کد خبر: ۶۵۵۵۶۷
تعداد نظرات: ۲۲ نظر
تاریخ انتشار : ۲۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۱
 سرپرست دفتر توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه‌وشهرسازی، اعلام کرد: باتوجه به تورم و افزایش هزینه‌ها و در عین‌حال اهمیتی که ارایه خدمات مهندسی در بخش طراحی، اجرا و نظارت دارد، افزایش حق‌الزحمه‌ها و نظام‌مندکردن فرآیند ارجاع کار در دستور کار این دفتر قرار گرفته است.
آفتاب‌‌نیوز :

بر اساس گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، علی‌محمد عبدی‌قهرودی اظهارکرد: به منظور بهبود نحوه نظارت بر عملکرد سازمان‌های نظام مهندسی، ضمن ارزیابی وضعیت موجود، درخواست‌ها و شکوائیه‌های جامعه مهندسی و همچنین سایر عوامل مرتبط با موضوع از جمله سازندگان، مالکان و ... به شکل جداگانه در دست بررسی قرار دارد.

وی افزود: در حال حاضر، مهندسان نسبت به نابسامانی در فرآیند ارجاع خدمات مهندسی از جمله نحوه ارجاع کار نظارت و همچنین میزان حق‌الزحمه، گلایه‌هایی دارند که موضوع در دست بررسی قرار دارد. همچنین، باتوجه به تورم و افزایش هزینه‌ها و در عین‌حال اهمیتی که ارایه خدمات مهندسی در بخش طراحی، اجرا و نظارت دارد، افزایش حق‌الزحمه‌ها و نظام‌مند کردن فرآیند ارجاع کار در دستور کار این دفتر قرار گرفته است.

اقدام جدید دولت برای افزایش قیمت مسکن!/حق‌الزحمه خدمات مهندسی ساختمان افزایش می‌یابد

ارجاع کار مهندسی ساماندهی و نظام‌مند می‌شود

عبدی‌قهرودی تصریح کرد: بخشی از دستورالعمل‌های موجود نیاز به به‌روز رسانی داشته و در این خصوص آسیب‌شناسی مسائل مربوط به حوزه در حال انجام است و همچنین ایراداتی که در دستورالعمل و نحوه ارجاع کار نظارت وجود دارد، در حال اصلاح و برطرف شدن است. هم‌اکنون با هماهنگی و با مشارکت و در تعامل با شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور و سازمان‌های نظام مهندسی استانی، بازنگری آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها و ایجاد شفافیت در عملکرد ارایه خدمات مهندسی در حال پیگیری است.

سرپرست دفتر توسعه مهندسی ساختمان توضیح داد: با همکاری شورای مرکزی سازمان‌ نظام مهندسی ساختمان، افزایش تعرفه‌های ارایه خدمات مهندسی تا یکماه آینده نهایی می‌شود.

وی تصریح کرد: در خصوص حق‌الزحمه خدمات مهندسی باید مسئولیت ناظر، طراح و مجری متناسب با اهمیت و کیفیت خدمات مهندسی که ارایه می‌دهند، مدنظر قرار گیرد. افزایش حق‌الزحمه خدمات مهندسی تاثیر قابل‌ملاحظه‌ای در قیمت تمام شده مسکن نخواهد گذاشت!(نکته جالب اینکه اکثر مسئولان ضمن افزایش هزینه‌ها، مدعی هستند که اقدام آنها تاثیر در فیمت‌های بازار ندارد!)

وی با یادآوری این مطلب که فرایند تعدیل سالانه تعرفه‌های خدمات مهندسی در قانون و آیین‌نامه‌های اجرایی پیش‌بینی شده است و این تعدیل باید با پیشنهاد سازمان نظام مهندسی ساختمان استان و پس از تأیید هیات‌های چهار نفره در استانها و هیات ۵ نفره در تهران، برای تایید به وزارت راه و شهرسازی ارسال شود، گفت: در حال حاضر اعلام مبانی تعرفه‌های مذکورردر دست بررسی شورای مرکزی سازمان‌ نظام مهندسی ساختمان است و به زودی برای تأیید به وزارت راه و شهرسازی اعلام شده و بعد از تصویب و تایید در وزارتخانه، جهت طی مراحل بعدی به استان‌ها ابلاغ خواهد شد و پس از تشریفات قانونی، ملاک عمل واقع می‌شود.

