در یکصد و پنجاه و نهمین نشست اوپک مطرح شد؛
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: رئیس اوپک با بیان اینکه سفته بازی‌ها سبب بی ثباتی در بازار نفت می‌شود، گفت: ارزش واقعی سبد نفتی اوپک از اول سالجاری تنها 16 درصد افزایش داشته، در صورتی که قیمت اسمی آن با رشد 24 درصدی همراه بوده است.

یکصد و پنجاه و نهمین نشست اوپک و نخستین نشست این سازمان در سال جاری میلادی به ریاست ایران و با سخنرانی سرپرست وزارت نفت از ساعاتی پیش در وین آغاز به کار کرد.

محمد علی آبادی ضمن خیر مقدم به تمام حاضران در نشست 159 اوپک گفت: من به سه وزیر جدید، عبدالکریم لعیبی، وزیر نفت عراق، محمد البصیری، وزیر نفت کویت و محمد بن صالح الساده وزیر صنعت و انرژی قطر که برای نخستین بار در نشست اوپک حضور می یابند خیر مقدم ویژه عرض می کنم. همچنین به جونی موسی شیخ، نماینده هیئت عامل نیجریه در اوپک برای حضور در این نشست به نمایندگی از کشور نیجریه خوشامد می گوییم.به

علی آبادی همچنین از حسین الشهرستانی، شیخ احمد عبدالله الصباح و عبدالله بن حمد العطیه وزیران پیشین کشورهای عراق، کویت و قطر به خاطر تلاشهایشان تشکر و قدردانی کرد.

وی افزود: ما از آخرین نشست اوپک در کیتو اکوادور در دسامبر 2010 تاکنون شاهد تحولات بسیاری در بازارهای جهانی نفت خام بوده ایم، در این مدت با افزایش بی ثباتی و روند افزایشی قیمت های جهانی نفت خام رو به رو بوده ایم. رئیس کنفرانس اوپک ادامه داد: مدتی در آوریل 2011 بهای سبد نفتی اوپک از مرز 120 دلار برای هر بشکه نیز فراتر رفت. وی گفت: بهای نفت خام شاخص های دبلیو.تی.آی و برنت دریای شمال در اوایل ماه مه حدود 17 دلار کاهش یافت، اما با وجود افت بهای نفت از رکورد خود همچنان قیمت ها همچنان بالاتر از سطوح 6 ماه گذشته هستند.

علی آبادی تصریح کرد: با نگاه به روند تغییر نرخ ارز و تورم می توان فهمید که موضوع بسیار پیچیده تر است، ارزش واقعی سبد نفتی اوپک از اول سال جاری تنها 16 درصد افزایش داشته، در صورتی که قیمت اسمی آن با رشد 24 درصدی همراه بوده است.

وی عنوان کرد: سرمای زود رس زمستان و پیش بینی ها درباره تقاضای جهانی نفت خام و سرمایه گذاری ها در بخش های نفتی را از عوامل افزایش بهای نفت در آن زمان برشمرد. وی همچنین یادآور شد: که بازارهای جهانی نفت خام تحت تاثیر تحولات سیاسی منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا و زلزله و سونامی شدید ژاپن بوده است. علی آبادی اظهار داشت: همچنان تردیدهایی درباره روند بهبود شرایط اقتصادی جهان وجود دارد، در حالی که همچنان رشد اقتصادی جهان از سوی اقتصادهای در حال توسعه به ویژه چین و هند خواهد بود، با این وجود همچنان نگرانی هایی درباره رشد اقتصادی جهان وجود دارد.

وی گفت: ادامه نرخ بیکاری، بحران بدهی ها در کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاری های اقتصادی (او.یی.سی.دی) و افزایش نرخ تورم در جهان از جمله تردیدها و نگرانی های پیش روی روند رشد اقتصادی جهان به شمار می رود. رئیس کنفرانس اوپک عنوان کرد: 6 ماه گذشته بازارهای جهانی نفت خام شاهد تحولات بسیاری بوده است، با این وجود بنیادهای بازار همچنان در شرایط خوبی به سر می برد و به دنبال تلاشهای فراوان اوپک هم اکنون نفت کافی در بازارهای جهانی موجود است، اعضای اوپک ظرفیت مازاد تولید کافی دارند و سطح ذخیره سازی ها متناسب است. علی آبادی یادآور شد: با این وجود ظرفیت مازاد تولید کافی در بخشهای پایین دستی وجود ندارد که این موضوع به کمبود انواع نفت خام شیرین مربوط می شود، همچنان با وجود کمبود کلی، بنیادهای کنونی برای ثبات بازار کافی هستند.

وی گفت: بنابراین زمانی که ما درصدد کسب بینش بیشتر درباره بی ثباتی های اخیر در بازار نفت هستیم، توجه ما به سوی بخشهای مالی معطوف می شود. رئیس کنفرانس اوپک گفت: از آخرین نشست اوپک فعالیت های سفته بازی در بازار بورس نیویورک به اوج خود رسیده است. علی آبادی تصریح کرد: سفته بازی ها سبب بی ثباتی در بازار نفت می شود و این بی ثباتی با بنیادهای های بازار ارتباطی ندارد و تلاش دولتهای مصرف کننده برای کاهش سفته بازی ها در بازار نفت همچنان الزامی است.

وی بار دیگر ضمن تاکید بر تعهد اوپک نسبت به تثبیت بازارهای جهانی نفت خام گفت: هر دو قشر تولید کننده و مصرف کننده از ثبات بازارهای جهانی نفت خام سود می برد، بنابراین تولید کنندگان و مصرف کنندگان برای تحقق این هدف با یکدیگر همکاری کنند. رئیس کنفرانس اوپک عنوان کرد: اوپک همیشه برای حمایت از رشد اقتصاد جهانی عرضه نفت کافی به بازارهای جهانی را تضمین کرده است، مصرف کنندگان نیز باید برای پایداری این ثبات با ما همکاری کنند.

علی آبادی در پایان اعلام کرد: ما باید بازارهای جهانی نفت خام در چند ماه آینده را به دقت زیر نظر داشته باشیم و تصمیم گیری های لازم را در این باره بگیریم.
کد خبر: ۱۲۸۹۲۹
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۰ - ۲۰:۱۱
تعداد نظرات: ۲ نظر
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۳:۰۳ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۸
0
0
"علی آبادی !برو اوپک (مثل فوتبال) درست کن وبرگرد."
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۳:۳۷ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۸
0
0
ماشاالله در اين مملكت ما آچار فرانسه خوب جا افتاده.
جناب آقاي علي آبادي چندمين جلسه بود كه بعنوان وزير در اين نشست شركت كرديد؟
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
x