کد خبر: ۸۷۱۳۹
تاریخ انتشار : ۳۱ فروردين ۱۳۸۸ - ۰۹:۴۳
تعداد نظرات: ۲۳ نظر
بر اساس گزاش دیوان محاسبات در سال 85 و 86 مشخص شد
خباز: دولت هر روز 7 تخلف انجام داده است
آفتاب‌‌نیوز :  آفتاب: مخبر کمیسیون اقتصادی مجلس هشتم تصریح کرد: «بر اساس گزارش دیوان محاسبات 1463 تخلف در بودجه 86 اتفاق افتاده که به شرح زیر است: 1- پرداخت غیرقانونی 228 مورد، 2- عدم رعایت قانون محاسبات 154 مورد، 3- عدم رعایت شرایط عمومی پیمان 151 مورد، 4- عدم رعایت تبصره‌های بودجه 147 مورد، 5- عدم رعایت قانون برنامه چهارم که اجرای آن از دستورات رهبری است 135 مورد، 6- عدم رعایت قانون تجارت 115 مورد،7- سایر تخلفات مالی 530 مورد که جمع آن 1463 مورد می‌شود». 

محمدرضا خباز در گفتگو با خبرنگار اقتصادی آفتاب تاکید کرد: «خواسته ما از دیوان محاسبات این بوده که دستگاه به دستگاه به طور مجزا تخلفات دولت را مشخص کند که این موضوع را نیز برای ما مشخص ساخته است».

وی توضیح داد: «بر اساس گزارش دیوان محاسبات، وزارت نفت پرتخلف‌ترین وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها با 335 مورد تخلف است».

مخبر کمیسیون برنامه و بودجه افزود: «وزارت صنایع رتبه دوم تخلف از قانون را در سال 86 با 300 مورد تخلف دارد و وزارت نیرو در جایگاه سوم متخلفین از قانون با 224 مورد تخلف است».

نماینده کاشمر گفت: «اگر بخواهیم به وزارتخانه‌ها دولت مدال تخلف بدهیم، باید مدال طلای تخلف را به وزارت نفت، مدال نقره تخلف را به وزارت صنایع و مدال برنز انجام اقدامات غیر قانونی را به وزارت نیرو بدهیم».

وی تصریح کرد: «بر اساس محاسباتی که بر مبنای این گزارش انجام داده‌ام اگر از 365 روز سال 200 روز، روز کاری حساب شود، دولت در هر روز 7 تخلف از قانون انجام داده که این نشان دهنده آن است که دولت با احترام به قانون نگاه نمی‌کند و قانون‌شکنی را آن‌طور که باید، بد نمی‌داند».

وی با ذکر روایتی از امیرالمومنین مبنی بر اینکه کسی که بدی کار زشت خود را بد نداند بزرگترین گناه را مرتکب شده است گفت: «دولت اگر کار اشتباه خود را اشتباه نداند بزرگترین گناه را انجام داده است چرا که در صدد اصلاح خود برنمی‌آید».

خباز با بیان اینکه اصولگرایی به بیان و حرف نیست خاطرنشان کرد: «این تخلفات را متاسفانه عده‌ای انجام می‌دهند که خود را اصولگرا می‌دانند در حالی که اصولگرای اصیل باید قانون‌گرای اصیل باشد. درواقع هرکه قانونگراتر است را اصولگراتر و هرکه قانون‌گریزتر است را باید اصول رهاتر دانست».

نماینده کاشمر در مقایسه گزارش تفریغ بودجه 86 با گزارش تفریغ بودجه 85 که در آن بیش از 2000 مورد تخلف گزارش شده بود گفت: «دولت در سال 85، 2000 تخلف از قانون و در سال 86، 1463 تخلف انجام داده است. بنابراین تخلفات آن از نظر تعداد نسبت به سال 85 کمتر است اما از نظر مبلغ 54 درصد از بودجه به صورت غیرقانونی هزینه شده یعنی بیش از نصف بودجه غیرقانونی هزینه شده است».

وی با اشاره به اینکه گزارش تفریغ بودجه 87 نیز در دیوان محاسبات تا 9 ماه سال ارزیابی و آماده شده است اعلام کرد: «این گزارش در 6 ماه اول سال جاری در مجلس قرائت خواهد شد». 

