کد خبر: ۵۶۶۷۵۱
تاریخ انتشار : ۱۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۲
با آنکه ناشناخته‌های فراوانی در خصوص نحوه ایجاد و پیشرفت دیابت نوع یک وجود دارد، پژوهشگران امیدوارند درک بهتر این روندها بتواند منجر به یافتن درمانی قطعی برای دیابت نوع یک شود.
آفتاب‌‌نیوز :
وقتی که سلول‌های انسولین‌ساز لوزالمعده تخریب می‌شوند، سطح قند خون بالا می‌رود و فرد دچار بیماری دیابت نوع یک می‌شود.

در ایجاد این بیماری، هم زمینه ژنتیکی و هم شرایط محیطی نقش دارند. تاکنون ژن‌های بسیاری شناسایی شده‌اند که در دیابت نوع یک موثر هستند اما تنها سازوکار تعداد معدودی از آنان در ایجاد و پیشرفت بیماری شناخته شده است.

همچنین، شماری از شرایط محیطی که موجب تسهیل ابتلا به دیابت می‌شوند، شناسایی شده است اما بیشتر روندها و نحوه ایجاد و پیشرفت بیماری ناشناخته باقی‌مانده است.

به منظور جمع بندی و نتیجه‌گیری از یافته‌های موجود در خصوص علل و سازوکار ایجاد و پیشرفت دیابت نوع یک، دکتر بهاروند، دکتر تهمتنی، بهار صابرزاده اردستانی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، مقاله‌ای مروری تهیه و در مجله بین‌المللی یاخته (Cell Journal) منتشر کردند که به بررسی و تشریح زمینه‌های ژنتیکی، محیطی و ایمونولوژیک ایجاد دیابت نوع یک و عوارض ثانویه این بیماری مانند مشکلات قلبی-عروقی، مشکلات بینایی و...می پردازد.

جمع‌بندی اطلاعات در این مقاله مروری نشان داد، با آنکه ناشناخته‌های فراوانی در خصوص نحوه ایجاد و پیشرفت دیابت نوع یک وجود دارد، پژوهشگران امیدوارند درک بهتر این روندها بتواند منجر به یافتن درمانی قطعی برای دیابت نوع یک شود.
ایسنا 
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین