آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: در آیات و روایات بسیار به تهجد و شب زنده داری توصیه شده است. خداوند به پیامبر(ص)می گوید: و پاسى از شب را [از خواب برخیز، و] قرآن [و نماز] بخوان! این یک وظیفه اضافى براى توست؛ امید است پروردگارت تو را به مقامى در خور ستایش برانگیزد.(اسرا ،79) و در سوره مزمل می فرماید: "إِنَّ رَبَّک یَعْلَمُ أَنَّک تَقُومُ أَدْنى مِن ثُلُثىِ الَّیْلِ وَ نِصفَهُ وَ ثُلُثَهُ وَ طائفَةٌ مِّنَ الَّذِینَ مَعَک وَ ..." پروردگارت مى‏داند که تو و گروهى از آنها که با تو هستند نزدیک دو سوم از شب یا نصف یا ثلث آن را به پا مى‏خیزند...

ارزش و فضیلت شب زنده داری

از آیات و روایات اسلامی بر می‏آید که در میان عبادات مستحبّی، هیچ عبادتی به پای ‏شب زنده داری نمی‏رسد و عبادت شبانه نزدیکترین راه رسیدن به مقام قرب الهی است. قرآن مجید، راز و نیاز شبانه را نشانه مؤمنان واقعی می‏داند و به توصیف حالت‏ عاشقانه آنان پرداخته، می‏فرماید: «تَتَجَافی جُنُوبُهُمْ عَنِ الْمَضَاجِعِ یَدْعُونَ رَبَّهُمْ خَوْفاً وَ طَمَعاً وَ مِمَّا رَزَقْنَاهُمْ یُنْفِقوُنَ. یعنی پهلوهایشان شبانه از بستر تهی می‏شود و با بیم و امید، پروردگارشان را می‏خوانند و از آنچه‏روزی شان کرده‏ایم می‏بخشند.

برکات تهجد و شب زنده‌داری

امام صادق(ع) می‏فرماید: «رسول اکرم(ص) به امیر مؤمنان (ع) فرمود: سفارش هایی به تو می‏کنم، آنها را حفظ کن! سپس گفت: خدایا او را یاری فرما! آنگاه فرمود:« بر تو باد به نماز شب، بر تو باد به نماز شب، برتو باد به نماز شب!» در این حدیث رسول خدا (ص) بهترین و سودمندترین عمل را به بهترین انسان ‏سفارش کرده و سه بار نیز بر آن تأکید فرموده است. همچنین آن حضرت می‏فرماید: «شَرَفُ الرَّجُلِ قِیَامُهُ بِالَّلیْلِ وَ عِزُّهُ اسْتِغْنَائُهُ عَنِ النَّاس. یعنی شرف مرد به شب خیزی اوست و عزّتش در بی نیازی از مردم نهفته است. همچنین آن حضرت ، شب زنده داری را شرط ورود به جرگه پیروان خاص و شیعیان ‏ویژه دانسته، می‏فرماید: "لَیْسَ مِنَّا مَنْ لَمْ یُصَلِّ صَلاَةَ اللَّیْل"

عبادات شبانه آثار ارزشمند دیگری نیز برای پرستشگر و جامعه در پی دارد؛ همانطور که در قرآن مجید می‏خوانیم: «فَلاَتَعْلَمُ نَفْسٌ مَا اُخْفِیَ لَهُمْ مِنْ قُرَّةِ اَعْیُنٍ جَزَاءً بِمَا کَانوُا یَعْمَلوُنَ. یعنی هیچ کس نمی داند چه پاداش های مهمی - که مایه روشنی چشم هاست - برای آنها نهفته است و حضرت صادق(ع) در تفسیر این آیه می‏فرماید: «هیچ کار نیکویی نیست که بنده آن را به جای آورد جز آن که پاداشی در قرآن برایش بیان‏ شده مگر نماز شب که خداوند به سبب عظمت آن، ثوابش را بیان نکرده است.

شب‌زنده داری؛ دری از ابواب خیر و برکت

امام صادق (ع) از پدرانش از رسول اکرم (ص) نقل‏می‏کند که فرمود: سه چیز مایه آرامش مؤمن است؛ عبادت در آخر شب ، دیدار برادران دینی و افطار روزه.

