اخبار روز ایران و جهان | آفتاب نیوز

آیا جو بایدن، اسرائیل را قربانی توافق با ایران خواهد کرد؟

آیا اسرائیل می‌خواهد توافق در وین را با اقدامی ناگهانی برهم بزند؟

آیا اسرائیل می‌خواهد توافق در وین را با اقدامی ناگهانی برهم بزند؟
"جیک سولیوان" مشاور امنیت ملی دولت بایدن، "آنتونی بلینکن" وزیر خارجه امریکا و "رابرت مالی" نماینده امور ایران دولت بایدن همگی عقیده دارند که بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران ضروری است. اسرائیل، اما درباره توافق با ایران نگران است و باور دارد این توافق باعث گسترش نفوذ ژئوپولیتیک ایران در خاورمیانه خواهد شد.
هند و پاکستان دو کشور هسته‌ای که از مقابله با کرونا عاجز هستند

اکسیژن مهمتر است یا اورانیوم؟

اکسیژن مهمتر است یا اورانیوم؟
مدیریت ناکارآمد و بد در مقابله با شیوع کرونا در هند و پاکستان ثابت کرد که اکسیژن از اورانیوم مهم‌تر است. این دو کشور هر دو درگیر بحران حاد بهداشت عمومی به دلیل شیوع ویروس کرونا هستند. هند برای بیماران کرونایی کپسول اکسیژن ندارد و پاکستان توانایی خرید واکسن را ندارد. با این وجود، هر دو کشور مسلح به سلاح هسته‌ای کماکان بخش عمده بودجه ملی‌شان را به هزینه‌های نظامی اختصاص می‌دهند و وضعیت همه گیری کرونا در هند کابوس‌وار است.
تلاش دولت چین برای نسل‌زدایی مسلمانان، تغییر قرآن و انجیل با هدف انطباق با ارزش‌های سوسیالیستی

چین و سرکوب مسلمانان اویغور؛ شری غیرقابل بازگویی

چین و سرکوب مسلمانان اویغور؛ شری غیرقابل بازگویی
در منطقه به اصطلاح خودمختار "شی جیانگ" در چین، دولت آن کشور مرتکب جنایات علیه اقلیت مسلمان اویغور شده است جنایتی که انزجارآور است. "نوری ترکل" کمیسیونر امریکا در امور آزادی مذهبی در جهان به "نیوزویک" می‌گوید:"شری غیر قابل بازگویی در چین علیه اویغور‌ها در حال روی دادن است".
فرصت زیادی برای دیپلماسی هسته‌ای ایران و امریکا باقی نمانده است

وضعیت پیچیده برجام و روابط ایران و آمریکا؛ بعد از دولت روحانی چه خواهد شد؟

وضعیت پیچیده برجام و روابط ایران و آمریکا؛ بعد از دولت روحانی چه خواهد شد؟
ارنست مونیز" وزیر انرژی سابق امریکا گفته بود تنها ده هفته برای آمریکا به منظور پیشرفت دیپلماسی جدی با ایران وجود دارد. مونیز وزیر انرژی دوره دوم دولت اوباما که در مذاکرات هسته‌ای منجر به برجام در سال ۲۰۱۵ میلادی نقش مهمی داشت، در گفتگو با "سی ان بی سی" می‌گوید: فرصت کمی باقی مانده و دولت بایدن باید هر آنچه می‌تواند را پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران انجام دهد".
از فاجعه چرنوبیل به عنوان بدترین حادثه هسته‌ای تاریخی یاد شده است

۵ افسانه در مورد فاجعه هسته‌ای چرنوبیل

۵ افسانه در مورد فاجعه هسته‌ای چرنوبیل
برخی از گزارش‌ها تحت عنوان "زندگی در حال شکوفایی در اطراف چرنوبیل" و مجموعه عکس‌هایی از "شکوفایی طبیعت اطراف چرنوبیل" منتشر شده که ممکن است این تصور را ایجاد کند که طبیعت به دلیل فاحعه هسته‌ای بهبود یافته با این وجود، این ایده نادرست است. اکنون گونه‌های کمتری از حشرات، پرندگان و پستانداران نسبت به دوره قبل از فاجعه در اطراف چرنوبیل وجود دارند. این موضوع نشان می‌دهد که فاجعه هسته‌ای به نفع طبیعت نبوده است. برعکس حتی ۳۵ سال پس از فاجعه زمین آن منطقه هنوز توسط تشعشعات آلوده شده و یک سوم آن به دلیل وجود عناصر اورانیوم با نیمه عمر بیش از ۲۴ هزار سال است.
براساس گزارش آمریکا، محمد بن سلمان دستور قتل خاشقجی را داده است