مخبر کمیسیون اقتصادی مجلس در بخش دیگری از گفتگو با خبرنگار اقتصادی آفتاب درباره برخی اظهار نظر‌های مخالف با قرائت گزارش تفریغ در مجلس گفت: «ما ارائه گزارش تفریغ بودجه را از وظایف اصلی دیوان محاسبات می‌دانیم و این گزارش باید هر سال بعد از فراغت از بودجه از سوی دیوان به مجلس ارائه شود».

وی در مورد زمان ارائه این گزارش به مجلس نیز اظهار داشت: «این گزارش باید در زمانی به مجلس ارائه شود که نمایندگان بتوانند بر اساس آن در حین بودجه‌ریزی جدید مسیرهای انحراف دولت از قانون را مسدود و راه‌های سوءاستفاده را قطع کنند».

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس هشتم تصریح کرد:‌ «اگر بر اساس گزارش دیوان دولت در بودجه‌های گذشته نتواسته است وظایف قانونی خود را انجام دهد در سال جدید نمایندگان سعی در بستن راه‌های سوءاستفاده و تعریف الزامات جدید در اجرای آن می‌کنند تا دولت در چارچوب بودجه حرکت کند».

این نماینده مجلس تاکید کرد: «در دولت‌های بعد از انقلاب و حتی در زمان جنگ و بعد از آن هیچ دولتی به اندازه دولت نهم تخلف و بی‌انظباطی مالی نداشته است. و از این نظر دولت نهم را باید به عنوان دولتی ممتاز شناخت». 

به اعتقاد خباز چنین بی‌انظباطی به دلیل نگاه مسئولان آن به نحو انجام امور کشور است: «مسئولان دولت برخی مواقع اعلام می‌کنند که انقلابی عمل می‌کنیم و از این رو با هزینه‌های شتابزده و بی‌محابا در بودجه به اسم اقدام انقلابی مواجه می‌شویم». 

وی گفت: «انحراف از آنجا آغاز شد که دولت به اسم انقلابی کار کردن ضوابط را زیر پا گذاشت و بدون توجه به قانون و بودجه از درآمدها هزینه کرد». 

مخبر کمیسیون اقتصادی گفت: «اگرچه سوء استفاده شخصی از تخلفات نشده اما وقتی که بودجه کشور از مسیر اصلی خود خارج شود، چه علت سوء استفاده و اختلاس باشد چه سوء مدیریت و چه انجام هدف و میل خاصی، ضرر آن برای کشور یکی است».  

خباز با بیان اینکه برخی عمل خلاف قانون را خلاف شرع نیز می‌دانند افزود: «امام(ره) بیش از هر شخصی انقلابی عمل می‌کرد اما همواره بر رعایت قانون و حرکت همه در چهارچوب آن تاکید داشت. بنابراین شکستن ضوابط و قانون از طرف دولت به اسم انجام اقدامات انقلابی، قابل قبول و توجیه پذیر نیست». 

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۲۳
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۱۸ - ۱۳۸۸/۰۱/۳۱
0
0
یادم نمی رود که وقتی انتخابات بود دارو دسته بعضیها ، آقای رفسنجانی را از نظر مالی و دزدی زیر سوال بردند . حال خداوند آنچنان رسوایشان کرد تا دیگر با آبروی کسی برای رسیدن به اهداف خود بازی نکنند، آن هم رفسنجانی عزیز.
ما این دولت را شناختیم.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۲۴ - ۱۳۸۸/۰۱/۳۱
0
0
بابا این دولتی ها بی تقصیرند. این بندگان خدا نمی خواستند که 1 میلیارد گم بشه که.فقط یه کم ولخرجی کردند دیگه. مثلا چاوز پول خواست دادن. یا مثلا غزه مهمتر از ماهاست.پول باید واسه اونا خرج می شد....
بیچاره خاتمی باج نمی داد و آنهمه متهد پیدا کردیم.حالا کلی باج می دیم و باز متحدینمان با آمریکا هم رفیق شدند...
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۳۱ - ۱۳۸۸/۰۱/۳۱
0
0
می دانم مطلب مرا درج نمی کنید ولی می دانم لا اقل خوانده می شود.
یک وجدان منصف بعد از اثبات یقینی تخلفات بیید میزان کارکرد های دولت ها را با میزان تخلف آنها مقایسه کند و بعد آمار دهد.
دقیقا مثل دو خودرو یی است که یکی حرکت نمی کند و داخل پارکینگ است و دیگری دائما در حال تردد
اصلا قیاس این دو خودرو برای درصد تصادف و تخلف کاری اشتباه است.
امید دارم بی غرض این مطلب را بخوانید
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۴۹ - ۱۳۸۸/۰۱/۳۱
0
0
سایت آفتاب وابسته به اصلاح!!! طالبان خبری را در تیتر خود نوشته که این جمله معروف امام راحل به یادم آمد

(اگرمبارزه با آمریکا ارتجاع است ما مرتجعیم)

حال اگر خدمت به محرومین و مبارزه با آمریکا و پیشرفتهای چشمگیر علمی خلاف است دولت احمدی نژاد خلافکار است!!!؟؟؟....