مردی خدمت رسول اکرم (ص) پیامبر به او فرمود: آیا می خواهی درهای خیر و برکت را به تو نشان دهم؟ عرض کرد، آری، آن حضرت فرمود: « اَلصِّیَامُ جُنَّةٌ وَ الصَّدَقَةُ تَذْهَبُ الْخَطیِئَةَ وَ قِیَامُ الرَّجُلِ فی جَوفِ اللَّیْلِ‏یُنَاجی‏ رَبَّهُ» روزه - که سپر (آتش دوزخ) است - و صدقه - که جرم و گناه را می‏زداید و شب خیزی مرد در دل شب برای مناجات با پروردگارش. امام صادق (ع) در این باره می‏فرماید: «ملتزم نماز شب باشید که سنّت پیامبران و عادت شایستگان پیش از شماست و بیماری را از جسمتان بیرون می‏کند».

همچنین آن حضرت شب زنده داری را موجب نورانیت خانه عنوان فرموده و می‏فرماید: خانه هایی که شب هنگام در آنها نماز با تلاوت قرآن گزارده، می‏شود، برای ساکنان آسمان‏می‏درخشند همانطور که ستارگان آسمان برای ساکنان زمین می‏درخشند. امام صادق از رسول اکرم (ص) نقل می‏کند که فرمود: «فَکَمَا تُزیِلُ مَا یَکُونُ مِنْ تَلَوُّثِ اَسْنَانِکَ مِنْ مَطْعَمِکَ وَ مَأْکَلِکَ بِالسِّوَاکِ کَذَالِکَ‏فَاَزِلْ نَجَاسَةَ ذُنُوبِکَ بِالتَّضَرُّعِ وَ الْخُشوُعِ وَ التَّهَجُّدِ وَ الْاِسْتِغْفَارِ بِالْاَسْحَارِ.

ارتباط شب زنده‏داری با مسؤولیت

از آیات و روایات استفاده می‏شود که تهجّد و مناجات شبانه، ارتباط مستقیم با فعّالیت های روزانه دارد و هر یک از دیگری تأثیر می‏پذیرد. قرآن مجید ضمن سفارش ‏پیامبر (ص) به تهجّد و تلاوت قرآن، از نزول قرآن و مسؤولیت خطیر رهبری سخن گفته، سپس میان مسؤولیت و شب‏زنده‏داری ارتباط برقرار کرده، می‏فرماید: «اِنَّ نَاشِئَةَ الَّیْلِ هِیَ اَشَدُّ وَطْئاً وَاَقْوَمُ قَیِلاً اِنَّ لَکَ فِی النَّهارِ سَبْحاً طَویِلاً. مسلّماً نماز و عبادت شبانه پا برجاتر و با استقامت تر است، تو در روز تلاش مستمرّ و طولانی‏خواهی داشت!

قرآن مجید در سوره نبأ روز را برای تلاش و امرار معاش و شب را هنگام استراحت و آرامش می‏داند و از آن به لباس‏و پوشش تعبیر می کند که باید انسان ها از فعالیت های روزانه دست بکشند و به ‏تمدید اعصاب و رفع خستگی بپردازند و افسردگی و آزردگی جسم و روح خویش را درشب ترمیم کنند.

در فرهنگ دینی، شب از ویژگی خاصّی برخوردار است و به مؤمن فرصت می‏دهد تا دور از چشم دیگران به تحکیم ارتباط خود با آفریننده هستی بپردازد، با او راز و نیاز کنند، معبود خویش را در خلوت شبانه بپرستد و وظیفه بندگی را دور از غوغای روزانه به جای‏آورد. به همین دلیل اوج عرفان و قرب الی اللّه در شب انجام می‏گیرد.

رمز موفقیت همه انبیاء و اولیاء و صالحان و علماء مناجات در دل شب بوده است، اکثر عنایات ربّانی بر انبیاء عظام در سحرگاهان روی داده است. بزرگ ترین بنده خدا - حضرت محمّد (ص) در شب به معراج می‏رود، حضرت موسی (ع) 40 شب به‏میقات می‏رو، قرآن مجید در شب نازل می‏شود و دهها مطلب دیگر نشان از اهمیّت و ویژگی شب‏زنده داری و نقش اساسی آن در سازندگی و تقویت روحی مؤمن است و به اومی‏آموزد که برای داشتن یک زندگی شرافتمندانه، حکیمانه، و مستقل، باید نیمه شب‏ها از بستر خواب برخیزد و به بندگی خالصانه بپردازد و از منبع علم و قدرت، توش وتوان بگیرد تا با سالم سازی ارتباط خویش با خدا، ارتباط انسانی و سالم با بندگان وآفرینندگان او برقرار سازد و به تعبیر امام عارفان و مولای متقیان علی (ع)" هر کس میانه خود و خدا را اصلاح کند، خداوند رابطه او با مردم را اصلاح می‏کند".

