آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: گرفتگی عضلانی زمانی روی می‌دهد که عضله دچار اسپاسم شده و در آن حالت باقی بماند. این حالت توسط هر عاملی که در انقباض یا ارتجاع عضله دخالت دارد رخ می‌دهد. مغز از طریق اعصاب، پیام هایی به عضلات می‌فرستد، وقتی سیگنال‌ها از اعصاب به عضلات می‌رسند یک سری فرایند مرتبط به حرکت مواد معدنی در داخل و خارج عضله، منجر به انقباض عضله می‌شود. 

جریان الکتریکی به علت تفاوت غلظت مواد معدنی در دو طرف غشاء سلول برقرار می‌شود. در بدن انسان هر ماده معدنی، یک یا دو بار الکتریکی دارد. جمع جبری باز مواد معدنی باید در داخل و خارج سلول‌ها برابر باشد. اگر هر گونه تفاوتی موجود باشد، جریان الکتریکی در طول عضله برقرار می‌گردد. سدیم و کلسیم در ابتدا در خارج سلول‌های عضلاتی قرار دارند و پتاسیم در داخل این سلول‌ها است. 

هنگامی که پیام از مغز به عضله می‌رسد، کلسیم به داخل سلول‌های عضلانی و پتاسیم به خارج از آنها حرکت می‌کند. 

این عمل منجر به یک فعالیت الکتریکی در طول عضله می‌شود که موجب انقباض عضله نیز می‌گردد. سپس هنگامی که بارهای الکتریکی نسبت به هم متعادل شوند از عضله رفع انقباض می‌شود. برای عمل طبیعی انقباض و ارتجاع عضلات نیاز به مقادیر کافی چربی و قند و اکسیژن است تا این مواد را تجزیه کنند. همچنین به غلظت کافی مواد معدنی سلولی هم نیاز است. 

بدون در نظر گرفتن عامل ایجاد کننده، درمان گرفتگی‌ها یکسان است. چنین عضله‌ای را باید توسط یک دست کشیده و به طور متناوب با دست دیگر آن را ماساژ داد. 

دلایل گرفتگی عضلات 

استفاده بیش از حد از عضلات، کم‌آبی بدن، فشار عضلانی یا قرارگیری در وضعیتی خاص برای مدتی طولانی هر کدام می‌توانند سبب گرفتگی عضلات شوند. به همین دلیل ورزشکارانی که پس از ورزش و بخصوص در آب و هوای گرم خسته شده و دچار کم‌آبی بدن می‌شوند، معمولا چنین شرایطی را تجربه خواهند کرد. 

یکی دیگر از انواع شایع گرفتگی عضلات نیز حالتی است که در طول شب رخ داده و بیشتر عضلات ساق پا و انگشتان را درگیر می‌کند. 

البته در بیشتر شرایط علت اصلی گرفتگی عضله مشخص نیست. گرفتگی عضلات اغلب مشکل خاصی نداشته و خطری ایجاد نمی‌کند اما در برخی موارد نیز بیماری‌ها و شرایط خاصی می‌توانند سبب ایجاد این حالت باشند. گرفتگی عضلانی گاهی بخشی از بیماری‌های تیروئید، کلیه، اعصاب، اختلالات هورمونی، دیابت و کم‌خونی نیز می‌تواند باشد. 

بهبود و پیشگیری 

چنانچه شما هم با چنین مشکلی رو‌به‌رو هستید، با اقداماتی خاص می‌توانید آن را بهبود بخشیده و شرایط بهتری ایجاد کنید. در این شرایط عضله آسیب‌دیده را کشش داده و به آرامی آن را مالش دهید تا آرام شود. بنابراین کشش و ماساژ مناسب و آرام می‌تواند به شما در این شرایط کمک کند. 

