در دیدار رئیس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی
دولت بدون بهانه‌گیری، براساس قانون عمل کند
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: مقام معظم رهبری صبح امروز در دیدار رئیس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، با تشریح سناریوی سلطه‌گران برای «تضعیف اقتصاد ایران، ایجاد اختلاف میان مسؤولان و کمرنگ کردن اعتقادات و احساسات اسلامی» بر ضرورت هم‌افزایی و مدارای متقابل مجلس و دولت و فصل‌الخطاب بودن قانون تأکید کردند. 

به گزارش آفتاب به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تشکر صمیمانه از مواضع صریح، قاطع و افتخارآمیز مجلس در قبال زیاده‌‌خواهی امریکا و سلطه‌گران، فهم دقیق و روشن ملت بزرگوار ایران را درباره جناح‌بندی‌های جهانی و اهداف نظام سلطه، از تفضلات الهی دانستند و خاطرنشان کردند: هدف اصلی تبلیغات همه جانبه نظام استبداد بین‌الملل، غبارآلود کردن فضا و مانع‌تراشی در روند آگاهی و بصیرت ملت‌هاست اما ملت ایران هر روز بر فهم و بصیرت خود افزوده است. 

ایشان استمرار مواضع مستحکم مجلس و دولت را در مقابل دشمنان اسلام و ایران ضروری خواندند و افزودند: چالش میان انقلاب اسلامی و استکبار، تا هنگام ناامید شدن مستکبران از ضربه زدن به انقلاب ادامه خواهد داشت که البته به حول و قوه الهی و در پرتو ایستادگی ملت و نظام، موقعیت جمهوری اسلامی در این رویارویی در طول زمان، تقویت و موقعیت دشمن ضعیف‌تر شده است. 

ایشان، پیش‌بینی و خواندن سناریوی سلطه‌‌گران و برنامه‌ریزی و اقدام صحیح در قبال آن را، موجب شکست حتمی دشمنان دانستند و در تشریح اهداف سناریوی کنونی استکبار افزودند: دشمن آشکارا، بر مسائل اقتصادی تمرکز کرده تا پایه اقتصادی ایران را فلج و مردم را نومید کند و این جهت‌گیری علنی دشمن، به مجلس، دولت و همه مسئولان در بخش‌های مختلف گوشزد می‌کند که در سالی که به همین علت سال جهاد اقتصادی نامگذاری شده، باید در کدام عرصه تمرکز و تلاش کنند. 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ایجاد اختلاف میان دستگاه‌های مدیریت کننده کشور را دومین هدف واضح نظام سلطه دانستند و تأکید کردند: آحاد مسئولان باید بیدار باشند و نگذارند اختلاف‌نظر و تفاوت سلیقه، به چالش و درگیری منجر شود. 

ایشان در همین زمینه به فتنه سال 88 اشاره کردند و افزودند: حتی اگر با نگاه خوشبینانه به آن ماجرا نگاه کنیم، گناه بزرگ و غیرقابل اغماض فتنه‌گران این است که شبهه و خدشه ذهنی خود را به چالشی در مقابل نظام تبدیل کردند و به نظام و کشور ضربه زدند. 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پرهیز از اختلاف را «وظیفه‌ای ملی در دفاع از اسلام و انقلاب و ایران» دانستند و خاطرنشان کردند: جناح‌های مختلف مجلس، فراتر از گرایش‌ها و سلایق خود، سهم خود را در مقابله با هدف بسیار زشت دشمن برای ایجاد اختلاف در کشور ادا کنند. 

مقام معظم رهبری کم‌رنگ کردن اعتقادات و احساسات اسلامی و رسوخ دادن تفکرات الحادی و شبهه الحادی در میان ملت ایران و ملت‌های مسلمان را سومین هدف سناریوی دشمنان اسلام در شرایط کنونی برشمردند. 

ایشان در همین زمینه به تبلیغات بسیار گسترده نظام رسانه‌‌ای غرب برای تأثیرگذاری در افکار جوانان مصر و تونس و دیگر کشورهای منطقه اشاره کردند و افزودند: ترویج انواع فساد و ایجاد تردید در عقاید دینی، هدف مشخص سناریوی جامع نظام سلطه در قبال ایران و حرکت بیداری اسلامی در منطقه است. 