عبدی‌ قهرودی بخشی از گلایه‌مندی‌ها را گلایه به حق سازندگان و مالکان ساختمان و همچنین عامه مردم به عنوان مصرف‌کنندگان نهایی، از کیفیت نظارت مهندسان و نحوه فعالیت مجریان ساختمانی برشمرد و افزود: صحت برخی انتقادها به عملکرد و کیفیت فعالیت برخی ناظران و مجریان ساختمان در بازخورد و در گفتگو با انجمن‌های صنفی حاصل شده است و به دلیل اهمیتی که حضور مجریان ذی‌صلاح در اجرای پروژه‌های ساختمانی به ویژه در کلانشهرها دارند، موضوع در حال پیگیری است.

انجام بازرسی‌های سرزده از سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان استان‌ها

وی همچنین از برنامه‌ریزی انجام بازرسی‌های مستمر و سرزده از سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان استان‌ها خبر داد و گفت: راه‌اندازی سامانه یکپارچه مهندسان ساختمان (سیاح) نیز از دیگر برنامه‌های مورد پیگیری این دفتر است که پیش‌بینی می‌شود این سامانه تا دو ماه آینده نهایی و راه‌اندازی شود.

وی افزود: در این سامانه تمامی اقدامات سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان در خصوص گواهی اشتغال به کار مهندسان و سایر تغییرات آن به شکل آنلاین قابل رصد و کنترل است. همچنین در خصوص ارجاع کار نیز برخی از استان‌ها، سامانه‌هایی را راه‌اندازی کرده‌اند که تجمیع و تمرکز سامانه‌ها در دست اقدام است و امیدواریم در کوتاه‌ترین زمان ممکن، امکان نظارت متمرکز بر عملکرد سازمان‌های نظام مهندسی استانی در ارجاع کار و سایر امور مربوط به خدمات مهندسی فراهم شود.