در این شرایط می‌توانید از گرما یا سرما نیز استفاده کنید. به عنوان مثال حوله‌ای گرم یا یک حمام آب گرم یا بسته‌ای یخ می‌تواند به آرام شدن عضله کمک کند.
برای این‌که از بروز این حالت پیشگیری کنید، بهتر است دقت داشته باشید تا بدنتان با کم‌آبی روبه‌رو نشود. به همین دلیل هر روز به مقدار کافی آب بنوشید و در زمان‌هایی که مشغول فعالیت هستید و این کار را در فواصل منظم تکرار کنید تا مشکلی ایجاد نشود. 

حتما به خاطر داشته باشید که قبل و بعد از هر ورزشی، عضله خود را به‌آرامی کشش دهید. اگر شما هنگام خواب دچار این وضعیت می‌شوید، قبل از رفتن به رختخواب این کشش‌ها را انجام دهید. ورزش سبک قبل از خواب هم می‌تواند برای پیشگیری از این وضعیت مفید باشد. 

گرفتگی عضلانی در هنگام شروع ورزش 

این مشکل معمولاً مربوط به عدم تعادل مواد معدنی است مثلا:
کاهش یا افزایش کلسیم، سدیم و یا پتاسیم مقادیر غیر طبیعی این مواد در خون منجر به انقباض عضله و جلوگیری از بازگشت آن به حالت اول است. 

برای تشخیص مقادیر غیر طبیعی این مواد آزمایش خون انجام می‌گیرد. گرفتگی‌هایی که به هنگام شروع ورزش رخ می‌دهد، می‌تواند به علت کم‌کاری تیروئید یا عدم توانایی عضله جهت تجزیه قند باشد. آزمایش آدرنالین خون برای بررسی عملکرد تیروئید انجام می‌شود. همچنین به منظور اطلاع از عملکرد عضله می‌توان از بیوپسی عضله استفاده نمود. 

مقادیر غیر طبیعی مواد معدنی معمولاً نشانه نوعی بیماری در بدن است. مقدار کم پتاسیم می‌تواند به علت استفراغ، مصرف مدرهای استروئید و شیرین بیان، اسهال یا بیماری‌هایی که بر جذب و نگه‌داری پتاسیم موثرند، باشد. در صورت تشخیص کمبود منیزیوم، حتماً باید یک بررسی کامل درباره علت این نقصان انجام داد. مقدار کم یا زیاد کلسیم در خون هیچگاه نمی‌باشد. 

در صورت وجود کلسیم غیر طبیعی در بدن باید به بیماریهای روده، کلیه یا غدد پاراتیروئید شک کرد. همچنین با مصرف بیش از حد ویتامین D نیز مقادیر غیر طبیعی کلسیم مشاهده می‌شود. 

مقدار کم نمک (سدیم) در خون از علل نادر گرفتگی عضلانی است. برنامه غذایی روزانه حاوی مقدار نمک کافی است و احتمال کمی وجود دارد که فرد دچار فقر سدیم شود. 

به عنوان مثال: در صورت ورزش شدید برای چندین ساعت در هوای گرم بدن به ۳۰۰۰ میلی گرم نمک احتیاج دارد. اگر فردی در هنگام مصرف غذا از اضافه کردن نمک خودداری کند و غذای او نیز بی‌نمک باشد. با این وجود میزان نمک دریافتی وی ۳۰۰۰ میلی گرم در روز می‌باشد. 

گرفتگی‌های عضلانی در ابتدای فعالیت عضلانی 

دلیل مهم در این حالت ناکافی بودن جریان خون در عضله می‌باشد. در هنگام استراحت، قطر شریان‌ها برای رساندن خون کافی به عضلات مناسب است. در جریان ورزش عضلات به مقدار بیشتری خون پراکسیژن نیاز دارند. اگر قطر شریان‌ها برای رساندن این مقدار خون به حد کافی نباشد، عضله به علت کمبود اکسیژن دچار گرفتگی می‌شود. 

گرفتگی‌های عضلانی پس از فعالیت شدید ورزشی 

از دست دادن آب بدن مهمترین عامل چنین گرفتگی‌هایی است. در فعالیت طولانی مدت، در هوای گرم مقدار زیادی مایعات از بدن دفع می‌شود. در این حالت حجم خون کاهش یافته و مقدار کافی خون برای رساندن اکسیژن به کلیه عضلات در حال ورزش وجود ندارد. در نتیجه عضلات در حال فعالیت، خون کافی دریافت کرده و به سمت اسپاسم پیش می‌روند. 

با نوشیدن آب قبل از فعالیت و هر ۱۵ دقیقه یک بار در حین فعالیت می‌توان از بروز چنین گرفتگی‌هایی پیشگیری نمود. 

گرفتگی‌های عضلانی در هنگام خواب 

گرفتگی عضلانی در هنگام خواب، معمولاً به علت فشردگی یک عصب یا رفلکس خاص عضلانی – تلزونی بوجود می‌آید. اگر در هنگام خواب فرد غلت بزند، ممکن است که عصبی تحت فشار قرار گیرد، در این هنگام یک پیام از محل فشردگی آغاز و به عضله مربوط به آن امتداد می‌یابد. در این هنگام عضله درست شبیه به هنگامی که پیام از مغز به سوی آن بیاید منقبض می‌شود. علت دوم این حالت‌، تشدید یک رفلکس طبیعی در بدن است. در هنگام غلت زدن در خواب، عضلات منقبض می‌شوند. این عمل باعث کشیدگی تاندون‌های متصل به عضله می‌شود. در تاندون‌ها، گیرنده‌هایی وجود دارند که در هنگام کشیدگی، پیام‌هایی به نخاع ارسال می‌نمایند. در این هنگام یک پیام به عضله رفته و باعث انقباض آن می‌شود. در این حالت فرد احساس گرفتگی دردناک می‌نماید. با کشش دادن به عضلاتی که معمولاً دچار گرفتگی می‌شوند، پیش از خواب، می‌توان از بروز این حالت جلوگیری کرد. 

بطور خلاصه: علل گرفتگی عضلانی 

- سیگنال‌های غیرطبیعی در اعصاب
- غلظت غیر طبیعی مواد معدنی در داخل یا خارج سلول‌ها
- عرضه ناکافی اکسیژن
- منبع ناکافی اکسیژن
- صدمه به سلول‌های عضلانی
- مقادیر غیر طبیعی هورمون‌ها یا آنزیم هایی که در انقباض عضله دخالت دارند 

توصیه‌های غذایی: 

بهترین توصیه‌های غذایی مواد غذایی بر اساس ارزش تغذیه‌ای که دارند به 4 گروه عمده تقسیم می‌شوند که هر وعده غذایی حداقل باید 3 گروه را در بر بگیرد: 

- گروه نان و غلات که منبع انرژی هستند. 

- گروه لبنیات که پروتئین و کلسیم آنها بسیار بوده و با هیچ گروه دیگری قابل مقایسه نیست (این گروه‌ حاوی ویتامین B2 هم هست). مصرف این گروه از مواد غذایی بسیار توصیه می‌شود، زیرا در صورت عدم دریافت کافی، دچار کمبود کلسیم و ویتامین B2 می‌شویم که عامل اصلی گرفتگی عضلانی شناخته شده‌اند؛ 

- گروه گوشت‌ و ماهی که حاوی پروتئین و آهن بوده و عدم مصرف‌شان سبب کمبود ویتامین B12 و کم‌خونی می‌شود؛ 

- و گروه چهارم که شامل میوه و سبزیجات است، هم موجب دریافت فیبر می‌شود و هم انواع ویتامین‌ها و املاح را به بدن می‌رساند. 

دکتر کشاورز خاطرنشان می‌کند: «حال اگر این چهار گروه مواد غذایی را به اندازه استفاده نکنیم، یا کم یا زیاد مصرف کنیم، تعادل املاح و مواد معدنی موجود در خون و سلول‌های بدن به هم خورده و گرفتگی عضلانی پیش می‌آید، بنابراین اصلاح رژیم غذایی راه‌حل اصلی است.» 

