اخبار روز ایران و جهان | آفتاب نیوز

نیروهای دولت عراق برخی اعضای کتائب حزب الله را بازداشت کردند

بازتاب حمله دولت عراق به حشدالشعبی؛ عراق در آستانه تنشی جدید و خطرناک؟

بازتاب حمله دولت عراق به حشدالشعبی؛ عراق در آستانه تنشی جدید و خطرناک؟
"کاظمی به "مایک پمپئو" وزیر خارجه امریکا وعده داده که جلوی راکت‌پرانی‌ها به سوی سفارت امریکا در بغداد را خواهد گرفت. او راه دشواری در پیش دارد چرا که حشد الشعبی و دیگر گروه‌های شبه نظامی شیعه درون نهاد‌های سیاسی عراق نیز نفوذ دارند".
به نظر می رسد برای بردن ترامپ در انتخابات ماه نوامبر خیلی دیر شده است

تجربه بوش و کارتر درباره انتخاب دوباره ترامپ به ما چه چیزی را می گوید؟

صحنه‌ای تحقیرآمیز و شوم‌ برای دونالد ترامپ؛ سرنوشت کارتر و بوش پدر در انتظار ترامپ؟
چه خبری شوم‌تر از این برای انتخاب دوباره ترامپ که او ببیند محل برگزاری سخنرانی‌اش آن هم در ایالتی با پایگاه رای قابل اطمینان برای جمهوری‌خواهان در سال‌های گذشته به چنین وضعی دچار شده است.
خیانت در امانت رفیق آقای رئیس جمهور

تصاویری دیده نشده از دختران مخفی پوتین

تصاویر| دختران مخفی پوتین لو رفتند
در یکی از عکس‌ها فرزندان مخفی پوتین در کتابخانه و در عکسی دیگر در حال بازی بیلیارد و در مهمانی‌ای خصوصی دیده می‌شوند. این عکس‌ها به دنبال طرح شکایت حقوقی به ارزش ۱۱.۶ میلیون پوند علیه "سرگئی پوگاچف" بانکدار روس منتشر شده‌اند.
از رابطه عاطفی پنهانی با او در سفارت اکوادور و بچه دار شدن آنان

تصاویر| افشاگری معشوقه جولیان آسانژ

تصاویر| افشاگری معشوقه جولیان آسانژ
معشوقه "جولیان آسانژ" بنیانگذار سایت افشاگر ویکی‌لیکس فاش کرده که چگونه وضعیت را به گونه‌ای مدیریت کرد که به صورت پنهانی دو فرزند داشته باشند.
ترامپ امیدوار است وضعیت انتخاباتی در آمریکا را به نفع خود تغییر دهد

انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا و پاندمی کرونا؛ نقشه ترامپ برای پیروزی مجدد چیست؟

انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا و پاندمی کرونا؛ نقشه ترامپ برای پیروزی مجدد چیست؟
به نظر می‌رسد ترامپ صرفا بر روی احیای اقتصاد امریکا برای پیروزی دوباره در انتخابات تمرکز دارد. او احتمالا با خود می‌گوید کدام پاندمی؟ پاندمی کرونا موضوع مهمی نیست. این در حالی است که در ۲۱ ایالت امریکا دولت او در تحت کنترل درآوردن بحران شکست خورده است.
گسترش جنبش مقاومت مدنی و به دور از خشونت علیه دونالد ترامپ

سرپیچی از فرمان رئیس‌جمهور؛ روند پایان "ترامپ" آغاز شده/ ‌اگر "جو بایدن" رئیس‌جمهور آمریکا شود، چه خواهد شد؟

سرپیچی از فرمان رئیس‌جمهور؛ روند پایان
قدرت مستبد وابستگی کاملی به میزان اطاعت نیرو‌های نظامی از فرامین او دارد. زمانی که نیرو‌های مسلح از اطاعت از شخص او ممانعت ورزند کار دیکتاتور پایان یافته است. رد درخواست مطرح شده از سوی ترامپ برای استقرار نیرو‌های نظامی از سوی وزیر دفاع او خود نوعی سرپیچی از خواسته وی بود. روند سرپیچی از فرامین او آغاز شده است.
ترامپ به جای مدیریت بحران، گلف بازی و توئیت منتشر می‌کند

"دوره ترامپ را پایان یافته قلمداد کنید؛ او دیگر رئیس‌جمهور آمریکا نیست"