انتشار گزارش سیا چه هزینه‌ای برای "ولیعهد عربستان" خواهد داشت؟

انتشار گزارش سیا چه هزینه‌ای برای
ایده‌آل‌ترین نتیجه، محاکمه "محمد بن سلمان" به عنوان متهم اصلی در دادگاهی در خارج از عربستان خواهد بود. در صورت عدم مصادره اموال "محمد بن سلمان" در خارج از عربستان و عدم وصع تحریم مالی علیه او وی اجازه خواهد یافت تا به نادیده گرفتن ارزش‌ها و هنجار‌های بین‌المللی ادامه دهد".
"شلیک کنید تا آن‌ها بمیرند"؛ گزارشی از پلیس‌های فراری میانمار به هند

فرار افسران میانماری به هند؛ نمی‌خواستیم به مردم معترض شلیک کنیم

فرار افسران میانماری به هند؛ نمی‌خواستیم به مردم معترض شلیک کنیم
"پنگ" به همراه شش افسر دیگر از پذیرش دستور تیراندازی ممانعت ورزیدند. در بیانیه‌ای که آنان به صورت دسته‌جمعی منتشر کرده‌اند ذکر شده که با آغاز "نافرمانی مدنی" و "تظاهرات" به ما فرمان تیراندازی به سوی معترضان داده شد در آن زمان بود که ما نمی‌خواستیم به سوی مردمی که به صورت مسالمت‌آمیز خواست‌شان را بیان می‌کردند شلیک کنیم".

تصاویر| روز زن در کشور‌های مختلف جهان چگونه گذشت؟

تصاویر| روز زن در کشور‌های مختلف جهان چگونه گذشت؟
فعالان حقوق زنان همزمان با ۸ مارس (۱۸ اسفند)، روز جهانی زن، در شهرهای مختلف جهان دست به تظاهرات زدند. در پاریس، پایتخت فرانسه، هزاران تن به خیابان‌ها آمدند و چندین کیلومتر راهپیمایی کردند. در بریتانیا نیز فعالان حقوق زنان تظاهراتی را در ۶ شهر برگزار کردند که بخشی به دلیل همه‌گیری کرونا به صورت آنلاین برگزار شد. در اسپانیا نیز بیش از ۳۵۰۰ نفر در خیابان‌های مادرید، پایتخت، گرد هم آمدند و با ماسک بر صورت و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی مراسم بزرگداشت این روز را به جا آوردند.
"ریچارد نفیو" که در جریان مذاکرات هسته‌ای نقش داشت، به تیم بایدن پیوسته است

چه کسانی به رئیس‌جمهور آمریکا درباره ایران مشاوره می‌دهند؟

با تیم خاورمیانه‌ای جو بایدن آشنا شوید؟ چه کسانی به رئیس‌جمهور آمریکا درباره ایران مشاوره می‌دهند؟
مقام‌های تازه که برخی از آنان زیر نظر "مک گورک" کار کرده بودند سیاست امریکا را در مورد سخت‌ترین بحران‌ها در سرتاسر جهان مدیریت خواهند کرد. به نظر می‌رسد علیرغم هدف‌گذاری بایدن برای تمرکز بر روی چین، تیم بایدن مجبور شود به تمرکز بر روی خاورمیانه ادامه دهد چرا که قصد دارد ایران را پای میز مذاکرات هسته‌ای بازگرداند و برای برقراری صلح در یمن جنگ‌زده تلاش کند.
جلوگیری از نزدیک شدن ایران به امریکا به نفع دولت نتانیاهو خواهد بود

مخالفان سرسخت برجام فعال شدند؛ تندروها به دنبال چه هستند؟

مخالفان سرسخت برجام فعال شدند؛ تندروها به دنبال چه هستند؟
منطق مخالفان توافق هسته‌ای و مذاکره با ایران حصول توافقی بهتر نیست. مخالفان توافق با ایران به دنبال عدم توافق با ایران هستند. آنان می‌خواهند هیچ طرفی با ایران رابطه و همکاری تجاری و دیپلماتیک نداشته باشد. برای بسیاری از مخالفان سرسخت برجام هدف اصلی تغییر رژیم در تهران است. آنان می‌خواهند حکومت فعلی ایران با حکومتی دیگر جایگزین شود. این طیف بیش‌تر در میان جمهوری خواهان و نمایندگان آنان در کنگره حضور دارند.
حامیان برجام اکنون نیز از مذاکره دوباره احتمالی ایران و امریکا حمایت می‌کنند