مکمل‌ ویتامین E دکتر کشاورز درباره لزوم مصرف مکمل‌های غذایی برای پیشگیری از گرفتگی عضلات می‌گوید: «اگر رژیم غذایی‌تان صحیح باشد، یعنی از همه گروه‌های غذایی که توصیه شد، مصرف کنید، دیگر نیازی به مصرف مکمل‌ها از جمله ویتامین E نیست. 

اما در ورزشکاران، به دلیل اینکه شب قبل از مسابقه مواد نشاسته‌ای و قندی بیشتری مصرف می‌کنند که ذخایر گلیکوژن‌شان بالا برود، در حین مسابقه سوخت ناقص انجام می‌گردد و به دنبال آن مواد سمی در بدن تولید می‌شود و برای از بین بردن این مواد و خنثی کردن آنها ممکن است توصیه شود مکمل‌های غذایی حاوی ویتامین E، مصرف کنند. 

فراموش نکنید که منابع غنی این ویتامین، انواع مغزها و روغن‌های گیاهی مثل روغن سویا، بادام، گردو، فندق، ذرت، دانه کتان و زیتون است.» 

مصرف چربی را کاهش دهید، زیرا رژیم غذایی چرب سبب کاهش جذب منیزیم و افزایش احتمالی دفع آن می‌شود. 

مصرف قند را هم کم کنید، چون خوردن مواد غذایی شیرین بدن را وادار می‌کند تا منیزیم را جهت متابولیزه کردن مواد قندی مصرف کند و کمبود این ماده معدنی رخ دهد. 