"یک رئیس جمهور زمانی که ملت‌اش در بحران‌های متعدد به سر می‌برند وظیفه دارد اوضاع را مدیریت کند در غیر این صورت دیگر رئیس‌جمهور نیست. توئیت‌های او حاوی اتهام‌زنی به هیلاری کلینتون، اوباما، سیاستمداران سیاهپوست و رسانه‌ها هستند. توئیت‌های او نشان می‌دهند که وی توان مدیریت اوضاع را ندارد. او فاقد شکیبایی است، از تجمعات نفرت دارد و از گذشته و تاریخ درس نمی‌گیرد. کاخ سفید دوره او در بی‌نظمی همیشگی به سر می‌برد. اطرافیان او نیز حقایق را بیان نمی‌کنند بلکه عده‌ای پادو و چاپلوس هستند".
سطح همکاری و روابط فعلی امریکا و چین به شدت کاهش پیدا کرده است

جنگ سرد آمریکا و چین در شرایط کرونایی؛ کمونیست‌ها پیروز می‌شوند؟

جنگ سرد آمریکا و چین در شرایط کرونایی؛ کمونیست‌ها پیروز می‌شوند؟
"شیوع ویروس کرونا باعث کاهش سطح روابط چین و امریکا به پایین‌ترین سطح ممکن از زمان گشایش دروازه‌های چین به سوی جهان در سال ۱۹۷۸ میلادی به این سو شده است. اکنون دو قدرت جهانی یعنی چین و آمریکا در تمام عرصه‌ها در حال رقابت با یکدیگر هستند از جمله جنگ سایبری و بازی موش و گربه دائمی دو کشور در دریای چین جنوبی. رقابت دو کشور برای سلطه بر فناوری‌های قرن بیست و یکم نیز در جریان است. این نوع رقابت از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به این سو بی‌سابقه بوده است. اکنون با جنگ سرد دومی مواجه هستیم.

کرونا چه تاثیری بر جنگ‌های خاورمیانه دارد؟

کرونا چه تاثیری بر جنگ‌های خاورمیانه خواهد گذاشت؟
مراکز درمانی در سوریه در جریان حملات شیمیایی هدف قرار گرفته‌اند. این تاکتیکی مورد استفاده در جریان جنگ سوریه بوده است. به نظر نمی‌رسد شیوع کرونا مانع از ادامه این روند شود. در ادلب منطقه تحت کنترل مخالفان اسد در سوریه این نگرانی وجود دارد که شیوع کرونا باعث شود تا دولت سوریه و متحدش روسیه از پاندمی جاری به عنوان اهرمی برای فشار بر اروپا و ترکیه استفاده کنند. هزاران پناهجوی آلوده به کرونا از طریق ادلب می‌توانند از مرز‌ها عبور کنند و به خصوص وارد ترکیه شوند. حملات نظامی مسکو و دمشق در ادلب می‌تواند این روند را تشدید کند.

حمایت میلیاردر‌های دموکرات از بایدن برای شکست دادن ترامپ

حمایت میلیاردر‌های دموکرات از بایدن برای شکست دادن ترامپ
از جمله میلیاردرهای دموکرات دره سیلیکون که در پشت پرده از "جو بایدن" برای شکست دادن ترامپ حمایت مالی می‌کنند می‌توان به "رید هافمن" بنیانگذار لینکدین، "داستین موسکوویتز" از بنیانگذاران فیس بوک، "لورن پاول جابز" بیوه "استیو جابز" بنیانگذار اپل و "اریک اشمیت" مدیر عامل سابق گوکل اشاره کرد.
بی‌اعتنایی بولسونارو نسبت به کرونا، باعث خشم مردم برزیل شده است

خاویر بولسونارو، رئیس‌جمهور متهم به "قتل" که با خونسردی هات داگ می‌خورد

خاویر بولسونارو، رئیس‌جمهور متهم به
خاویر بولسونارو، در خیابان با خونسردی هات داگ خرید و مشغول خوردن آن بود. زمانی که او در برازیلیا پایتخت برزیل هات داگ و نوشابه می‌خورد بیش از ۹۶۵ نفر از برزیلی‌ها به صورت روزانه بر اثر ابتلا به کرونا در حال جانباختن بودند.
در سالیان اخیر بیش از ۳۵۰۰ برده از دست داعش نجات یافته‌اند