وی در خصوص سامانه یکپارچه حرفه ای اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان نیز اعلام کرد: بخش عمده کارها توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان انجام شده و در چند استان نیز به شکل پایلوت در حال انجام است که ظرف دو ماه آینده به شکل سراسری قابل بهره‌برداری خواهد بود.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۲۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۳
2
25
آفتاب خواهشا دست از این کارهای عوامفریبانه بردار کل هزینه خدمات مهندسی حتی نیم درصد قیمت مسکن نیست ولی پایین بودن اون و عدم اجرای سیستم ارجاع ناظر توسط نظام مهندسی باعث عدم نظارت درست مهندسی و سیستم انتخابی ناظر توسط مالک هم باعث کاهش قدرت ناظر در اعلام تخلفات بساز بفروشها و بروز فجایع در ساخت و ساز میشه الان در حال حاضر کل حق الزحمه مهندسین طراح و ناظر عمران و تاسیسات با این همه کار و بازدید و دردسر و مسئولیت مادام العمر یک پنجم درصد کمیسیون بنگاه املاکی که بدون هیچ تخصص و مسئولیتی فقط یه قولنامه تنظیم میکنه نیست اونجا چرا رگ کردن نمیشی
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴
رشوه های که مهندس ناظر از صاحبان ساخت ساز می گیرند اشاره نمی کنید اگر ساختمان سازی کنی انوقت می قهمی مهندس ناظر چقدر می گیرد. تو خبر نداری.
علی
| Australia |
۱۱:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
رشوه؟!!!!
ارتباط مالی مهندس با مالک کاملا قطع و تخلف است. اگر مالکی خلافی کرده و میخواهد بدون اینکه کسی متوجه شود مهندس را تطمیع کند. و اگر یک مهندسی چنین کند و گزارش خلاف واقع رد کند. سازمان بازرسهایی دارد که قطعا در طول پروژه بیش از دو بار سرکشی میکنند. اگر یک درصد مهندس از نظر اخلاقی لغزیده باشد کاملا مشخص میشود. ضمنا هر مالکی که از وی مطالبه وجهی غیر از وجه حق نظارت میشود تشریف می‌برند سازمان، قسمت بازرسی و شورای انتظامی از مهندس شکایت می‌کند و در سریعترین زمان ممکن به شکایت رسیدگی میشود.
در هر صنفی حتی قضات همواره ناخالصی وجود دارد با درصد کم. اگر قرار است این تخلفات پای تمام مهندسان متعهد و پاکدست نوشته شود که نمیشود.
از فرافکنی خودداری کنیم. هزینه 4 مهندس ناظر با هم متری 50 هزار تومن است. یعنی نگهبان ساختمان از مهندس بیشتر میگیرد. بدیهی است 50 هزار تومن بر روی ملکی با قیمت متری 20 میلیون تومن هیچ تورم و افزایشی محسوب نمیشود.
این حرفها هم از طرف بساز بفروشهایی که پا روی گردن مردم گذاشته و ناظر سد راه دزدیها و تخلفات گسترده آنها شده اند زده میشود و هر شخص عاقلی میفهند که عامل این قیمت‌های عجیب مسکن دلالها و مافیای مخوف مسکن هستند.
قبل از ارایه مطلب خوب فکر و تحقیق کنیم که خدای نکرده مورد خنده و تمسخر خواننده قرار نگیریم.
نویسنده این مطلب را دعوت میکنم اگر وابسته به جریان فساد مسکن نیستند جهت مشخص شدن درصد هر یک از شاخصهای تاثیرگذار بر قیمت مسکن به صورت شفاف مناظره کنیم و ببینیم چگونه است که هزینه 50 هزار تومن نظارت 4 مهندس که سهم هر یک متوسط 12 هزارتومن میشود تورم ایجاد میکند اما مواردی مانند هزینه صدور پروانه، بیمه تامین اجتماعی، قیمت بی حساب مصالح و مهمتر طمع دلالان و بساز بفروشها ، تاثیری ندارد؟
عدم صداقت و نداشتن دانش کافی در اظهار نظرهای یک سایت خبری، فکر نکنم رسالت شما باشد. پس با اطلاعات کافی به خواننده آگاهی دهیم.
مهدی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۷
با سلام
بنظر من , مردم که خریداران مسکن هستند , باید در جریان همه این موارد قرار بگیرند , الان برای یک ساختمان معمولی مسکونی در تهران , چند میلیارد تومن هزینه میشه ومیشبه مهندس ناظر اون ساختمان , حدود هشت تا ده میلیون تومن برای یکسال نظارت پرداخت میشه , یعنی میشه ماهی هشتصد هزار تومن , که از این پول باید هزینه بیمه , مالیات , 5 درصد حق سازمان و ایاب و ذهاب رو هم پرداخت کند , در این شرایط مهندسین ناظر بادانش و با تجربه , کار نظارت رو قبول نمیکنند , اون ناظر هایی هم که قبول میکنند اکثرا فقط یک امضا میکنند و یا اینکه از روی اجبار وارد مسائلی میشوند
Madani