آداب و فواید شب زنده ‏داری

پرستش و نیایش، تار و پود شب‏خیزی را تشکیل می‏دهد و اخلاص و قرب الی الله‏ جهت گیری آن را تعیین می‏کند و هر کسی در هر موقعیتی می تواند به آن اقدام کند. چنانکه متداولترین نوع آن ، نماز خواندن، ذکر و تسبیح، تلاوت قرآن، دعا و مناجات و مانند آن است. همچنین احسان و انفاق شبانه نگهبانی از کیان اسلام و پاسداری از مرزهای ‏سرزمین‏های اسلامی از زیباترین مصادیق شب خیزی است.

همه عبادات در قرآن دارای پاداش هستند مگر عبادت در شب که خداوند پاداش آن را بیان نفرموده است و هیچ کس جز خداوند بر پاداش آن علم ندارد که این نشانگر اهمیت و ارزش عبادت در شب است. برای حضور قلب بیشتر انسان و اینکه وظایف سنگینی را که از ناحیه خداوند بر عهده اش است، بهتر انجام دهد، عبادت شبانه برای او قرار داده شد.

شب زنده داری دارای فواید و آثار بسیاری است که از جمله آنها رسیدن به مقام محمود (شفاعت) است. علاوه بر آن موجب بخشیده شدن گناهان و جلب رزق و رفع مشکلات و گرفتاری در دنیا و روشن شدن قبر و مونس انسان در تاریکی قبر در عالم برزخ و آزادی از آتش جهنم، عبور از پل صراط، ورود به بهشت و برخورداری از درجات عالی بهشت می شود.

با توجه به اهمیتی که شب زنده داری دارد شایسته نیست که انسان از آن غفلت ورزد و آن را ترک کند ولی اگر بنا به دلایلی امکان آن وجود ندارد که هر شب به عبادت شبانه بپردازد، حداقل شب های مهم و پرفضیلت را از دست ندهد. شب هایی نظیر: شب جمعه که گناهان در آن بخشیده می شود، شب نیمه شعبان که برترین شب ها بعد از شب قدر است، شب قدر که سرنوشت یک ساله انسان در این شب تعیین می شود، شب عید فطر که این شب کمتر از شب قدر نیست و شب عید قربان که اگر کسی این شب را برای خشنودی خدا زنده بدارد در روزی که دل ها می میرند، دل او نمی میرد.

شب در قرآن

کلمه «لیل» بیش از 20 بار در آیات قرآن کریم ذکر شده است و یک سوره به نام «اللیل» یعنی شب وجود دارد که در این سوره خداوند سبحان به شب قسم یاد فرموده است. از آیات قرآن چنین برداشت می شود که شب بنا بر مصالحی که برای انسانها داشته، قرار داده شده است. و در جایی دیگر از قرآن خداوند می‌فرماید: «اناانزلناه فی لیله القدر»؛ ما قرآن را در شب قدر نازل کردیم و شب قدر شبی است که از هزار ماه یعنی حدود 84 سال که یک عمر می‌باشد، برتر است.

در قرآن کریم بیش از10 مورد، این مسأله یاد شده و با عباراتِ گوناگون از سحرخیزان و شب زنده‌داران، تجلیل و تمجید شده است.«تَتَجافى جُنُوبُهُمْ عَنِ الْمضاجِعِ یَدْعُونَ رَبَّهُمْ خَوْفاً وَ طَمَعاً وَ مِمّا رَزَقْناهُمْ یُنْفِقُونَ، فَلا تَعَلَمُ نَفْسٌ ما أُخْفِیَ لَهُمْ مِنْ قُرَّةِ أَعْیُنٍ جَزاءً بِما کانُوا یَعْلَمُونَ»؛ پهلوهاى آنان از بسترها تهى مى‌شود و از جایگاه خودشان بر مى‌خیزند و پروردگارشان را از روى بیم و امید مى‌خوانند و از آنچه به آنان داده‌ایم انفاق مى‌کنند، کسى نمى‌داند که به پاداش اعمال آنها چه چیزهایى که باعث چشم روشنى است، براى آنها ذخیره شده است.

