کد خبر: ۳۶۴۲۷
تاریخ انتشار : ۱۹ دی ۱۳۸۴ - ۲۰:۲۶
آفتاب‌‌نیوز : براساس بررسي‌هاي صورت گرفته فراگير شدن اقتصاد جهاني در محل كار در هر نقطه‌اي از جهان مؤثر است و درآمد كمتر شاغلان زن در بعضي از كشورها را مي‌توان به پايين بودن سطح آموزش آنها نسبت داد. 

خسروآبادي، كارشناس مسايل فرهنگي در خصوص سهم درآمدي مردان و زنان در كشور ضمن اظهار تأسف از غفلت درباره قابليت‌سازي و توانمندسازي زنان كشور مي‌گويد: متأسفانه كشور از ظرفيت كاري زنان به درستي استفاده نكرده و تناسب را در اين زمينه رعايت نمي‌كند‏، در حالي كه اكثر زنان در انجام برخي امور توانايي و ‌تبحر بيشتري از لحاظ دقت و صحت دارند.

وي در ادامه بيان مي‌كند: بنابراين فرصت‌سازان ما اعم از مديران، مسؤولان و حتي قانونگذاران و برنامه‌ريزان بايد نگاه ويژه‌اي در اين مورد داشته باشند و زنان نيز براي توانمندسازي خود در تلاش باشند. 

منير آمدي، مديرعامل مؤسسه مطالعات و تحقيقات زنان در اين باره مي‌گويد: متأسفانه دستمزد زنان به اندازه درآمد مردان نيست، اين در حاليست كه زنان داراي برخي كارهاي پنهاني هستند كه هرگز براي آنها حساب نشده و يا خود آن را به حساب نمي‌آورند؛ در حالي كه مي‌توان به آن كار دستمزدي تعلق گيرد.

وي مي‌گويد: بعنوان مثال در كشور ما بخش اعظم كارهاي كشاورزي بر عهده زنان است، اما متأسفانه كار آنها به نفع مردان بوده و آنها هيچ انتظاري از مردان ندارند.

مديرعامل مؤسسه مطالعات و تحقيقات زنان نابرابري جنسيتي را دليل تفاوت حقوق و دستمزد بين زنان و مردان مي‌داند و خاطرنشان مي‌كند: همچنين وجود برخي عقايد همچون نان‌آور دانستن مردان در خانواده باعث ارتقاي حقوق آنها مي‌شود.

وي ادامه مي‌دهد: از آنجايي كه بخش اعظم كار بانوان در منزل انجام مي‌شود، كار زنان به دليل نداشتن نقش اصلي در زندگي با درآمد كمتري روبروست.

آمدي عدم برابري در حوزه اشتغال زنان و دستمزد آنها را موجب ايجاد نوعي نارضايتي اجتماعي مي‌داند و تصريح مي‌كند: اگر زنان در جايگاه واقعي خود قرار نگيرند اين نارضايتي‌ها در حوزه خانواده و جامعه خود را نشان خواهد داد. 

مديرعامل مؤسسه مطالعات و تحقيقات زنان در ادامه مي‌گويد: درصد درآمدي كشور با استانداردهاي جهاني بسيار زياد است؛ چرا كه در جهان اصل برابر حقوق زن و مرد به طور يكسان اجرا نمي‌شود، اما در بسياري از كشورها دستمزدها براي شغل‌هاي يكسان مقداري متفاوت است اما اين تفاوت در كشور ما بسيار زياد است و آمار آن قابل مقايسه با تفاوت فاحشي كه در كشور ما وجود دارد نيست.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین