اگر مهندس موسوی به هر دلیلی نیاید
مهندس موسوی در موقعیت کنونی مناسب‌تر است
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: حجت الاسلام و المسلمین سیّد محمّد خاتمی در جمع اقشار مختلف مردم قم اظهار داشت: «ضمن شاد باش دهه فجر انقلاب اسلامی‌که امروز روز اول آن است، سی امین سال پیروزی انقلاب اسلامی‌را تبریک عرض می‌نمایم و بسیار خوشحالم که در جمع مردم عزیز و سرافراز قم که کانون تحول و انقلاب بزرگ اسلامی‌ایران است، حضور دارم».

به گزارش سرویس سیاسی آفتاب، وی با اشاره به این‌که آنچنان در مورد ریشه «قم» تحلیل و بررسی نکرده است، افزود: «به نظر می‌رسد که قم و قیام از یک ریشه‌اند. یعنی قم از ریشه قیام، ایستادن و ایستادگی است. البته قم در طول تاریخ جایگاه مهمی ‌به خصوص برای تشیع داشته است. شخصیت‌های برجسته و مورد اعتماد امامان معصوم(ع) و نیز دارای نقش در اندیشه، فرهنگ، احساس دینی و شیعی قم فراوان بوده‌اند».

رئیس جمهور سابق کشورمان در ادامه سخنان خود در باب فضایل و خصوصیات قم، ادامه داد: «با متبرک شدن این سرزمین به وجود مبارک کریمه اهل بیت حضرت معصومه(ص) که از برجستگان و شخصیتهای معنوی، علمی‌ و فکری تشیع و مورد علاقه و احترام حضرت امام رضا (ص) بوده و تقدیر الهی این بود که ایشان در قم توقف کنند و در جوانی رحلت کنند .قم دارای ارزش و مقام والاتری شد و مرقد پاک ایشان در قم سبب توجه سراسر دنیای اسلام به این خطه گردید».

رئیس بنیاد باران تصریح کرد: «حدود 70 سال پیش که با همت انسان بزرگ چون آیت الله حائری و یاری بزرگوارنی، حوزه علمیه قم تشکیل شد و توانست کانون اندیشه و آرمان اسلامی‌و تشیع و پرورنده افرادی شود که بتوانند تأثیر گذار در سرنوشت کل ایران و تاریخ اسلام و تشیع باشند».

رئیس موسسه بین المللی گفتگوی فرهنگها و تمدنها تاکید کرد: «اگر نسبتی میان قم و قیام باشد ایستادگی و نهضت قم و قمی‌ها در دوران ما تحقق یافته است چون قم در آغاز نهضت اسلامی ‌و در پیروزی رسیدن آن نقش مهم و ممتازی داشته است و کانون قیام و بیداری بوده است».

به عقیده سید محمد خاتمی، قم با آن جایگاه معنوی که دارد متاسفانه به لحاظ مادی و پیشرفت به آنچه شایسته آن است نیافته و خواست قلبی مردم تحقق پیدا نکرده است.

رئیس بنیاد باران در ادامه با اشاره به انقلاب اسلامی‌و حاصل آن اظهار داشت: «امام خمینی (ره) از میان همه گزینه‌هایی که برای نظام ما متصور بود "جمهوری اسلامی" را برگزیدند و این از دست آوردهای بزرگ انقلاب است؛ بنابراین کسی که از جمهوری اسلامی‌ به عنوان حاصل کار نهضت بزرگ اسلامی‌دفاع می‌کند، در واقع از امام و آرمانهای انقلاب و شهدا دفاع می‌کند و هر کس جز این بگوید، خطا می‌کند و راه اشتباه می‌رود».

وی، جمهوری را حاکم و مسلط شدن مردم بر سرنوشت خود تعریف کرد و گفت: «البته در آن باید معیارهای اسلامی ‌نیز حاکم شود. از جمله حاکمیت اخلاق بر رفتار و شخصیت انسان‌ها به خصوص جاکمان است و این‌که دروغ و فریب و ظاهر سازی که موجب پدید آمدن فرهنگ دو گانه یکی رسمی ‌و دیگر غیر رسمی‌در جامعه می‌شود رخت بربندد».

رئیس جمهور سابق کشورمان اظهار داشت: «وجه فارق جمهوری اسلامی‌ با دنیا این نیست که ما فقط عنوان اسلام را داشته باشیم، بلکه باید اسلام را به معنی واقعی آن همان گونه که مورد نظر امام و مردم بود طرح کنیم؛ اسلامی ‌که بتواند در مقابل راه حل‌های دیگری که برای زندگی در امروز وجود دارد راه حل برتر را ارائه دهد و نیز اثبات کنیم که در نظام مورد نظر ما حقوق و حاکمیت مردم بر سرنوشت خود و آزادی و لوازم مورد توجه و احترام است».

به گزارش روابط عمومی‌دفتر سید محمد خاتمی وی تاکید کرد: «انتقاد از قدرت و حکومت نباید هزینه داشته باشد. اگر ما فریاد می‌کشیم از جمهوری اسلامی، از آزادی، از پیشرفت مردم در جامعه دفاع می‌کنیم برای این است که جمهوری حاصل انقلاب است و این نظام وجامعه باید به گونه‌ای محقق شود که الگوی برتر باشد».

رئیس بنیاد باران همچنین گفت: «نمی‌شود یک جامعه فقیر، عقب افتاده و محتاج به اینکه دیگران به او کمک کنند داشته باشیم و توهمات در آن حاکم باشد بعد بگوییم جمهوری اسلامی ‌داریم».

وی، لازمه تحقق جمهوری اسلامی‌را علاوه بر ایمان؛ علم، اندیشه، کارشناسی و نیز تلاش برای پیشرفت، بالا بردن حیثیت و حرمت ملت ایران در عرصه جهانی عنوان کرد و افزود: «اینها است که جمهوری اسلامی‌را محقق می‌کند. معتقدیم می‌شد در این مسیرها راه‌های بهتری طی و انجام شود و به هر دلیل معتقدیم آن طور که باید و شاید این کار انجام نشده است. همه ما در برابر خدا، روح امام و خون شهیدان مسوولیم که نسبت به اسلام، پیشرفت امور، دفع تهدیدها و خطرها از ایران و زمینه سازی برای رشد و توسعه کشور و رواج و بسط ارزشهای اسلامی ‌و به خصوص اخلاق اسلامی ‌تلاش کنیم».

خاتمی با تاکید مجدد بر اینکه «احساس می‌کنم که آمدن ما هزینه و مشکلاتی را به همراه دارد»، اظهار داشت: «در موقعیت کنونی بنده معتقدم این وضع موجود حتما باید بهبود یابد. با احترامی ‌که به همه مسوولان و دست اندرکاران می‌گذارم و به آنها خسته نباشید می‌گویم که زحمت می‌کشند، ولی معتقدم ارزش کشور، انقلاب و ملت ایران خیلی بالاتر از این ملاحظات است؛ می‌شد و می‌شود بهتر از این به کشور خدمت کرد تامشکلات جامعه کمتر شود».

رئیس جمهور سابق کشورمان تصریح کرد: «به همین دلیل بنده عرض کردم در حد توان در عرصه هستم؛ انتخابات مسئله مهمی‌ است. به نظرم آمد باید در عین حال که تلاش کنیم خدمتی به کشور شود، اوضاع تغیر یابد و روال صحیح‌تر شود، باید کمترین هزینه و فشار متوجه مردم باشد ولی همان گونه پیشتر هم گفته‌ام اگر امید‌های ایجاد شود و به جای برآوردن آنها هزینه‌های مردم افزایش یابد، این برای مردم خوشایند نیست».

وی در خصوص حضور خود در انتخابات توضیح داد: «من در مجموع بحث‌هایی که کرده‌ام به نظرم آمد و هنوز هم نظرم این است که آقای مهندس موسوی در عرصه بیایند. چون احساس می‌کردم ایشان هم احساس خطر کرده‌اند و برای ورود به عرصه آمادگی دارند».

خاتمی افزود: «مهندس موسوی در زمان دفاع مقدس معتقد بود اگر جنگ و فداکاری مردم وجود دارد؛ حداقل فشار زندگی بر مردم کمتر باشد. البته باز هم فشار وجود داشت. با امکانات اندکی که بود توزیع نسبتاً عادلانه ای میان اقشار مردم صورت پذیرفت که همه دسترسی داشته باشند. در آن دوره درآمد ارزی بسیار کمی‌داشتیم که نیمی‌از آن صرف جنگ می‌بایست بشود، زیرا مردم و جوانان جان و سرمایه خود را می‌دادند و دولت هم می‌بایست حداقل‌ها را فراهم آورد. نیم دیگر این درآمد نیز صرف گرداندن مملکت می‌شد و سیاست بر این بود که مردم لااقل فشار زندگی را کمتر تحمل کنند؛ در عین حال احترام به فکر جمعی و تلاش برای ساختن کشور در حد توان نیز مورد غفلت نبود».