بسیاری از بزرگان و عرفا در عرصه شب با ذکر و تلاوت قرآن و نماز و تهجد و تفکر در آفرینش به درجات بالای انسانی رسیده‌اند. نه فقط رزق و روزی مادی دریافت کرده‌اند بلکه بر سفره‌هایی نشسته‌اند که سرشار از مائده‌های آسمانی و روزی‌های روحانی بوده و از این رهگذر احتیاجات مادی و معنوی دنیا و آخرت خویش را تأمین کرده‌اند.

خداوند در آیه‌های آخر سوره بنی‌ اسرائیل می فرماید:«و من الیل فتهجد به نافله لک عسى ان یبعتک ربک مقاماً محمودا»؛ به آنهایی که نماز شب می خوانند و تهجد می کنند من مقام محمود و پسندیده می دهم.

مقام محمود چیست ؟

مقام محمود چنانکه از لفظش پیداست معنى وسیعى دارد که شامل هر مقامى که درخور ستایش باشد، می شود ولى مسلماً در اینجا اشاره به مقام ممتاز و فوق العاده اى است که براى پیامبر در سایه عبادتهاى شبانه و نیایش در دل سحر حاصل می‌شده است.

مفسرین در مورد مقام محمود گفته‌اند که این مقام همان شفاعت کبرى پیامبر است. در تفسیر عیاشى از امام باقر (ع) یا امام صادق (ع) می خوانیم که در تفسیر جمله «عسى ان یبعثک ربک مقاما محمودا» فرمود: «هى الشفاعة». بعضى از مفسران معتقدند که جمله «عسى ان یبعثک» دلیل بر این است که این مقامى است که خدا در آینده به تو خواهد داد. مقامى است که ستایش همگان را برمى‌انگیزد، زیرا سودش به همگان می رسد، (چرا که محمود در جمله بالا مطلق است و هیچگونه قید و شرطى ندارد).

این احتمال نیز وجود دارد که مقام محمود همان نهایت قرب به پروردگار است که یکى از آثارش شفاعت کبرى می باشد. گرچه مخاطب در این آیه ظاهراً پیامبر (ص) است، ولى از یک نظر می توان حکم آن را تعمیم داد و گفت همه افراد با ایمان که برنامه الهى روحانى تلاوت و نماز شب را انجام می دهند سهمى از مقام محمود خواهند داشت، و به میزان ایمان و عمل خود به بارگاه قرب پروردگار راه خواهند یافت، و به همان نسبت می توانند شفیع و دستگیر واماندگان در راه شوند. زیرا مى‌دانیم هر مؤمنى در شعاع ایمان خود از مقام شفاعت برخوردار خواهد بود، ولى مصداق اتم و اکمل این آیه شخص پیامبر (ص) است.

نماز شب و سحرخیزی از منظر قرآن مجید

در قرآن کریم ۱۱۲ مرتبه در ۴۵ سوره درباره نماز اوامری آمده است و نیز در ۱۷ آیه درباره نماز شب و دعوت بندگان برای برپا داشتن آن آمده است و این همه نشان از اهمیت فراوان خلوت شبانه با معبود محمود دارد.

در میان نوافل، «نماز شب‏» جایگاه خاصى دارد و تاکید فراوانى که‏ در آیات قرآن و احادیث درباره آن است، به مراتب بیش از نمازهاى دیگر مستحب است و به همین جهت، اولیاء خدا بر آن مداومت و مواظبت‏ داشتند و به تهجد و عبادت نیمه شب مى‏پرداختند. تا آنجا که نماز شب‏ را خداوند، بر بنده محبوبش حضرت محمد (ص) واجب ساخته و چنین فرمان داده بود: «و من اللیل فتهجد به نافلة لک‏»؛ بخشى از شب را به عنوان نافله به تهجد بپرداز.

احادیث و روایاتی در مورد نماز شب

امام صادق(ع) در این باره می فرماید: نماز شب چهره را زیبا، اخلاق را نیکو، بو را خوش، روزی را فراوان و قرض را ادا می‏کند، غم رامی‏زداید و دیده را جلا می‏کشد. این روایت تصریح می‏کند که شب‏زنده‏داری تأثیر مستقیم و عمیق در جسم وجان، اخلاق و رفتار، حتی مقام معیشتی افراد دارد.

