مسئول روزنامه‌ای که به من فحش می‌دهد دوست سعید امامی است
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: ‌مهدی کروبی در واکنش به جوسازی‌های اخیر و توهین‌هایی که نسبت به وی وارد می‌شود، گفت: «برخی فکر می‌کنند که با این تهمت‌ها و فحاشی کردن‌ها من از میدان کنار می‌روم ولی من به این آقایان توصیه می‌کنم که حداقل تاریخ را مطالعه کنند و ببینند که بعد از انقلاب و در عرصه ماجرای مجلس سوم و مسائلی که در اوخر آن مجلس روی داد و هر حرفی که خواستند نسبت به من زدند از جمله آنکه گفتند کروبی با دلارها از ایران خارج شده است چه کسی بود که ایستادگی و تحمل کرد».

به گزارش گروه سیاسی آفتاب، دبیرکل حزب اعتمادملی ضمن اعتراض به توهین، هتاکی و تهمت‌هایی که از سوی مراکز و نهادهای مختلفی و به دنبال نگارش نامه‌ای نسبت به او شد گفت: «‌طی هفته اخیر حملات تندی نسبت به من وارد شد، حملاتی که از تریبون نماز جمعه و یا از سوی برخی از نمایندگان مجلس، صدا و سیما و مطبوعات و وابستگان به نهادها و برخی از روحانیت مطرح شد که من در برابر این مباحث گفته بودم که چنانچه این روند ادامه پیدا کند من ناگفته‌هایی را بازگو خواهم کرد».‌

کروبی با اشاره به انتقاداتی که به وی وارد شد گفت: «‌ پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم حوادثی در کشورمان رخ داد که از نظر خشونت، بی قانونی، خودسری و دخالت افراد غیر مسئول به نام نظام و شبه نظامی و لباس شخصی‌ها امری بی سابقه بود و چنین است که انسان‌های مسئول، دلسوز و آگاه باید احتیاط و تحفظ را کنار گذاشته و به هر صورتی که صلاح می‌دانند اقداماتی انجام دهند که مانع از تکرار این حوادث شده و ریشه برخوردهای این چنینی خشکانده شود».

‌وی افزود:‌ «در هر کجای دنیا ممکن است که چنین حوادثی اتفاقی بیافتد که در عرصه تظاهراتی جمعیتی را دستگیر کنند اما فکر نکنم که چنین برخوردهایی صورت گرفته باشد که گروهی را دستگیر کرده و آنها را به مکان‌های خاصی منتقل کنند و با آنها هر رفتاری که می‌خواهند انجام دهند. در واقع افراد را به مکان‌های نامعلومی منتقل کنند که حتی ریاست قوه قضائیه و دادستان کل کشور بگویند این رفتارهایی که انجام شده است زیر نظر زندان‌های رسمی که تحت نظر ما بوده روی نداده است و البته پس از مدتی مشخص شود که زیر زمینی در وزارتخانه‌ای وجود داشته و یا اینکه در بازداشتگاه کهریزک، کلانتری، پایگاه‌های بسیج برخوردهایی صورت گرفته است».

کروبی خاطر نشان ساخت: «‌تمام این حوادثی که روی داده است به علت اعتراض مردم به نتیجه یک انتخابات بوده است آیا باید با مردمی که تنها از سرنوشت رای خود سوال می‌کنند چنین برخورد کرد؟ در عرض چند روز تعدادی کشته شده و برخی آسیب دیده‌اند به طوری که دندان‌ها و سرها شکسته شده است و حتی چشمانی کور شده و برخی تحت شکنجه‌ها جان باخته‌اند. این درحالی است که معمولا شکنجه‌ها برای گرفتن اعتراف با حساب و کتاب صورت می‌گیرد و حتی اگر آن فرد زیر شکنجه از حال برود او را به بیمارستان منتقل می‌کنند و باقی بازجویی را در حالی انجام می‌دهند که او تحت درمان است. بنابراین از این جهت من می‌گویم که خشونت‌هایی از سوی افرادی ناآگاه و بی تدبیر صورت گرفته که بی سابقه است و البته این رفتارها در قبال افرادی بوده که تنها به انتخاباتی اعتراض داشته‌اند».‌

کروبی با ابراز تاسف از چنین برخوردهایی در نظام جمهوری اسلامی گفت: «به اندازه‌ای در این مدت رفتارهای غیرمنطقی و بی ضابطه انجام شده است که وقتی هیات تحقیق و تفحص به رهبری گزارشی را از وضعیت پیش آمده می‌دهند ایشان برآشفته و حتی با عباراتی تند دستور تعطیلی بازداشتگاه کهریزیک را ارائه کردند که البته اکنون نیز شاهد برکناری برخی از آمران و مسببان این حوادث هستیم».