مقام معظم رهبری در تبیین چگونگی مقابله با این سناریو تأکید کردند: بدون تردید نظام اسلامی با مایه‌های فلسفی و عقیدتی قوی و نیروهای انسانی علاقه مند و کارآمد، کفایت مقابله با این سناریوی چند بَعدی را داراست به شرط اینکه دو نکته را مد نظر داشته باشیم. 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، پرهیز از غفلت و غرور را دو نکته ضروری برای پیروزی در مقابله هجوم برنامه‌ریزی شده دشمنان خواندند و افزودند: اگر با غفلت از کارهای اصلی به مسائل حاشیه‌ای سرگرم شویم و یا مغرورانه، دشمن را کوچک و بیچاره فرض کنیم، شکست در مقابل دشمن، خطری واقعی است. 

ایشان، 290 نماینده مجلس، آحاد مسئولان دولتی و قضایی و همه مردم را به هوشیاری کامل در این عرصه فراخواندند و خاطرنشان کردند: هرکس در هر جا مسئولیتی دارد باید خود را در میدان بزرگ رویارویی ملت ایران با دشمنان اسلام و انقلاب ببیند و با این نگاه وظایف خود را انجام دهد. 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تبیین اهمیت هوشیاری در مقابل طرح‌های پنهان و آشکار نظام سلطه، افزودند: به تعبیر امام راحل عظیم‌الشأن، هر کاری که باعث حرکت در چارچوب مورد نظر دشمن بشود و به کشور و ملت ضربه بزند، جزو گناهان بزرگی است که خداوند از آنها نمی‌گذرد زیرا توبه از این‌گونه کارها و جبران ضربه‌ای که اینگونه غفلت‌ها و اقدامات به ملت وارد می‌کند، عملاً امکان‌پذیر نیست. 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به مسئولان خاطرنشان کردند: پروردگار، بار امانت سنگینی را بر دوش ما گذاشته است که باید آن را مقتدرانه و در اوج امانت‌داری به مقصد برسانیم. 

ایشان کمین دشمن برای ضربه زدن به ملت ایران را واقعیتی طبیعی خواندند و افزودند: هرکس در میدان نبرد، درصدد ضربه زدن به حریف است و سلطه‌گران حتی در پشت سخنان نرم خود، خنجر آخته‌ای پنهان کرده‌اند و منتظر فرصت مناسب و غفلت ملت و مسئولان ایران هستند تا این خنجر را در جگر ملت فرو کنند بنابراین باید هوشیاری و بیداری موجود را حفظ و تقویت کرد. 

مقام معظم رهبری تقوای جمعی را به موازات تقوای فردی، کاملاً ضروری دانستند و افزودند: مجموعه‌ها و جمع‌ها و جریان‌ها، علاوه بر تقوای فردی اعضای خود، باید در نگاه کلان از تقوای جمعی نیز برخوردار باشند چرا که در غیر این صورت، افراد متقی حاضر در این جریانها نیز، به علت خطای عمومی جمع، به انحراف و خطا می‌افتند. 

ایشان با ذکر مثالی در این زمینه افزودند: جریانی که اوایل انقلاب به جریان چپ مشهور بود و شعارهای خوبی می‌داد با وجود داشتن آدم‌های با تقوا، از مراقبت و تقوای جمعی غافل شد و کار به جایی رسید که «فتنه گران ضد امام حسین(ع) و ضد اسلام و امام»، به آنها تکیه کردند که این واقعیت نشان می‌دهد غفلت از تقوای جمعی، خطری بسیار بزرگ است. 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای طرح مجلس برای خود نظارتی را از مصادیق تقوای جمعی برشمردند و افزودند: البته در گوشه و کنار کسانی گفتند که این طرح با آزادی نمایندگان مخالف است اما واقعیت این نیست و فلسفه این طرح نظارت بر کژرفتاری احتمالی برخی نمایندگان است تا این نهاد قانونی و اساسی که امام بر جایگاه رفیع آن تأکید داشتند به علت رفتار برخی نمایندگان، بدنام نشود. 

ایشان به نمایندگان مجلس توصیه کردند: طرح خودنظارتی را به گونه‌ای تنظیم کنید که رودربایستی و بده‌بستان موجب کم اثر شدن آن نشود. 

ایشان با اشاره به جریان‌های مختلف موجود در مجلس افزودند: هیچ اصراری بر یکی شدن این جریان‌ها نیست چرا که اختلاف‌فکر و سلیقه سیاسی، امری طبیعی است اما این جریان‌ها باید مراقب باشند که اختلاف سلیقه را به کشمکش و چالش تبدیل نکنند و در میان مباحث خود، امریکا، اسرائیل و دشمنان اسلام و امام را به فراموشی نسپارند. 