مردی خدمت امیرمؤمنان (ع) عرض کرد: "من، توفیق شب زنده داری رانمی‏یابم!" امام فرمود: «تو کسی هستی که گناهانت تو را به زنجیر کشیده است. امام صادق(ع) در حدیثی می فرماید: شرف مؤمن، نماز شب است و عزتش آزار و اذیت نکردن مردم. ایشان در حدیثی دیگر می فرماید: پاداش نماز شب آن قدر زیاد است که خداوند می فرماید: « هیچ کس پاداشی را که برای آنان در نظر گرفته شده نمی داند» همانطور که در آیه ی 17 سوره سجده می خوانیم : مردان خدا برای انجام نیایش سحرگاهان و نماز شب، از بستر گرم فاصله می گیرند و به نماز شب مشغول می شوند، پاداش آنان غیر از بهشت و حوریان و ... چیزهایی است که خداوند برایشان ذخیره کرده که موجب روشنی دیدگانش است.

حضرت محمد (ص) به جبرئیل (ع) فرمودند : مرا پند ده. جبرئیل گفت: ای محمد !هر چه می خواهی عمر کن ولی بدان که سرانجام خواهی مرد، و به هر چه می خواهی دل ببند اما بدان که از آن جدا خواهی شد و هر عملی می خواهی بکن لیکن بدان که عملت را خواهی دید و بدان که برتری مؤمن به خواندن نماز شب و عزتش به خودداری از ریختن آبروی مردم است. و پیامبر خدا حضرت محمد(ص) فرمود: کسی که نماز شب بخواند در روز آبرومند خواهد زیست.

از امام صادق (ع) روایت شده است که فرمود: « سه چیز از عنایات مخصوص خداوند است: نماز و نیایش شبانگاهی، باز کردن روزه روزه دار و دیدار برادران. و باز آن حضرت می فرماید: نماز شب، گناهان روز را می زداید.
کد خبر: ۱۶۵۴۳۰
تاریخ انتشار: ۰۷ مرداد ۱۳۹۱ - ۱۳:۵۳
تعداد نظرات: ۵۰ نظر
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۵۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
11
4
اعتراض به تیتر:
واعتصموا به حبلالله جمیعا ولاتفرقوا
این یعنی راه رسیدن به خدا فقط یکیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۲ - ۱۳۹۱/۱۰/۱۴
1
10
سلام...
ممنون خدا خیرت بده...
یاحق
احسان از سیرجان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۸ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۸
2
10
با سلام
ممنون از سایت خوبتون
محمد از اصفهان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۵
0
3
خدا میداند که نماز شب خیلی آبرویم را حفظ کرده و هر وقت با خدا خلوت کردم فردای آنروز بی نهايت. .....
حسین زره پوش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۲
0
4
راهنمایتون عالیه .التماس دعا کسانی که توفیق دارن از ما یادشان نره.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۵
0
2
مرسی خیلی خوبه.خسته نباشید
ملیحه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۹
0
4
خیلی متشکرم دعاکنید سعادت شب زندده داری نصیبم شودوالتماس دعا.
مجتبی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۸ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۷
0
0
هر گنج سعادت که خدا داد به حافظ از یمن دعای شب و ورد سحری بود
عبد خدا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۳ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۶
0
1
تشکر، اجرکم عندالله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۳۰
1
1
یعنی راه رسیدن به خدا فقط شب زنده داریه؟
رضا سبقت الهی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۶
0
0
من چندوقتی است که نماز شب ونماز جعفر طیار می خوانم یعنی از خد خواسته ام تا به من این اراده را بدهد که به توانم تا آخر عمر هرشب این فریضه را انجام دهم
انشاالله
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۹
0
0
خدا خیرتان بده بیشتر مطلب بزارید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۹
0
0
خیییلییی دوست دارم برای یادکردن معشوق اولم ″خدا″نمازشب بخونم خییییییلیییییی ممنون
خیییییییییییییلییییییییی دوستت دارم خدا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۶ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۴
0
0
با تشکر از راهنماییتان التماس دعا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۸
0
0
خیلی مطالب آموزنده بود
زینب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۹
0
1
خدا را دوست دارم ولی ازش فاصله گرفتم نمازم را میخوانم ولی دلم سنگین است
علیرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۵
0
0
خداوندخیروبرکت بده به کسی که برام دعاکنه تابتوانم نمازبخآنم التماس دعا
علیرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۵
0
0
خداوندخیروبرکت بده به کسی که برام دعاکنه تابتوانم نمازبخآنم التماس دعا
مرضیه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۱ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۸
0
1
چند وقته که اونجوری که باید نماز نمیخونم دعام کنید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۴۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۲
0
1
کاش منم مثل شما بودم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۵
0
0
خداشاهد نماز شب خیلی آرومم میکنه.و همچنین نمازاول وقت
خدایا خییییییییییییییییلی