ناگفته‌های زن ایزدی که سال‌ها از سوی داعشی‌ها مورد تجاوز قرار گرفته بود

ناگفته‌های زن ایزدی که سال‌ها از سوی داعشی‌ها مورد تجاوز قرار گرفته بود
داعشی‌ها در آگوست سال ۲۰۱۴ میلادی به جامعه ایزدی‌ها در ارتفاعات سنجار در عراق حمله کردند. آنان صد‌ها نفر را به قتل رساندند و بیش از سه هزار زن و دختر جوان را ربودند. لیلا می‌گوید کودکان در بازار قاچاق انسان داعشی‌ها با قیمت ۳۵ دلار و برخی زنان بعضا با قیمت اندک ۵۰ دلار نیز خرید و فروش می‌شدند. لیلا چندین سال در اسارت داعش به عنوان برده جنسی بوده و هشت مرد مالک او بوده‌اند.
رامی مخلوف، ثروتمندترین مرد سوریه که پسر دائی بشار اسد است

آیا شکافی میان مسکو و دمشق ایجاد شده؟ پوتین چه نقشی در نزاع میان اسد و پسر دایی‌اش دارد؟

آیا شکافی میان مسکو و دمشق ایجاد شده؟ پوتین چه نقشی در نزاع میان اسد و پسر دایی‌اش دارد؟
مسکو هنوز هم بدیلی برای اسد متصور نیست و نمی‌خواهد حکومت او دچار بی‌ثباتی شود. اگرچه قدری رابطه مسکو و دمشق ناهموار شده، اما بعید به نظر می‌رسد که کرملین در حال حاضر کارزاری را علیه اسد راه اندازی کند.
غیبت «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی و شایعه‌ها در مورد آینده این کشور

اگر رهبر کره شمالی فوت کند چه خواهد شد؟ چه سناریوهایی امکان‌پذیر هستند؟

اگر رهبر کره شمالی فوت کند چه خواهد شد؟ چه سناریوهایی امکان‌پذیر هستند؟
محتمل‌ترین گزینه برای جانشینی احتمالی "کیم جونگ اون" ۳۶ ساله، "کیم یو جونگ" خواهر اون است که قدرتمندترین چهره در کره شمالی پس از برادرش محسوب می‌شود. گزینه دیگری که البته احتمال به قدرت رسیدن‌اش بعید به نظر می‌رسد "کیم جونگ چول" برادر بزرگتر کیم جونگ اون است که ممکن است در نهایت از سایه بیرون آمده و خود را نشان دهد.
کتائب حزب‌الله، کاظمی را از متهمان اصلی فراهم‌سازی عملیات ترور سردار سلیمانی می‌داند‌

آیا نخست‌وزیر جدید عراق از اتهام نقش داشتن در ترور سردار سلیمانی رهایی خواهد یافت؟

آیا نخست‌وزیر جدید عراق از اتهام نقش داشتن در ترور سردار سلیمانی رهایی خواهد یافت؟
در عراق گروه کتائب حزب‌الله، کاظمی را از متهمان اصلی فراهم‌سازی بستر عملیات امریکا برای ترور ژنرال سلیمانی و "ابو مهدی المهندس" در بغداد می‌داند‌.
ویروس کرونا باعث مرگ بیش از ۱۰۰ هزار نفر در جهان شده است

برندگان و بازندگان نظم نوین جهانی در دوران پساکرونا کدام بازیگران خواهند بود؟

برندگان و بازندگان نظم نوین جهانی در دوران پساکرونا کدام بازیگران خواهند بود؟
پرسش اصلی این است که پاندمی کرونا چگونه باعث رقابت برای کسب مقام رهبری جهانی خواهد شد و کدام کشور‌ها موثرترین پاسخ را برای مقابله با ویروس کرونا ارائه داده‌اند. دیپلمات‌ها و سفرا به شدت در حال دفاع از عملکرد دولت‌های خود در مدیریت بحران هستند و در برابر انتقادات موضع گیری کرده و از خود دفاع می‌کنند.
پیش‌بینی‌ها درباره جهان پساکرونا؛

جهان پساکرونایی چگونه دنیایی خواهد بود؟ کارشناسان چه می‌گویند؟

جهان پساکرونایی چگونه دنیایی خواهد بود؟ کارشناسان چه می‌گویند؟
تاریخ همواره توسط فاتحان نوشته شده است. جهان پساکرونایی نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود. دولت‌هایی که کرونا را مهار کنند برندگان دوره پساکرونا خواهند بود. نظام جهانی تحت فشار قرار خواهد گرفت و در نتیجه آن شاهد منازعات بیشتر درون و بین کشور‌ها خواهیم بود.