سکوت دولت‌های عربی و لابی اسرائیل درباره مذاکره احتمالی ایران و آمریکا؛ پشت صحنه چه خبر است؟

سکوت دولت‌های عربی و لابی اسرائیل درباره مذاکره احتمالی ایران و آمریکا؛ پشت صحنه چه خبر است؟
اسرائیل، عربستان و امارات هم چنان نگران اهداف ایران هستند و می‌خواهند در هر توافق تازه‌ای با ایران علاوه بر مسئله هسته‌ای موضوع برنامه موشکی ایران و فعالیت‌های منطقه‌ای آن کشور نیز گنجانده شود.
دستیار سابق اوباما، نماینده ویژه امور ایران در دولت بایدن شد

خشم تندروهای آمریکایی و اسرائیلی از یک انتخاب جو بایدن؛ "رابرت مالی"، نماینده ویژه امور ایران کیست؟

خشم تندروهای آمریکایی و اسرائیلی از یک انتخاب جو بایدن؛
به گفته یک مسئول ارشد وزارت خارجه ایالات متحده،‌ جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا رابرت مالی،‌ دستیار سابق باراک اوباما را به سمت نماینده ویژه دولت خود در امور ایران منصوب کرده است. مخالفت محافظه‌کاران امریکایی با مالی بدان خاطر است که دولت بایدن می‌خواهد مسیر معکوس ترامپ را در قبال ایران بپیماید. انتصاب "مالی" پیامی از سوی بایدن به ایران درباره جدیت او برای احیای برجام است.
کنگره آمریکا پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری را تایید کرد

در روز سیاه کنگره آمریکا چه گذشت؟ طرفداران تئوری توطئه «کیو-‌انان» کیستند و چه می‌گویند؟

در روز سیاه کنگره آمریکا چه گذشت؟ طرفداران تئوری توطئه «کیو-‌انان» کیستند و چه می‌گویند؟
عصر چهارشنبه در میانۀ شنیدن اظهارات موافقان و مخالفان آرای الکترال تایید شده هر ایالات، گروهی از هواداران دونالد ترامپ که در مقابل کاپیتول دست به تجمع زده بودند، به سمت ماموران یورش برده و سپس داخل ساختمان کاپیتول شده و برای حدود چهار ساعت آن را با اشغال خود درآوردند.

تصاویر| رویارویی قرون وسطایی سربازان چینی و هندی در رودخانه

تصاویر| رویارویی قرون وسطایی سربازان چینی و هندی در رودخانه
چین مدعی شده که نیروهای آن کشور خواستار حل و فصل مسالمت‌آمیز بودند اما نیروهای هندی حمله را علیه آنان آغاز کردند.
دولت چین اعضای بدن اعدام‌شدگان را برای آزمایشات از بدن آنان خارج می‌کند

تصاویر| روش‌های اعدام در چین؛ از ون‌های سیار تزریق موادکشنده تا جوخه‌های تیرباران

تصاویر| روش‌های اعدام در چین؛ از ون‌های سیار تزریق موادکشنده تا جوخه‌های تیرباران
اکنون شیوع اعدام از طریق تزریق ماده کشنده به دلیل ارزان بودن و مخفی بودن ماهیت آن در چین متداول شده است. نکته جالب توجه آن است که اکثریت قابل توجهی از مردم چین موافق مجازات اعدام هستند.
سنگر‌های شوروی تبدیل به مراکز شکنجه بازداشت شدگان شده‌اند

تصاویر| سیاهچاله‌های پوتین؛ جایی که زندانیان شکنجه و مثله شدند

تصاویر| سیاهچاله‌های پوتین؛ جایی که زندانیان شکنجه و مثله شدند
عکس‌ها نشان می‌دهند این مراکز در واقع به سیاهچاله‌هایی برای شکنجه تبدیل شده‌اند. این سنگر‌ها در شرق اوکراین در نزدیکی مرز روسیه واقع شده‌اند.

معمای غیبت همسر رهبر کره شمالی؛ "ری سول جو" کجاست؟

معمای غیبت همسر رهبر کره شمالی؛
گمانه‌زنی دیگر آن است که رابطه "ری" و "کیم" با یگدیگر خوب نیست و آنان با یکدیگر وقت نمی‌گذرانند. شاید علت این موضوع آن باشد که کیم احساس کرده همسرش بیش از او توجهات را به سوی خود جلب می‌کند؛ از مدل مو گرفته تا نوع لباس پوشیدن‌اش؛‌ این چیزی است که یک دیکتاتور آن هم در کشوری مردسالار نمی‌تواند آن را تحمل کند.