نوکرتم
فا طمه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۰
0
0
سلام ازتون خواهش میکنم واسه من دعا کنیدبه حاجتم برسم
فا طمه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۰
0
0
سلام ازتون خواهش میکنم واسه من دعا کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۶
0
0
برایم دعاکنید نمازم ترک نشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۲
0
0
شب زنده داری راه رسیدن به خدا
سما
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۳
0
0
خوشا آنان که.......
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
0
0
سلام مطالب عالی بود خدا به من خیلی نزدیکه و من خیلی دور امیدوارم خودش کمکم کنه تا دوباره بهش نزدیک بشم .
جعفری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۲ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۶
0
0
نماز شب را خیلی دوست دارم تازه شروع کرده ام امیدوار م همه بندگان مومن خدا توفیق انجام آن را داشته باشند تا ذره‌ای از لطف خدا وند ی را ادا کرده باشیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۶ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۰
0
0
جز خدا کسی نمیدونه چی کشیدم ومیکشم واقعا هیچی مثل عبادت شب قلب ادمو اروم نمیکنه
فرشته
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۲ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۱
0
0
امیدوارم بتونم به خدا نزدیکتر بشم ، این جایگاه بزرگیه که نصیب هر کس نمیشه ، امیدوارم لیاقتشو داشته باشم ، منون از راهنماییتون، التماس دعا
احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۵
0
0
من یک نوجوانی هستم که به دلایلی که به سن بلوغ رسیدم نمیتوانم یا هر سری شیطان من را به وسوسه وا میدارد و نمیتونم نماز بخوانم امروز روز اخرمه و با خدایه خودم عهد کردم که دیگه سمته گناه نرم خدایا به همین بارانی که امشب داره میاد قسم من از فردا ترک میکنم اون آدات زشت رو و خواهشا من را در راه رسیدن به کار واجب کمک کنید میدونم ازم دلسرد شدی اخه چند بار تا حالا توبه کردم ولی بازم.....} میدونم شما قلب بزرگی دارین و این سری ام خدا کنه توبه من را قبول کنید شاید باورتون نشه ولی با چشمان اشک الود دارم مینویسم واسه خدا امید وارم که صلاحیت انجام این وظیفه الهی رو داشته باشم الهی امین
میلاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۱
0
0
بسم الله الرحمان الرحیم
انشاالله خدای تبارک وتعالی به ما بندگان ناچیز توفیق بندگی وعبادت ونماز شب را بدهد وما را از تاریکی به روشنایی دنیا واخرت هدایت فرماید وگناهان ما را ببخشد وبیامورزد وبتوانیم از شر شیطان رانده شده به خداوند متعال پناه ببریم.
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۱
0
0
سلام به همه عزیزان منم دعا کنید تا بتونم برای نماز شب بیدارشم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۴
0
0
شما هایی که آدم های خوبی هستید نماز شب میخوانید و و هدفتان رسیدن به خداست دعا برای بنده حقیر وآلوده وروسیاه کنید حالم دگرگون است دوست دارم فقط با او باشم با او حرف بزنم ودر درونم سرشار از عشق او باشد ولی نیست همیشه دوست داشتم و دارم که نماز شب بخوانم ولی انگار گناه باعث میشود خدا مرا از این توفیق سلب کند من که گناهکار و روسیاهم ولی تو را به خدا دعا کنید که آقایمان امام زمان زود تر بیاید بنده های خوب خدا برای من و تمام روسیاهان دعا کنید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۴
0
1
دعا برای آمدن آقا امام زمان یادتان نرود ای خوبان در پیشگاه خدا
سمیرا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۷
0
0
خدا خیرتان بده
جعفر مرادی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۵
0
0
سلام بر شما

من اکثر اوقات که در آرامش قرار میگیرم برای همه دوستانم اول دعا می کنم و بعد برای خودم،اونقدر آسمانی میشم که گاهی عطر حضرت زهرا(س) رو توی عمق آرامش حس می کنم و ندایی به من میگه که کدام یک از دوستان اون کار رو بکنه به حاجت میرسه، و این ندای ملکوتی اخبار آینده هم گاهی به من میده، دوستان هر وقت میخواید دعا کنید از ته قلب فاطمه زهرا (س) رو از ته دل صدا کنید حتما کمکتون میکنه