قضاوت با خوانندگان

ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۴۹ - ۱۳۸۸/۰۱/۳۱
0
0
تو را به خدا آقای روحانی یا آقای قالیباف یکی از شما کاندیدا شوید ما به احمدی نژاد رای نمی دهیم و نمی خواهیم که به اصلاح طلبها هم رای دهیم
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۵۰ - ۱۳۸۸/۰۱/۳۱
0
0
در ضمن عین خبر شما را در وبلاگ
م درج کرده ام
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۰۳ - ۱۳۸۸/۰۱/۳۱
0
0
آقایان به اسم اصول گرا هستند. اصول گرایی که اصول را رعایت نکند چه اصولگرایی است؟
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۰۳ - ۱۳۸۸/۰۱/۳۱
0
0
نمی دانم چه بگویم . شاید این هم از مصادیق عدالت علوی باشد.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۵۰ - ۱۳۸۸/۰۱/۳۱
0
0
بهتر است دوستان فرق پیشرفت ایران را با پیشرفت دولت احمدی نژاد بدانند.
پیشرفت ها مربوط به آقای احمدی نژاد نیست ، بلکه مربوط به ایران است. همانطور که 1 میلیارد مربوط به مردم ایران نیست و مربوط به دولت است. پس پیشرفت ها را به خود نچسبانید. اگر بقیه بودند ما خیلی بیشتر پیشرفت می کردیم.
قضاوت با شما.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۳۷ - ۱۳۸۸/۰۱/۳۱
0
0
هر دولتی روزنامه ها را محدود کند ریگی در کفش دارد.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۱۷ - ۱۳۸۸/۰۱/۳۱
0
0
دولتی که با رای ...... بالا بیاید چه انتظاری ازش دارید
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۳۳ - ۱۳۸۸/۰۱/۳۱
0
0
واقعا جای تاسف دارد این قانون شکنی دولت نشان دهنده ی ضعیف بودن مجلس است. اگر مجلس به وظیفه قانونی خودعمل کند و با این تخلفات انگونه که باید برخورد کند دولت به خود اجازه چنین قانون شکنی نخواهد داد.متاسفانه نمایندگان مردم در مجلس به وطایف خود به طور کامل عمل نمیکنند و بعضا در مقابل قدرت دولت از خود نرمش نشان میدهند و یا چون خود با دولتمردان دارای عقاید مشترک سیاسی هستند چشمهای خود را بر روی این تخلفات و سو مدیریتها می بندند.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۴۳ - ۱۳۸۸/۰۱/۳۱
0
0
تازه فهمیدم چرا اقای احمدی نژاد دیگه حرفی از افشای متخلفان اقتصادی نمیزند هر چند محض رضای خودش اسم یک نفر را هم نگفت.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۴۳ - ۱۳۸۸/۰۱/۳۱
0
0
دولت نهم کاری به جز تخلف و دروغ به مردم نکرده است .
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۵۱ - ۱۳۸۸/۰۱/۳۱
0
0
متاسفانه دولت احمدي نژاد بيشتر از همه دم از انقلاب و امام مي زند و از طرف ديگر كارهاي خلافي كه انجام مي دهد آبروي انقلاب و امام را مي برد و البته تاريخ هميشه همينطور بوده كه عدهاي با شعارهاي دهان پر كن بر سر كار مي آمدند و لي در عمل به شعارهاي خود اعتقادي نداشتند
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۵:۵۵ - ۱۳۸۸/۰۱/۳۱
0
0
اينها تخلفات بودجه اي مستقيم دولت هستند كه زود خودشان را نشان ميدهند ولي دولت در اين چهارسال تخلفات ديگري هم داشته است از جمله اينكه حدود 35 شهرستان غيرقانوني و بيش از 50بخش و حداقل 80 شهر غيرقانوني هم تصويب كرده كه مجلس نه از آنها خبردار شده و نه ميلي به پيگيري آنها داشته. اين مصوبات غيرقانوني ميزان بودجه هاي جاري را به نحو چشمگيري افزايش داده به طوري كه مقدار قابل توجهي از پولهاي بيت المال صرف خريد ميز و صندلي و تابلو و... بدون كمترين بازدهي شده است. جالب است كه اين مصوبه هاي تقسيمات كشوري برعكس شعار عدالتخواهانه دولت فقط در مناطق مرفه و براي جلب نظر عده اي سرمايه دار انجام شده و كمترين توجهي به مناطق محروم و نا امن نشده است.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۶:۱۵ - ۱۳۸۸/۰۱/۳۱
0
0
کدام برنامه ؟برنامه ای که خاتمی برای دولت احمدی نژاد ترسیم کرد ؟ تا کنون همچو دولت پرکاری را ندیدیم .این دولت بسیاری از موانع را برای دولتهای بعدی هموار نمود . و انشالله در آخرین کار خودش قانون نظام هماهنگ را اجرا می نماید . کدام دولت در پرونده اش چنین کارهایی کرد .سیاست خارجی عزتمندانه،شروع روند کاهش وابستگی به بنزین ،شروع و انجام قسمتی از اصل 44 و دادن سهام ،سفرهای استانی ،فعالیت گسترده در زمینه مسکن وشروع روند کاهش قیمت مسکن و تورم و پیشرفتهای علمی روز افزون در زمینه هسته ای ،ماهواره ،پزشکی و.... خوب است با دیده انصاف بنگریم
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۷:۱۳ - ۱۳۸۸/۰۱/۳۱
0
0
ضمن تشکر ازدیوان محاسبات ،مجلس محترم باید درمقابل خلافهای دولت به دادن آمار و اطلاعیه اکتفا نکند بلکه عدم کفایت سیاسی واقتصادی دولت را درمجلس پیگیری کنند و رای به عدم مشروعیت دولت صادرنمایند . تا عدالت ایجاد گردد
باتشکر- شهروند علاقمند به سرنوشت کشور
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۷:۴۶ - ۱۳۸۸/۰۱/۳۱
0
0
با سلام، آن دوستانی که اشاره به خدمت به محرومین و مبارزه با آمریکا و پیشرفتهای چشمگیر علمی و یا مقایسه دو خودرو کرده اند واقعاً معتقدند که خدمت ، مبارزه ، پیشرفت و حرکت ملازم است با بی قانونی و بعضاً تخلف؟ حقیقتاً با خود فکر نکرده اند چرا دولت نهم سازمان برنامه که از مهمتر ین ارگانهای کنترلی نظام بود را منحل کرد؟ ضمن احترام به تمامی موفقیتهای علمی که در چند شاخه مکرراً مطرح میشود آیا واقعاً این فعالیتها نشان دهنده پیشرفتهای اصولی و همه جانبه است؟
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۹:۰۴ - ۱۳۸۸/۰۱/۳۱
0
0
فقط دعایی می کنم برای تمام ایرانیان:
خدایا ایرانیان عزیز را از خواب آمدن دولتی جدید با به ثمر رساندن خواسته های غیر مشروع ( پیشرفت ذکر شده ) بیدار فرما.