رئیس جمهور سابق کشورمان تاکید کرد: «به نظرم آمد، مهندس موسوی در موقعیت کنونی مناسب است. الان هم به این گفته خود اصرار می‌ورزم. قبل از دیدار شما با ایشان دیدار داشتم و معتقدم مناسب‌تر بود تا ایشان در عرصه بود. البته این به معنای عدم شایستگی بقیه نیروها یا ارزش کمتر آن‌ها نبوده و نیست».

وی ادامه داد: «بنده در این ملاقات احساس کردم متأسفانه جناب مهندس موسوی هنوز به تصمیم نرسیده‌اند و معتقدم طولانی شدن این مسأله به نفع هیچ کس نیست و یک نوع ناراحتی، نگرانی و دلهره در جامعه ایجاد می‌شود. نمی‌خواهم بگویم که جامعه به صورت همه جانبه بنده یا مهندس موسوی را می‌خواهد. ولی بخش قابل توجهی از جامعه از ما توقع دارند و این توقع هر چه زودتر باید بر آورده و جواب داده شود».

خاتمی تاکید کرد: «معتقد هستم برای مشخص شدن قضیه و پاسخ به انتظارات دیر هم شده است. الان هم ترجیح من این است که جناب مهندس موسوی تصمیم بگیرد و به صورت قاطعانه اعلام کند می‌آید. دلایل تردید یا امتناع مهندس موسوی برای من قابل فهم است ولی بنده بسیاری از آن دلایل را قبول ندارم».

رئیس بنیاد باران در ادامه اظهار داشت: «با توجه به اینکه مهندس موسوی هنوز به تصمیم نرسیده‌اند و در این زمینه تأملاتی دارد، اگر مهندس موسوی به هر دلیلی نیاید من با اینکه مشکلات این راه را رصد کرده‌ام و می‌دانم؛ باید دل به خدا بسپارم و در عرصه بیایم».

رئیس جمهور سابق کشورمان با بیان اینکه «بنده فرد کوچکی هستم وافتخار می‌کنم که در میان ملت بزرگوار و سر افراز ایران زندگی کرده‌ام و همواره دلم برای انقلاب تپیده است»، گفت: «هیچ گاه طالب پست و مقامی‌نبوده‌ام و هیچ رغبتی برای این مسئله نداشته و ندارم ولی هر جا نیاز بوده است در خدمت مردم وکشور بوده‌ام».

سید محمد خاتمی سپس اظهار داشت: «الان هم که اعلام می‌کنم آمادگی این را دارم که در خدمت ملت ایران باشم؛ به هیچ وجه نگاه من به مقام و منصب نبوده است، بنده یک ذره آبرویی که دارم که خداوند به من داده است و آن هم از ملت بزرگوار است در برابر این اصرار از سوی بخش‌های مختلف جامعه برای آمدن من، آیا هیچ توجیهی دارم که آبرویم را مصرف نکنم»؟