وی با اشاره به اخباری که به صورت مرتب از برخوردهای خشن و غیر معمول با معترضان به انتخابات به او می‌رسید، گفت: «ما هر روز اخباری را از نحوه برخورد با مردم دریافت می‌کردیم اخباری که همین افرادی که مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند نزد من می‌آمدند و بیان می‌کردند. رفتارهای خشونت آمیزی که با زنان و مردان صورت گرفته است مانند آنکه هنگامی که به منزل زن جوانی مراجعه کرده‌اند تا او را بازداشت کنند این زن را در مقابل چشمان مادرش به شدت مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند و این زن هنگامی که هیات بررسی تحقیق و تحفص از وضعیت زندانیان اخیر را در زندان می‌بیند با شجاعت مقابل آنها می‌ایستد و نسبت به این رفتار اعتراض می‌کند. من بسیار متاثر شدم از چنین برخوردهایی که تحت لوای نظام جمهوری اسلامی انجام می‌شود، ‌هر خواننده‌ای می‌تواند خودش را جای آن مادری بگذارد که دخترش را مقابل چشمانش مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند».

وی با اشاره به برخورد ساواک در دوران مبارزات انقلابی گفت: «هنگامی که در دوران مبارزه به منزل من می‌آمدند تا مرا بازداشت کنند گاهی اوقات خانم کروبی با تندی برخورد می‌کرد که آنها تنها می‌گفتند که سفارش کنید که ایشان حرمت ما را نگه دارد و یا در پرونده یکی از بزرگان هست که وقتی به منزلش می‌آمدند تا بازداشتش کنند همسرش تندی می‌کند که تنها به او تذکر می‌دهند ولی اکنون شاهد آن هستیم که دختری را در مقابل چشم مادرش کتک می‌زنند و از این جهت می‌گویم چنین برخوردهایی در کشورمان بی سابقه است».

کروبی با اشاره به اینکه بارها از طریق نامه و مصاحبه این مطالب را بیان کرده است گفت: «من این مسائل را طی نامه‌ای به ریاست محترم قوه قضائیه، وزیر سابق اطلاعات و دیگر مسئولان یادآور شده و یا در مصاحبه‌ها به صورت مکرر بیان کرده‌ام تا شاید با توجهی که نسبت به این رفتارها می‌شود مانع از تکرار آن شوند ولی بعد از مدتی اخباری به من درباره آزار جنسی بازداشت شدگان رسید که به علت ناراحتی شدید از این موضوع نامه‌ای را به صورت محرمانه به رییس مجلس خبرگان نوشتم. در همان نامه هم نگفتم که حتما چنین اتفاقی روی داده است بلکه گفتم که شایعه شده که چنین ماجرایی روی داده و افرادی از آشنایان خودمان نیز این مطلب را گفته‌اند و تاکید کردم که انشاء الله اخباری دروغ و شایعه باشد ولی باید این اخبار بررسی شود تا اگر شایعه‌ای بیش نیست که همه از رفتارها و عملکردها با قاطعیت دفاع کنیم ولی اگر هم در مواردی چنین اتفاقی روی داده است بگوییم که عاملان این قضیه جز نیروهای خودسر بوده‌اند که باید معرفی و مطابق قانون مجازات شوند تا اینکه ساحت مقدس جمهوری اسلامی ایران را از چنین مباحثی پاک کنیم که چنین موضوعی در تاریخ ثبت نشود و شاخ و برگ فراوانی به آن داده شود و از سوی دیگر خون بچه‌هایی که در این راه کشته شده‌اند تضییع گردد».

کروبی افزود: «‌من در این نامه تاکید کردم که اگر هم چنین اتفاقی روی نداده است و ثابت شد که این چنین نبوده از زبان ما که خودمان به انتخابات معترض بوده‌ایم مطرح شود تا حداقل عده‌ای باور کنند». 