دولت کریمه احمدی نژاد با تمام قدرت به راه خود ادامه خواهد داد و دشمنان بی اطلاع را شکست خواهد داد.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۰:۳۶ - ۱۳۸۸/۰۱/۳۱
0
0
از اینکه سایتی در ایران پیدا شده که اعمال اشتباه و خلاف قانون و علم اقتصاد این دولت را با جرات و دقت موشکافی و به اطلاع مردم می‌ رساند خوشحال و متشکرم.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۲:۰۱ - ۱۳۸۸/۰۱/۳۱
0
0
کسانی که تحمل ندارند ببینند که یک دولتی حامی مردم است اینگونه حرف ها را می زنند وگرنه احمدی نژاد به فکر مردم است
ناشناس
|
IRELAND
|
۰۴:۳۹ - ۱۳۸۸/۰۳/۰۲
0
0
برادر من کدوم uزت رو تو دنیا داریم؟ بنده چند ماهی تو ایرلند بودم به خدا همون فرودگاه که رسیدم کار بقیه 15 ثانیه طول می کشید من 15 دقیقه معطل شدم تا اثر انگشت بگیرن و عکس و مدارکم چک بشه و ... خیلی بهم برخورد اما انتظارش رو داشتم. هر چی باشه وحشی هستیم خب!!! اونا من و شما رو که نمی شناسن رئیس جمهوری که مدام دم از نابودی میزنه رو می شناسن.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x