وی خاطرنشان کرد:«خدایا تو خود شاهدی اندک سرمایه‌ای که مال من است، متعلق به ملت ایران است، در طبق اخلاص می‌گذارم و بقیه‌اش را به تو واگذار می‌کنم. البته از خداوند می‌خواهم مهندس موسوی در کارش تجدید نظر کند چون بیش از این نمی‌توان مردم را معطل نگه داشت».
کد خبر: ۸۳۹۳۴
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۸۷ - ۱۹:۳۰
تعداد نظرات: ۱۳ نظر
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱۳
ناشناس
|
-
|
۲۰:۲۶ - ۱۳۸۷/۱۱/۱۲
0
0
بسمه تعالی
جناب آقای خاتمی نه فقط از سرمایه های انقلاب هستند، بلکه از سرمایه های بشری محسوب می شوند و فکر می کنم اگر رئیس جمهور هم نباشند مایه امید خواهند بود. امیدوارم علی الحساب ایشان طی نامه ای سرگشتاده به آقای اردوغان عمل حماسی وی را تبریک بگویند تا موجب تشییع دیگران شود.
با احترام قادری
ناشناس
|
-
|
۲۰:۳۲ - ۱۳۸۷/۱۱/۱۲
0
0
بسيار خوشحالم از آمدن خاتمي
و بسيار خوشحالتر از اقدام بموقع او براي تدوين اصول اصلاح طلبي . چه عدم تدوين اين اصول بود كه باعث شد تا دوستانش بيش از حد از او متوقع باشند و دشمنانش بيش از حد با او دشمن.
آنچه دوستان او را به طمع انداخت و از اعتدال خارجشان كرد عدم فهم لزوم ايجاد آرامش و تغييرات تدريجي و احتراز از آشوب در كشورهاي جهان سوم بود. و آنچه دشمنانش را از اعتدال بيرون نمود عدم فهم لزوم اعتدال در هر چيز حتي دين بود كه مغرضانشان بر مفاهيم دين همچون معاويه پاي فشردند تا منافع دنيويشان را حفظ كنند و صادقانشان همچون خوارج تا آخر نفهميدند و هنوز نيز نفهميده اند كه دين براي انسان آمده و نه انسان براي دين و از اين رو انسان را لايق قرباني شدن در پاي ديني كه براي رستگاري او آمده و خدايي كه براي تكامل او را آفريده است مي‌دانستند و مي‌دانند وا استدلال سفيهانه اشان براي فقر و بيچارگي و آشوبي كه كشورهاي اسلامي نه فقط به خاطر دشمني دشمنان كه به خاطر كج فهمي‌هاي خويشتن نيز بدان دچارند آن است كه خدا آنان را كه دوست مي‌دارد بيشتر زجر ميدهد و از اين رهگذر به نه تنها زندگي نسلهاي گذشته و حال را تبه كردند و در گرداب فقر و فاقه از تكامل بازشان داشتند بلكه ميراث پليد حماقتشان را براي آيندگان نيز به وديعه نهادند.
از آمدن خاتمي بسيار خوشحالم.
ناشناس
|
-
|
۲۰:۴۵ - ۱۳۸۷/۱۱/۱۲
0
0
خاتمی از میر جسین به مراتب با تجربه تر و بروز تره. احتمال رای آوردنش هیلی بیشتره.
[...]
راه حل:
؟؟
ناشناس
|
-
|
۲۲:۰۹ - ۱۳۸۷/۱۱/۱۲
0
0
خدایا خاتمی را برای ما حفظ فرما
از همه مخالفانش خواهش دارم بدون تعصب به رفتار و منش والای او فکر کنند
و البته ما هم باید با مخالفانمان بدون تعصب نگاه کنیم تا انشا الله نقیصه های یکدیگر را بر طرف نماییم
دوباره می سازمت وطن
ناشناس
|
-
|
۲۲:۱۲ - ۱۳۸۷/۱۱/۱۲
0
0
امیدوارم خیر همه ما در این باشد
هر چه هست قطعا در وجود احمدی نژاد خیری نیست
ناشناس
|
-
|
۲۲:۴۰ - ۱۳۸۷/۱۱/۱۲
0
0
آمدی ای پیک مشتاقان بده پیام دوست
تا کنم جان از سر رغبت فدای نام دوست
ناشناس
|
-
|
۰۷:۵۴ - ۱۳۸۷/۱۱/۱۳
0
0
خدا را شکر انشا الله آقای خاتمی با حضورشان مملکت را از وضع کنونی نجات دهند انشا الله آقای کروبی نیز با ایشان همراه شوند.
ناشناس
|
-
|
۰۷:۵۴ - ۱۳۸۷/۱۱/۱۳
0
0
تداركچي نمي خواييم!
ناشناس
|
-
|
۱۳:۱۵ - ۱۳۸۷/۱۱/۱۳
0
0
ياشاسين (زنده باد)!
ناشناس
|
-
|
۱۴:۱۲ - ۱۳۸۷/۱۱/۱۳
0
0
بسمه تعالي
من هم از اعلام آمادگي آقاي خاتمي استقبال مي كنم و شخصاْ معتقدم فردي لايق رياست و داراي كاريزماي مناسب رياست بر ايران اسلامي است هر چند من هم به مهندس موسوي تمايل بيشتري دارم .اما در كل نگاه من نگاه اصلاح گرايانه است پس يا موسوي يا خاتمي.
ناشناس
|
-
|
۱۵:۴۴ - ۱۳۸۷/۱۱/۱۳
0
0
اميدوارم كه مردم شريف ايزان اين موقعيت را از تفكر خاتمي درك كنند و دست به دست هم دهند تا وطن را بازسازي كنند در اين 4 سالي كه از دنيا در تمام عرصه ها عقب افتاده ايم.
ناشناس
|
-
|
۱۷:۵۴ - ۱۳۸۷/۱۱/۱۳
0
0
آفتاب من خيلي برات متاسفم كه درج حقايق اينقدر براي تو سخته . صحبتهاي امروز صبح من در مورد آقاي خاتمي و تعريف از ايشان و اينكه ايشان پيرو معصومين هستند خيلي تلخ بودند كه از درج آنها ترسيدي؟
ناشناس
|
-
|
۲۳:۰۷ - ۱۳۸۷/۱۱/۱۳
0
0
چقدر تنگ نظر هستيد!
فقط آرايي كه باب ميل باشه درج مي كنيد؟
نه توهيني شد و نه...
بگذريم
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
x