فضای مبهم و غیرشفاف سیاسی کشور؛
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: تداخل فعالیت‌های قانونی دولت‌مردان با فعالیت‌های انتخاباتی از موضوعاتی است که در سابقه سیاسی جمهوری اسلامی قدمتی به اندازه تاریخ آن دارد اما اظهارات یکشنبه‌شب محمود احمدی‌نژاد در رسانه ملی مبنی بر عدم جواز دولتمردان برای دخالت در انتخابات تلنگری بود بر فضای مبهم و غیرشفاف سیاسی کشور تا در آستانه انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی فعالان سیاسی را متوجه تاکید مقام اول اجرایی کشور بر لزوم استقلال فرآیند انتخاباتی خانه ملت از این قوه کند.

تلنگری که احمدی‌نژاد در گفت‌وگوی زنده تلوزیونی خود به آن اشاره کرد بهانه‌ای شد تا برای پیگیری این موضوع به سراغ نمایندگان فعلی مجلس در استان‌های مختلف رفته و از آن‌ها در خصوص شرایط سیاسی استان متبوع‌شان سوال کنیم. سوال‌هایی که با پاسخ‌های نگران‌کننده‌ای همراه بود.

فضای انتخاباتی استان فارس با دخالت‌های استانداری غبارآلود شده است

نماینده شیراز در مجلس شورای اسلامی درخصوص فضای انتخاباتی استان فارس گفت: علی‌رغم اظهارات رئیس‌جمهور مبنی بر عدم دخالت دولت در انتخابات آینده، استانداری شیراز در حال مهره‌چینی از حامیان خویش برای نامزدی در انتخابات آینده مجلس شورای اسلامی در سطح استان فارس است.

جعفر قادری افزود: استانداری شیراز با جهت‌گیری معرفی کاندیدا در سطح این استان فعالیت می‌کند و مصاحبه‌ها و فعالیت‌های سیاسی این نهاد رنگ و بوی انتخاباتی دارد.

نماینده شیراز اظهار داشت: علی‌رغم اظهارات رئیس‌جمهور مبنی بر عدم دخالت دولت در انتخابات آینده، استانداری شیراز در صدد نیروچینی و انتخاب گزینه‌ها نامزدی برای انتخابات آینده مجلس شورای اسلامی در سطح استان است تا از حضور مجدد مخالفانش درمجلس جلوگیری کند.

وی با اشاره به اینکه در استان فارس بودجه‌های عمرانی بر اساس رابطه نمایندگان مجلس شورای اسلامی با استانداری توزیع می‌شود، تصریح کرد: بر همین اساس نمایندگانی که رابطه خوبی با استانداری دارند می‌توانند بیشترین بودجه را برای اتمام پروژه‌های عمرانی خود جذب کنند و نمایندگانی که گوش به فرمان استانداری نبوده و بعضا مخالفت‌هایی با برخی جهت‌گیری‌ها داشته‌اند از اختصاص بودجه‌های عمرانی به شهرستان‌های‌شان محروم می‌شوند.

وی افزود: در برخی شهرستان‌ها نمایندگان همراه با استانداری دو تا سه برابر بودجه مورد نیاز پروژه‌های عمرانی‌شان اعتبارات در یافت کردند در حالی که بودجه برخی دیگر از شهرستان‌ها به اعتبارات جاری استانی اختصاص یافت.

قادری اظهار داشت: استانداری شیراز در تلاش است تا برای انتخابات آینده مهره‌چینی از کاندیداهای منتسب به دولت در استان انجام دهد تا از ظهور مجدد مخالفان جلوگیری کند.

این در حالی است که طبق ماده 25 قانون انتخابات هیچ یک از دستگاه‌های دولتی مجاز به دخالت در امر انتخابات نیستند.

جریان‌های منتسب به دولت برای حضور در انتخابات آتی بیت‌المال را به خدمت گرفته‌اند

همچنین نماینده خدابنده در مجلس شورای اسلامی با تشریح فضای سیاسی استان خوزستان گفت: جریانی در این استان با استفاده از امکانات دولتی و با لابی‌های گسترده در صدد کسب کرسی‌های استان در مجلس شورای اسلامی است.

سید فاضل موسوی افزود: استاندار رسما به مسئولان استانی دستور داده با جناح‌های مخالف دولت هیچ‌گونه همکاری برای شرکت در انتخابات آینده مجلس شورای اسلامی نداشته باشند.

عضو مجمع نمایندگان خوزستان تصریح کرد: جریان‌هایی در سطح استان خوزستان از طرف استانداری با استفاده از امکانات دولتی درصدد ساماندهی گزینه‌ها و مهره‌های مورد نظر دولت می‌باشند.

وی با اشاره به اینکه حامیان این جریان در سطح استان نشست‌ها و لابی‌های گسترده‌ای دارند، اظهار داشت: با اصلاح قانون انتخابات و لزوم احراز مدرک فوق‌لیسانس برای حضور نامزدها در انتخابات مجلس شورای اسلامی تعداد زیادی از گزینه‌های مورد نظر این جریان حذف شدند.

در حالی که طبق ماده 59 قانون انتخابات استفاده از امکانات وزارت‌خانه‌ها و نهادها و موسساتی که از بودجه عمومی استفاده می‌کنند، در انتخابات ممنوع بوده و مرتکب مجرم شناخته می‌شود. 

نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی نیز در خصوص فضای انتخاباتی استان گفت: مصوبه مجلس شورای اسلامی مبنی بر لزوم ارائه مدرک فوق‌لیسانس از طرف نامزدهای شرکت در رقابت‌های انتخاباتی آینده تا حدودی تب‌وتاب فعالیت‌های سیاسی جریانات منتسب به دولت را در سطح استان‌ها کاهش داد.

نیره اخوان بی‌طرف افزود: حدود یک ماه گذشته کاندیداهای منتسب به جریان انحرافی با حمایت مقامات دولتی در سطح استان فعال بودند اما با تصویب قانون لزوم ارائه مدرک فوق‌لیسانس از سوی نامزدهای شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی این افراد تا حدودی ناامید گشته و از صحنه رقابت‌ها حذف شدند.

نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: با این مصوبه مجلس تا حدودی تب و تاب انتخابات در این جریان کم شد، بنابراین ما منتظر اقدامات بعدی این جریان در سطح استان‌ها هستیم.
کد خبر: ۱۲۷۶۳۰
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۰ - ۰۲:۰۰
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
x