کناره‌گیری جرمی کوربین؛ رهبر جدید حزب کارگر کیست و چه رویکردی خواهد داشت؟

کناره‌گیری جرمی کوربین؛ رهبر جدید حزب کارگر کیست و چه رویکردی خواهد داشت؟
استارمر از هواداران ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا و از مخالفان برگزیت بوده است. او یک وکیل دادگستری و متخصص در مسائل حقوق بشر است.
سایت "المانیتور" به نقل از منابع آگاه نظامی روس مطرح کرد

آیا روسیه قصد فروش تسلیحات به ایران و بستن آسمان تهران به روی تهدیدات خارجی را دارد؟

آیا روسیه قصد فروش تسلیحات به ایران و بستن آسمان تهران به روی تهدیدات خارجی را دارد؟
با افزایش سطح تنش در روابط ایران و امریکا به دنبال ترور ژنرال سلیمانی به نظر می‌رسد در حلقه تصمیم‌گیرندگان نظامی روس این باور ایجاد شده که فروش تسلیحات به ایران به نفع تهران و مسکو خواهد بود.
قدرت‌های خارجی با ورود به جنگ و حمایت از طرفین مختلف درگیری بر شدت آن افزوده‌اند

جنگ لیبی؛ کدام کشورهای خارجی از کدام بازیگران لیبیایی حمایت می‌کنند؟

جنگ لیبی؛ کدام کشورهای خارجی از کدام بازیگران لیبیایی حمایت می‌کنند؟
امارات متحده عربی از اصلی‌ترین حامیان نیرو‌های تحت امر حفتر است و تسلیحات پیشرفته به آنان ارائه کرده که خود نقض قطعنامه ممنوعیت صادرات تسلیحات به لیبی مصوب سال ۲۰۱۱ از سوی سازمان ملل است. حفتر فرمانده خودخوانده گروه موسوم به ارتش ملی لیبی از حمایت هوایی امارات برخوردار است و گفته می‌شود اماراتی‌ها پهپاد‌های چینی لونگ را در اختیار آنان قرار داده‌اند که قابلیت تهاجمی دارند. همچنین، گفته شده که نیرو‌های حفتر سامانه دفاع هوایی روسی Pantsir S-۱ را در اختیار دارند. امارات حفتر را عاملی مناسب برای سرکوب نیرو‌های اسلامگرا از جمله اخوانی‌ها می‌داند و به همین خاطر از او حمایت می‌کند.

۵ لحظه از عجیب‌ترین تبلیغات دولتی درباره "کیم جونگ اون"، رهبر کره شمالی

۵ لحظه از عجیب‌ترین تبلیغات دولتی درباره
اگر کسی به شما بگوید فردی در سه سالگی قادر به رانندگی است احتمالا خواهید گفت: "خب، با ماشین اسباب بازی پلاستیکی می‌شود در این سن رانندگی کرد"! با این حال، معلمان در مدارس کره شمالی دستکم آن‌گونه که گزارش شده از سال ۲۰۱۵ میلادی به دانش آموزان می‌گویند که کیم از سن ۳ سالگی قادر به رانندگی با خودروی واقعی بوده است!
از توهین ترامپ به افسران ارشد آمریکایی تا رفتار تحقیرآمیز با تیلرسون بر سر برجام

افشای یک جلسه جنجالی ترامپ

افشای یک جلسه جنجالی ترامپ
در کتاب تازه منتشر شده‌ای به بدرفتاری از جمله برخورد تحقیرآمیز و توهین آمیز دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا با مقام‌های ارشد نظامی و اطرافیان نزدیک‌اش اشاره شده است.
بازتاب و پیش بینی پیامدهای رویدادهای پرتلاطم اخیر در عراق

تشدید بحران در عراق؛ ترامپ به دنبال بهانه برای حمله به ایران است؟

تشدید بحران در عراق؛ ترامپ به دنبال بهانه برای حمله به ایران است؟
کریستین ساینس مانیتور: تحولات اخیر عراق موضع ترامپ در فشار علیه ایران را تضعیف خواهد کرد/ المانیتور: ترامپ با اقدام علیه کتائب حزب الله در عراق می‌خواهد بهانه‌ای برای اقدام نظامی مستقیم علیه ایران پیدا کند/ حمله امریکا علیه کتائب حزب‌الله کار را برای واشنگتن در عراق و مبارزه علیه داعش و تروریسم دشوارتر خواهد ساخت / نشنال اینترست: ممکن است جنگ امریکا در عراق پس از حمله اخیر علیه کتائب حزب الله گسترش یابد/ میدل ایست آی: علیرغم افزایش هزینه‌ها، حمله اخیر امریکا باعث تقویت و استحکام بیش‌تر روابط تهران با شبه نظامیان مورد حمایت‌اش در عراق خواهد شد
کابوس دولت عراق تشدید منازعه ایران و امریکا در خاک آن کشور است