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
مهندسان ناظر قشر راحت طلب هستند.در یک نظارت کلا ۷ الی ۸ بار میان.کلا زمانی که میذارن مجموعا یک روز کاری نمیشه.بعد ۴۰ میلیون برای ۵ بار آمدن.یعنی هر سری ۸ میلیون.از این مفت خور تر سراغ دارید؟اقایی که کار نگهبان رو با خودت مقایسه کردی.؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۳
13
9
با این حساب قیمت مسکن باز هم اقزایش می یابد. خدایا این مسئولین ما را از کحا اوردی.
پاسخ ها
علی
| Australia |
۱۱:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
برادر، اشتباه نکنید و به جوسازی جریان پولدار فاسد توجه نکنید. خودتان تحقیق کنید. این مطلب فقط یک بیان نظر کاملا هدایت شده است که اصل موضوع پوشیده بماند. حداکثر هزینه مهندسان ناظر برای 4 ناظر متوسط 50 هزار تومن است. این هزینه پرداخت میشود تا سازنده که غالبا به دنبال کسب منافع مالی بیشتر هستند در اجرای پروژه مطابق با مقررات ملی ساختمان عدول نکند و از بهره بردار که مالک اصلی پروژه است حمایت کند. ناظر نماینده بهره بردار است در اصل. این فشاری که آمده به ٱقایان، اون 50 هزار تومن نیست که قطعا عددی محسوب نمیشود در دهها میلیون هزینه یک متر آپارتمان بلکه الزام سازنده به اصولی سازی و رعایت استانداردهاست.
تحقیق کنید. خودتان به راحتی متوجه میشوید عوامل این قیمتهای نجومی آپارتمانها چیست.
متاسفانه افرادی هستند مانند نویسنده این مطلب که یا ناآگاه و غیرفنی هستند یا وابسته به جریانی خاص که جو جامعه را در خلا بی اطلاعی، آلوده میکنند.
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
برادر، اشتباه نکنید و به جوسازی جریان پولدار فاسد توجه نکنید. خودتان تحقیق کنید. این مطلب فقط یک بیان نظر کاملا هدایت شده است که اصل موضوع پوشیده بماند. حداکثر هزینه مهندسان ناظر برای 4 ناظر متوسط 50 هزار تومن است. این هزینه پرداخت میشود تا سازنده که غالبا به دنبال کسب منافع مالی بیشتر هستند در اجرای پروژه مطابق با مقررات ملی ساختمان عدول نکند و از بهره بردار که مالک اصلی پروژه است حمایت کند. ناظر نماینده بهره بردار است در اصل. این فشاری که آمده به ٱقایان، اون 50 هزار تومن نیست که قطعا عددی محسوب نمیشود در دهها میلیون هزینه یک متر آپارتمان بلکه الزام سازنده به اصولی سازی و رعایت استانداردهاست.
تحقیق کنید. خودتان به راحتی متوجه میشوید عوامل این قیمتهای نجومی آپارتمانها چیست.
متاسفانه افرادی هستند مانند نویسنده این مطلب که یا ناآگاه و غیرفنی هستند یا وابسته به جریانی خاص که جو جامعه را در خلا بی اطلاعی، آلوده میکنند.
محمد سبزواری - رهجو
|
Germany
|
۰۹:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴
0
6
بنام آرامبخش دلها .
موضوع : حلِ مشکلِ مهندسین کشور .
چرا تلاشهای وزارت مسکن و شهر سازی ، سازمان نظام مهندسی ساختمان و اعضاء در اصلاح امور معیشتی مهندسین ساختمان به نتیجه نمیرسد و چنانچه با همین روال پیش رود هرگز به نتیجه نخواهد رسید ، چرا ؟ تجزیه و تحلیل این " چرا " روزنه ایست تا مشکل را به بسمت " راه حل " هدایت نماید . محمد سبزواری - رهجو
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴
2
7
واقعا که خلایق هر چه لایق.
یک مهندس بی خانه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴
0
13
واقعا چرا اینقدر حق الزحمه مهندسین نسبت به دیگر اقلام ساخت و ساز پایین است ؟ نویسنده محترم آیا می دانی که دستمزد یک مهندس ناظر از گچکار و آهنگر و بنا و کاشی کار ....و حتی نگهبان یک پروژه کمتر هست ؟ آیا یک پیمانکار حرف مهندسی را که کمتر از او درآمد دارد را گوش میکند ؟ اگر افزایش قیمت مسکن نگران کننده باشد .. که هست ... باید سراغ دلالان آهن و سیمان و..... دلالان مسکن و بنگاههای املاک .و بساز بفروشان بی وجدان را می گیرید ؟
محمود میبدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴
0
9
حق الزحمه ناظران ساختمان در قبال سایر هزینه ها و پولی که سازندگان از این کار بدست می آورند،عدد خیلی ناچیز است.این حق الزحمه ها حتی جوابگوی اجاره محل،عوارض مشاغل و مالیات هم نیست.
پاسخ ها
مدنی
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