کروبی با اشاره به برخوردهایی که در واکنش به انتشار چنین نامه‌ای صورت گرفت گفت: «‌بیش از ده روز منتظر پاسخ نامه‌ام بودم ولی به من خبری نرسید و بنابراین این نامه را علنی کردم و در این میان جمعیت بسیاری از دلسوزان نظام مرا تحسین کردند و برخی هم دوستانه انتقاداتی را مطرح کردند که من نیز استقبال کردم ولی در همین راستا برخی از تریبون نماز جمعه، ‌مجلس، وابستگان به نهادهای نظامی، سایتها و خبرگزاری‌ها، مطبوعات و صدا و سیما به بنده فحاشی کردند. ولی از این میان آنچه بیش از همه تاسف مرا برانگیخت مطالبی بود که از تریبون نماز جمعه علیه من مطرح شد و تریبون مقدس نماز جمعه که باید در آن دردهای مردم گفته شود و از حقوق آنها دفاع شود به تریبونی برای فحاشی علیه فردی تبدیل شد. چنین برخوردهایی در حالی نسبت به بنده صورت گرفت که من تنها با نگارش نامه‌ای یادآور شدم که بررسی شود آیا چنین مسائلی روی داده است یا خیر و اگر هست آیا عاملان آن مجازات خواهند شد و یا اینکه اعلام برکناری عده‌ای که چنین تخلفاتی را انجام داده‌اند تنها برای جنجال سازی بوده است و تمامی اینها به سرکار خود برمی‌گردند مانند همان کسانی که زمانی آن شکنجه‌ها را انجام دادند و آبروی نظام را در عرصه‌های بین المللی بردند و فیلمی از آن منتشر شد که هیچ بیننده‌ای نتوانست آن را بیش از ده دقیقه نگاه کند و اکنون سخنانی درباره فعالیت‌های آنها شنیده می‌شود که چنانچه لازم باشد درباره آنها سخن خواهم گفت».‌

وی با ابراز تاسف از چنین برخوردهایی گفت: « افرادی که باید از تریبون مقدس نماز جمعه مسائل روز را برای مردم بازگو کنند به بهانه اینکه من به نظام توهین کرده‌ام تهت و افتراهایی را علیه بنده وارد کردند که البته در همین راستا برخی از نمایندگان مجلس نیز با ادبیاتی نامناسب به تکرار آن پرداختند. هرچند که اگر وابستگان به نهادهای خاص و یا برخی از مطبوعات و صدا و سیما چنین مطالبی را مطرح کنند دور از انتظار نیست چرا که اینها اجیر و اسیر هستند و باید این کار را انجام دهند و البته بسیاری دیگر نیز از مظان اتهام اینها به دور نیستند. از نظر این نهادها و مراکز و به ویژه برخی مطبوعات کسانی که همفکر آنان نیستند جاسوس، ساده‌اندیش و افراطی هستند که دچار فساد اخلاقی و اقتصادی شده‌اند. به مانند اینکه اخیرا یکی از روزنامه‌ها که عادت دارد با آبروی دیگران بازی کند جمعی از کارگزاران نظام که اخیرا نامه‌ای را نوشته اند افراطی و رانت خوار نامیده است حال اینکه به عنوان مثال یکی از امضاکنندگان این نامه محمدعلی نجفی است که 8 سال وزیر آموزش و پرورش، ‌وزیر آموزش عالی کشور و رییس سازمان برنامه و بودجه بوده است که زمانی که من نماینده امام در حج بودم در آنجا به من کمک می‌کرد و اینک همین فرد را رانت خوار نامیده است. به نظر می‌رسد که این نهادها خود را معیار و میزان الاعمال می‌دانند که دیگران باید خود را با آنها بسنجند. اینها به جای اینکه کسانی را که به این کشور خیانت کرده‌اند مورد حمله قرار دهند به فرزندان انقلاب حمله می‌کنند و آبروی آنها را می‌ریزند. همین اندازه نیز بگویم روزنامه‌ای که چنین مطلبی را می‌نوسید مسئولش از دوستان نزدیک سعید امامی و همکار او بوده است که به قول یکی از بزرگان حاشیه امن دارد و رویین تن است، اگر اسفندیار رویین تن بود و تنها چشمش آسیب پذیر بود این برادر رویین تنی است که چشمش نیز از آسیب مصون است».‌

کروبی با اشاره به انتشار اخبار دروغ در یکی از خبرگزاری‌ها که آن نیزخود را مصون از هر چیزی می‌داند گفت: «این خبرگزاری محترم به انتشار اخباز کذب عادت دارد به طوری که زمانی که جوانی به نام غنیان در این حوادث پس از انتخابات کشته شد این خبرگزاری به نقل از پدر این فرد نوشت که گفته است موسوی مسئول خون فرزندش است که پدر غنیان چندی بعد این خبر را تکذیب کرد. که اینهم نمونه‌ای از آشکار شدن دروغ گویی برخی از رسانه‌هاست».

