور از حب و بغض‌های سیاسی، جریانی و جناحی به آن توجه نمایند.»

وی در ادامه تمام مردم را به حضور در راه‌پیمایی جشن انقلاب دعوت کرده است: «همه با هم، آرام و با صلابت در سالروز ۲۲بهمن که یادآور تجلی باور دینی و عزم ملی مردم شریف ایران و نقطه عطفی در تاریخ پر افتخار کشورمان است، در راهپیمائی شرکت می کنیم. این روز به هیچ گروه خاصی تعلق ندارد و روز افتخار و سربلندی تمام ملت ایران است. در این روز می کوشیم تا دستاوردها و آرمان های امیدبخش که برخی از آن یا به فراموشی سپرده شده و یا به انحراف رفته را با صبر و استقامت و پرهیز از خشونت زبانی و فیزیکی مطالبه کنیم. این مطالبات قانونی حق مردم است که در انقلاب ۵۷ عهد مردم و با جمهوری اسلامی بوده است و این روزها صاحبان قدرت آن را در صندوق خانه قدرت پنهان ساخته‌اند. ۲۲ بهمن در یک کلام روز مردم است. شهید آیت الله مدرس در ارتباط با پیمان مردم و حکومت بعد از بیان مرتبه ولایت پیامبر و معصومین که ماموریت مستقیم الهی دارند به زیبائی می گوید: یک مرتبه مثل زمان ما که این طور پیش آمده است آن حاکم و سائس از جانب ملت است، در این صورت وظیفه او اجرای دستوری است که ملت به او می دهد و هر دستوری از تعمیر بلاد و تامین عباد این ملت … قانون اساسی دستوری است که ملت به آن شخص می‌دهد و آن حاکم و سائس اگر بر طبق آن عمل نکرد ظالم و متعدی و لازم‌الرفع است.» 

وی به مسائل مربوط به انتخابات اخیر نیز اشاره کرده و مراجع را نیز مخاطب قرار داده است: «مردم خوب می دانند و مسئولان نیز باید بدانند که راه حل مشکلات پیش آمده نه پاک کردن صورت مساله است و نه داغ و درفش. باید مردم را در امور کشور و مطالبه حقوق شان جدی گرفت و همراه مردم و در جهت خواست و منافع و مصالح آنان حرکت نمود. سرکوب، بازداشت و زندان فله ای فعالان سیاسی و روزنامه نگاران و دانشجویان، دادگاه های نمایشی، اعدام و اعمال مجازات‌های سنگین و ایجاد فضای امنیتی راهکار مناسبی برای مهار آنچه رخ داده و می‌دهد نیست. تمکین به خواست ملت و به رسمیت شناختن حقوق آنان راه خروج از بحران موجود است. من از مراجع بزرگ تقلید و علمای اعلام و حوزه های علمیه و تمام رجال و شخصیت های معتبر اجتماعی، سیاسی و فرهنگی و نیز از عقلای بزرگ قوم از سر دلسوزی درخواست می کنم تا دیر نشده بدور از مشاجرات لفظی بی‌حاصل، با ارائه طرح‌های واقع‌بینانه به داد اسلام و مردم برسند. مراجع معزز می‌دانند که آنچه امروز بر این کشور و مردم می‌گذرد، چه بخواهیم و چه نخواهیم، بنام اسلام و تشیع و روحانیت است. بنابراین هر کس به اندازه توانش باید از آبروی اسلام و حقوق مردم دفاع کند.»

تنگناهای اقتصادی جاری نیز از دید دبیر کل حزب اعتماد ملی دور نمانده است: «در این روزها مردم این صاحبان اصلی انقلاب بدلائل متعددی از جمله اقتصادی، سیاسی و امنیتی و بویژه بی‌توجهی به حقوق شهروندی شرایط سختی را می‌گذرانند. انکار این شرایط، حقیقت و واقعیت را تغییر نمی‌دهد ولو آن که نام آن را عده‌ای «فتنه» و عده‌ای دیگر «بحران» یا واژه‌ای دیگر بگذارند. یکی از بزرگترین مشکلات امروز کشور همین انکار مشکلات یا دلخوش نمودن به نام‌های دیگر است. حضرات نه تنها تلاش می‌کنند معضل را نبینند و آن را نپذیرند بلکه سعی می‌کنند واقعیت‌های تلخ موجود را با شبیه‌سازی‌های ناشیانه و بچگانه وارونه جلوه دهند. فلذا قدمی در جهت علاج آن بر نمی دارند. درحالی که از اداره امور ساده کشور درمانده اند، ادعای اداره امور جهان را دارند.»
 
در ادامه‌ی بیانیه مهدی کروبی از فضای تهمت و افترا انتقاد کرده است: «از یک سو متملقان پست و از سویی دیگر افراطی‌های بی‌مایه میانداری می‌کنند و عرصه را بر عالمان و اندیشمندان و عقلا تنگ نموده و بازار تهمت و افترا و هتک حرمت چنان داغ شده که ارکان نظام، انقلاب و یاران باوفای امام از باران گستاخی‌ها در امان نیستند.» 