پیامدهای حمله آمریکا به حشدالشعبی؛ آیا واشنگتن و تهران قصد رویارویی در خاک عراق را دارند؟

پیامدهای حمله آمریکا به حشدالشعبی؛ آیا واشنگتن و تهران قصد رویارویی در خاک عراق را دارند؟
ایران سرمایه‌گذاری گسترده‌ای برای تعمیق نفوذ خود از عراق تا سوریه و لبنان انجام داده و حاضر نیست از دستاورد‌های استراتژیک خود چشم‌پوشی کند؛ حتی اگر تحریم‌های امریکا تحقق این پروژه را برای ایران دشوارتر ساخته باشد.
سفارتخانه‌های امریکا در جهان چند بار مورد حمله قرار گرفته‌اند؟

تاریخچه حمله به سفارتخانه‌های امریکا

مهمترین حملات علیه سفارتخانه‌های امریکا در طول تاریخ
در این گزارش، مهم‌ترین حملات علیه دیپلمات‌ها، کنسولگری‌ها و سفارتخانه‌های امریکا در طول تاریخ را می‌خوانید.
موارد مرتبط با استیضاح در قانون آمریکا چیست و پس از آن چه اتفاقی روی خواهد داد؟

چرا صد روز آینده برای "دونالد ترامپ" کلیدی خواهد بود؟

چرا صد روز آینده برای
روزهای آینده برای "دونالد ترامپ" رییس‌جمهوری امریکا روز‌هایی کلیدی و حساس خواهد بود و مشخص خواهد ساخت که آیا او می‌تواند دومین دور ریاست‌جمهوری خود را ادامه دهد و در انتخابات مجددا پیروز شود یا خیر.
کره‌شمالی چگونه مردمش را کنترل می‌کند؟

۱۰ نکته درباره سانسور وحشتناک در کره‌شمالی

۱۰ نکته درباره سانسور وحشتناک در کره شمالی
بنابر این گزارش، مهندسان کره‌شمالی نرم‌افزار علامت‌گذاری‌ای را ایجاد کرده‌اند که اساسا هر فایل رسانه‌ای که در دستگاهی باز شود تگ کرده و مورد رصد قرار می‌دهد؛ چه آن دستگاه رایانه باشد چه گوشی تلفن همراه. در نتیحه، اگر فردی فیلمی خارجی را در دستگاه خود تماشا می‌کند این فایل تگ شده و ردیابی می‌شود.
موضوع برنامه هسته‌ای ایران در صدر اولویت‌های آژانس خواهد بود

مدیرکل جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی کیست و چه مواضعی درباره ایران دارد؟

مدیرکل جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی کیست و چه مواضعی درباره ایران دارد؟
گروسی دیپلماتی باتجربه است که در فاصله سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ میلادی مناصب بلندپایه‌ای در آژانس داشته و با مقام‌های ایرانی نیز در زمان مذاکرات هسته‌ای در ارتباط بوده است.
همه چیز در لبنان معلق مانده و آینده‌ای نامعلوم‌ پیش روی آن کشور است

سرنوشت "عروس خاورمیانه" چه خواهد شد؟ ۳ سناریوی احتمالی برای لبنان پس از استعفای حریری

سرنوشت
معترضان خواستار تشکیل دولتی تکنوکرات بدون وابستگی‌های جناحی و سیاسی هستند. با این حال، چهره‌های اصلی سیاسی در برابر این خواست مقاومت می‌کنند. معترضان می‌گویند تقسیم‌بندی فرقه‌ای و مذهبی فعلی مناصب حکومتی باعث گسترش فساد و فقدان پاسخگویی حکومت شده است.

پروژه ارتش آمریکا برای خلق "ماشین‌های سرباز"

پروژه ارتش آمریکا برای خلق
در این پروژه همچنین قرار است با اتصال یک حسگر عصبی به مغز، توانایی‌های ارتباطی انسان با ماشین و بالعکس را بهبود بخشد.
آب و هوا
  • ۲۴°
  • ۳۲°
نیازمندیها
تامين كننده راه كارها و راه حل هاي نوين امنيت شبكه و اطلاعات