کروبی در ادامه گلایه‌های بسیاری داشت از ائمه جمعه‌ای که با ادبیاتی نامناسب به او حمله کردند و تهمت و افتراهایی را نسبت به او وارد کردند و برای روشن شدن افکار عمومی از جایگاه افرادی که چنین حرمت تریبون مقدس نماز جمعه را نگه نداشته‌اند به بیان برخی از ویژگی‌های شخصیتی آنها پرداخت.

وی گفت: «امام جمعه‌ای که در کنار حرم ثامن الحج این حرف‌ها را می‌زند و بنده را تروریست می‌خواند گویی فراموش کرده که در همان روزگار مبارزه که طیف روحانیون آواره و بی خانه و کاشانه بوده‌اند و همه تحت تعقیب قرار داشته و یا تبعید بودند و بنده نیز به عنوان عضو کوچکی از این نظام در میان آنها حضور داشتم، ایشان به همراه جمعی دیگر با پول‌هایی که در اختیار داشتند سفرهای متعددی به پاکستان داشت تا آنکه به تبلیغ برای مرحوم آیت الله شریعتمداری بپردازد. ما که به ایشان عیبی نگرفتیم ولی این روال طبیعی تاریخ است که اکنون او از تریبون نماز جمعه به دفاع از جمهوری اسلامی بپردازد و بنده را ضد انقلابی و تروریست بداند».

کروبی با اشاره به سخنان امام جمعه تهران علیه خود گفت: «‌آقایی که در تهران از تریبون نماز جمعه چنین حرف‌هایی را می‌زند همان فردی است که هرچه من از دیگران سوال کردم سوابقی از ایشان نداشتند و همین اندازه از دوستانش شنیدم که در صف اول درس آیت‌الله منتظری می‌نشسته و در زمانی که برخی از دوستان نزدیک از مواضع ایشان گله‌مند بودند ایشان به شدت از مواضع او حمایت می‌کرده است و پس از امام جز مخالفین درجه اول آیت الله منتظری تبدیل شد و از این طریق رشد جهشی و غیر معقول پیدا کرد».

کروبی با بیان اینکه من از ائمه جمعه انتظار چنین رفتارهایی را نداشتم گفت: «‌آیا نمی‌شد که این پیشنهاد دلسوزانه را مورد بررسی قرار می‌دادند تا مورد رسیدگی قرار گیرد و ماموری و یا مامورینی که متخلف بوده‌اند مجازات شوند و آنگاه به مردم بگوییم که این رفتار از سوی مامور یا مامورینی خودسر صورت گرفته و ربطی به نظام جمهوری اسلامی ایران ندارد؟ آیا باید با جنجال سازی و عبارت‌هایی تند چنین به نامه دلسوزانه انقلاب پاسخ داده می‌شد».

مهدی کروبی با اشاره به اظهارات مجلسی‌ها علیه خودش گفت: «‌برخی دوستان مجلسی اظهاراتی را علیه بنده وارد کردند برخی از نمایندگانی که این حرف‌ها را می‌زنند همان کسانی هستند که در سایه عدم صلاحیت نمایندگانی که رای آور بودند و البته جز اصلاحاتی‌های داغ نبوده و هیچ نامه‌ای را امضا نکرده بودند و چند دوره هم در مجلس حضور داشتند به مجلس راه یافتند و باید نیز اکنون در قدردانی از این چنین رفتاری این چنین نیز حرف بزنند. چرا که دیگر نیازی نبود به دادگاه ویژه روحانیتی برگردد که زمانی سید‌هادی خامنه‌ای، محتشمی پور، مرحوم خلخالی، موسویان و آیت الله بیات را محاکمه می‌کردند چرا که دیگر نمی‌شود به راحتی این افراد را محاکمه کرد و البته برخی از مسئولان دادگاه نیز رضایتی به این کار ندارند».