ولی اول برای دیگران دعا کنید بعد برای خودتان

یا علی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۷
0
0
خوبه
سعیدکعب عمیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۳/۱۷
0
0
تشکرمکنم
طاهر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۹
0
0
آیا وقت آن نرسیده که دلهامون خاشع بشه و یه یاعلی حسابی بگیم الهی توفیق
کیوان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۷
0
0
ازخداوندتشکرمیکنم بابت بخشندگیش وبزرگواریش ک بماهم چیزداده ولی افسوس ک ماقدرخداوندرانمیدانیم وازاوطلب بخشش میخاهم وخداوندراقسم میدهم به اسم شیرمردش علی ک ازگناهانمان بگذردومارارحمت کندوبیامورزد....
مریم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۴
0
0
برام دعا کنید خدا توفیق شب زنده داری برایه عبادت رو بهم بده ...
در مورد مسئله ایی هم التماس دعا دارم خدا کمک کنه مشکلم حل بشه ...
متشکرم
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۴
0
0
سلام . جوان 25 ساله هستم و نظامیم شبا ک گشت میزنم ب نیت شب زنده داری نگهبانی میدم ب امید اینک خداوند قبول بفرمایید انشاءالله . ولی توفیق نماز شب رو متاااااسفانه پیدا نمکنم . التماس دعا
محمود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۱
0
0
خواهشا برای ما هم دعا کنید تا کار از کار نگذشته عادت های زشتمون رو دونه به دونه ترک کنیم...
یه وقت به سنی نرسیم که ترک این عادات خیلی سخت باشه...
یه نوشته زیبا:
گفتم که به پیری رسم و توبه کنم....
آن قدر جوان مرد و یکی پیر نشد
سميرا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۴
0
0
سلام..ممنون از مطالبتون عالي بود..اميدوارم همه بتونيم براي خدا بندگي كنيم
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۹
0
0
باسلام
بنظر بنده توی دنیا هیچ دوستی مثل خدا مهربون و دلسوز نیست
دوستان خوبم
ما کی میخوایم باین نکته برسیم ک خدا بینهایته و همینطورم بینهایت مهربون وبینهایت دلسوزه
ایکاش ما بیشتر باخدا گرم بگیریمو دوست وصمیمی بشیم
راه میانبرش هم نماز اول وقت خصوصا ب جماعت و همچنین نماز شبه
تورخدا امتحان کنید که جز خیرو برکت هیچی نداره
خدا بی اندازه بزرگو مهربونه بیاید بریم بسمتش
حیف نیست عمرمون رو براحتی تلف کنیم اما باخدا دوست نشیم؟؟؟؟
قدر خدا رو بیشتر بدونیم تا زندگیه راحتی داشته باشیم
چون از خدا دوریم اینهمه گرفتاریم
یاحق.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
0
0
سلام خيلى ممنونم از سايت خوبتون التماس دعا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
0
0
خداوند متعال همه مارا براه راست هدایت فرماید،آمین
مطالب ارزشمندی بیان کردید متشکرم
meysam
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
0
0
ببخشید آگه شب زنده داری کنیم ولی به دلایلی نتونیم نماز. قران بخوانیم. ولی ذکر بگیم بازم خدا قبول میکنه. ریاضت محصوب میشه؟
سيدخداداد
|
Thailand
|
۰۸:۲۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۶
0
0
سلام به همه مومنان خدا جو اون جواني كه نوشته گناه كرده وهي توبه اش شكسته برادر من خداوند خيلي بزرگتر ازاين حرفهاست هرگناهي كردي هرتوبه اي كه شكستي باز ا هراون چه هست بازا اين درگه ما درگه نا اوميدي نيست صدبار اگر توبه شكستي بازا. البته توبه نسوه كن خداوند قبول مي كنه به شرطي كه بازنگردي سختيش چهل روز هست بعد خودت اتوماتيك بلند ميشي وشوق خواندن پيدا مي كني خيالت راحت باشه خداوند خودش فرموده ازدرگه من نا اميد نشويد هرخطايي كردي مي بخشه كوچك وبزرگ به شرطي كه دست بكشي ان شاءالله كه موفق ميشي هم شما وهم همه مسلمانان به درود
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
x