به عنوان توصیه آخر هم باید گفت که یا به کلی مصرف نوشابه‌های گازدار را قطع کنید یا مصرفشان را به حداقل برسانید، زیرا این نوشیدنی‌ها حاوی فسفات هستند و ذخایر کلسیم و منیزیم بدن را کاهش می‌دهند.
کد خبر: ۱۲۵۱۷۴
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۰ - ۱۰:۲۸
تعداد نظرات: ۹۲ نظر
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۹۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۶ - ۱۳۹۰/۱۲/۱۶
24
50
به مطلب اصلی اشاره نشده بود درمورد "دلیل گرفتگی ماهیچه" بیشتر وساده تر توضیح دهید.
پاسخ ها
حسین
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۹
پدر من دچار گرفتگی عضلات پا می شد .یه دوره پودر بیوالکترا مصرف کرد الان چند وقته دچار این مشکل نشده .پودر بیواکترا اگه اشتباه نکنم ترکیب منیزیم و کلسیم باید باشه
س کریمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۲
9
36
با سلام خیلی عالی بود
طاها
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۶
3
5
عاليه خيلي خوب بود
مرتضى
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۷
2
5
خيلي عالي بود ممنونم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۲ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۴
1
5
عالی بود متشکرم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۶
3
4
عالی بود
امیرحسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۰
2
4
ممنون مفید بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۳
1
6
جامع وکامل بود :-D
داریوش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۱۳ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۳
4
6
مرسی مفید بود ولی اگر تو هر استان اسم یک دکتر خوبم به عنوان راهنما معرفی کنید بهتر است
عرفان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۸
3
4
عالی بود مرسی
میلاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۵
3
2
ممنونم خیلی خوب بود
yusef
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۹
1
2
با سلام و خسته نباشید مطالب خوب بودند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۰
1
3
بسیار عالی بود
مونا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۰
0
3
با سلام و احترام
بسیار عالی
ممنون از راهنمایی خوبتون
زاهد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۲ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۰
3
2
جالب بود ولی جامع نبود.اگر کسی در اثر سرما ماهیچه بدنش دچار اسپانسم شده باشه و دچار درد شدیدی شده باشهبرای رفع درد باید چه کار کرد میتوان از چه داروی یا روشی برای رفع گرفتگی استفاده کرد. ممنون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۵
1
0
باسلام خوب بوداستفاده کردم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۵
0
1
باسلام خوب بوداستفاده کردم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۶ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۶
0
0
خیلی‏ ‏خوب‏ ‏بود‏ ‏
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۲
0
1
عالی عالی متشکرم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۳
0
1
عالی عالی متشکرم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۲ - ۱۳۹۴/۰۹/۱۶
0
0
ممنون . خوبه خدا حفظتون کنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۴ - ۱۳۹۴/۰۹/۱۶
1
0
ممنونم. خدا حفظتون کنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۹/۲۲
0
1
عالی بود اجرتان با خدا
مهدي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۳ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۹
0
0
عالي بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۲ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۲
0
0
بسیار عالی دقیق واضح کامل
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۸ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۶
0
0
عالی متشکرم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۴ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۳
0
0
عالی بود متشکرم
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۳
0
0
خیلی مفید بود
بهروز عبدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۳ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۹
0
0
بسیار عالی وجامع بودد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۷ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۶
0
0
متشکرم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۷ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۶
0
0
بسیار مفید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۶
0
1
بسیار مفید، متشکرم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۱/۰۸
2
0
کافي نبود چگونه درد را برطرف کنيم خيلي درد سختي هست
احسان دزفول
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۱/۱۱
0
0
مرسی خوب بود
سعید غلامی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۱/۱۴
0
0
عالی بودممنون
مرضیه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۳
0
1
من یکبار شدید در قفسه سینم رخ داد هم امپول زدم هم قرص ... خوب شدم بعد 6ماه دوباره شدم