تصاویر| ۵ سلاح روسی که عربستان عاشق خرید آن است

تصاویر| ۵ سلاح روسی که عربستان عاشق خرید آن است
عربستان سعودی بار‌ها برای خرید سامانه دفاع هوایی موشکی اس - ۴۰۰ روسیه ابراز تمایل کرده است. در سال ۲۰۰۹ و ۲۰۱۷ میلادی خبر‌هایی منتشر شده بود مبنی بر آن که ریاض با مسکو بر سر خرید اس - ۴۰۰ به توافق رسیده است. این توافق در مراحل نهایی خود بود. با این حال، قرارداد در سال ۲۰۱۹ میلادی تکمیل نشد. در سال ۲۰۲۱ میلادی، روند تکمیل قرارداد ناتمام ماند و به نظر می‌رسید به علت ترس عربستان سعودی از مواجه شدن با مجازات‌های تحریمی امریکا در صورت خرید تسلیحات از روسیه بود.
پیش‌بینی متفکران و صاحب‌نظران جهانی درباره سال ۲۰۲۱

جهان در سال ۲۰۲۱ و دوران پساکرونا چگونه خواهد بود؟

جهان در سال ۲۰۲۱ و دوران پساکرونا چگونه خواهد بود؟
با توجه به تاخیر پیش آمده در تولید واکسن، ویروس کرونا به این زودی‌ها از بین نمی‌رود. به همین دلیل باید منتظر تغییر و تحولات سریعی در جهان به خصوص در چشم‌انداز جهانی شدن باشیم. پیش‌بینی می‌شود بخش اعظمی از شرکت‌ها نتوانند به وضعیت پیش از دوره پاندمی بازگردند. به نظر می‌رسد از این پس ‌گرایی نیروی محرکه اصلی در کشور‌های جهان باشد. در نتیجه، زنجیره ارتباطات و تعهدات بین‌المللی کشور‌ها در تعاملات تجاری با یکدیگر متزلزل‌تر خواهد شد. میلیون‌ها نفر در شرایط سختتری قرار خواهند گرفت و نهاد‌های بشردوستانه و بهداشتی جهانی با با چالش رشد ملی‌گرایی و مشکلات در تامین نیاز‌های مالی‌شان مواجه خواهند بود.

آیا حمله هواداران ترامپ به کنگره، نمادی از تهاجم علیه دموکراسی‌های غربی بود؟

آیا حمله هواداران ترامپ به کنگره، نمادی از تهاجم علیه دموکراسی‌های غربی بود؟
"دانیل زیبلات" پژوهشگر علوم سیاسی که سال‌ها درباره روند تضعیف دموکراسی‌ها در اروپا، امریکای لاتین و اکنون در ایالات متحده امریکا پژوهش انجام داده معتقد است که امروز دموکراسی در معرض تهدیدی جهانی قرار دارد.
رویکرد پان‌ترکیستی ترکیه برای آنکارا بدون مخاطرات ژئوپولیتیک نخواهد بود

حرکت پان‌ترکیستی آنکارا به سمت اسرائیل و آمریکا برای مقابله با ایران و روسیه؟

حرکت پان‌ترکیستی آنکارا به سمت اسرائیل و آمریکا برای مقابله با ایران و روسیه؟
آنکارا در حال تجدیدنظر در سیاست خارجی خود و احیای رابطه دوستانه با آمریکا برای مقابله با ایران و روسیه در مناطق قفقاز و دریای سیاه است. با این وجود، چنین تغییر رویکردی بدون مخاطرات ژئوپولیتیک برای ترکیه نخواهد بود.
نگرانی حکومت کره شمالی از گسترش محبوبیت استفاده از موبایل بین نوجوانان

دستور جدید رهبر کره شمالی درباره شبکه‌ای اجتماعی و موبایل شهروندان

دستور جدید رهبر کره شمالی درباره شبکه‌ای اجتماعی و موبایل شهروندان/ مجازات سخت در انتظار چت عاشقانه نوجوانان
دستگاه امنیتی کره شمالی این قانون را از ماه دسامبر در دستور کار خود قرار داده است. گفته می‌شود نگرانی حکومت کره شمالی از گسترش محبوبیت استفاده از گوشی تلفن همراه بین نوجوانان آن کشور و استفاده از واژگان و اصطلاحاتی است که در کره جنوبی رواج دارند.
مهمترین عامل حمایت کشورهای عربی و اسرائیل از ترامپ، خروج از برجام بود

کدام رهبران دنیا از شکست "ترامپ" و پیروزی "بایدن" نگران شدند؟

کدام رهبران دنیا از شکست
پبروزی بایدن اما باعث بازگشت دوباره امریکا به برجام می‌شود که به ضرر منافع نتانیاهو خواهد بود. حاکمان عرب خلیج فارس از جمله "محمد بن سلمان" ولیعهد عربستان سعودی و حکام اماراتی نیز از خروج امریکا از برجام و وضع تحریم‌ها علیه ایران استقبال کردند.
از پرورش خوک برای اطرافیان کیم تا رشد گل آزالیا از اجساد انسانی

تصاویر| گزارشی تکاندهنده از اردوگاه تامین غذای هیئت حاکمه کره شمالی

تصاویر| گزارشی تکاندهنده از اردوگاه تامین غذای هیئت حاکمه کره شمالی
تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهند که مجموعه وسیعی از گل‌های آزالیا در این اردوگاه روییده‌اند که گفته می‌شود به دلیل وجود گورهای دسته‌جمعی و دفن گروهی اجساد بازداشت‌شدگان کود انسانی ایجاد شده که فضای مساعدی را برای رشد گیاهان فراهم می‌کند.
خبر‌ها در قالب ایدئولوژیک و تبلیغات حکومتی در کشور پخش می‌شود

اسراری از کانال‌های تلویزیونی کره شمالی

اسراری از کانال‌های تلویزیونی کره شمالی
تلویزیون مرکزی کره نیز کانال اصلی دولتی آن کشور است و خبر‌ها را در قالب ایدئولوژیک و تبلیغات حکومتی در سراسر کشور پخش می‌کند.
در واکنش به انتقاد مقامات ایران از شعر جنجالی اردوغان

حمله تند رسانه‌های ترکیه به ظریف؛ ایران دوست ترکیه نیست، درصدد احیای امپراتوری پارسی است

حمله تند رسانه‌های ترکیه به ظریف؛ ایران دوست ترکیه نیست، درصدد احیای امپراتوری پارسی است
"مهمت شکر" ستون‌نویس روزنامه "ینی شفق" از روزنامه‌های نزدیک به حزب عدالت و توسعه نیز یادداشت تندی را علیه ایران منتشر کرده و نوشته است: ایران برخلاف شعارهایش به هیچ وجه "دوست" و "برادر" ترکیه نیست. آنان کمک ترکیه را نادیده گرفته‌اند و به رویای احیای امپراتوری پارسی ادامه می‌دهند. به نظر می‌رسد باید به ایران نشان دهیم که اگر از خط قرمز عبور کند ما آنان را در مسیر صحیح قرار خواهیم داد".
جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها با ۲۹۰ رای الکترال، ترامپ را شکست داد

جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا شد

جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا شد
جو بایدن، نامزد حزب دموکرات برنده انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شده و دونالد ترامپ را شکست داده است. رسانه‌های آمریکایی دقایقی پیش جو بایدن را پیروز انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا اعلام کردند. خبرگزاری آسوشیتدپرس پیروزی بایدن در ایالت نوادا را تایید کرد تا به طور رسمی تعداد آرای الکترال رییس جمهور منتخب آمریکا به عدد ٢٩٠ برسد.

۵ چالش پیش روی بایدن

۵ چالش پیش روی بایدن
اکثر اقتصاددانان با این نظر موافق هستند که تا زمانی که پاندمی کرونا مهار نشود "جو بایدن" به عنوان رئیس‌جمهوری امریکا باید برای احیای اقتصاد امریکا تلاش کند.
باخت ترامپ به ضرر برخی از رهبران و دولت‌های جهان خواهد بود

چه کسانی شکست ترامپ را جشن خواهند گرفت؟ چه کسانی ضرر خواهند کرد؟

چه کسانی شکست ترامپ را جشن خواهند گرفت؟ چه کسانی ضرر خواهند کرد؟
اگرچه بسیاری از دولت‌های جهان پایان ریاست جمهوری نامتعارف‌ترین رئیس جمهوری امریکا را جشن خواهند گرفت با این حال، باخت او به ضرر برخی از رهبران و دولت‌های جهان خواهد بود به خصوص برای ترکیه، اسرائیل و کره شمالی و خروج ترامپ از کاخ سفید آنان را با چالش‌های تازه‌ای مواجه خواهد ساخت.
آب و هوا
  • ۱۶°
  • ۲۸°
نیازمندیها
تامين كننده راه كارها و راه حل هاي نوين امنيت شبكه و اطلاعات