مقام معظم رهبری با اشاره به اینکه امسال سال آخر نمایندگی نمایندگان مجلس هشتم است، تأکید کردند: مراقب باشید فعالیت نمایندگان مجلس به خاطر انتخابات اسفند سال جاری دچار رکود و وقفه نشود و تلاش برای ادامه حضور در مجلس بعدی، اجرای وظایف نمایندگان را مورد خدشه قرار ندهد. 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در همین زمینه نزدیک شدن به صاحبان قدرت و ثروت را خطری بسیار بزرگ دانستند و افزودند: اگر کسی بخاطر تأمین نمایندگی در مجلس بعدی، به صاحبان ثروت و قدرت نزدیک شود، خدا از این کار بسیار زشت نمی‌گذرد و انتقام الهی، حتماً بر سرنوشت او اثر خواهد گذاشت، ضمن اینکه این‌گونه کارها بر جامعه هم اثر منفی می‌گذارد. 

هم‌افزایی با قوه مجریه توصیه مشخص دیگری بود که مقام معظم رهبری خطاب به نمایندگان مجلس بیان کردند. 

ایشان در این زمینه قانون را فصل‌الخطاب دانستند اما افزودند: می‌توان با حفظ استقلال کامل مجلس، به گرایش‌ها و روش‌های دولت توجه و به گونه‌ای قانون‌گذاری کرد که اجرای قانون برای دولت آسان و تسهیل شود. 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: البته هنگامی که قانون به تصویب رسید دولت هم باید با همه توان و بدون بهانه‌گیری، براساس آن عمل کند. 

مقام معظم رهبری افزودند: شاکله قوه مجریه، خوب و مطلوب است و دولت مشغول کار و تلاش است و مجلس و دولت باید به یکدیگر کمک کنند. 

مقام معظم رهبری سازگاری و مدارا و همراهی متقابل دولت و مجلس را امری پسندیده دانستند و افزودند: سازگاری با دشمن خوب نیست اما رفق و مدارا در درون کشور و در روابط مجلس با دولت، ضروری و لازم است. 

ایشان با اشاره به در پیش بودن انتخابات مجلس نهم در اسفند سال جاری، انتخابات را شاخص و پرچم نظام خواندند و افزودند: با وجود همه تلاش‌ها و فضاسازی‌ها، همه انتخابات در نظام اسلامی، بدون تأخیر انجام شده که این واقعیت نشان دهنده اهمیت انتخابات برای نظام اسلامی است. 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، برگزاری سی انتخابات در سه دهه اخیر را پرچم افتخار نظام و نشانه مردم‌سالاری جاری در کشور برشمردند و خاطرنشان کردند: با وجود همه بداخلاقی‌ها و ادعاها، انتخابات در دوره‌های مختلف، خوب، روشن و شفاف برگزار شده و هیچ‌کس نتوانسته است ادعایی را برخلاف این واقعیت، اثبات کند. 

مقام معظم رهبری مسئولان سه قوا را به نگه داشتن احترام انتخابات توصیه مؤکد کردند و افزودند: هیچ‌کس نباید به هیچ نحوی در انتخابات دخالت کند تا انتخابات براساس روال قانونی انجام و مجلس بر اساس تشخیص و انتخاب مردم تشکیل شود. 

در ابتدای این دیدار که در سالروز افتتاح اولین دوره مجلس در نظام جمهوری اسلامی برگزار شد، لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در گزارشی اعلام کرد مجلس هشتم در سه سال اخیر 238 قانون تصویب و 42 گزارش نظارتی درباره عملکرد دستگاه‌ها و مسائل مهم کشور تهیه کرده است. 

رئیس مجلس با اشاره به تلاش‌های صورت‌گرفته برای تحقق سیستماتیک بعد نظارتی مجلس افزود: بیش از 4800 شکایت به کمیسیون اصل نود واصل شده که بررسی شده یا در حال بررسی است. 

لاریجانی افزود مجلس در جهت صیانت از حقوق ملت بر اجرای صحیح قوانین مصر است. 

رئیس مجلس با اشاره به تشکیل کمیسیون‌های خاص درباره اصل 44، طرح تحول اقتصادی و جهاد اقتصادی گفت: نمایندگان مجلس تلاش می‌کنند با پرهیز از حاشیه‌های سیاسی، تلاش‌های خود را بر نیازهای اساسی کشور متمرکز کنند و با تعامل منطقی و قانونی با دیگر قوا، وظایف خود را تحت رهنمودهای رهبر معظم انقلاب به انجام برسانند. 

رئیس مجلس با اشاره به فضای باز اظهار نظر نمایندگان درباره همه مسائل کشور تأکید کرد: نمایندگان ملت با موضع‌گیری قاطع در مقابل نظام سلطه بویژه زیاده‌خواهی‌های امریکا، از اسلام و انقلاب دفاع می‌کنند.
کد خبر: ۱۲۸۳۶۵
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۳۹۰ - ۱۶:۰۸
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
x