سمیرا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۹
0
0
خوب وجامع بود متشکرم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۹
0
0
عالیه واقعا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۱
0
0
سلام ممنون ازراهنماییهایتان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۲/۳۰
0
0
خیلی خوب بود.ممنون
داکتر نصیر
|
Afghanistan
|
۰۱:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۰
0
1
سلام خدمت شما: من مشکل عضلات گرفتگی دارم و تاحالا مشکلم حل نشده نگران استم !!! تمام راه ها را انجام دادم اما نتیجه قناعت بخش نبوده است
بامزی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۵
1
0
خیلی خوب بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۸
0
0
عالی بود
افشار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۳
0
0
ممنون خیلی عالی بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۱
0
0
مرسی عالی بود
الهه عطایی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۲
0
0
سلام من 30سالمه وحدود یک ساله خیلی دچار گرفتگی می شوم بیشتر بازو و ران قفسه سینه ولی نمیدونم علت چیه میشه من رو راهنمایی کنید
ممنون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۶
0
2
عالی بود ممنون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۰
0
0
دست شمادردنکندخوب بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۵
0
0
بسيار شيوا و مفهوم توضيح داديد خيلي ممنون
کبری مجدیان از هلند
|
Netherlands
|
۱۱:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۶
0
0
ممنون از شما استاد بزرگوار بسیار شیوا و پر مفهوم منکه استفاده کردم
سحر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۱ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۲
0
0
خوب بود. ممنون
سحر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۱ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۲
0
0
خوب بود.
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
0
0
خیلی خوب بود ولی اگر داروهای مکنل را هم مخصوصا داروهای داخلی را مشخص می کردندبهتر بود.
سعیده
|
Turkey
|
۲۰:۴۰ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۵
0
1
بسیار زیاد استفاده کردم
ح مختاری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۶
0
1
باید امتحان کنم ممنون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۷
0
1
عالی بود
ناشناس
|
Netherlands
|
۰۵:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۰
0
1
باسلام. من هم وقتی باد سرددر زمستان و تابستان بادکولر به مچ پا مخورد درخواب با دردشدید ازدردفریاد یاخداکمک کن خیلی زجراوره ازشما تشکر کنم
اميد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۰ - ۱۳۹۵/۰۵/۳۱
0
1
خيلى اموزنده بود
ممنون
محمد مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۹
1
0
سلام. عالی و کامل بود. ممنون
کاوه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۳
0
1
اگه بشه دوره درمان راهم بگویید چند روز طول میکشد تاخوب شود.
ليلا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۷
0
2
خيلي ممنون.من فكر كنم از كم آبي باشه چون من روزي يه ليوان آب هم بزور ميخورم.بيشتر ميخورم شايد بهتر شدم
شهناز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۰
0
0
سلام دستتون درد نکنه از راهنمایی کاملتون.من مدتهاست که گرفتار دردها ی عضلانی هستم .البته کم کاری تیریید هم دارم ولی با این راهنمایی ها امیدار شدم که درمانی برای دردم هست.
الي
|
Germany
|
۱۱:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۵
0
0
سلام. ممنون از اطلاعاتتون. من شوهرم ٣٣ سالشه و دچار اسپاسم مفصلي ميشه به حدي كه گاهي نميدونم از درد يا از انقباض عضله ادرار ميكنه. ممنون ميشم راهنمايي كنيد. وقت خوش
Ali
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۶ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۸
0
0
سلام.من۴۵سالمه. دو سالی هست که این مشکل رو دارم ولی جدیدن بامصرف غذاهای بامزاج گرم بهترم وگاهی اصلا نمیگیره مثلاصبح ها شیره انگورکه میخورم خیلی بهترم فکر میکنم بیشترین علتش مصرف زیاد غذاومیوه های سرد.جهت اطلاع عرض کردم امیدوارم مفید باشه
جعفر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۲
0
0
سلام من بعداز چندساعت فوتبال شب هنگام خواب یا قبل خواب پام میگیره که ازجا میپرم بایدکشش بدم یا راه برم تا ول کنه علت چیه ممنون
شاحرخ
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۹/۳۰
0
0
برایم اطلاعات مفیدی هست باید مطالب شمارواجراکنم ,پاینده باشی
شاحرخ
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۹/۳۰
1
0
برایم اطلاعات مفیدی هست باید مطالب شمارواجراکنم ,پاینده باشی
مرتضی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۷
0
0
ممنونم خوب بود ولی کافی نبود عدم کفایتش هم ارائه نشدن درمان گرفتگی عضله بصورت فوری بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۰
1
0
سلام خسته نباشید داداشم متولد1380هستش دوبار انگشتای پاش گرفت بخاطر مشکلاتی هم که داشتیم خانوادگی عصبی هستیم شاید بخاطر همین .