وی همچنین به اظهارات امام جمعه موقت قم اشاره کرد و گفت: «‌از نظر بنده امام جمعه قم آیت‌الله جوادی و آیت الله امینی هستند و اینکه فردی را برای چنین مواقعی به عنوان امام جمعه معرفی می‌کنند جالب توجه است البته من به علت آشنایی که با پدر مرحوم ایشان دارم درباره اظهارات ایشان واکنشی نشان نمی‌دهم و حرمت پدرش را نگه می‌دارم».

کروبی همچنین برای برخی از وابستگان به نهادهایی نظامی که اهانت‌هایی را نسبت به وی مطرح کرده بود پاسخی داشت. وی گفت: «‌برخی از برداران نظامی که چنین حرف‌هایی را می‌زنند باید هم این گونه موضعگیری کنند چرا که آنها اکنون تمام مراکز اقتصادی و سیاسی را در اختیار دارند ولی این افراد متوجه نیستند یک فکر و اندیشه قائم به یک نفر و یا چند نفر نیست بلکه درون خانواده‌ها نیز نفوذ می‌کند به طوری درون خانواده برخی از این آقایان هم اختلافاتی وجود دارد که اگر لازم باشد در آن باره صحبت خواهم کرد».‌

وی افزود: «‌برخی از وابستگان به نهادهای نظام بسیار پهلوانانه وارد میدان شده‌اند و هر چه که خواستند نسبت به بنده گفتند ولی یکی از همین معترضین که در نهادهای شبه نظامی نیز فعال است فراموش کرده که دولت وقت به علت همین رفتارها و کارهایش او را از وزارت اطلاعات اخراج و به جای دیگر منتقل کرد».‌

کروبی در ادامه این گفت وگو با تاکید بر اینکه چنانچه این روند ادامه پیدا کند مسائل دیگری را صریحتر از گذشته مطرح خواهد کرد به بیان واقعیت ماجرای ترانه موسوی پرداخت و تاکید کرد: «‌من از پشت پرده این ماجرا می‌گویم تا ببینم کسانی که در مزمت دروغگویی صحبت می‌کنند برآشفته خواهند شد و در برابر این دروغ گویی موضع گیری کنند».