مطابق معمول وی راه‌های قانونی رهایی از مشکلات جاری را نیز پیشنهاد کرده است:
 
• بر دهان ثناگویان متملق خاک ریخت و دست و زبان و قلم خشونت‌گرایان بی‌سرمایه مهار و کنترل شود و بازار دین‌فروشی و انحصارطلبی طرد گردد.

• تمام اصول قانون اساسی بطور کامل اجرا گردد و حق انتخاب‌کنندگان و انتخاب‌شوندگان در همه انتخابات‌ها از مجلس خبرگان رهبری گرفته تا مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری رعایت شود. بدعت زشت شورای نگهبان که تمام ایرانیان از جمله چهره‌های شاخص و شناخته شده را به ساتور نظارت استصوابی می سپارد باید حذف گردد. میزان باید فقط رای ملت باشد نه گزینش و مهندسی آرای مردم بر اساس سلایق عده ای خاص. 

• آزادی بی قید و شرط زندانیان سیاسی

• فضای باز مطبوعات و به رسمیت شناختن نقد و نقادی و بازگرداندن آرامش به دانشگاه ها تحقق یابد

• فضای امنیتی و جو پلیسی و محیط رعب و وحشت برداشته شود، در این فضا بستر وحدت و همکاری نیست. 

حجت‌الاسلام کروبی پس از ارائه‌ی راهکار به مسئولان و مقامات عالی‌رتبه، به ساختارشکنان نیز توصیه‌هایی عملی کرده است: «هشدار که مبادا تمامیت‌خواهان شما را به ساختارشکنی وادار نموده که این امر خواست مخالفان و دشمنان حرکت مسالمت‌آمیز شماست. رفتن در فضای خشونت یا گرفتار شدن در فضایی که ممکن است خود به نام شما طراحی کرده و مرتکب رفتاری خلاف مصلحت و مقررات شوند، خواست سرکوبگران بی‌منطق است. هشدار که مبادا عوامل نفوذی و بیگانگان و اجانب در صفوف شما رخنه نموده و ارزش‌های دینی و اخلاقی و ملی را خدشه‌دار نمایند. من رسماً اعلام می‌کنم دوستان و یاران ما از مقدمات و نتیجه انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم و سرنوشت رأی شان سوال داشتند. آنان حقوقی شرعی و قانونی خود را با تأکید بر اسلام و نظام و منافع ملی آنهم با سکوت و آرامش مطالبه نمودند که جا دارد از عوامل اجرایی، نظارتی، امنیتی، پلیسی و رسانه‌ای سوال شود که چه کردید که چنین شد و چرا کار به اینجا کشید؟ آیا افق آینده اینگونه رفتارها و برخوردها را مورد مطالعه قرار داده‌اید؟» 

در انتهای بیانیه ویژگی‌های جنبش سبز از دیدگاه مهدی کروبی به روشنی توصیف شده است: «این جنبش برای دفاع از عقیده یا مرام سیاسی و دینی خاصی نیست طبعاً افراد موجود در آن دارای آرا و عقاید گوناگونی هستند که هر یک از ما می‌توانیم با آنها موافق یا مخالف باشیم. فصل مشترک این جنبش استیفای حق رای، انتخابات آزاد، آزادی مطبوعات، آزادی بی‌قید و شرط زندانیان سیاسی، اصلاح شیوه حکومت‌داری و قانون‌مداری و رعایت حقوق شهروندی مردم است. بدون شک بالا بردن مطالبات و انحراف از اهداف ذکر شده دست‌آویزی برای سرکوب خشن این حرکت می‌گردد. لذا من به عنوان پدری پیر به جوانان عزیز و به عنوان برادری سرد و گرم چشیده و آب از سر گذشته به پیران و میان‌سالان عرض می‌کنم طرح مباحث دیگر به جز خواسته بحق و قانونی، انحراف از مسیر است و این خواست مخالفان این جنبش و در مواردی ساخته و پرداخته آنان یا عوامل نفوذی می‌باشد. به امید روزی که اصحاب حکومت و ارباب قدرت عقل، عدل و انصاف را به یاری بخواهند و موجبات خشنودی اولیای اسلام و مردم ایران را در پرتو به رسمیت شناختن حقوق مردم، فراهم نمایند.»
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۴
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۸:۱۳ - ۱۳۸۸/۱۱/۱۵
0
0
درود بر کروبی - یار امام
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۱:۲۴ - ۱۳۸۸/۱۱/۱۶
0
0
شما واقعا کروبی رو جزء شخصیت های کشور می دونید؟ یعنی اینقدر بدبخت شدید؟
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۸:۰۵ - ۱۳۸۸/۱۱/۱۸
0
0
300 میلیون چی شد؟
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۹:۴۰ - ۱۳۸۸/۱۱/۱۸
0
0
به نظر می رسد ایشان ابتدا باید موضع خود را با رهبری روشن کند. یعنی روشن کند که آیا موضع او همان موضع رهبری است یا غیر از آن است. اگر غیر از آن است با شفافیت بیان کند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
x