و بابام هم متولد1337 چندبار تاالان اینجورشده خیلی دادو فریاد کرد اولینبارفصل تابستان بود دکتر که رفتیم گفت نمک بدنش کم شده الان دیگه نمیدونم باید براشون چکارکنیم.


میخوام راهدحل دوتامشکل بفهمم.
شهناز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۸
0
0
خیلی عالی بود،لذت بردیم،
اسماعیل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۴
0
0
ممنون از شما بسیار اموزنده بود.
اسماعیل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۴
0
0
ممنون از شما بسیار اموزنده بود. اگه داروهای که جهت رفع مشکل بیان میشد دیگه کامل کامل بود.
پری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۹ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
0
0
سلام خسته نباشید من ۲۲ سالمه هر روز صبح که ازخواب بلندمیشم انگشتای دستم میگیره بطوری که نمیتونم باز وبستشون کنم بعد کم کم رفع میشه به دکتر مراجعه کردم اون با سوزن کف دستم عصب هاموتحریک کرد اولاخوب بود ولی باز شروع شده راه درمانش چیه
نازی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۸ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۰
0
0
این مطالب خیلی بهم کردد خیلی منون از راهنمایی هاتون
ناشناس
|
Italy
|
۲۰:۰۴ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۰
0
0
مرسی خوب بود ولی من یه سوال دارم آیا حساسیتهای دارویی هم باعث گرفتگی عضلات میشه
موسوى
|
United Arab Emirates
|
۱۰:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۵
0
0
سلام ممنون از سايت خوبتون، سپاسگزارم بابت اطلاعات خوب و دقيقي كه براى سلامتى افراد جامعه ارائه مى دهيد.
مدت طولانى هست كه پوست پشت م وتا حدودى روى دستهايم تيره شده است ،علت آن چيست و راه درمان آن چگونه است ؟
با تشكر وسپاسگزارى
رستمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۵
0
0
من دو ساله خیلی گرفتگی عضله دارم بخصوص قسمت گردن به پایین دیگه کلافه شدم همیشه چسب درد میزنم تا اروم بشم.
مرضیه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۴
0
0
من امروز سمت چپم هم بی حس بود هم گرفته بودسمت راستم فقط گرفتگی داشت میشه بگی علت چی بود ممنون میشم جوابم رو بدین سریع خیلی درد دارم
مرضیه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۴
0
0
من امروز سمت چپم هم بی حس بود هم گرفته بودسمت راستم فقط گرفتگی داشت میشه بگی علت چی بود ممنون میشم جوابم رو بدین سریع خیلی درد دارم
ابوالفضل حسینی پور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۰
0
0
سلام،پاهام خودبه خود درحین کار بادردزیاد جمع میشه بمدت سه دقیقه ای نفس کشیدن رو سخت میکنه تا پاهام باز بشه ولی خیلی خیلی دردش زیاده راهنمایی کنید علت چیه
ستاره
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۰۸
0
0
سلام مطالبتون خیلی مفید بود
من 16 سالمه ولی دچار مشکل گرفتگی عضلات پشت ساق پا در خواب میشم متاسفانه درد زیادی داره و برای مدت دو سه دقیقه طول میکشه ولی روز بعد ماهیچه ام درد میکنه امیدوارم راهکاراتون به دردم بخوره
مهتاب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۰۸
0
0
سلام
به همه دوستانی که دچار گرفتگی عضلات پا میشن توصیه میکنم که اگر وقتی که دچار این مشکل میشید انقدر دردتون شدید هست که نمی تونین روی پاتون بایستید(مثل خودم)دراز بکشید و یه نفر دیگه پا رو صاف به سمت بالا بیاره و کف پا رو به سمت صورت هل بده و با دست دیگه ماهیچه رو ماساژ بده خودم این کار رو انجام میدم و گرفتگی خیلی زودتر از بین میره
ناهیو
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
0
0
بسیار عالی بود خیلی اطلاعات گرفتم . روشهایی را که گفتید امتحان می کنم انشاالله که نتیجه بگیرم .
ارزو
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
0
0
فوق العاده بود بسیاااار جامع ممنون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۲
0
0
عالی بود
مریم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
0
0
سلا م وقت بخیر مطالب خیلی خوب و کامل بود
Mohsen
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۷
0
0
خیلی ممنون واقعا خیلی مفید بود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۵
0
0
عالی بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۵
0
0
عالی بود ممنون
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۸
0
0
سلام مطالب خیلی خوب بود من دو سالی هست دچار این مشکل هستم ولی واسه من لحظه ای نیست و همیشه در ناحیه لگن این دردو دارم که البته صبح عالی هستم به پزشک روماتیسم مراجعه کردم ولی اصلا تاثیری نداشت اینم باید بگم که من روزی حدودا 30 نخ سیگار می‌کشیم یکی دو بار روزه گرفتم بدنم خیلی آروم بود میشه لطفا بگین علت درد من چیه؟ راستی آزمایش تخصصی روماتیسم هم دادم منفی بود
دیگه واقعا خسته شدم ممنون
MINA
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۵
0
0
من کلا عضولاتم میگیره ولی درد نداره. موقع پیاده شدن از ماشین یا بالا رفتن از پله حتی عطسه کردن و.. حتی چندبار نزدیک بود بر اثر خوردن نوشیدنی خفه شم.
علتشم کم اب خوردنه.
ولی مشکلم اینه ک چجوری به خوردن اب علاقه پیدا کنم
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
x