وی چنین ماجرا را شرح داد: «مدتی پیش در سایت‌ها، ‌خبری منتشر شد مبنی بر اینکه خانم ترانه موسوی به همراه تعدادی دیگر در حاشیه مراسم مسجد قبا ربوده شده است. مدتی بعد هرچند که تعدادی از همان بازداشت شدگان آزاد شدند ولی ترانه موسوی آزاد نشد و سپس اعلام کردند که خانواده‌اش بیایند و جنازه‌اش را تحویل بگیرند. در همان زمان به جای آنکه تحقیقاتی درباره این موضوع انجام شود در مقابل هیاهوی رسانه‌های بیگانه برخی مسئولان در اندیشه طراحی سناریویی برای به انحراف کشاندن این موضوع در داخل و خارج بودند. بنابراین طراحان نابغه و مدیرانی دور اندیش سناریویی را نوشتند. برای اجرای این سناریو به وسیله فردی که نام او را نمی‌برم متوجه شدند که خانواده‌ای عروسی دارند به نام ترانه موسوی که در کانادا زندگی می‌کند و تنها نیاز به آن بود که به صحنه سازی بپردازنند و خانواده این دختر را وادار به انجام مصاحبه‌ای کنند که در آن بگویند دخترشان زنده است و در کانادا زندگی می‌کند. پس چند نفر از افراد نظامی، ‌انتظامی و اطلاعاتی که چهره‌هایی شناخته شده هستند به منزل این خانواده محترم و شریف می‌روند و خطاب به خانواده می‌گویند که ترانه موسوی دچار سانحه سوختگی شده و برای انکه معلوم شود این عروس آنها هست یا خیر بیایند و جنازه‌اش را تحویل بگیرند. در همین هنگام پدرخانواده می‌گوید که عروس ما در ایران زندگی نمی‌کند و چون بزرگان خانه اهل سیاست نبوده و چهره‌های علمی هستند بسیار ساده به این موضوع نگاه کردند. در همین حال پدر خانواده به پسرش که یکی از چهره‌های علمی و سیاسی است تلفن می‌کند و می‌گوید که چنین ماجرایی روی داده و شماره تلفن دیگر پسرش شوهر ترانه را می‌خواهد که فرزندش به او می‌گوید برادرش برای آنکه بداند موضوع از چه قرار است به کانادا رفته وهنوز نرسیده که بتوانند با او تماس بگیرند. در همین حال مادر متوجه می‌شود که چنین اتفاقی افتاده و از حال می‌رود و به بیمارستان منتقل می‌شود. پدر خانواده وقتی که متوجه می‌شود قضیه جدی است برای بار دوم با پسرش تماس می‌گیرد که او متوجه می‌شود قضیه بیخ پیدا کرده و بنابراین خود را شتاب زده به منزل می‌رساند. او مشاهده می‌کند که چند نفری در خانه حضور دارند که برخی از آنها از چهره‌هایی هستند که در دوران دفاع مقدس حضور داشته‌اند که این موضوع مرا به یاد سخنی از شهید حمید باکری می‌اندازد که می‌گفت ای کاش ما در جبهه‌ها به شهادت برسیم زیرا اگر ماندیم معلوم نیست که چه بلایی بر سرمان آید و جز چه جمعیتی باشیم. این آقا که دارای آگاهی سیاسی بود هنگامی که با این افراد صحبت می‌کند می‌گوید که نزد من این حرف‌ها را نزنید چرا که من می‌دانم اصل قضیه چیست و حتی این اصطلاح را به کار می‌برد که پیش کولی ملق نزنید. آن افراد نیز چون متوجه آگاهی این فرد می‌شوند از این جهت با او صحبت می‌کنند که برای حفظ نظام و در مقابله با جنجال سازی‌های رسانه‌های بیگانه به صلاح است که با آنها همکاری کنند. در همان حال اعضای خانواده گفته‌اند که شما از ما چه می‌خواهید آنها می‌گویند که شما در مقابل دوربین قرار بگیرید و بگویید که ترانه زنده است. برادر شوهر ترانه ابتدا مخالفت می‌کند و می‌گوید که اصل این قضیه صحیح نیست و از سوی دیگر ما هم تاحدودی چهره‌هایی شناخته شده هستیم و البته از آنها پرسیده که چنانچه چنین کاری انجام شود با ترانه واقعی چه کار خواهند کرد که آن افراد گفته‌اند که شما به این کارها کاری نداشته باشید و نگران نباشید. همچنین این خانواده گفته‌اند عکسی که شما دارید عروس ما نیست که آنها می‌گویند شما به این کارها کاری نداشته باشید. در همین حال برادر شوهر ترانه که یکی از چهره‌های علمی و سیاسی بوده است تحت تاثیر قرار می‌گیرد و فکر می‌کنید که با انجام چنین کاری در مقابل سوءاستفاده بیگانگان ایستادگی می‌شود ولی او پیشنهاد می‌کند که بروند و با پدر و مادر ترانه صحبت کنند. در همین حال این افراد شماره تلفن منزل آنها را جویا می‌شوند که برادر شوهر ترانه می‌گوید بنابراینکه آنها منزلشان را تغییر داده‌اند ما شماره‌ای از آنها نداریم و بردارم هم به مقصد نرسیده که از او شماره‌شان را بگیریم. پدر شوهر ترانه نیز می‌گوید که شاید حاج خانم (همسرش) شماره‌ای در اتاقش داشته باشد ولی بنابر اینکه همسرش به بیمارستان منتقل شده بود در اتاقش بسته بود و کلید نبود که افراد حاضر تصمیم می‌گیرند که در اتاق را بشکنند که با ممانعت اعضای خانواده رو به رو شده‌اند که خطاب به این افراد گفته‌اند شما بروید و ما خودمان سعی می‌کنیم شماره تلفن انها را پیدا کنیم. ولی جالب توجه اینکه قبل از انکه اعضای این خانواده شماره تلفن پدر و مادر ترانه را پیدا کنند آنها خودشان تلفن را پیدا می‌کنند. در همین راستا برادر شوهر ترانه با پدر مادر وی تماس می‌گیرد و می‌گوید که شما تنها تا این اندازه صحبت کنید و خطاب به این آقایان می‌گوید که این خانواده در جریان موضوع نیستند و در این اندازه تنها با آنها صحبت کنید. چنین شد که مادر و پدر ترانه موسوی در مقابل دوربین قرار گرفتند و گفتند که دخترشان زنده است و در کانادا زندگی می‌کند. البته بعد از اینکه این خانواده متوجه شده‌اند که اصل ماجرا چه بوده است بسیار ناراحت شده‌اند و می‌خواستند که ماجرا را بازگو کنند که همین برادر شوهر ترانه به «نها گفته که حرفی نزنید و گرنه سرنوشت شما معلوم نیست که چه شود».‌

کروبی پس از شرح این ماجرا از دروغ گویی‌های مسئولان ابراز تاسف کرد و گفت: «‌این افراد اظهار کرده‌اند که برای حفظ اصل نظام باید این خانواده اقدام به چنین کاری کنند ولی از نظر ما برای حفظ اصل نظام و پایبندی به قانون اساسی، ارزشهای انقلاب و آرمان‌های حضرت امام مهم است. حفظ اصل نظام بر پایه عمل به وعده‌هایی است که به مردم داده ایم ولی متاسفم که اینک از انقلاب برگشته‌ایم و با آبروی نظام بازی می‌شود».‌

وی تاکید کرد: «‌آیا مسئولان از این طریق می‌خواهند اعتماد مردم را جلب کنند ولی این آقایان بسیار بی تدبیر عمل کرده‌اند چرا که مردم این قدر هوشمند هستند که اصل موضوع را بفهمند».

کروبی با بیان اینکه برای مسئولان گوشه‌ای از حوادث تاریخی را بازگو می‌کنم گفت: «هنگامی که در سال 41 مبارزات نهضت انقلاب اسلامی شروع شد یک سری افراد نا آگاه که وابسته به حکومت بودند قصد داشتند تا با شبیه سازی ماجرای بهلول در حادثه مسجد گوهرشاد، حرکت امام را در همان آغاز نهضت متوقف کنند. ماجرای بهلول از این قرار بود که هنگامی که حادثه مسجد گوهر شاد روی داد مدتی بعد عکس فردی سر وحال را در رسانه‌ها منتشر کردند و گفتند که این همان فردی بوده که عامل حادثه گوهرشاد بوده است ولی یک هفته طول نکشید که اعلامیه مبسوطی در مشهد منتشر شد که بر روی آن دو عکس چاپ شده بود. یکی عکس فردی که آنها می‌گفتند بهلول بوده و دیگر عکس بهلول واقعی که معلوم شد این فرد مدت‌هاست که در زندانی در افغانستان بوده است. این حادثه در 48 سال پیش روی داد و در آن زمان این قضیه برملا شد حالا چطور این مسئولان انتظار دارند که در تهران و آن هم در عصر ارتباطات حادثه‌ای روی دهد و کسی متوجه آن نشود».

کروبی افزود: «همان شبی که فیلمی درباره ترانه موسوی از تلویزیون پخش می‌شد من قبل از آنکه در جریان اصل ماجرا قرار گیرم تحت تاثیر قرار گرفتم ولی همان شب به مراسم عروسی رفتم که در آن مراسم جوانی نزد من آمد و گفت آیا اینها فکر می‌کنند که مردم نمی‌دانند چند تا ترانه موسوی در ایران وجود دارد و من از این حرف متعجب شدم و با خود گفتم من با این سن و سال و تجربه‌ای که دارم به موضوع شک کردم ولی این جوان اصلا شک هم نکرده است».‌

وی با اشاره به موثق بودن مبنعی که جزئیات ماجرای ترانه موسوی را به وی منتقل کرده است گفت: «‌می‌دانم که آنها از چه طریقی این ترانه موسوی را پیدا کرده‌اند و منبع خبر نیز موثق است واگر لازم باشد در این باره صریح تر صحبت می‌کنم تا مشخص شود که نقش افراد تا چه اندازه بوده است».‌

وی همچین به مورد دیگری از رفتارهای برخی از مسئولان اشاره کرد و گفت: «در سالهایی که قتل‌های زنجیره‌ای رخ داده بود هنوز انتخابات سال 76 برگزار نشده بود که گفتند حرم امام (ره) ‌را منفجر کرده اند و قصد داشتند تا در حرم حضرت معصومه نیز بمب گذاری کنند که عامل آن دستگیر شده است. پس از گذشت یک هفته چند دختر را به تلویزیون آوردند و آنها بسیار سر و حال در مقابل دوربین طوری سخنرانی کردند که از هر سخنران ماهری بهتر صحبت کردند. من درهمان زمان خندیدم و گفتم که این موضوعی مسخره است مگر می‌شود که فردی را بازداشت کنند و او را شکنجه کنند تا اعترافی کند و بعد با این سرعت و با این حالت آنها را به مقابل دوربین بیاورند و آنها نیز اعتراف کنند. نتیجه چنین کارهایی موجب روی دادن ماجرای قتل‌های زنجیره ای،‌ نویسندگان و کشته شدن فروهر و همسرش می‌شود».‌

کروبی در ادامه خطاب به کسانی که قصد دارند تا او را وادار به سکوت کنند، گفت: «‌من تنها در برابر چنین رفتارهایی موضعگیری این چنینی ندارم بلکه همان طور که می‌دانید نسبت به دوستان و همفکران خودم در مواقعی که تفکرات آنها را صحیح نمی‌دانم تذکر داده‌ام و با آنها برخورد کرده‌ام و البته هزینه آن را نیز پرداخته‌ام. من در مقابل کسی ایستادم که هم برای من محترم است و از دوستان بنده می‌باشد و از پایگاه و نفود هم در جامعه برخوردار بود و من نیز برای انتخاب او نقش مهمی داشتم ولی این فرد از هیچ مخالفتی با من دریغ نکرد و در انتخابات دو دوره گذشته ریاست جمهوری از من حمایت نکرد ولی من به راه خودم ادامه دادم. بنابراین این آقایان خیال می‌کنند که با تهمت و افتراهایی که مطرح می‌شود من از میدان کنار می‌روم در حالیکه من می‌گویم که مطالبی که از بوق نماز جمعه و یا روزنامه‌هایی که مردم نسبت به آنها اعتماد ندارند و خوش بین نیستند مطرح می‌شود من از میدان در می‌روم. من در شرایطی عقب نشینی خواهم کرد که بدون آنکه قصد مچ گیری داشته باشیم همه ابعاد حوادث تلخی که روی داده و موجب ضربه زدن به آبروی نظام شده و موجب طرح مباحثی در داخل و خارج از نظام شده است بررسی شود و نتایج این بررسی‌ها صادقانه و معقول و منطقی به مردم اعلام شود».

وی تاکید کرد: «‌در زمانی من سکوت می‌کنم که همه ابعاد این ماجراها بررسی شده و با مردم صادقانه حرف زده شود و هر کسی که تخلف کرده متناسب با جرمی که انجام داده و مطابق با قانون محاکمه شود و هر کسی اشتباهی کرده اشتباه خود را بپذیرد».

کروبی تاکید کرد:‌ «اکنون شرایطی را ایجاد کرده‌اید تا دیگر کسی جرات حرف زدن نداشته باشد ولی من باز می‌گویم که این رفتارها و ایجاد رعب و وحشت مرا به سکوت وادار نمی‌کند و چنانچه لازم باشد برخی مسائل را مطرح می‌کنم».‌

وی افزود: «وقتی که همه ابعاد قضیه بررسی شد از امام جمعه‌ها بخواهیم که بیایند و در نماز جمعه نتیجه را صادقانه مطرح کنند نه اینکه در اظهاراتی یک طرف محکوم و یک طرف حاکم باشند».
کد خبر: ۹۲۰۹۸
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۸۸ - ۲۲:۳۸
تعداد نظرات: ۴ نظر
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۴
ناشناس
|
GERMANY
|
۰۲:۱۶ - ۱۳۸۸/۰۵/۲۶
0
0
من کم کم داشتم از اینکه بتوان در این کشور حقی را گرفت نا امید می شدم
اما با ایستادگی های این یاران واقعی امام روحیه ام بازگشت
پیش بسوی پیروزی
ناشناس
|
UNITED STATES
|
۰۹:۰۲ - ۱۳۸۸/۰۵/۲۶
0
1
احسنت به اين پير اصلاحات كه بهتر از هر جوان انديشمند سيا سي زيرك باهوش وبادرايت عمل ميكند خدا قوت
ناشناس
|
UNITED STATES
|
۱۱:۱۶ - ۱۳۸۸/۰۵/۲۶
0
0
زنده باد کروبی
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۰:۲۵ - ۱۳۸۸/۰۵/۲۸
0
0
کروبی جواب خدا چه می دهد . جواب مردم را دادن که کار بزرگی نیست
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
x