مگه اجاره ناظر رو هم باید مالک بده.بره اونم کار کنه و اشتغال زایی کنه.گچ کار و بنا خیلی بیشتر زحمت میکشن.
reil
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴
8
1
ببینید فقط کتابها غلط نوشتن شماها راست میگین پروانه ساختمان گرفتم ۱۸ میلیون سهم شهرداری شده ۴۴ میلیون حق مهندسان مهر فروش شده
مهندس خسته
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴
1
5
همه چیزو تو ساخت و ساز ول کردن،چسبیدن یقه حق‌الزحمه ما.دلار گران بشه همه چی گران میشه،یه تورم خودبه‌خودی هم داریم.بعد همه چی گرون بشه و با حق‌الزحمه ثابت کار کنیم!
پاسخ ها
عرفان
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
موقعی که یک واحد از خونه را با دهها و صدها میلیون تومن سود فروختی اعداد را باهم مقایسه کن ، ضمن اینکه بفرمایید بابت چند صد متر و چند واحد اپارتمان این مبلغ را داده اید تا هزینه ی چندرغاز و ناچیزی که به مهندسین داده ای در برابر متراژ ساختمانت مقایسه بشه ، به قول تمام دوستان مهندس ، پولی که بابت نظارت ساختمان به یک مهندس میدهند و سالها مسیولیت فنی و اجرایی به عهده ناظر گذاشته میشه از پول نظافت ساختمان توسط نظافتچی کمتره ،
غلامرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴
0
6
سلام. توی مملکت ما هر کسی یه درآمدی راه انداخته. بنگاه دار قیمتها را بیشتر میگوید هم حق الزحمه بیشتر می گیرد هم رانت خواری میکند و هر که یه مکان سر خیابان جور کرد میشه کارشناس و نرخ املاک را افزایش میدهد و سودهای آنچنانی میکند. اما ناظر ساختمان پس از طی روالی که راه و شهرسازی مشخص کرده و پس از حداقل سه سال فراغت از تحصیلات کارشناسی. اکنون میشه ناظر که هر کاری توی ساختمان و اطراف آن اتفاق بیفتد را باید جوابگو باشد بعد با اندک نرخی باید این همه تعهد بدهد تازه بنیاد مسکن برای کمک به روستاییان همه را ول کرده از جیب ناظر مایه میذارد و چهل درصد حق الزحمه نظارت را به کارفرما تخفیف میدهد. مثلا به نرخ پارسال یه ساختمان ۸۰ متری را ناظر ۳۸۰ تومن دریافت میکرد حال شما بگویید هر دفعه که مهندس میره برا نظارت اگر ایاب و ذهابش را کم کند آیا چیزی برای مزدش یا زحمتش یا تعهدش می ماند؟ انصاف کجا رفته
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴
0
1
وقتی ارزش پول پایین است نشان دهنده فیمت بالا ی مسکن نبست الان قیمت چی رو اصول دلار طلا ماشین سفر تحصیل و............. تا وقتی ارزش پول بالا نره اوضاع همینه
عبدالهی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴
1
3
نویسنده گرامی،
گرانی مسکن ربطی به افزایش تعرفه خدمات مهندسی نداره،
به ازای هر متر مربع هزینه نقشه و مجری چیزی در حدود ۱۰۰ هزار تومانه،
حال اگه فرضا ۳۰ درصد اضافه بشه میشه ۱۳۰ هزار تومان به ازای هر متر مربع،
حالا هر کجای ایران زندگی میکنید لطفا ۳۰ هزار تومان را به قیمت تمام شده یک متر مربع در محل زندگیتون تقسیم کنید،
به نظرتون چقدر تاثیر داره،
کاش قبل نوشتن مطلب مطالعه کنید، بعد جو سازی کنید،
دنبال دلالان مسکن برید نه مهندسان و آباد گران مملکت...
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴
0
1
سلام
قیمت مسکن میلگرد سیمان مصالح و نبود قانون درست حسابی برای مالیات براملاک نه تعرفه مهندسی .
یاسر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
0
1
سلام درآمد ناظران و طراحان نظام مهندسی کمترین درآمد در کشور و پر مسئولیت ترین شغل شما کار ناظر ساختمون با یه پزشک مقایسه کنید ، پزشک با دریافتی بالا از بیمار رضایت نامه میگیره که اگه زیر عمل چیزی شد براش مشکلی پیش نیاد اما ناظران نظام مهندسی با دریافتی ناچیز حتی کمتر از کارگر ساختمونی داخل دفترخونه مهر و امضا ثبتی میدن که اگه اتفاقی افتاد در قبالش مسئولند .
چرا زمانی که مصالح ساختمونی گرون میشه کسی همچین تیتر هایی نمیزنه ....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
0
0
چزاقیمت زمین درشهرهای شمالی اینقدر شیب صعودی داره حتی دقیقه ای شده چراهیچ نظارتی نیست چرامسئولین مشاهده می کنند ولی اقدامی نمیکنند ....
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین